Wat door het bijgeloof nog voorvalt. GEERAARDSBERGEN. Nieuwe gedekoreerden. Uitvoering van het treurspel Esther TE GENT. Over de zaak der Bleekers Voor de Huismoeders Kleederen en Schoenen. Ondersteuning voor het vergrooten va». tns blad. Voor de Gladslijpers. De vrouw van een staatsbediende is lijdend aan kanker, een kwaal die zij ongetwijfeld met den dood moet bekoopen. Het schijnt dat dien man bijgeloovig is, en nog aan heksen en tooverij gelooft. Men vertelt nu dat den man te raden zou zijn geweest bij de paters, welke paters zegt men niet en dezen hem zouden ge zegd hebben, dat zijne vrouw door 't kwaad is aangetast, en de heks, die het kwaad heeft ge sticht binnen de negen dagen in zijne woning zou zijn gekomen. Nu verleden week, wil het toeval dat eene vrouw waarvan de kommeeren vertellen, dat zij eene tooverheks is in de woning van dien staatsbediende komt, om te vernemen naar den staat van de gezondheid der vrouw, dit uit pure genegenheid, daar de beide vrou wen min of meer kennissen zijn. Bij het eerste zicht, zegt de staatsbediende aan de vrouw, al wat mijne vrouw heeft is uwe schuld en ge moet hier herstellen wat ge gedaan heht, of ge verlaat niet levend mijn huis. Ge kunt raden hoe aardig dit vrouwtje moest opkijken en deze niet liever wenschte dan buiten te zijn, gezien de dreigende hou ding van dien onnoozelen snul. De vrouw had schoon te zeggen dat zij hem niet begreep, en hij het verkeerde meende. Niets te doen, zij was de hek9 I... Eindelijk geraakte de vrouw buiten, na eenige slagen en schoppen van den wilden man ontvangen te hebben Het ergste van al is, dat de zoogenaamde heksreeds meer dan vier jaar aan eene kwaal lijdend is, waarvoor zij zelf wekelijks naar Brussel bij een specialist moet gaan, en dus zelf lijdend is. De vrouw heeft eene klacht bij de politie ingediend en den bijgeloovigen staatsbediende loochent de vrouw geslagen te hebben. Wanneer wij in de XX' eeuw nog zulke ge vallen moeten vaststellen, dan gevoelt men al ras, water nog te doen is, om van hel mensch- dom een beschavend ras te maken. En zeggen dat zulks gebeurt in Aalst, onder Cbristene menschen Armen godsdienst wat hebt ge van uwe vol- gélingen gemaakt? Bestendig Sekretariaat voor de Sa menwerkende, Syndikale en Poli tieke inrichtingen te Geeraardsbergen Er wordt eenen oproep gedaan tot kandida ten voor de betrekking van bestendige schrij ver tt Geeraardsbergen. De kandidaten zullen een exaam rollende 1 een minimum kennissen in het boekhou- I den en fransch en vlaamsch opstel moeten ondergaan. Zij zullen sedert drie jaar lid der Arbeiders partij moeten zijn. Taak en Voorwaarden. De bestendige schrijver is gelast met het feeheer en hel opzicht aller diensten der Coö peratief, dit onder toezicht van hét uitvoerend 1 komiteit hij bestuurt de vakbonden in over eenstemming met de syndikale komiteiten en hij houdt zich met de politieke kwestie bezig, t'akkoord met het centraal komiteit wiens secretaris hij alzoo wordt. De minimum bezoldiging is vastgesteld op 451)0 fr. met verplichting te Geeraardsbergen Ue wonen. De aanvragen moeten voor I o februari aan- j-Haande gezonden worden aan gezel De flpoynck, Groote Baan, 71;Overboelare. Verleden dinsdag zijn de volgende perso nen eene decoratie op de borst gespelen ge worden De Roeck, Medalie van le klas, gewezen litie-agent. Cammaert Jozef, Muziekleeraar,(2e klas) ▼oor het redden van twee kinderen, die op het junt waren verongelukt te worden, door den tram. Gits Leonard, Onder-commissaris van politie, (2° klas), een op hol zijnde paard tot staan gebracht en den voerman van een ge- wissen dood gered. Van den Steen Eduard, (2e klas) een ontspannen paard op hol zijnde tot staan ge bracht. Merckx Petrus, (2* klas) een kind uit het water gehaald. Delpierre Leo, (3e klas) twee op hol zijnde paarden in een rijtuig gespannen, waarin zich drie personen bevonden tot staan gebracht. M. Delpierre is zijne decoratie niet komen afhalen, ongetwijfeld te onbeduidend voor zulke gevaarlijke daad. Van Langenhove, (3* klas) een op hol zijnde paard tot staan gebracht. De Groot