9e Jaar. N° 9. Prijs 0v nummer 2 centiem* d 28 Februari H?ü9. het bestaan. De strijd om Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Algemeene Bestuurzitting. ALFRED ISTIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. VERGADERIN GEN. Op Zondag 7 Maart, om 3 ure namiddag, voor de Textielbewerkers-Vereeniging (Katoen bewerkers en Wevers), in het lokaal Hand nan Hand, op boet vari 10 centiemen. Allen op post, want het dagorde is zeer belangrijk. Op Zondag 21 Maait, om 10 uren 's mor gens, voor de Bouw werklieden, in het lokaal Hand aan Hand, op boet van 10 centiemen. Zal de dag van morgen mij een bestaan bezorgen, ziedaar eene vraag welke de werker zich gedurig stelt. Des morgens bij zijn ontwaken vraagt de noeste arbeider zich at, of htm het brood verzekerd is voor hem en zijne familie; zullen de levensvoor waarden niet eens zoo moeilijk worden, dat ondanks het hard zwoegen de arbeider er niet meer in gelukken zal de twee eind jes aan een te knoppen. Helaas het is maar al te waar, reeds duizende en duizende ongelukkigen bevin den zich in dat geval. Ziet hoe dagelijks honderde werkers langs de stmten slente ren overal on bezigheid bedelende. Be schouw de havelooze wezens dier ellendi- gen, de stempei der ontbering is reeds diep in hun aangezicht gegrift. Aanschouw de uitgemergelde gelaatstrekken dergenen die in de fabrieken arbeiden, slaven wil ik zeggen. Ja, slavenarbeid verrichten ze, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moeten ze in 't gareel, en dat om éen spotloon, uit vrees door de zonder werk zijnde te worden verdrongen. Wat ellende in de huisgezinnen van zulke afgemartelde en werkelooze prole tariërs. Aan wien de schuld van dit alles Aan wien de oorzaak der slechte wanverhou ding der maatschappij Ten eerste aan de schraapzucht en on- verzadigden dorst naar goud der kapita listen, die zich op de slechte bestaande wetten steunen de werkers uit te buiten. Doch ook grootelijks aan de onverschil ligheid en nalatigheid der arbeiders zelve. De natuur is rijk genoeg om in het onderhoud der zijnen te voorzien. On danks den grootsten nood zijn de maga zijnen opgepropt met koopwaren en levens middelen. Men is reeds zells tot do wraakroepende bestatiging gekomen dat* terwijl de proletariërs van honger om kwamen, de granen en andere levens middelen in de depothuizen lagen te ver rotten. Meermaals is het voorgevallen dat de woekeraars in graan, hetzelve in groote hoeveelheid lieten verstikken, het overige alzoo tot eenen hoogen prijs dreven alleen om den hongersnood nog meer te doen toenemen. De kapitalisten dreven de daad zoo verre honderde zakken graan alsmede duizende balen katoen als brandstof op de schepen te bezigen, enkel en alleen om de hooge prijzen te behouden. De overvloed der natuur werd alzoo op eene wraakroe pende en tergende wijze verbrast, terwijl duizende ongelukkigen zich in de smarten der hongerkrampen kronkelden. De kapitalistische trusten maken zich van de wereldmarkt meester en werpen er slechts eene zulke geringe hoeveelheid op, dat de was en tot een ongelooflijken prijs stijgen moeten en hun alzoo ontzaglijke winsten waarbórgt. De nijverheidscrisissen die ten huidigen dage zoo vreeselijk woeden zijn weeral het gevolg van eene sluwe berekening der kapitalisten. Gedurende enkele jaren doen zij den arbeider wroeten dag en nacht om de magazijnen met koopwaren op te vullen, om hem daarmeê meedoogenloos op de straat te gooiën. Deze gelegenheid gebruiken de rnjve- raars om loonaftrokken te plegen. Inder daad de n ij veraar op de zonder werk zijnde wijzende, verspreidt den schrik onder de arbeiders. Degenen die zich de de loonvermindering niet laten welgeval len worden spoedig door werkeloozen vervangen, die zich zelfs aanbieden