Het Parket te Aalst. Nichels Alfred. De hieronderstaande brief GEZELLEN, EEN EN ANDER. Voor de Stakers. De besluiten der werkerssyndikaten waarop ge doelt betrof de werklieden, die zonder hunne grieven aan hun bestuur kenbaar te maken, het zoo maar in 't hoofd kregen, bij de minste boet of onaange naam woord van den meester het werk staakten, er van door gingen en aldus te lichtzinnig handelden. Wat nu uwen laster tegenover mijn persoon betreft, dien laat ik onverletde werklieden van M. Marchant weten het, zoo goed de katholieken als de socialisten, hoe gaarne ik de staking zou hebben zien verdagen, niet omdat de grieven niet erg en de werklieden niet in hun recht waren, maar wel omdat het oogenblik slecht was. Vriendelijk gegroet. is als terechtwijzing gezonden aan De Denderbode, en het Gemengd Comiteit heeft hem ook medegedeeld aan Recht en Vrijheid en De Vrije Werker met verzoek van opname Heden Zondag komen de Volks kinderen van Honse een Feest geven in Hand aan Hand, en den kaartenverkoop is nog niet wat hij zou moeten zijn. Werklieden van het fabriek JBorreman, weet gij niet meer dat het ook dank aan hen is ge weest dat gij zoo mild gesteund zijtin uwen strijd,verleden jaar, of gaat gij ondankbaar zijn Elk koope dus eene kaart, 't is plicht Dat is niet slecht. M. Van Gyseghem Den heer VAN DE PUTTE, uitgever van De Denderbode te Aalst. In uw blad van Zondag 14 Maart 11. schrijft ge een artikel over de werkstaking bij Marchant, te Aalst, waarin enkel onnauwkeurigheden voor komen. Wij, leden van 't Gemengd Comiteit die, van weken vóór dat de staking uitbrak, ons met de grieven der wevers van M. Marchant onledig hebben gehouden, weten er dus wat meer van, en daar we veronderstellen dat ge niet in de mee ning verkeert uwe lezers vrijwillig die onnauw keurigheden als klinkende munt te doen aanne men, zoo hopen wij dat ge het hieronderstaande wel zult willen opnemen. Wij zijn niet met u 't akkoord, wanneer ge be weert dat er eigenlijk geene werkstaking was, aangezien M. Marchant zijn oud personeel had afgedankt Wanneer ge die stelling aanneemt, dan zal er nooit werkstaking meer zijn, want de heeren fabrikanten zullen hunne in staking zijn de werklieden altijd ontslaan. Waarom Wel om onderkruipers gemakkelijker te kunnen aan werven. Het oud personeel afdanken 1 Wel dit bestaat niet Het bewijs hebt ge hier opnieuw M. Mar chant heeft 't loon en werkboek naar huis gezon den onder aanbevolen brief, de werkstakers hun kleederen en werkgerief doen afhalen en nu werkt dit oud afgedankt personeel er terug, na nog verschillige onderhandelingen gehad te heb ben met M. Marchant, nadat ze reeds afgedankt waren. Het Gemengd Comiteit bestaande uit socialis ten en katholieken, afgevaardigden der weder- zijdsche vakbonden, protesteert tegen uwe be schuldigingen al6 zouden er opruiingen gebeurd zijn door hen die ge zoo tintelachtig noemt de zonnekloppers van Hand aan Hand. Het Gemengd Comiteit heeft de werkstaking geleid, de wevers bijgestaan met raad en daad,en nooit is er van wraak sprake geweest, maar wel zijn de onderkruipers,zelfs in smeekende termen, aangesproken en is er hun geld aangeboden en gegeven geworden om hun slecht werk te staken. Noch bij de socialisten, noch bij de katholieken is er aangt hitst geworden, en wij begrijpen niet waarom ge zoo lichtzinnig menschen beschul digt. Als er tot laakbare daden overgegaan is gewor den, dan is dit niet door stakers gedaan, maar wel door mannen uit 't publiek die,wij betreuren het met u,wat oorvegen hebben uitgedeeld,aldus 't gerecht stof gevende om handelend op te tre den en misschien wel onschuldigen te treffen. Wat ons het ergst van al grieft is, dat ge schrijft, dat Claessens Gustaaf uitgesloten is, hij die van in