Briefwisseling. Onderhandeling Marchand. TWEE SCHOONE VERGADERINGEN. Voor de Slakers. Heer Opsteller van Recht en Vrijheid. Zooals Ge in uw blad reeds hebt mede gedeeld, drukt M. Van Schuylenbergh nu reeds drie weekbladen, en gebruikt hij het zetsel van 'teen blad voor 't ander, zoodat hij in werkelijkheid voor drie bladen, maar werk moet leveren voor 1 1/2 a 2 bladen. Ik kan aannemen dat de zon in't water schijnt, en dat M. Van Schuylenbergh goed zijn broodje zou verdienen, maar wat mij tegen de borst stuit, is, dat de Christene vak vereenigingen die het heel schrap hebben, nog altijd zijn Vrijë Werker aan denzelfden duren prijs van vroeger moeten betalen. Is er dan niemand in de besturen van de Christene Vakbonden die er durft tegen opko men, ert in 't belang der kassen, den prijs van hun blad te doen verminderen Uit hel onderzoek dat er eens is geschiedt met Recht en Vrijheid en Vrijë Werker is er gebleken, dat dit blad gevuld wierd met zetsel van Klokke Roeland en niet te min toch nog 15 franken voor 1000 nummers moest betaald worden, terwijl Recht en Vrijheid wanneer het in 't zelfde geval zoo verkeeren, geleverd werd aaa 6 franken. Mij dunkt dat dit wat bij 't hair is getrokken en nu vooral dat M. Van Schuylenbergh nog een bladje mag bij drukken in den zelfden zin, hij toch wel, wat zijn prijs zau mogen verminderen, want de centen der werklieden, mogen toch zoo niet opgeëlen worden. Dat M. de Bethune zijn blad wat duur be taald, wal geeft dit hij is immers een rijken mensch maar de werklieden die cent voor cent bijeen garen om in geval van staking, werkeloosheid of andere droeve gevallen te genieten, dat men die centen zöö verkwist dat is niet ernstig. Wat denkt M. De Kegel hierover Ik veronderstel toch niet, dat hij mondje dieht houdt, omdat De Vrijë Werker wekelijks eene groote annonce van hem bevat, annonce, die ten tijde van ons onderzoek zooals hij zelf bekende niet in rekening wierd ge bracht, want van annoncen was er niets in het contract vermeld. Ik veronderstel toch ook niet, dat M. Van Schuylenbergh zich wil vet mesten, een ponk- skeQ vergaren, bockskens drinken en sigaren 'rooken, op de kosten der arme werklieden Daarvoor immers ziet hij het werkvolk te gaarn. Dank voor de opname. X. Verleden Maandag was het gemengd comi- teit uitgenoodigd, om le gaan onderhandelen met M. Marchand, waar de werkstaking reeds zeven weken duurt. Zeggen wij, dat Mijnheer ons goed ontving en wij deden weldra de overtuiging op, er een einde te kunnen aan stellen. De verschil lende grieven der wevers werden besproken en naar middels uitgezien om ze te doen ver dwijnen, hierover waren wij goed t'akkoord met elkander. Dan begonnen wij aan den tarief, wij van onzen kant om zooveel mogelijk te krijgen in 't voordeel der wevers en Mijnheer om zooveel te behouden als hij kon, dit was een strijd, zooals kooper en verkooper, doch kwamen wij eindelijk t'akkoord voor zooveel wij macht hadden, mits het aan de wevers te onderwerpen en hen te laten beslissen Langs den eenen kant werd de aftrok van 1,55 fr. op die 600 stukken gebracht op 0,55 fr. Langs den anderen kant beloofde Mijnheer, betere boomen, betere regeling van 't werk en een opslag van 0,50 fr op al de garen boomen maar Mijnheer wilde een slachtoffer, hetgeen hij iedere maal al gewild heeft en gedaan gekregen in de vroegere werkstakingen, en ziehier waarom. Dien wever had een wiel gebroken, hij mocht het wiel niet aanraken omdat zijn boom niet af was, en het wiel was wel in twintig stukken. Verklaring van den meester Possé. Doch zeg