om voor eene almoes te arbeiden, om toch in de gelegenheid gesteld te worden de hon gerkreten der hunnen eenigermate te stil len. Van dien toestand maken de kapitalis ten gebruik om de werkers meer en meer uit te buiten en zich op hun zweet vet te mesten. Wat is nu de schuld der werklieden aan dien toestand In stede van zich te vereenigen in sterke syndikaten en een gezamenlijken kamp aan te gaan tegen kapitalisme, verdeden zij zich in verscheidene vakbonden, die niet meer dienen om den gemeenzamen vijand te bevechten, maar om zich onder ling te bestrijden. In vele plaatsen ziet men zelfs dat de patroons zekere werkerssyndikaten onder hunne hooge bescherming nemen, om ze tegen de andere in het harnas te jagen. Die vereenigingen staan geheel en al onder den invloed der kapitalisten, en zijn aan hun willekeur prijs gegeven. Daar wordt van geene lotsverbetering gesproken, ze dienen enkel om de anderen stokken tus- schen de beenen te gooien. Andere werklieden denken dat het niet noodig is zich te vereenigen, ze steunen zich geheel op het streven van andere werkgezellen om hunnen toestand te ver beteren. Ziedaar waarom het edele pogen der socialistische vakbonden, om verbetering in 's werkerslot te brengen, nog dikwijls op hinderpalen stuit. Nogtans zijn de voordeden door hun behaald reeds merk waardig. Zij hebben getoond dat ze de eenigen zijn die waarlijk de belangen van den werker behartigen, ze willen dat de prole tariër, voortbrenger van den rijkdom, een beter deel van den disch der natuur ge niete. Daarom gij, werklieden, die niet veree- nigd zijt, de onverschilligheid van de schouders, u aangesloten bij de socialisti sche vakbonden. Gij. verdwaalde broe ders, die u laat misleiden door de schoone woorden onzer uithongeraars, opent de oogen, komt tot ons. Strijdt met ons den schoonen kamp mede tot verheffing der werkersklasse. Slechts wanneer we één zullen uitmaken tegenover kapitalisten, behoort ons den zege, dan zal er welvaart en geluk voor allen heerschen. Weg dan met de kapitalistische uitbui ting dan zal voor allen een bestaan zijn verzekerd. Gij, socialistische vakbonden, voort op den ingeslagen weg, vooruit, immer voor uit, en de vrijmaking en de ontslaving der verdrukten zal den zege weze. Dat zal de belooning voor uw onver poosd werken wezen Leve het socialisme Constant Jacobs. Met de Carnavaldagen hebben de dieven nog al hun best gedaan. Op de Moorselschebaan bij een staatsbe diende heeft men de spaarpenningen gestolen een 700tal franken, alsmede wat goud en zilverwerk. Bij Louis Rombaut, oudkleerkooper, St-Ca- mielstraat, eene som van ongeveer 300 fran ken. Gelukkiglijk heeft men daar eene groote som geld niet gevonden, die diénen moest om wis sels te betalen, anders ware die man plat ge ruïneerd geweest. Ge kent denken hoe die menschen aardig opkeken, wanneer zij bij hunne tehuiskomst beslatigden dat zij 't bezoek hadden ontvangen van ongewenschte personen. Laat dan uw huis enkele uren alleen, onï n eens te vermaken ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Anuoncei; dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Woensdag aanstaande, 3 Maart, om 8 uren 's avonds, zal er eene algemeene Bestuurzitting plaats hebben, op aanvraag van gezel D. Thys. Senator HENDRICKX, beheerder van La Prévoyance Sociale zal tegenwoordig zijn. Dit dient als uitnoodiging. Al de bestuurleden der wijkclubs en andere groepen worden ver zocht tegenwoordig te zijn. Er zal stipt op uur begonnen worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden Ir. 0,40 0,75 1,50 6 Een jaar Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Buiten België 4,00 Berichten over werkstakingen en grieven moeten Een jaar door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1