den beginne den ergsten was om de zaak van 't wetkvolk door zijne stommiteiten hoel en al te bederven. Wanneer ge in een blad openbaarlijk schrijft over een persoon, en dan nog in termen zooals gij het nu doet, dan zoudt ge u toch eerst en vooral goed dienen in te lichten, MVan de Putte, want ge bewijst een zeer slechten dienst aan dien jongen, die onrechtvaardig wordt getroffen, zon der de minste fout wordt beschuldigd en nog- thans hij is slachtoffer, hij is gedoemd om met vrouw en kinderen mogelijk wel te moeten suk kelt». Claessens is, van den beginne af, lid geweest van 't Gemengd Comiteit en daar hebben wij en zelfs al de wevers kunnen bestatigen hoe erg hij TEGEN de slaking was gekant en wat hij heeft gedaan om ze te voorkomen en alles in der min ne te schikken. Het is zelfs zoo ver gegaan dat Claessens door zekere wevers wierd beschuldigd in Hand aan Hand betaald te worden, om de werkstaking tegen te houden. Is dit klaar genoeg Zoo zeer zijn wij van de onschuld van Claes sens overtuigd, zoo zeer weten wij,leden van het Gemengd Comiteit, dat Claessens niets dan goed heeft gedaan,zoowel in 't belang van M Marchant als van de wevers, dat wij de zaak aan een scheidsraad hebben willen onderwerpen, iets wat noch M. Marchant, noch de Patroons-vereeni- ging heeft aanvaard. Gij veroordeelt Claessens zonder hem te ken nen, zonder hem te hooren, zooals hij is veroor deeld geweest door M. Marchant en 't Syndicaat der bazen, hetgeen afkeurenswaardig is, meenen wij. Ook schrijft ge, dat de katholieken zich uit het Gemengd Comiteit hebben teruggetrokken, 't Is eene leugen, mijnheer. Nu nog is het Gemengd Comiteit zoo eensgezind als vroeger en zelfs blijft het bestaan, om in 't vervolg de moeilijkheden die er zich bij M.Marchant nog zouden voordoen in vredelievenden zin op te lossen,dit in overeen komst met M. Marchant, de wevers en het Ge mengd Comiteit. Wij meenen onzen plicht gedaan te hebben, M. Van de Putte, door u de waaiheid te laten kennen en wij hopen dat ge met ons zult beslui ten dat uwe lezers die terechtwijzing moeten kennen, en het dan ook zult afkondigen in uw eerstverschijnend nummer. Aanvaard intusschen onze oprechte groeten. Namens het Gemengd Comiteit Voor het Socialistisch Voor het Christen Syn- Svndicaat, dicaat der Wevers, D. BOCQUÉ. F. COPPENS. Aalst, den 17 Maart 1909. Uit« Vooruitvan Dinsdag laatstleden Wij zijn verwittigd geworden dat het parket verleden dijnsdag te Aalst afstapte voor eene vreeselijke moord die is gebeurd Wat zeg ik Eene moord Maar hemeltje lief, 't is enkel omdat er wat straatbetoon is geweest met de on derkruipers van M. Marchant, die's morgends met politie en gendarmen van de statie werden afgehaald, om er 's avonds met hetzelfde eerbe toon opnieuw naartoe geleid te worden. De stakers hadden alle vredelievende midde len uitgeput om die onderkruipers hunne slechte daad te doen inzien schoone woorden baatten niet, geldaanbiedingen werden geweigerd en het publiek nam het laatste middel en er werden hen eenige oorvegen toegediend. Nu echter beschuldigt men onzen vriend Flips Henri bedreigingen te hebben geuit tegen de onderkruipers en beschuldigt men eenige stakers aan het oorvegen te hebben geholpen. En daarom komt het parket Heeft het parket dan geen ander werk Ha het moet optreden tegen brave werklieden, tegen een secretaris van werkersvereenigingen, het moet artikel 310 van't strafwetboek in toepas sing brengen, dit schandelijk artikel enkel ge maakt om de werkende klasse te kunnen treffen en dan moet het parket rap bij de hand zijne want 't heeft immers te werken voor de kapita listenklasse 1... De minste voorval bij de werklieden daarmede is de politie bekend, maar van datgene wat bij de patroon gebeurt, al