Dat is gewerkt 9e Jaar. N° 6. Prijs per nummer 2 centiemen. 7 Februari 1909. VERGADERINGEN. KINA FOUASS1N Toch ook Schepenen GRAND THEATRE DE GAND lucie de lammermoor Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ziekenbond. Heden Zondag 7 Fe bruari, om 3 ure namiddag, algemeene verga dering, op boet van 10 centiemen. DAGORDE 1, Jaarverslag 1908. 2. Benoeming van controleurs. 3 Vrouwen-afdeeling. 4. De con- trooldienst. 5. Uitbreiding van't bestuur. 6. Lezing van verschillende artikels van 't regle ment. 7. Bijzondere mededeelingen. A. De zieke leden zijn verplicht, zelf of iemand van den huize, den eersten dag der ziekte, inker, te komen doen bij de secretaris sen, waar zij eetie kaart zullen ontvangen slechts de dag van inkenning wordt in aan merking genomen B De zieke leden worden verzocht iederen Zaterdag van 2 tot 4 ure, om hunnen onderstand te komen. C. Het bestuur heeft besloten, gezien de nieuwe boekjes die in voege komen en om alle moeilijkheden te vermijden zijn de boeten van vroeger kwijt gescholden. D. De aandacht der leden wordt geroepen op de achterstellen. Al deze wiens boekje vernieuwd is en meer dan 1 achterstel hebben, zullen een kwijtschrift ontvangen om dit te vereffenen Bouwwerkers. Zondag 14 Februari, om 10 uren 's morgens, Oproep voor al de bouwwerkers, metsers, dieners, schaliedek kers, plafonneurs, timmerlieden, steenhou wers, marmerbewerkers, cimentbewerkers, vloerders, aardewerkers, huisschilders, enz., kortom al de werklieden wiens vak tot het bouwvak behoort. Vereenigde en niet veree- nigde buitenlieden zooals de mannen van de stad, worden op deze vergadering toegelaten. Dagorde Waarom moeten wij vereenigd zijn. 2 De landelijke centrale bond. Het is met een oprecht genoegen, dat wij den uitslag van ons propagandawerk van ver leden Zondag bekend maken. Inderdaad kun nen wijzen op 2000 huizen, waar het Beknopt Kamerverslag zal gelezen worden, en dit in Aalst, is dit niet verheugend Twee duizend huisgezinnen in Aalst die wekelijks vijf centiemen willen besteden, om te welen wat er in de Kamer gebeurd, om zich te overtuigen wie er in het voor- en na deel der werklieden spreekt en handelt, dat mag waarlijk verheugend genoemd worden. Dat wij op zoo een prachtigen uitslag mo gen wijzen, is dank aan den iever en den moed waarmede de leden onzer wijkclubs zijn bezield, wanneer het er op aankomt te wer- ken in het belang van 't Socialismus. En zoo een propagandawerk, dat moet een verbazenden uitslag hebben voor de versprei ding van 't Socialismus, want begrijpt goed, in 2000 huisgezinnen zullen er ongeveer 40 Kamerverslagen binnen dringen, iets wat men gemakkelijk kan vergelijken aan 40 meetingen met tegenspraak, die ieder in zijn gezin gaat hebben. Inderdaad, wat is het Kamerverslag anders dan eene tegensprekelijke meeting De beste en bekwaamste redenaars van alle partijën zetelen er en debatteeren onder elkander. Het is dan ook gemakkelijk te onderscheiden, wie het eoed meent met de werkende klas. Het uitgeven van ons Beknopt Kamerverslag heeft niets anders voor doel, want hoe komt het dat er nog werklieden gevonden worden, die vijandig zijn aan het Socialismus Omdat zij het niet kennen en ook niet weten, hoe de Socialistische Kamerleden in het parlement hunne rechten en hunne belangen verdedigen. Het Socialismus wordt veroordeeld door werklieden die het niet kennen, bekampl door mannen die er voor betaald worden en er be lang bij hebben de werkende klasse te verdee- len. Onzen plicht is dus de eerste onderrichten en de handelwijze der tweeden te doen ken nen. Dat begrijpen onze moedige vrienden van de wijkclubs en vandaar hunne krachtige werking en hunnen prachtigen uitslag. Wij kunnen niet nalaten, die vrienden te bedaukeu voor hunne gedane moeite en opoffe ringen, en rekenen voorts op huone medewer king en toewijding