De katholieke Propagandisten Schandige uitbuiting der werklieden. Woordenkramerij. dat zijn mannen die betaald worden, weet ge door wie Wel door de Regeering, en dit met het geld van Jan en alleman. Hoe we dit weten Wel 't is jammer, dat het Beknopt Kamerverslag dat door de Socialisten zal uitgegeven worden, nog niet verschijnt, want dan hadden duizende en duizende menschen het eens kunnen lezen, wat M. BUYL daar de dompers-propagandisten onder den neus duwde. Ziehier een uittreksel uit het Beknopt Kamerverslag van de zitting van Donder dag 4 Februari 1909 Verder heeft er een incident plaats ge had, tusschen de socialisten en den heer Hubert, katholieke afgevaardigde van Philippeville, die zegde dat wij onze ver- eenigingen niet doen erkennen, omdat wij vreezen dat men zou weten waar het geld naartoe gaat. Onze vriend Anseele antwoordde in volgende gepaste woorden, volgens het zelfde Beknopt Verslag Wij hebben er in onze vorige nummers over gesproken, hoe de werklieden weeral eens den dupe zijn, voor wat betreft de nieuwe belasting van 4 0/0 op het kadastraal inkomen. Het is niet voldoende dat er reeds hui- zekensmelkers zijn, die niet alleenlijk de nieuwe belasting doen betalen door hunne huurders, maar die zelf de slechtheid zoover drijven, van munt te slaan ten bate van hun eigen zak. Denderbode protesteert hier ook tegen, maar hij tracht er nu politieke munt uit te slaan. Inderdaad Denderbode schrijft Er dient bijgevoegd te worden, dat, naar men ons verzekert, de eerste uit- buiters-opslag van 25 centiemen per week zou geeischt zijn door een eige- naar toebehoorende aan eene socialis- tische familie De roode leeperikken zijn immers altijd de eerste om het werkvolk de centen te ontfutselen. Dit is en blijft de regel. Ge ziet hier de bedoeling. Omdat er een eigenaar deel maakt van eene socialis tische familie, daarom is hij een socialist en roode leeperik, die het werkvolk de centen ontfutselen. Wij zeggen tot Denderbode gelijk wie zich leent tot zulke laffe daad, ontsteelt op bedrieglijke wijze de centen uit den zak van de arme werklieden, al behoore hij tot de socialistische, liberale of katho lieke partij, of al weze hij zelfs den besten vriend van Denderbode. Eene kat, kan men niet anders roemen dan eene kat, een dief is altijd een dief. Mij dunkt, dit is klaar genoeg, niet waar Clement Maar M. Van de Putte zou wel wat eerlijker kunnen zijn hebben, en hierom wil ik het volgende herinneren. Een der beste vrienden van M. Van de Putte, een katholiek tot in 't merg der beenderen, een eigenaar die met M. Clement in één en het zelfde comiteit zetelt, heeft de huur zijner huizeken.s met 25 centiemen per week verhoogd en doen betalen van af de eerste week, dat den op slag is gestemd. Een mijner vrienden woont in een der huizen van bedoelden eigenaar, en ik zelf heb dien jongen aangeraden, zich een Denderbode aan te schaffen, waarin er wordt gezegd, dat het kadastraal inkomen van een werkmanshuis, maar van 66 tot 72 franken bedraagt en een opslag van 5 centiemen per week dus voldoende is, om de nieuwe belasting te betalen. Dit blad moest dienen om aan dien eigenaar getoond te worden. Dien jongen heeft de historie aan M. Van de Putte volgender wijze verhaald M. verleden zaterdag is Madam om de huishuur gekomen,zeggende,dat Mijnheer niet durfde komen, daar zijn hair was kort gesneden en hij bevreesd was, eene valling op te doen, maar dat het was omdat er 25 centiemen opslag moest geeischt worden. Gij