ik, Mijnheer aanvaard hem terug en ik stel hem eene voorwaarde, dit mag den struikelblok niet zijn, de strijd is op een maandag begonnen, en moet op eenen maan dag eindigen. Mijnheer, aanvaard het voorstel en bedoelden wever mag terugkomen. Toen 's anderdaags de wevers in algemeene vergadering waren, om te beslissen aan den strijd een einde te stellen, kwam er een brief waarin Mijnheer meldt, zijn woord in te trek ken nopens dien wever als wij dit bekend maakten, riepen al de wevers liever te ver hongeren dan ditmaal een kameraad op T slag veld te laten, en dan nog een voorbeeldige werkman. Alles was dus weer vernietigd. Maar nu ondervraag ik eenige wevers, nopens de klacht die Mijnheer mij gedaan had over het breken van het kamwiel in afwezig heid van bedoelden wever, en hier hoor ik duidelijk hoe dien jongen vervolgd wordt, en ik vraag door wie Het kamwiel was in 2 stukken gevallen, en aaa Mijnheer gebracht wel in 20 stukken, om hem te doen gelooven dat het stuk geslagen v»as. Wie, wie, heeft dit gedaan Dit monster moet ontdekt worden, want die is het die het onweer helpen veroorzaken heeft en nu nog den struikelblok is, dat de werkstaking niet geëindigd is. Aan u nu, Mijnheer, ons te gelooven of niet, maar wij voorspellen u, indien gij bet niet wilt opzoeken, dat wij het wel zullen te wete komen, en dat er van wege de wevers, alsook van de vereenigingen niet zal geduld worden, dat zooveel onrecht iemand wordt aangedaan en de staking maar zal eindigen als dien wever mag werken, al duurde het nog een geheel jaar. D. B. De Tabakbewerkers en de Bouw werkers hielden, elk op hunne beurt, eene goede vergadering, waar de kwestie besproken is over het niet en de noodzakelijkheid der aan sluiting bij de landelijke centrale bonden. De Tabakbewerkersbotid is nog altijd een bond die geschoeid is op den ouden leest, met zijne eigene manier van handelen, en die dacht dat men best was met een geringe inleg te geven en hiervoor vrij hooge voordeelen aan zijne leden te schenken doch wat onvermij delijk was is daar ook gebeurd ieder jaar al de inkomsten opgeslorpt door de menigvuldige voordeelen en nooit eens mogen denken om te werken voor verbetering te brengen aan den toestand der Tabakbewerkers. 't Is wat aan de leden getoond is op de vei- gadering, die zeer wel begrepen hebben dat er hierin verandering moet komen, want als men zich vereenigd is het in de eerste plaats om voor zijn werk een behoorlijk loon betaald te worden welnu, jaren en jaren zijn onze Tabakbewerkers vereenigd en van verbetering is er nog zeer weinig in huis gekomen,en onze werklieden der tabakfabrieken moeten voor een ellendig loon het vuil en ongezond werk verrichten. Üe leden hebben besloten in de toekomende vergadering, die kortelings zal plaats hebben, eene stemming te doen uitbrengen voor de aausluiting bij den landelijken centralen bond der Tabakbewerkers. Bij de Bouwwerkers heeft men ook het reglement van den centralen bond der Bouw arbeiders van Belgie besproken. Het reglement dat reeds door het Bestuur aangenomen was, mits enkele kleine wijzigingen, is ook door de leden goedgekeurd, zoodat van 1 Maart de bijdrage van 20 op 25 centiemen per week zal gebracht worden. Hiervoor zullen de leden in geval van sta king 12 fr. per week genieten, als men ge trouwd is nog een frank en voor elk kind beneden de 1 i jaar een halve frank per week voor sterfgeval zal men eene vergoeding beko men van 10 franken. Verders is er gesproken over de uit te voe ren propaganda, om de Bouwwerkers, van gelijk welk vak. als zij tot den bouwsliel