voor de werkerszaak. Wezen wij altijd indachtig dat het Socialis mus zijne hevigste vijanden vindt, onder de domste menschen. Ontwikkeling I Ontwikkeling dus Onze lezers willen wij ook verwittigen, dat het Beknopt Kamerverslag, waarop zij zich cu geabonneerd hebben, aan 3 centiemen per week, deze week hun zal besteld worden. Zij die zich laten hebben opschrijven en het bij toeval niet zouden ontvangen moeten onmiddelijk hiervan kenüis geven aan de Secretarissen in 't lokaal Hand aan Hand, op dat dezen de maatregelen zouden kunnen nemen, om het verslag hun te doen bestellen Indien er nog zijn. die zich nog niet hebben aangegeven en het Kamerverslag wenschen te ontvangen, kunnen dit doen in Hand aan Hand, ofwel bij de verkoopers van Vooruit, Recht en Vrijheid of onzen bode Domien Bocqué. Gezorgd Vrienden, dat wij deze week nog minstens 5oo nieuwe abon- nenten bij brengen, opdat erin Aalst dit maal ongeveer 100,000 exempla ren van 't beknopt Kamerverslag zouden verspreid worden. Welaan vrienden, aan 't werk Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. 'Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Wie Wel M. De Hert, dit fameus *enie is schepenen van onderwijs hier in onze stad. En weet ge wat Hij prijst het officieel onderwijs, het is er noodig hij verkiest het boven het vrij onderwijs, maar de bevolking wil er niet van Welk genie Zou dien heer ons niet willen zeggen, wat hij zoo al heeft gedaan om het offi cieel onderwijs te bevorderen Zou hij ons niet willen zeggen,waarom er sedert zoovele jaren in Aalst geene enkele officieele school is bijgebouwd, niettegenstaande de vrijë aangenomene als paddestoelen uit den grond oprijzen Inde stadsscholen, zoo meisjes als jon gens, zitten de kinderen opeengepakt als haringen in eene ton men moet er gedu rig weigeren bij gebrek aan plaats, en deze komen dan terecht tegen wil en dank der ouders in de aangenomene scholen, omdat ze niet verder kunnen. En als den raad dan nog beslist eene officieele school bij te bouwen, dan komt den Heer Schepenen zelf met een voor stel voor den dag, om op hunne vroegere beslissing terug te komen, en den Heer Deken eene vrijë schooi te laten bou wen Zoo een schepenen van onderwijs is toch wel goud waard, dunkt me Welnu Aalst geniet de droeve eer, zoo een man te bezitten, die het officieel onderwijs verkiest boven het vrij onder wijs, maar die alles doet om het vrij onderwijs te bevoordeelen en het officieel onderwijs van kant te zetten Dat is een oprechten schepenen van onderwijs onder dompers oogpunt gezien. Wat geeft het dien heer, dat de kinde ren van 't volk enkel zullen kunnen bid den, enkel hunne gebeden zullen kennen een degelijk onderwijs hebben de werk lieden niet noodig Hoe dommer,-hoe minder ontwikkeld, hoe gemakkelijker ze om den tuin zijn te leiden, hoe gemakke lijker zij zich zullen laten scheren. Degelijk onderwijs voor 't volk, dat staat immers op 't programma niet der dompers Dimanche 7 Février 1909, a 2 1/2 h. MATINEE AUX PRIX DES SOIRÉES avec le concours de Madame M. Galvani, M. E Ventura et Sabellico Opéra en 4 actes, musique de Donizetti. Chef d'orchestre M. G. Wehils. Suivra BALLET-DIVERTISSEMENT réglé par M. De Wandeleer, dansé par Mademoi selles Ratti, Van Haelen, Berthola et les Dames du eoirps de ballet. - Le bureau de locattöh est ouvert de'iö h'eures'du matin a 12 1/2 et de 2 a 4 heures de relevée. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaioen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het CONCERT welke heden Zondag moest plaats hebben is voor 8 dagen verschoven, dus tot Zondag 14 Februari. BIJZONDER BERICHT. De Dinsdag ronde is deze week maar de helft gedaan, door eene groote bezigheid van den Bode, die zich in de on mogelijkheid bevond ze geheel te kunnen doen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1