M. Clement hebt hierop geantwoord dat gij het leeds wist, maar dat het jam mer was, dat gij het verleden maandag niet had geweten, want dat gij het hem in uwe zitting zoudt laten hooren hebben. Die zaak Denderbode wist gij heel goed, en omdat hij tot uwe vrienden behoort, een goed gekenden katholiek is, daarom ook hebt gij er geen woordje over gerept. Zou het hier ook zijn, dat de regel is en blijft bij de katholieken, de centen van het werkvolk te ontfutselen Denderbode, wat zult ge ons zeggen Maar ik meen, dat het in alle geval Denderbode is, die de laatste zou mogen zijn, om te spreken van centen ontfutse ling der werklieden, vooral hij die zich jaarlijks 5 a 600 ballekens te duur de kie zerslijsten laat betalen, geld dat komt uit de stadskas en dan ook door de arme werklieden mag worden bijeengebracht. Hij die zulks durft aanvaarden, nadat aile bladen er hebben over gecchreven, en na dat dit in openbare zitting van den ge meenteraad is te berde gebracht, hij moet in alle geval niet vies zijn van de moes Nu dat Denderbode zich zóó het lot der arme werklieden aantrekt, iets dat ver buiten zijne gewoonte is, ware het niet slecht, dat hij zich herinnere wat wij hem vroeger schreven dat dit geld dat hij te veel ontvangt voor het drukken der kiezerslijsten, beter zou dienen voor het bureel van weldadigheid, waar hij den voorzitter van is, en waar er zooveel onge- lukkigen moeten weggezonden worden, zonder hulp bij gebrek aan geld. Neen, neen, tot daar gaat de liefde van Denderbode voor de werklieden niet. Maar, Denderbode, wat denkt ge van ons voorstel, namelijk het afkondigen der namen van de eigenaars die sedert de stemming der nieuwe taksen de huur hun ner huizen hebben verhoogd Als gij geen schrik hebt van het over groot getal uwer vrienden, die aan de ver achting van het voIk openbaarlijk zouuen worden prijs gegeven, dan zult ge ons voorstel verdedigen, en als gij het verde digt dan wordt het aangenomen, want in 't Schepencollege hebt gij het hooge woord. Wij zullen zien. De heer Buyl. Buiten zijne jaarwedde als onderwijzer en bediende bij de meeting partij, trok de afgevaardigde van Antwerpen 9,000 Ir. De heer A. Hubert, minister van nijverheid en arbeid. In hoeveel jaren De heer Buyl. in vier (Rechts, ha ha De heer FuRNÉMOnT. 't Is een geiegelde diefstal. De heer Buyl. Doch voor geringe bedien den en onderwijzers hebt gij geen geld (Onder brekingen, rechts). De heer A. Delporte. Gij zijt verioten zijt het u niet eens bewust. De heer Buyl. 't Is rooverij 1 Dieistal (Toejuichingen aan de uiterste linkerzijde). De heer Gendebien sprak van reiskosten... De heer Gendbbien. Neen De heer Buyl. Het achtbaar lid, dat niet als onbemiddeld bekend staat, (ge ach aan de uiterste linkerzijde) trok in 1905, 191,80 fr. Ko men in die som geene reiskosten vóór, dan is het gewis omdat hij vrij spoorwegverkeer heelt. Zeker dat is voorwaar geene aanzienlijke som; doch dit neemt gestadig toe. Immers, in 1907, trok hij 194 fr. 35 c. en in 1908, 270 fr 90 c. al is de ïekening van dat jaar niet gansch vei- effend. De heer Gendebien. Maak het werk op, gij zult er mij nieuws over vertellen. De heer Buyl. Overigens wordt de heer Gendebien nog niet het best bedeeld. Te Luik trekt een advocaat 4,000 frank per jaar, en een arrondissementscommissaris te Koitrijk, de zoon van een onzer medeleden, 3,000 frank. De heer Voorzitter. Laat die heeren bui ten het debat, bid ik u. De heer Buyl. 