Weekbla^voor het Arrondissement Aalst. 9e Jaar. N° 12. Prijs per mummer 2 centiemen. 21 MaarS 1909. Vergaderingen. j Dertig centiemen is te veel De Volkskinderen van Ronse te Aalst. Waarvoor Eo wie spreekt er zoo Voor de vakvereeniging, in Aalst waar de loonen zoo klein zijn, dat kan er moeifclijk af, bijzon derlijk in een huisgezin zooals het mijne, ik heb er vier die op't fabriek werken, is een frank twintig per week, 'tis bijna eene huis huur Dit is de taal van eene moeder niet eenig zoo spreken er met honderden, nog zelfs man nen hoort men alzoo redeneeren. 't Is goed zeggen ze voor Gent, Brussel, waarde loonen hooger zijn, daar kan het er af, maar bij ons, er schiet niets over van nu af aan. Wat zou ik beginnen, moest ik al mijn volk laten vereeni- gen, ik weet niet waar ik het halen zcu. Ongelukkige die ge zijt, die zulke taal voert, want gij bewijst minder verstand te bezitten, dan een redeloos dier, dat alhoewel beroofd van taal en andere begaafdheden, in menig geval getuigt, verstandiger te zij ia dan gij. Ziet eens r.aar de bie, bijvoorbeeld. Dit klein diertje spaart dit niet in den zomer, dagelijks zelfs, in 't goed seizoen wanneer er voor haar geen crisis is, voor den slechten tijd, den winter, wanneer zij niets kan verdienen Zorgt zij niet voor eene veilige woning, die haar beschut tegen koude en onweêr Ja, niet waar Bin zoo zijn er vele dieren. Is de vakvereeniging iets anders dan eene spaarkas van verschillende menschen, die in gewone tijden 30 centiemen ter zijde leggen, om in slechte tijden, als de winter, bijvoor beeld voor de buitenwerkers, en in geval van crisis, brand, braak aan de machien, wille keurige wegzending van den patroon, aftrok op het loon dat zoo gering is, dat men nauwe lijks toekomt, ons tegen al die rampen te vrijwaren. 30 centiemen is te veel om wekelijks te ge ven aan de vakvereeniging Heeft men al ooit geweten dat een patroon een aftrok pleegde, die maar 30 centiemen per week was Neen, niet waar Dit is hem de moeite Diet waard, voor zoo eene bagatel zou hij de naam niet willen, dat hij afgetrokken heeft. Laat ods nu eens overwegen met kalmte en feiten uit de laatste gebeurtenis, waartoe die 30 centiemen in staat zijn en wat men daarmede kao verrichten In het fabriek Marchant, Stoofstraat, wier den de werklieden in de maand November be richt, waar het crisis was zooals in al de andere werkhuizen, dat zij eene commando mochten afwerken van 600 stukken, die vroe ger 15 fr. betaalde, wekelijksch loon daar of omtrent, die men in het vervelg nog 11,90 franken zou betalen. Mijnheer stelde hun dit voor, en dan zou men eene volle week mogen werken hij deed dit uit liefde voor de wevers, om hun werk te verschaffen volgens hij zegde, want voor hem was er geen centiem winst a«n zij moesten seffens antwoorden want dien heer wachtte op vzijn antwoord, dus het was nog niet aanvaard, 't was nog maar ee* voorstel. De wevers die daarin een truk zagen van M. Marchant om dien aftrok in te voeren, met alleen op die 600 stukken, maar die zou blij ven bestaan hebben, weigerden die commande af te werken. En niettegenstaande de weige ring van de wevers voor wie men het zou ge daan hebben, moesten zij acht dagen nadien, zonder andere verwittiging, beginnen te wer ken aan bovengenoemden aftrok. De wevers, allen vereenigd, (zij behooren niet tot degenen die zeggen, dat 30 centiemen te veel is om hun loon te verdedigen) raadpleegden het be stuur, dat al het mogelijke deed om dien af trok te beletten, maar niets aan te doen. Drie weken nadien, uitgeput van voorstellen, legden de wevers het werk stil, dat 13 weken duurde en nu komt te eindigen. (Hier de historie ma ken van dien heldenstrijd zou ons te verre leiden, dit laten wij voor den toekomstigen geschiedenisschrijver). Bespreken wij enkel de voorwaarden, waarop het werk hernomen is 1De bedoelde 600 stukken als voorwend sel genomenom eenen eeuwigdurigen aftrok te kunnen invoeren en die bijna afzijn, wor den afgewerkt aan 30 centiemen minder als vroeger, die kan hoogstens nog 14 dagen duren. 2. Integendeel bekomen de wevers een op slag op bijna al de garen-geweefsels van 50 centiemen per stuk, wat voor menigen wever eene vermeerdering van loon zal zijn, van 0,75 fr. tot 1,25 fr. per week. 3. Verbetering van hoornen, goede regeling in het fabriek om zooveel mogelijk het wachten te beletten. 