Aan de Tabakbewerkers De Werkstaking bij M. Marchant. Voor de Stakers. Voor de Gladslijpers. slecht ware, dat er zich eens een dokter van de echtheid van dit schrijven ging overtuigen. De zuiveiheid wordt vereischt toch ook in de scholen meen ik. De dokters, gemeenteraadsleden onzer stad, zullen hier zeker wel voor zorgen Onschuldig ter dood veroordeeld. Dal is toch wat erg Een jongeling van 20 jaren, is daar valschelijk beschuldigd geweest van moord, en was hierom ter dood veroor deeld. Gelukkig dat de doodstraf in Belgenland niet meer bestaat, of den jongen was onschul dig in den bloei zijner jeugd, naar den ande ren wereld gezonden Nu echter heeft hij reeds een viertal jaren in 'l gevang geboet én zal nu heel kortelings, op vrijë voeten worden gesteld. Het is een medegevangene, die hem vroe ger beschuldigde de moord te hebben gedaan, die nu uitgebracht heeft, dat hij gelogen had en hij Frans Vermeylen zoo heet den on- schuldigen onplichtig doen veroordeelen had Wat zullen de voorstanders van de dood straf nu zeggen En voor wanneer schadeloos stelling aan onschuldige veroordeelden Geene werklieden zouden zich mogen gewaardigen 't Laatste Nieuws in huis te nemen. Dat blad is altijd ten dienste van de rijke menschen en trekt zich weinig of niets der werkersbeweging aan. Wie zich een degelijk werkersblad wil aan schaffen, moet hel blad Vooruit koopen Dat is het eenige. goede blad, dat de belan gen der werkende klasse verdedigt. Vooruit dagelijks lezen is eene eerste ver- eischte, om zich goed te onderrichten, en dat moet iederen arbeider doen. Steunen wij ons blad, en niet dit van rijke menschen. Groote keus van schoenen en kleergoed in den winkel van Hand aan Hand. Daar nu het oogenbiik gekomen is, dat er op de benoodigheden van de eerste communie zal gaan gedacht worden, zoo noodigen wij eenieder uit, een kijkje te komen doen naar .Hand aan Hand- Voor de moeders uiterst puike schoenen naar de laatste mode en bijzonder goedkoop. Voor de eerste communiekanten is er keus voor alle beurzen, maar onmogelijk in gelijk welken winkel zoo goedkoop te koopen dan in Hand aan Hand Voor wat de kleeding betreft, vrienden, dat kan door niemand u geëxplikeerd worden, ge zoudt moeten gaan zien. De laatste staalboeken bevatten de laatste nieuwigheid ener wordt verkocht aan onge.- looflijke lage prijs Immers, wanneer ge weet, dal er in Hand a8n Hand verkocht wordt enkel aan onzen •kleinen percent, dan wordt het klaar dat geene concurrentie mogelijk is Komt dus zien, enge zult u overtuigen. Niet vergeten ook de 3 0/0 deel. N. B. In den wijkwinkel, Ouden Den- dermondschensteenweg, bij Constant Van den Bossche, kunt ge ook dit alles krijgen. Dood van gezel Malempré. Dinsdag morgend is gezel Malempré, so cialistisch Kamerlid voor het arrondissement Verviers overleden in den ouderdom van 50 jaren. Zijn opvolger is gezel Dauvister. In 1886 werd hij gemeenteraadslid te Ensi- vfijj;, wer 1 schepen in 1895 en in 1898, dienst doende burgemeester. In 1894 werd hij volksvertegenwoordiger gekozen, en zetelde sinds dien in onze Kamer (uitgenomen van 1898 tot 1900). Een liberaal katholiek verbond had dan tijdelijk over de socialisten gezegepraald. Malempié was nog ongehuwd en verbleef met zijn moeder, die hij innig lief had. Malempré was een werkerskind, die zelfs tijdens hij reeds op 't fabriek weefde, stukken in den nacht studeerde, om zijne weinige ken nissen uit te breiden en zich te bekwamen in alles wat de werkende klasse aanbelangde. Malempré was de spil van de arbeiders organisatie in de Vesder-Vallei. Weeral een onzer knapste werkers in den bloei van zijn leven ons ontrukt Hij ruste zacht. Le Disque 't orgaan der stokers en machinisten van 1 Februari 1909, geeft ons een puik artikeltje te lezen, gericht aan 't adres der dompersvereenieingen. Wij knippen Wij dragen dit stukje op aan d^zen die volgens het schijnt bezig zijn met de afdee- ling der vereeniging van Aalst (stokers en machinisten) een dompers-karakter te geven. Aan dezen die vrij denken en hun niet als vee willen laten opleiden, geven wij den raad goed toe te zien en een oog in 't zeil te houden,want 't schijnt dat er kruipers en vleiers aan 't hoofd zijn. Over het vaandel waarvoor er een inschrij- vineslijst in omloop is, wordt er in de stad zooveel gepraat, dat wij hierover wel nader wenschten ingelicht te worden. Willen zij met de inhuldiging ervan op een schoon feest kunnen wijzen, dan is het