Uit de vakbeweging. De werkstaking Marchant. EEN EN ANDER. JOPKOEP Voor de Stakers. Het verslag van de Svndikale Kommissie duidt aan dat er in 1907 op een totaal van 565,789 in de nijverheid gebezigde arbeiders <135,299 vereeriigd waren. In die cijfers zijn natuurlijk de gele of dompersbonden niet me- degerekend. Het is nooit in ons gedacht gekomen van als syndikalen die strijden voor loonsverbete ring, de vereeniging van geitenkweekers, van witloofplanters, enz. te aanzien. Deze zijn nogthans de groole meerderheid in het leger van pater Rutten. De vakbonden vermeld in het verslag van Bergmans hadden einde 1907 eene gezamen lijke geldsterkte van fr. 2,840,452,81. De metaalbewerkers telden op dit tijdstip 16,087 leden, de Bouwarbeiders 6,717, de Mijnwerkers 53,000, de Sleengroevers 8000, de Kasseiders 2,100, de Tabakbewerkers 2,606, de Vervoernijverheid 5,588, de Glas- nijverheid 7,419, de Houtbewerkers 2,991, de Textielnijverheid 24,315, epz de gemid delde bijdragen dier bonden is van 6 fr. per maand voor zekere vakken van de Boeknijver- heid, lot 2.61 voorde Tabakbewerkers fr.2,42 voor de Koetsnijverheid, fr. 2,08 voor de Boekbinders en Lettergieters en daalt tot op fr. 0,54 voor zekere vakken der kleeding- nijverbeid. Ondanks de krisis is het ledental gedurende het jaar 1908 nog merkelijk gestegen. Ook de strijdgeest der leden heeft zich op merkelijke wijze ontwikkeld overal zijn de bijdragen verhoogd geworden, om na de krisis strijd le kunnen leveren tegen het patronaat. L. V. De onderkruipers hebben naar den oproep die het Gemengd Comiteit bij middel van een •«anifest tot hen heeft gericht, niet geluisterd en zett'i) hun slecht werk voort tegenover fcanne stakende broeders. Dezen zouden zich wel het spreekwoord ■logen herinneren loontje, komt om zijn boontje. Toch ontmoedigt dit de stakers niet, en dezen blijven nu zoo eensgezind en strijdlustig als den eersten dag. Het Gemengd Comiteit heeft deze week, het volgende schrijven gericht, aan het Bestuur van het Bazen-syndikaat Wij durven hopen, dat het Bazen-Syndikaat zich de zaak zal aantrekken en dat M. Mar chant het scheidsgerecht zal aanvaarden. Immers, doet hij het niet, dan levert hij het bewijs, dat hij ongelijk heeft. De bladen hadden gemeld dat M. Planc- qaert het politiek leven vaarwel ging zeggen, en nu lezen wij in 't Recht, dat daar niets van is. M. Plancqaert blijft in 't politiek leven, niet om de democratie een stap verder te doen gaan, maar wel om stokken in de wielen le steken en het zijne bij te brengen, om hi*r of daar een oppositieman te doen vallen. Van nu af voorspelt hij reeds dat hij op komt te Kortrijk, en dat hij daar een harden strijd zal leveren. Natuurlijk, hij zal daar trachten De Bunne, den armen stoel vlechter, zijn Kamerzetel te ontnemen, om hem te zien bekleeden door een katholiek, aldus het katholiek gouverne ment versterkende, waartegen hij zoo hevig strijd voert Laat ons hopen, dat hij te Kortrijk in 't zand zal bijten, zooals hij het te Bender- monde heeft gedaan, waar hij ook in't voor deel der dompers den zetel van Van Damme heeft trachten te ontnemen. En zeggen dat dit de politiek is van Plancqaert Arme advokaat Iets voor de socialisten die voor M. Daens. hebben gestemd. Op Zondag 14 Februari zijn de Christene demo craten te Denderleeuw in congres vergaderd geweest, en Het Recht van verleden Zon dag geeft er een verslag over, waaruit wij