4. Om in de toekomst alle geschillen op te lossen, de toelating van 2 afgevaardigden der werklieden, vrijen toegang in het fabriek. 5. Al de wevers terug op hunne zelfde ge touwen, uitgenomen eenen, dezen die uit al zijne macht de werkstaking willen beletten heeft, omdat het winter was en steun van vrouw en kinderen, wel weteDde dat hij met 10,50 fr trok van de vakvereeniging niet in staat was, deze die hij liefhad te beletten dat zij honger hadden. Ziedaar de wraak van M. Marchant gehol pen door het patronaat onzer stad, op een weerloozen werkman met vrouw en kinderen die wij moesten laten slachtofferen, maar toch niet zullen laten hongeren, zonder hetwelk den strijd nog geen einde zou gehad hebben. De uitslag van dezen strijd is samen te vat ten als volgt Hadden de wevers onvereenigd geweest, zooals er nog veel snullen van werkmenschen zijn, die zeggen dat 30 centiemen te veel is om zich te vrijwaren van bijna alle rampen eo willekeur van patroons, zij hadden eenen af trok gehad van 3 franken per week, en be doelde wever was nog bij Marchant. Nu dat al de wevers van Marchant veree nigd waren, is dien aftrok afgeweerd, en men wint 1 frank per week meer of een verschil van 4 fr. per week. Dit is nog geen klein verschil niet waar met 30 «entiemen per week. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent, per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED IsriCHERS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen ge: f "*eid zijn. 'V' t ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België fr. 0,4 0,7: 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ALGEMEENE BESTUURZITTING Donderdag aanstaande, 25 Maart, is het alge- meene bestuurzitting, in Hand aan Hand, om 8 uren 's avonds. DAGORDE De vermindering van werkuren. Eerste Mei. Wij meenen dat al de bestuurleden van wijk- clubs, vak- en ziekenbonden, alsook de bestuur leden der coöperatieven er zullen aan houden tegenwoordig te zijn, gezien de belangrijke dag orde. ZIEKENBOND MOYSON. Het Bestuur van den Ziekenbond vergadert Woensdag aan staande, om 8 uren 's avonds. De leden die uitgenoodigd zijn, worden verzocht tegenwoordig te zijn. BOUWWERKERS. 10 uren 's morgens. Heden Zondag -om Heden Zondag om GLADSLIJPERS. 4. ure namiddag. Met deze zijn de leden uit- genoodigd. Mannen op post PARTIJGENOOTEN Het wordt tijd ,dat men denkt aan den Eersten Mei, dag aan den arbeid gewijd, werkeisfeestdag. Gezellen, laat ons onze meizangen samen zingen in eene cantate, die lief, schoon en aan genaam zal zijn. Daarom zangers en zangeres sen, heden Zondag u komen laten inschrijven in Hand aan Hand vóór 3 uren, waar ook de regeling voor de repetitiën zal plaats hebben. Mannen en vrouwen, wij rekenen op u. Dus op post Karel Van der Meirsch. Het is dus heden zondag dat de Volkskinderen van Ronse te Aalst in de feestzaal Hand aan Hand ons komen vereeren met een puik con cert. Het programma is aan deleden besteld gewor.- den en het belooft puik te zijn. Wij drukken de vrienden op 't hart dit feest bij te wonen immers wij hebben tegenover de vrienden van Ronse plichten te vervullen en wij weten het, het Aalstersch volk is niet ondank baar. Toen wij in de groote lutte waren met onze reusachtige staking om meer loon. in het groot ste fabriek onzer stad staking die om zoo te zeggen eenen algemeenen opslag heeft teweeg gebracht voor de gansche bevolking dan heb ben wij gezien hoe mild, hoe solidair het volk van Ronse zich heeft getoond, hoe zij ons heb ben geholpen niet alleenlijk met geld maar ook door het opnemen en plaatsen van vrouwen en kinderen die door hen zijn gevoed, gekleed en verzorgd alsof het hunDe moeders, hunne vrou wen, hunne kinderen waren. Zulke bewijzen van solidariteit mogen niet vergeten worden en om de vrienden van Ronse te toonen dat zij op onze wederliefde te rekenen hebben, daarom moet heden zondag de zaal vèel te klein wezen voor het feest der kinderen van Ronse. U dus allen eene kaart gekocht, vrienden, en de kinderen van onze zoo milde broeders van Ronse toegejuicht. De prijs is enkel 20 centiemen. Begin om 6 «re stipt.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1