VreugdeHoop 9e Jaar, N° 8. Prijs per nummer 2 eentiemeie 21 Februari 1909. ALFRED WICHBLS, Maanstraat, 18, AALST. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Steun Steun VERGADERINGEN. Jesus treklbeiaden met. zijn kruis, stads straten en veldwegen langs, naar den Golgotha. Hij lijdt verschrikkelijk. Zijn aangezicht is een onmeuscheiijk beeld van afmatting en wan hoop. De bespotting, de bespuwing, de kaak slagen der soldaten, de geeseling, een foltering van dagen en nachten lang, hebben dit goedig aangezicht tot doodsbleekheid vernietigd, met een paarse tint van verschrikkelijke zicle- smart. Werklieden, houdt hem op 'toog. Hij is de zoon des timmermans, de vrije denker, de stoute durver, de fiere arme stakker, die man moedig opstond, manmoedig en statig een baan open wierp efi, overal waar hij kwam, de volksverdrukkers van zijn tijd verweet dat zij schijnheiligen en bedriegers waren. Werklieden, houdt hem op 't oog! Zijn kruis is het ondragelijk lastenpak dat eeuweD ver drukking op de schouders van een geheel volk hebben geworpen. De oudvaders, de grootva ders, de vaders hebben het gedragen. De zo nen dragen, het nog met hem, want al wie arm is, wordt even als Jesus gedurig gegeeseld, ge durig gekoord, gedurig metknuieen beladen. Jesus is niet Jesus. Hij is 't afschuwelijk beeld van onzeggelijk iijden van eeuwigen duur. Hij is groot als duizenden armen, omdat hij voor duizenden armen leed. Zijne pijnen zijn af grijselijk, omdat zij zijn de bijeengevoegde smarten van wat duizenden gedurende een eindeloos getal jaren hebben uitgestaan. Wanneer op zijn weg door de stad de wulp- sc'he vrouwen en de pronksters der groote wereld hem aantreffen en hem bejamm«en - mek hun mond, da» kifto hij bitier naar kan op, terwijl hij voortkruipt onder den geweldig orangende kriigslast Handelt men zoo met net groene hout, wat zal aan het dorre ge schieden ia het eenige wijze woord van on verschilligheid dat uit zijn mond komt. Voort sukkelt hij, verder kruipt hij, stron- kelt, valt hij, afgebeuld, met doorwonde schouders, met stuk geplelterde knieschijven, met geknakte ledematen, zijn moed is van ijzer, omdat hij is de knarsentandende razernij der wanhoop, somtijds krijgt hij het hoofd een oogenblik recht en blikt dan strak voor zich uit of hij den golgotha niet ontdekt, de plaats waar zijn kruisweg eindigt met den dood. Dan komt Simon van Cyrenen om hem zijn kruiste helpen dragen. Hij kijkt verwonderd op. Nooit had hij vermoed dat een schepsel op de wereld hem, den verschopte, zou hebben bij gestaan. Hij gelooft niet wat hij ziel Hij voelt den last des kruises minder prangen, minder vijlen in zijn vleesch, en op zijn schouder- heenderen. Hij gelooft niet wat hij voelt, hij is doi van lijden, doch zijn ziel begrijpt, zij spreekt uit zijn blijganzende oogen. Die blijde glans is een stille kreet van dankbaarheid voor den man die komt helpen dragen, die zijn lijden en smarten komt verlichten. O arbeiders, ik bezweer u dat gij allen, ieder afzonderlijk een Jesus zijt Met uw kruis van ellende en verdrukking beladen, stronkeit ge langs stadsstraten veldbanen voort, naar den Goigolha, waar gij tot den dood zult ge folterd worden. Langs den weg hoort ge kreten van mede lijden, die uit den mond komen der rijken, doch weet dat die woorden hol zijn, en ledig voor u. Daarom gaat ze onverschillig voorbij. Doch ons blad is gekomen om uw last te verlichten, om uw kruis te helpen dragen en als Jesus vreugdig naar Simon van Cyrenen opkeek, zoo ook, wij hebben het vernomen, kijkt gij vreugdig op naar ons Wij zullen u helpen op uwen kruisweg. Oneen we kunnen u niet onmiddelijk red den uit de handen uwer talrijke machtige beu len. Wij zelf zijn zwak en arm als gij zij hebben troon en altaar, meesterschap en geld. Doch we zullen den balk van uw kruis blij ven stutten we zullen u op Golgotha gelei den en maken dat dit de plaats zal wezen uwer verrijzenis, uwer vrijmaking en wel vaart. Blijft ons getrouw, steun ons, zooals wij u zullen steunen. Ons blad voert den strijd tegen uwe vijan den, tegen uwe verdrukkers en uitbuiters, tegen de kapitalistische uithongeraars. Het is UW blad, niet het onze. Wees en blijf over zijne verschijning verheugd. Hoop