V 't Zal aan hunne ribben hangen Voor het Kamerverslag In de Kamerzitting van 5 Februari 1909, EEN EN ANDER. Het geld van den Ziekenbond Moyson, wordt zoo eerlijk en deftig beheerd als dit van gelijk welken erkenden ziekenbond, want van inkomsten en uitgaven krijgen de leden kennis en onder hen benoemen ze controleurs om alles in de boeken na te kunnen zien, waar het aan duidelijkheid niet ontbreekt. Eens te meer konden de leden bestati- gen hoe het er bij de dompers om te doen is, laster te verspreiden op den kop van het socialisme. Deze welgelukte vergadering moet en zal vruchtdragend wezen. Ons ledental bedraagt op dit oogenblik ongeveer 75o en zorgen wij nu dat wij weldra tot 1000 komen. De Socialistische Ziekenbond Moyson moet en zal de sterkste worden van de stad, omdat men er streeft naar Hooger en Hooger, en enkel het welzijn der leden wordt betracht. Weldra zullen de werklieden begrijpen, dat zij falen met hun te verdeelen in ver- schillige groepen en hunne macht enkel, besloten ligt, in de eendracht der misken den. Wat Wel de machinisten hebben daar hunne maximum jaarwedde zien verhoo- gen van 200 tot 240 franken Bravo dat is toch 'nen goeiën minister 'k Geloof het wel, maar 't is 'nen opslag die enkel kan grooter worden bin nen een dertigtal jaren Wat binnen 30 jaar Ja, beste vriend, wanneer er in het een ot ander fabriek een opslag wordt ge geven, dan is het om hem onmiddelijk te ontvangen, maar den minister, demo craat Helleputte, weet het anders te doen, hij geeft als het grootste gedeelte van onze hedendaagschemachinisten reeds lang onder het groene gras zullen liggen. Leg mij dat eens nader uit. a. u. b Welnu zie, vroeger was het hoogste loon dat een machinist kou winnen 200 fr. per maand alvorens men tot daar kwam, was men een ouden man, en dit is zoo waar. dat er hier te Aalst, maar enkele machinisten zijn. die tot heden hun maxi mum bekomen hebben. Nu zal het hoog ste loon tot 240 franken kunnen klimmen Indien men nu wat rechtvaardigheid wil de gebruiken of ten minste toch iets doen voor de machinisten, dan zou men dezen die nu aan hun 200 frankskens staan, moe ten verhoogen tot 240 franken, en zoo ook met de machinisten die nog dien ouder dom niet hebben bereikt. Dan zou het een opslag zijn, waar de machinisten zouden van genieten, nu is den opslag in 't verschiet en zullen er eenigen kunnen van genieten, binnen een dertigtal jaren. Die menschen zien daar een appelken haqgen, zij mogen er naar bijten maar kunnen er niet aan. Dat zijn nu de hervormingen, de verbe teringen, die Minister Helleputte beloofd had Zegt, danke Jezuken, machinisten Maar. is Minister Helleputte goed om j de machinisten wat meer loon te geven, binnen een dertigtal jaren, hij is hun toch ook niet ongenegen, wanneer het er op aankomt hun op den dag van heden vele uren te doen werken. Zoo heeft er deze week eene oodervra- j ging in de Kamer plaats gehad, over het l te lang arbeiden van treinwachters, en er is daaruit gebleken dat stokers en machi nisten op dit gebied nog meer te klagen hebben. Die zoogezegde Christene democraten zooals minister Helleputte zich noemt, zijn enkel mannen om de staatsbedienden met beloften te paaien en hun zeep aan den baard te strijken. En zeggen dat er hier te Aalst ook nog staatsbedienden gevonden worden, die meenen beternis te bekomen langs katho lieke zijde Zij zijn vijf-en-twintig jaren onafgebro ken aan 't bewind en als er iets is gebe terd. dan is het nog gebeurd onder den drang der democratie, en er zijn nog katholieke staatsbedienden Anseele sloot zijne rede verleden Dins dag met de volgende woorden die de naakte waarheid zijn Kamerverslag 9 Februari 1909, blad zijde 283. De wachters en hoofdwachters heb- ber. op een feestmaal al het mogelijke goed gezegd van den Heer Helleputte doch dat zij, in stede van het wierook- vat stuk te slaan op den neus der groote opperhoofden, zich inrichten, zouden zij verkrijgen wat vrije mannen het recht hebben te eischen. Gebogen voor de grooten, krijgen zij enkel roeden om hen te slaan, en zoo zij op de hooge ambtenaren rekenen zullen zij lang wachten. Zij vereenigen zich dus en geen minister zal hun weerstaan. te bekomen wordt het hoog tijd. Het verschijnt deze week heel zeker WOENSDAG. Dus wie het wil bekomen, moet zich laten inschrijven.Dit kunnen ze bij de broodvoerders en bij de verkoopers van Vooruit. Goed naam en adres opschrijven, juist het nummer opgeven, want dit is nog het voornaamste. Elkeen weet dat het Beknopt Kamer verslag enkel 5 centiemen per week kost. Wie het nu in