het volgende knippen. M. Daens, Volksvertegenwoordiger. Het is aan ons,democraten, den weg aan het socialismus te versperren. Van heden af is onze partij heringericht, vooruit met de groene vaan in de hand. Uit verslag is onderteekend door Victor Bocqué, en van dezelfde hand lezen wij in 't Land van Aelst om zoo le zeggen let terlijk hetzelfde, enkel die zinsnede hierhoo- ger aangphaald verschilt. Zij luidt in 't Land van Aelst als volgt Het is aan ons, democraten, de Volkswelten te veroveren en alle godsdienstvervolgingen tegen te houden. Van heden af is onze partij heringericht, vooruit met de groene vaan in de hav.d. Wat is nu de waarheid Wij meenen DAT wat in 't Recht is ver schenen, want M. Daens die goed weet, dat er een groot getal socialisten van ons arrondis sement voor hem hebben gestemd, zal het verslag naar zijn zin hebben veranderd, om de soepsoldaten niet te mishagen, en hun niet al te klaar te doen zien, dat zij voor iemand hebben gestemd, die enkel strijd voert om 't socialismus den weg te versperren. t Is toch altijd goéd om te weten en op tijd te herinneren. Anseele heeft de liberalen van Gent deze week in de Kamer een colleken gepast over hunne trotschheid, en het zoogezegd monster verbond van socialisten en katholieken. Den gewezen burgemeester Braun had het te pas gebracht en, weest zeker, hij heeft het er voor kunnen doen. Ge moet om u te overtuigen de redevoering lezen van Anseele, die hij in de Kamer heeft' uitgesproken, en die in net Beknopt Verslag, dat wij uitgeven aan 5 centiemen per week, voorkomt. saraas» ste maatschappij te maken van het land, en ten tweede, door haar groot getal verzekerden. Maai zult ge vragen, heeft La Prévoyance Sociale dan op een jaar zooveel zaken gedaan Ja, vrienden, en ziehier de bewijzen, eerlijke be wijzen, geen stoeffen, echte cijfers. In October 1907 had La Piévoyance Sociale 1129 verzekerden met een verzekerd kapitaal van 268,702,00 fr. en in Augusti 1908, had zij er al 22,817 verzekerden met een verzekerd kapitaal van 4,709,969,02 fr. Is dit niet om verheugd te zijn, zulke uitslagen op 11 maanden Mogen DIEGENEN die er aan mede gewerkt hebben niet fier zijn, en dan nog met een jaar vari crisis Roept hun binnen ste niet, vooruit, geen rust, hier is nog een ziel- ken te winnen, daar is nog eenen over te nemen van eene kapitalistische maatschappij Ja, als medewerker weet ik dat, en als wij zulken moed hebben is het dan geene schande dat er partij- genooten zijn, die hunne centen aan kapitalisten geven in plaats van in hunne eigene inrichting te steken Zouden ze het gedacht niet moeten heb ben zich te laten overnemen Ongelukkiglijk is het in vele huizen nog de moeder die aan den ouden sleuter houdt, doch dat zullen wij verijde len met de hulp van den man en partijgenooten, en binnen enkele jaren zullen wij mogen zeggen, La Prévoyance Sociale I's de machtigste maat schappij van het gansche land. En nu, kameraden, vooruit voor de brandver zekering, zij zal dit jaar beginnen. De Levens verzekering bloeit, de Brandverzekering zal het ook als allen willen helpen. Vooruit er mede. p -«iOCO» MIJNE HEEREN, Met deze nemen wij de eerbiedige vrijheid ons tot U te wenden, ten einde uwe medehulp te vra gen, en ons te willen helpen in het zoo langdu rig geschil, opgerezen over een tiental weken in het fabriek van M. Marchant en zijne werk lieden. Op maandag eersten Februari, had er een onderhoud plaats tussclien M. Marchant, het Gemengd Comiteit en wevers. Wij kwamen overeen. M. Marchant en zijne wevers dachten dat de werkstaking geëindigd was. 