op een verbeterde toekomst. Werf lezers, strijders, nieuwe apostelen en partijgenooten aan. Hoe machtiger ons blad wordt, hoe grooter zijn getal lezers wordt, hoe machtiger en groo ter zal ook de steun zijn, die gij in hem aan- treSen zuU- S*ve» Bonsje. De Algemeene Vergadering der Coöperatie Hand aan Hand. Verleden Zondag had de algemeene vergadering plaats en de leden waren goed opgekomen. De bilan van 't jaar 1908 kwam te berde en hieruit bleek, dat er dit jaar enkel eene winst is verwezentlijkt van 3200 fran ken. Wanneer men weet, dat in dit cijfer ook is begrepen de winst van den winkel die 1700 franken bedraagt dan zal men overtuigd zijn, dat het voor de coöperatie een slecht jaar is geweest, hetgeen te dan ken is, aan de duurte der bloem. Doch is er de leden op gewezen, dat wanneer de winsten onvoldoende zijn voor de bakkerij, zij ook onvoldoende zijn voor wat den winkel betreft, want dat wij er maar voor 23,000 fr. zaken hebben gedaan hetgeen ons eene winst van 1700 franken heelt verwezentlijkt. Wanneer ge nu weet, dat er in onze maatschappij 900 huisgezinnen zijn, die wanneer ze hun plicht begrepen alleen in Hand aan Hand hunne benoodigheden zouden koopen en dat ingeval deze iedere week maar voor 2 franken kochten er eene jaarlijksche ontvangst zou zijn van g6,ooo franken, hetgeen ook onze winst viermaal zou verdubbelen, of het cijfer der winst doen klimmen tot 7000 franken. Welnu, vrienden, het is voor ieder eene bagatel niet waar, twee franken per week En nogthans ziet eens welke winsten wij in den zak der burgers doen stroomen door onze plichten niette begrijpen Had den wij nu eens die 5300 franken meer winst - die nu ten goede is gekomen der burgerij ziet eens welk een appeltje tegen den dorst het zou zijn, geld dat ook zou kunnen dienen om in geval van strijd, de werklieden ter hulp te komen. Dat is 't wat onze leden, meer en meer zouden moetërt begrijpen, en koopen in hun eigen winkel, in hunne inrichting. De Eerste Communie staat nu voor de deur, en een aantal onzer leden zullen dus nieuwe schoenen voor zoon of doch ter en vrouw noodig hebben- Welnu, wij raden die aan een kijkje te' gaan nemen in Hand aan Hand ofwel in den wijkwinkel, Ouden-dendermond- schensteenweg, bij Constant Van den Bos sche. Er is keus voor alle beurzen. Het zelfde ook voor wat kleergoed be treft. Er zijn honderde stalen en eenieder: zal er zijn goeste in vinden. Wat wij er ook willen bijvoegen is, dat eenieder er vrij binnengaat en niet ver plicht is te koopen. Laten wij dus allen onzen plicht begrij pen en al onze benoodigheden koopen in ONZE winkels, in ONZE coöperatie, dit om meer voordeelen te kunnen geven, om den per cent te kuniien verhoogën 'en meer te kunnen helpen in de söcialë werken. Mgcht elk er nap Iwstecén, en wiivpfer richten wtnierêü/' - ANNONCEN Rechtelijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS - 3 maanden tr 6 Een jaar Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het is nu een tiental weken dat de wevers van Marchant in strijd zijn, voor het behoud van hun zoo karig loon, en er is nog geen einde te zien. Wanneer wij vroeger niet aangedrongen heb ben op steun, dan is het, omdat wij dachten dat het getal stakers niet te groot zijnde, wij wel zouden kunnen overwinnen hebben, zonder dat er hulp opdaagde. Doch nu de strijd zoo iang duurt, nu zullen de werklieden begrijpen, dat er in zulk een langen strijd ook al eens geldgebrek komt, en dit, door dezen die onzen strijd gene gen zijn, moet aangevuld worden. Een liedje gezongen, eene omhaling gedaan in werkhuis en fabriek en 't zal wel gaan. St ur.en is ons dus de overwinning bezorgen. Helpt mede Helpt mede GLADSLIJPERS en MARMERBEWER KERS. Heden Zondag om 10 ure, dringende vergadering. De standregelen van den Centra- len Bond der Bouwwei kers zal er uiteen gezet worden. De aanwezige leden zullen eene beslis sende stemming uitbrengen over de aansluiting bij den Centrale n Bond. Leden weest dus alien op post. VISCOSBEWERKERS. De vrienden der spinnerij worden verwitrigd, dat er Maandag, 2e karnavaldag, om 10 1/2 ure, een oproep plaats heeft Vrienden, komt allen naar dezen oproep.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1