be- hooren, in den bond op te nemen. Bij middel eener circulaire zullen de werk lieden van het bouwvak tot eene vergadering uitgenoodigd worden, welke zal plaats hebben op Zondag 14 Januari, om 10 uren's mor gens. Üe vergadering sloot in de beste stemming en al de leden beloofden hun best te zullen doen, om al de Bouwwerkers naar de verga dering te brengen, ten einde hun te overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid der veree- niging. H. F. zeker.want eens allen een jaar in de vereeniging zou de loonsvermeerdering er komen, goed- of kwaadschiks Dit weteride,hebben die heeren het best gevon den eene bespottelijke loonsverhooging toe.te staan (die op 3/ 1/2 cent per week en per wever gerekend wordt) dit met de tusschenkomst der- gene die nooit geprotesteerd hebben tegen de vroegere loonaftrokken en waar de werklieden verplicht waren zich bij te vereenigen Ik herhaal wat er gegeven is was door het werken en de schrik van ons, van meer te moe ten geven Op eene meeting te Grembergen, waar ik sprak, heeft Pieters, de leider der kris- lene vakbonden, die ook bij de onderhandelaars was, erkend dat wij het onze hadden bijgebracht om deze loonsverhooging te bekomen en de dompers van hier zeggen dat het gansch hun werk is, wat zegt ge daar van, lezers Het ventje vraagt welken opslag wij voor de werklieden bekomen hebben welnu wij zullen er u enkele opsommen De opslag is gekomen op het groot fabriek door de werklieden, bij ons vereenigd, naar op slag te gaan vragen er zijn daar zelf van onze" vrienden geweest die verschillende malen de me dehulp vroegen aan uwe leden om aan de heeren den opslag te gaan vragen, maar zij lieten de socialisten alleen gaan plei ten voor den opslag. Deze opslag hebben wij bekomen dank daar aan is het loon van 1,80 op 2,5o fr. gebracht, en die loonopslag heeft zijne ronde gemaakt in al de fabrieken der stad. Daar waar er werklie den waren, bij ons vereenigd,zijn er ook loonsverhoogingen gevraagd en beko men. Enkel bij de ka'holieke bazen, met katho lieke weiklieaen die zich niet durfden verroeren en evenmin durfden gaan opslag vragen aan mijnheer, is er niets bekomen. En nadat de werklieden langen tijd van den opslag genoten, bekwamen de katholieke werk lieden ook wat, die hun gegeven wierd, niet door het werk der kristene vakbonden, maar wel omdat al de katholieke bazen vreesden dat wel eens den tijd zou komen dat al de katholieke werklieden hun geduld zouden verliezen en zich wel eens vrij zouden vechten, om mede te mar- cheeren met het strijdend werkersleger, om zich te bevrijden van de hongerloonen. Doch dit zal wel komen.Men kan wel een dam opwerpen om den stroom tegen te houden, doch de stioom wast steeds aan, eens breekt hij dijk en wal dat men dit voor gezegd houae N.B. Wanneer zal men in 't prullebladje eens antwoorden op onze vraag of het waar is dat de werklieden door hunne bazen ofwel meesters gedwongen worden zich te laten inschrijven in de vrije kristene vakvereenigingen ook hoeveel er nog opgeschreven zijn voor een champetters- frak of staatskepi, zonder de andere beloofde gunsten in aanmerking' te nemen 't Is nu reeds de vijfde maal dat wij daarover inlichtingen vragen en nog wachten wij op ant woord. Voor wanneer Ofwel zal het ventje terug met woordenkra merij voor den dag komen. H. F. -O Een lied gezongen door A. Cornaod bij Da Ryck o,86. Kindeien zegde zottin tegen enne viouw, daarvoor weende een man o,i5. Gezon gen door Frans en Benoit, de Internationale, bij Oosterlinck 1,17.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3