Henri, (3eklas) een kiad uit het water gehaald. Claus Gustaaf (3e klas) op hol zijnde paard tot staan gebracht. De Sadeleer Edmond, (3<= klas) zelfde daad. Ernest Loog, (3e klas) in het fabriek Torley, een werkman door een riem gevat, van den dood gered. Moerenhout Eugène (3' klas) twee paarden in een fcamios gespannen op hol zijn de, tot staan gebracht. Van den Brempt (3e klas; een paard in een rijtuig gespanne» op hol, tot slaan ge bracht. Spanoghe Clement, (3C klas) een kind gered, op het punt vertrappeld te worden door een stijgend paard. Tan Tittelboom Gustaaf, (3C klas), een op hol zijnde paard tot staan gebracht. Verbeeckjan, (3cklas) zelfde daad. Van Mol Severin, (39 klas) zelfde daad. Het Gentsch A Capella koor zal op Vrijdag 12 Februari om 5 ure 's avonds, in de groote zaal van het Land bouwershuis, Gouden Leeuwplaats, eene volledige opvoering geven van het treurspel Esther van Racine, met de muziek van J. B. Moreau (1689). Het treurspel wordt vertolkt door de artis- len van het thé&tre Minard onder het bestuur van M. Paul Jorge. Het muzikaal gedeelte, soli, k»ren en orkest, door het A Capella koor onder leiding van M. Emiel Hullebroeck. Kostumen en bijhoorigheden van het huis Gervais van Parijs. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 5 frank, gewone 3 frank. Men kan van heden tot 5 Februari zijne plaatsen bespreken per brief bij M. Emiel Hullebroeck, Van Lokerenstraat, 3, Ledeberg- Gent Eene tweede uitvoering zal plaats grijpen den Maandag i5 Februari, om 8 ure, in het Theatre Minard. Algemeen Nederlands Verbond. WILLEMSFONDS. gevoelt Petrus Van Schuvlenbergh dat hij zulken grooten kolossalen kemel heeft gescho ten, dat hij er geen woordje durft over reppen. Immers, daar heeft hij de slechtheid begaan, een eenvoudigen werkman verant woordelijk te stellen, voor het schrijven van een brief, in naam der bleekers, met toestem ming van de katholieke en de socialistische bleekers en dit nog, na, dat hij per soonlijk klaar en duidelijk was ingelicht door de bleekers zelf Om zulk iets te kunnen, moet men Van Schuylenbergh heelen, dat is klaar. Daarbij schreef 't gewezen groen koaikom- merken, een brief aan het bestuur van de F et F. Réunis, om te vragen den bijleg op nieuw te willen invoeren, die niet was in getrokken. Stommer heeft er nooit een varken kunnen handelen. Zulks is goed te onthouden die niet weten wat gereed te maken, raden wij aan, eens eene proef te doen aan 23 centiemen, «et eene doos ingelegde erwten te koopen, inden winkel van «Hand aan Hand», Van Wambekekaai en Ouden bendermond- schensleenweg. Ik mag hun verzekeren dal zij zoo lekker zijn als versch. Den Sodex is bijzonder goed en kost en kel 8 CENTIEMEN het pak. In dio beide winkels, is alles van de beste hoedanigheid en uitermate goedkoop. Neemt er een kijkje en ge zult u overtuigen. Moeders, bemint uw profijt Op al uwe aankoopen, daarenboven Dog 3 ten 0/° deel. Wie zich voor een civiel prijsken eens gansch in 't nieuw wil steken, vraagt de staalboeken in Hand aan Hand en kiest er zich een schoon, sterk en goedkoop costuunt De gemakkelijkste en sterkste schoenen, ge heel en al naar de allerlaatste modedie kan- men bekomen in den winkel van <l Hand aan Hand Om er zich een goed denkbeeld te kunnen van gevenmoet men er henen gaan. Ingang vrij en kosteloos voor eenieder. Ook is er gezorgd voor een goeden schoen- makerdie de schoenen in Hand aan Hand-» gekochthersteld, enkel en allen met echt wild leder, insgelijks goedkoop. Doet de proef. Openbare en kostelooze Voordracht, op Dins dag 2 Februari in de Stedelijke Zaal, Keizer lijke Plaats, door den Heer Hendrickx, die zal handelen over de Herleving der Letter kunde in Vlaams Belgie. Begin om 8 uren stipt 's avonds. (Afdeeling Aalst). Donderdag 4 Februari, om 8 ure, Graaf vaa Egmont Kostelijke Volksvoordracht, omlijst met muziek en zang. Prof, J. Vercouille van Gent, zal handelen over tt Een kristen demo- kraat in de 13* eeuw. Een solo slim gespeeld door J. Verhofstattt, bij B. Verhofetadt o,3o. R. S. 0,25. B. M. o,zi.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3