volstrekt noodig, dat men er geene dompers- politiek inmengt en voor het goed hikken, de muzieken van de vier politieke partijen van de stad vrage om den stoet op te luisteren. Het Beknopt Kamerverslag kost enkel 5 centiemen. Abonneert er u allen op l Het hieronderstaande affiche is uitge- plakt op de poort der weverij. AAN DE WERKLIEDEN, Ondanks alle toegevingen die wij met een bevredigend doel u hadden toegestaan, gij volhardt met ons eischen op te leggen, die, in geval wij er gevolg aan gaven ons alle gezag zouden afnemen, In die voorwaarden is het ons niet meer mogelijk met voort te gaan u met groote goed- Jheid te behandelen, waarmede wij u tot hier toe bejegend hebben. Aangezien gij het werk Woensdag niet her nomen hebt gelijk wij het u gevraagd hadden, trekken wij alle voordeelen terug die wij u toe gestaan hadden en danken u ALLEN af, te be ginnen van heden. Aangezien gij dus geen deel meer maakt van het persooneel onzer fabriek, aanzien wij van onzen 't wege de werkstaking als geëin digd. Uwe werkboekjes zullen per post bij aanbe volen brief aan uwe wederzijdsche woning ge zonden worden. Wat nu uwe werkkleederen aangaat, deze zullen aan uwe schikking gesteld worden, morgen vrijdag en zaterdag heel den dag. De werkkleederen die op bovenstaande dagen niet zouden opgelicht zijn, zullen op den koer blijven staan zonder nogtbans daar over eenige verantwoordelijkheid op ons te kunnen nemen. (Get C. A. MARCHANT. Aalst, 11 Februari 1909. M. Marchant heeft het deerlijk mis, wanneer hij denkt dat de wevers zich door dergelijke middeltjes zullen laten vangen. Is de werkstaking voor hem geëindigd, voor de wevers niet, en het volk zal begrij pen dat M. Marchant dit enkel doet om onderkruipers te krijgen en dit zal niet gebeuren. Het volk van Aalst kent M. Marchant het weet welke leehjke manieren hij heeft, van telkenmale hij eene staking heeft uit gelokt, slachtoffers te willen maken het weet welke weinige waarde hij hecht aan zijn gegeven woord, want hetgeen hij van daag toegeeft zal hij morgen ontnemen, hetgeen hij nu opnieuw komt te doen en enkele dagen geleden nogmaals heeft gedaan. De beste les die M. Marchant kan op doen is, dat er zich niemand bij hem zou aanbieden om onderkruiper te spelen, en dat zijne eigene wevers zich elders van werk zouden voorzien Want het dient niet vergeten te worden, moesten er andere wevers gaan werken, deze niet meer loon zouden winnen, niet min tyrannie zouden hebben, en aan de zelfde slechte voorwaarden als de oude wevers zouden mogen werken, om op het einde der week met een hongerloon naar huis te mogen gaan. Niet onderkruipen moet het ordewoord wezen, en al wie het hart op de rechte plaats draagt en nog wat eigenwaarde bezit, zal den naam van onderkruiper niet willen. Voor onze leden is het een allereerste plicht te steunen, Het getal stakers is niet te groot en er moet een kluit afgezonderd worden, opdat wij allen zouden medehel pen om 't hoofd van M. Marchant te bre ken. Steunen wij dus, want den strijd kan nog lang duren. AALST. Stielgenooten Men kan zich alle dagen als lid der Tabak- werkersvereeniging aangeven in het lokaal Korte Zoutstraat of in Hand aan Hand De inleg is 20 centiemen per week, waarvoor men in geval van staken 7,5o fr. per week ontvangt Welke zijn de beweegredenen die, die per- sonen diijven de tweedracht in onze rangen te brengen Het antwoord is heel eenvoudig. Hier is het Zij handelen volgens een ontvan- gen ordewoord, dat luidt Geene verstand- houding tusschen de werklieden Wat scheelt het die schijnheiligen of den werkman, als zijn dag uit is, uitgeput in onge- zonde, den zolder aanpalende woonkamers binnentreedt, en geen licht of vuur vindende, er opgestapelt in leeft. Wat kan het die verkochten schelen, indien wij steenen knauwen en indien onze kinderen schreeuwen voor eene ledige kast. Ons lot boezemt hen geen belang in alleen willen zij onze volledige verbeesting. Uit ganscher harte noodig ik u, beste gezel- len, met mij te roepen Achteruit, verklik- kers en dat wij stevig vereenigd hen mogen zeggen Nooit zult gij.vetbetaalde spionnen en verbasterden,er in gelukken de veistandige n werklieden van den waren weg, die hen tot ons leidt, af te houden. Nooit zult gij ons recht doen afstaan, want onze vereenigingen zijn gesticht op de basis der rechtvaardigheid en der gelijkheid Get. Chi. Cottemme. J. V. Audenhove o,ao. R. S. 0,40.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3