betreft het ook dat zelfde artikel 310, daarvan weet het niets, juist alsof politie en parket niet heeftop te treden,wanneer het kapitalisten geldt. Wilt gij het bewijs Ziehier Wij hebben in ons blad Recht en Vrijheid een brief afgekondigd, waarin de patroons-veree- niging aan het Gemengd Comiteit dat de staking leidde, liet weten dat M. Marchant, Claessens, (een staker) NIET MAG AANVAARDEN. Dat is wel klaar en duidelijk belemmering van 't werk meen ik, dat zoo erg zou moeten gestraft worden volgens artikel 310. Denkt ge dat de politie of't parket zich kierom verontrust Tot heden is er hierover nog geen teeken van leven gegeven en nochtans den brief bestaat, hij is openbaarlijk in ons blad versche nen en politie en parket, dat zoo zorgvuldig ten tijde van staking ons weekblad uitpluist om te zien of er tot geene ophitsing wordt overge gaan ziet dit niet of veinst het niet te zien of mogelijk ook niet te weten dat artikel 310 hierop toepasselijk is Ha Goldt het maar werklieden Welnu, na deze openbare aanklacht is er geen oogensluiting meer mogelijk en ik verklaar hier, dat ik mij ter beschikking houd van het parket om de noodige bewijzen en de mogelijke aandui dingen van getuigen en beschuldigden te leve ren. Ik ben benieuwd om te weten of het parket voor deze zaak in werking zal treden en wij zul len in 't kort ongetwijfeld eens te meer kunnen bewijzen dat artikel 3io van 't strafwetboek enkel gemaakt is om werklieden te treffen. En er zijn nog menschen die beweren dat de klassenstrijd niet bestaat A. N. De Commune. 't Was verleden Donder dag de verjaring der Parijsche Commune. Hoe is er op die heldenschaar reeds gelasterd door de burgerij Alhoewel die menschen enkel streden voor hunne vrijmaking en 't welzijn van 't volk, worden er hen allerhande misdrijven toegeschreven,terwijl het de bourgeoisie was die de lafste moorden deed plegen. Hierover is er breedvoeriger uitgeweken in Het Goede Zaad dat deze week in onze stad is verspreidt geworden en dat wij onze vrienden niet genoeg kunnen aanraden goed te lezen, om zich te overtuigen hoe die menschen gelasterd zijn geworden, iets wat heden nog gebeurt door al wat aan den sleep hangt der kapitalistische maatschappij. Staatsbedienden, als uwen toestand niet verbetert, dan is het niet de schuld, zulle, van Minister Helleputte of van 't katholiek gouver nement, maar wel de schuld der framassons die Helleputte omringen. Helleputte is dus een minister die niets te zeg gen heeft en tot beternis van uwen toestand niets kan doen 't Is de Volksstem die het zegt, het blad van M. Romain, en dan is het toch waar. Hoe zeer moeten de dompers overtuigd zijn, dat er voor de staatsbedienden niets ernstig wordt gedaan.dat ze het lot op een ander leggen. Bericht aan de kruipers die zich meenen plat op den buik te moeten leggen voor M. de Bet- hune, M. Moyersoen en 't katholiek ministerie. Zonnekloppers. Nu zijn de bedienden ▼an Hand aan Hand reeds Zonnekloppers en weet ge wie dit schrijft Wel, Clement Va» de Putte, den gekenden Zonneklopper, die dage lijks, scheef ga-de-weg, in 't zonneken aan zij» venster hangt en die daarbij nog Maneklopper is, want hij komt 's avonds enkel uit zijn kot gekropen om 10 uren, dan gaat hij op café,d'uur dat de meeste treffelijke lieden slapen gaan. Is 't niet zoo, Clement pleegt een aftrok en De Vrije Werker bedankt hem, omdat hij dien opnieuw intrekt. Bericht aan de patroons die belust zijn op be danking Een liedeken gezongen van den ouden tijd, bij Gits Philemon en rondgehaald door Joseph Trog 1,20 fr. en den baas legt er o,3o fr. bij om dat het zoo 1,50 fr. zou zijn. Wijkclub Schalti» 5,oo. VOOR DEN ZIEKENBOND MOYSON. Wijkclub Ccrnand 10 fr.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3