't Is nog niet alles Het verbond van die heeren trok voor stichting en inrichtingskosten de verschrikkelijke som van 3o,ooo frank. De heei FurnÉMONt. En aan de socia listische mutualiteiten geeft men geen rooden duit. De heer A. Hubert, minister van nijverheid en arbeid. Dat zij zich doen erkennen en zij zullen, evenals de katholieke mutualiteiten, ver goedingen bekomen. De heer Carton de VViart. De wet is voor allen dezelfde. De heer Hoyois.— Wettelijke erkenning moet zekere voordeelen medebrengen. De heer Furnémont. Eene wel bestuurde mutualiteit zorgt eerst voor zichzelve. De heer Buyl. Trok niet een rechter van Namen veischeidene honderden frank, als be richtgerer van het Aibeidsblad De heer Carton de Wiart. Daarvoor le vert hij weik. De heer Buyl. Het land weet thans dat gij de Schatkist uitplundert om uw politiek belang té dienen, terwijl gij beweert geen geld te hebben voor Staats werklieden. Doet maar voort, hee ren, maar onthoudt goed dat gij binnen achttien maand de deur uitvliegt 1 (Algemeen gelach, 1 echts en levendige toejuichingeu links.) De heer Anseele. De rechterzijde die vaa den heer Buyl een kaakslag ontving (tegenspraak rechts), heeft gemeend zich uit den slag te trek ken door ons te beleedigen. Ik zal haar antwoor den, dat onze werken zoo goed worden bestuurd en zoo bloeiend zijn ais die der katholieken, al ontvangen wij geene toelagen. Als men beweert dat we bang zijn onze boeken te laten zien uit vrees dat de gestorte gelden niet eerlijk worden uitgegeven, spreekt men on waarheid Mochten wij meer vertrouwen heb ben in de rechtbanken, wij zouden onze mutua liteiten doen erkennen doch, met de wet weike gij tegen or;s hebt gemaakt, zijn wij met handen en voeten overgeleverd aan uwe kwaadwillig heid. Ziet eens in welken droevigen toestand wij verkeeren. Wij zijn het die de opleiding van België bewerkten met hei oog op de wettelijke erkenning der vereecigingen en gij zijt het die ze steeds hebt bestreden. Maar wanneer het denkbeeld rijp was, hebt gij het bemeesterd te uwen bate en gij zijt het die er de weldaad van genoten hebt, terwijl het. denkbeeld van ons uitging Den dag dat wij zouden uieenen het te moe ten wagen ons onder uwe bestemming te moeten stellen zou deze hoede ras eene roede in uwe handen worden om onze instellingen in een ommezien te knakken. Wij ziin eetiijke lieden... De heer L. Hubert Daar ben ik van overtuigd en ik zal straks mijne gedachte uit leggen. De heer Anseele. In onze instellingen zor gen wij voor de belangen van den arbeidersstand met evenveel toewijding, onbaatzuchtigheid, en zelfs met meer onbaatzuchtigheid dan zij die zoo goed werden gegeeseld door den heer Buyl. <K'illJ»D Dat is den nieuwen naam, waarmede wij ge doopt worden door het prulleblad je, omdat wij schreven dat niet ZIJ maar WIJ aiioos werkte* en de zaken pleitten voor de werklieden bij de heeren, en om dit te bewijzen haalt het ventje eenige fabrieken aan waar, dank aan hun wer ken, de werklieden loonsverhooging bekomen hebben. In het fabriek DE NAF.YER, al deze werk lieden zijn katholiek en moesten opvolgentlijk loonaitrokken ondergaan, dit duurde zoo reeds 10 jaren de werklieden ziende dat er van de kiistene vakbonden niets in huis kwam, veree- nigden zich bij de socialisten, die al wat er te* hunnen nadeele gepleegd wierd, kenbaar maak ten, en bewezen dat deze werklieden voor veel min moesten werken dan in andere fabrieken dat daar een einde zou aan gebracht worden was

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2