's Anderen daags berichtte M. ons dat hij den weggezonden wever, die hij beloofd had terug aan te nemen, niet meer aanvaardde en daarop zijn woord in trok, er bijvoegende dat hij het niet was, maar dat hij verplicht was doorzijn syndicaat alzoo te handelen. De wevers konden dit niet gelooven, daar zij denken vooraleer zoo eene beslissing zou geno men worden, dat men de beide partijën zou hooren E11 't is juist om die reden, Mijnheeten, dat wij ons tot u wenden, opdat gij de goedheid zoudt hebben u die zaak op volgender wijze aan te trekken, en wij wevers zijn bereid ons te re gelen naar de uitspraak van een scheidsraad, samengesteld uit beide partijën, om een einde te stellen aan dien droeven strijd met zijn akeli- gen nasleep. Hopende, Mijnheeren, indien het in uwe macht is, dat gij dit vredelievend voorstel niet zult verwerpen, groeten wij U met achting. Namens het Gemengd Comiteit Get. BOCQUÉ en COPPENS. Aalst, den 19 Februari 1909. De rekening' van M. Daens wordt gemaakt door de onderkruipers van Nieuwerkerken. Zouden die mannen zich niet eens de moeite willen getroosten rut te rekenen hoe groot het inkomen is van den heer Petrus Van Schuylen- bergh Dien jongen offert zich geheel en al voor de werkende klas, hij heeft hiervoor de Christene Volkspartij verluien en de secretarissen der Socia listische Vakbonden altijd uitgekreten voor goeië levers, bockskensdrinkers en sigarenroo- kers. Ten titel van inlichtingen zullen wij aan die mannen zeggen dat Van Schuylenbergh betaalde schrijver is van de Christene Vakbonden dat hij het blad De Vrijë Werker drukt aan 9 fran ken per week te-duur, dat hij ook het blad van M. de Bethune mag drukken, alsook Klokke Roeland dat veel boni doet door zijne annon- cen en dat blad kan hij vullen met het zetsel der andere bladen, zonder te rekenen het ander druk werk aan zeer duren prijs, zijn boekwinkel, enz. 't Zou ongetwijfeld heel interessant zijn, want Van Schuylenbergh verkoopt zijne werkeisliefde heel, heelduur Het zou schijnen' dat onze katholieke ge meentevaders niet christelijk zijn, want het CHRISTELIJK VERBOND heeft plakbrieven uitgehangen, waarrn het een beroep doet op de bevolking om zich niet te maskeren. Dit komt zoo aardig voor immers het maske ren kan verboden worden door een eenvoudig besluit van den gemeenteraad en de meerderheid is katholiek, dus het Christelijk Verbond had zich toi daar te wenden, bij zijne beste vrienden. Of is het enkel voor de parade dat dit Christe lijk Verbond optreedt De partijgenooten die hunne zonen, van 12 tot 16 jaar, willen laten leeren om klaroen of tam boer te worden, zijn verzocht ze op Zondag aan staande, om 10 uren, naar Hand aan Hand te zenden, waar men de inschrijving zal doen tevens zal ook de repetitie beginnen. Het Bestuur der Fanfare. Het lied der [werkstaking, gezongen door C. Verbek»® bij A. Cornells 2,17. Een lied gezongen door B. De Vuyst bij Hippoliet Van Gyseghem 1,00. Omdat er 6 in ligge» en de zevende stond op te zien 0,70. Een lied gezongem door een staker van Marchant bij August VVauters, Hoog straat 0,75. Gezongen door Valery Bumbeeck bij Joanaee Huylebroeck 0,80. Vaa een lezer van Recht en Vrijheid, van Ledeberg o,5o.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3