huis niet krijgt, is dezen die zijn botten vaagt aan hetgeen er in de Kamer gebeurt. Wie het Kamerverslag nu niet leest, is een man waardig om afgesloofd en uitge buit te worden. Die is rijp voor 't slaven dom. lezen wij het wel gepaste antwoord van onzen vriend Donnay, nopens de Socialistische en Christene Syndikaten. Ziehier Ziedaar wel eene nette en zuivere verklaring meen ik, gedaan in volle Kamer, om te bewij zen dat er bij ons geen spraak is van gods dienstige overtuiging, want Donnay is een Socialistische Volksvertegenwoordiger en ook een geloovig man. Langs om meer blijkt het, dat de zoogezegde Christene Syndikaten, enkel gesticht zijn, om de werklieden te verdeelen. Tijdelijk kan dit nog pakken, want het is zooals Donnay zegt tot de dompers: breidt de Syndikaten maar uit, gij werkt in ons voordeel. De werklieden blijven niet eeuwig steke blind. Dat is niet slecht. In de Kamer sprak M. Neven, afgevaardigde voor Tongeren verleden week eene redevoering uit over de toekenning der ouderdomspensioenen, en een kwart uur daarna, protesteert den Minister Hubert tegen de redevoering en dan nog wel in naam van 't Comiteit van Tongeren, Ge ziet van hier hoe er daar met dien mi nister is gelachen geworden En ook dit levert ons het bewiis dat de dompers er van overtuigd zijn, dat ze de ouderdomspensioenen met, een politiek doel toekennen, daar ze hunne antwoorden kunnen zenden voor hunne tegenstreveis zijn gehoord Dat is voorzeker niet slecht. Het lot van ioo.oco franken van de tentoonstelling van Brussel is gewonnen door M. Oscar Noirfalize van Luik, die eene kleine varkensbeenhouwenj houdt. H'j is 40 jaar oud, getrouwd en vader van twee zonen. 19 en 17 jaar oud. De man zal nu wel eene groote varkens- beenhouwerij kunnen openen meen ik, als hij nog goesting heeft van veel te werken. In de stadsmeisjesschool, School straat, is er daar een speelplaats waar de kleintjes uit de bewaarklassen zich vermaken gedurende den speeltijd. Zou het waar zijn, dat die speelplaats sedert jaren en jaren geen borstel witsel heeft ge zien Nu dat er alle woensdagen op*t oud stadhuis een dokter gaat zetelen om de tering te voor komen en te genezen, meen ik, «tal het niet ft 4 wc»00» De Heer DONNAY (socialist). Wanneer de rechterzijde ons vraagt veitiouwen te stel- len in de christene syndicaten, moeien wij wrigeien en dit uit hoofde van 't verleden. Wij zijn het die de arbeideisklas hebben ingelicht; zonder ons ware zij nog overgelaten aan haar droevig lot Gij hebt er eerst aan gedacht syndicaten te stichten, wanneer gij gezien hebt dat de gan- sche werkersstand u ging ontsnappen. Werd te Luik voor de herziening der Grond- wet door priester Pottier, den stichter der Christene democratie niet verklaard, dat men syndicaten moest oprichten, omdat de werk- lieden weldra kiezer zouden zijn En heeft men op het congres te Luik niet hooren verklaren door gi aat d'Ursel, dat alleen de gemengde syndikaten rechtspersoonlijkheid konden bekomen Moet men herinneren wat van de syndicaten werd gezegd door priester Pottier, den heer Helleputte, thans minister en den heer Cyrille Van Overbergh Allen hebben verklaard dat die syndicale instellingen socialistische strek- j kingen haaien. Welnu, blijft dus de syndica- j ten uitbreiden gij werkt in ons voordeel Protestanten, katholieken, joden, viijdenkers, i) kunnen bij ons komen, want alle godsdienstige bespreking wordt uit onze vergaderingen g'e- weerd. Het doet er niets toe, of een onzer leden gelooft of niet gelooft. De H^-er DEMBLON (socialist). Ja Donnay is socialistisch afgevaardigde en protestant. De Heer DONNAY. Zoolang ik de her- innering zal bewaren van de laatste oogen- blikken mijns vaders en mijner moeder, zoo- lang zal ik den diepsten eerbied hebben voor hunne godsdienstige overtuiging, en ik voeg er bij dat het mijn vader is die mij in de sccia- listische leer heeft ingewijd. Indien men mij wilde beletlen te denken zooals mijne godsdienstige overtuiging het voorschrijft, zou ik uit de socialistische partij treden en loch socialist blijven. Randt dus onze syndikaten en onze mutua- i) liteiten niet meer op zulke onrechtvaardige en onkiesche wijze aan, zooals gij het gisteren en )i heden gedaan hebt de beraadslaging kan er enkel bij winnen. Wanneer gij spreekt van de in syndicaat vereenigde katholieke weiklieden pleegt gij schijnheiligheid, want de stemmingen op uwe congressen uitgebracht en de verklaringen van uwe aanleiders bewijzen genoeg wat er achter uwe gedachten schuilt

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2