9e Jaar. N° 7. Prijs per nummer 2 centiemen. 14 Februari 1909. GROOT CONCERT ZAND IN D'OOGEN. Welgelukte vergadering. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED InTICHELS, Maanstraat, 18, AALST. OPROEP. Bouwwerkers Hedtn Zondag, om 10 uren 's morgens, wordt gij allen verwacht op de buitengewone vergadering. Komt allen naar Hand aan Hand. N. B. Alle werklieden van de verschillende vakkeu der Bouwnijverheid, kunnen in de centrale vereeniging opgenomen worden, te weten Metsers, plafonneerders, dienders, steen houwers, cimenlbewerkers, marmerbewerkers, voegers, huisschilders, timmerlieden, schalie dekkers, grondwerkers, enz. VERGADERING. Heden Zondag, 1 4 Fe bruari, om 3 uren namiddag, is het vergade ring voor de leden der Coöperatie, op boet van 10 centiemen, in het lokaal Hand aan Hand. Het dagorde is zeer belangrijk. te geven op heden Zondag, 14 Februari 1909, om 6 uren 's avonds, door de Fanfare, in het lokaal Hand aan Hand, Saskaai. PROGRAMMA der uit te voeren stukken Wij hebben het al De bijleg van 't Stedelijk Werkeloozenfonds is deze maand nog 20 centiemen voor de jonge lingen van 17 tot 20 jaar 20 centiemen voor de vrouwen 40 centiemen voor on gehuwde volwassenen van meer dan 20 jaar oud 5o centiemen voor de vaders van familie. Onze lezers zullen zich nog herinneren, dat het Bestuur van het Stedelijk Werke loozenfonds enkele maanden geleden ver anderingen aan 't reglement heeft gebracht, zoo gezegd om aan de vaders van familie wat meer onderstand te kunnen geven. Wij hebben er van den beginne af tegen geprotesteerd, omdat men de meisjes en de vrouwen op eene onrechtvaardige manier trof, door hun den helft van den bijleg van de stad te ontnemen, evenals de jongelingen van 17 ,tot 20 jaar, en dezè van min dan 17 jaar oud, geheel en a! van den bijleg te berooven. Wij hebben hiertegen geprotesteerd, omdat al die uitsluitingen en ontnemin gen enkel het gevolg waren van KROT IN DE KAS, daar 1000 fr. subsidie voor het Stedelijk Werkeloozenfonds onzer stad eene belachelijke som is, spoe dig uitgeput, en onze gemeentevaders dit alles konden verhelpen met de subsidie te verhoogen. Maar neen, de Heeren van het Bestuur en van den Stedelijken Raad brachten als dan in, dat de subsidie niet diende ver hoogd te worden, maar dat zij enkel die veranderingen deden, om de vaders van familie te kunnen bevoordeelen. Welnu, door de subsidie midden den winter zoo klein te stellen (40 0/0) bewij zen de bestuurders van het Stedelijk Wer keloozenfonds dat zij van nu af reeds schrap zitten, want al hunne liefde tot de vaders van familie, al hun medelijden met vrouw en kinderen bepaald zich enkel bij... raadt eens 10 centiemen per dag. Huichelaars Ge begrijpt uwen rol van besturen niet ge verduikt dat 1000 franken onvoldoende is, om de werkeloozen behoorlijk te steu nen, en ge durft aan den Gemeenteraad geene hoogere subsidie vragen, aldus den geest en genegenheid van de leden van den Gemeenteraad tegenover de werkende klas, niet latende kennen. En dan, waar zijn de heeren Leveau Gustaaf en Jan De Brueker, de twee ver tegenwoordigers der liberale werklieden syndikaten of te werkeloozenfondsen Waar is hunne werking, waar is hun protest M. Leveau liet den heer Moyersoen in vollen gemeenteraad zeggen, dat zij de subsidie van het Werkeloozenfonds niet dienden te verhoogen, dat het niet noodig was, met 1000 franken kwamen zij mild rond Nogthans M. Leveauvvist.dat er reeds zooveel veranderingen aan 't reglement van het Stedelijk Werkeloozenfonds zijn gebracht, en dat al die veranderingen enkel ten doel hadden den bijleg der wer keloozen te ontnemen. Waarom zweeg M. Leveau alsdan, hij als lid van dit bestuur en vertegenwoordi ger der werklieden Nogthans geheel dit bestuur is mede plichtig en de werklieden mogen de over tuiging opdoen, dat zij niet door WARE vertegenwoordigers der werkende klas zijn vertegenwoordigd. Wat gaan die heeren doen Gaan ze zoo voort gaan, en van maand tot maand den bijleg verminderen, om hem eindelijk op niets te brengen Ofwel gaan ze op tijd beginnen en eene buitengewone subsidie vragen, iets wat ze dezen winter hebben verwaarloosd om de hongerige werkeloozen te kunnen helpen Ik meen dat het de vakvereenigingen zelf zijn, die hieraan zullen moeten mede helpen, een stoot aan den wagen geven, en dat de stedelijke bladen, die zich uitgeven als de verdedigers der werklieden te zijn, hiervoor hunne kolommen zouden mogen openen, om met ons mede te protesteeren. Wij twijfelen erg, of dit zal gebeuren, want liberale en katholieke vakbonden hebben aan onze vroegere oproepen niet beantwoord Hopen wij echter, dat zij uit maal verstandiger zullen handelen en hunne medehulp ons niet ontzeggen. Im mers hunne leden zijn zoowel getroffen als de onze. 't Is hier het algemeen belang der werk lieden dat op het spel staat en zij die azen op hunne stem mogen er toch wel iets voor doen. Hoe jammer dat het alle jaren geen kiezing is 't. Zou dan wel beteren, want 't jaar dat 't kiezing is, moeten zij hunne iielde voor de werklieden toonen of het wat zand in de oogen werpen. Abonneert u allen op het Beknopt Kamerverslag. Zoo heeten wij deze van den Zieken- bond Moyson die verleden Zondag heeft plaats gehad Doch voor de afwezigen wil len wij zooveel mogelijk de genomen be sluiten afkondigen, hen tevens zeggende, dat de boet regelmatig zal toegepast en geeischt worden. Na kennisgeving van den bilan en be noeming van controleurs, is er uitleg ge geven over de voornaamste punten van 't reglement, en algemeen aangenomen dat de controldienst der zieken zooveel moge lijk door de beide secretarissen zal gedaan worden, en dat er enkel zal rekening ge houden worden van het werkverlet van een lid, van den dag dat men zich in het lokaal Hand aan Hand eene ziekekaart zal aangeschaft hebben. Geene verontschuldigingen meer enkel telt het van den dag dat men er de secretarissen zal van verwittigd hebben. Dus oppassen is de boodschap. Het lid dat niet voldoet aan de voor schriften van den geneesheer, in herber gen wordt bevonden, te huis niet is de uren dat hij niet mag uitgaan, zal van al len trok kunnen ontroofd worden. Het reglement van het Vrouwen-Zie kenfonds is aan de leden uitgedeeld ea besproken geworden. Reeds een honderdtal vrouwen zijn er in opgenomen, 't Is een plicht voor al onze vrouwen en dochters zich te doen op nemen. Ook is er geprotesteerd tegen den laster die M. Hubert heeft uitgekraamd in de Kamer, aangaande het besteden van het geld der Ziekenbonden. EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald io cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Büiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. EERSTE DEEL. 1. Le Refrain des Bambocheuses, pas-red. Van Perck. 2. Une Soiree au Village, fantaisie, Belleflamme. 3. Reverie, voor Viool, uit te voeren door A. Van der Meirsch, H. Vieuxtemps. 4. Duo, voor Piston en Trombonne, uit te voeren door P. Nichelsen C. Cornand, 5. Grand air varié, voor Bugel, u t te voeren Canivez. Dagnelies. door H. Peeters, TWEEDE DEEL. 1. Ivonette, mazurka, Beaufeu. 2. Droombeelden, concertstuk. De Merre. 3. Romance, voor Sax.-Baryton, uitte voeren door L. Broodhuys, Van den Bogaerde. 4. Lied te zingen door X. 5. Introduction et Thème varié, voor Fluit, uit te voeren door A. Cornand, J. B. De Lannoy. 6. Nos Élégants, valse, Piroton. L'INTERNATIONALE.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1