9e Jaar. N° 13. Prijs per nummer 2 centiemen. 28 Maart 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Zangers, op post De Samenwerking en de Tusschenpersonen. 'TWAS RAAK! Pensioen van 1 frank daags. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. WIJKCLUBS. In den tegenwoordigen handel bestaan er ontelbare personen die het bedrijf uit oefenen van tusschenpersonen. De naam alleen zegt ons wat zij verrichten. Zij koopen de waren aan het fabriek, Yerkoo- pen deze aan groothandelaren, deze ver- koopen ze op hunne beurt aan kleine win keliers, die ze eindelijk aan den verbruiker tegen klinkende munt afstaan. De handelsartikelen waarin deze ver- schillige verkoopingen gebeuren, zijn ge kend noemen wij enkel de koffies, de stoffen en verders de kruidenierswaren. Deze staat van zaken nu ware zoo erg niet, moesten de laatste koopers of beter de verbruikers, niet terzelfder tijd als hunne waar een zeker percent betalen aan al die tusschenpersonen. Niet deze verbruikers, maar wel de derde en vierde hand, heeft er belang bij dat die handelwijze blijve voortduren, terwijl integendeel de ver bruikers de waren veel duurder moeten betalen. Waarom zouden deze laatsten nu daarin geene verandering wenschen Waarom zouden zij niet rechtstreeks aan het fabriek zich van het noodige voor zien Dat wordt gedaan bij middel van de samenwerking. De samenwerking is zoozeer niet be gonnen met zoogezegd handel te drijven om het plezier van te verkoopen, zij heeft wel is waar het oog op het verwezenlijken van winst, maar éen harer doelen is het afschaffen der tusschenpersonen. Inderdaad, de samenwerking koopt rechtstreeks van het fabriek, stelt de derde en vierde hand ter zijde en stelt de aldus bekomene winst ten goede der koopers, die niemand anders zijn dan de werklie den. Dus door direkt aan het fabriek te koo pen vermijdt de samenwerking dat de waren in handen van andere personen komen de waren der coöperatieven staan dus niet zoozeer bloot aan vervalsching Daaruit kan men besluiten wat groot nut de samenwerking voor hare leden en verbruikers medebrengt. Niet alleen in prijs, maar ook in de hoedanigheid der waren genieten de leden, en daarenboven dienen de verwezenlijkte winsten tot de zedelijke verheffing der verbruikers. Het pensioenfonds, het kraambedfonds, het openen van ruime en gezonde lokalen, de schoone feesten van kunstconcerten, enz., dit alles kon maar verkregen worden door de aankoopen der leden van HAND AAN HAND. Zonder twijfel, kochten de leden alles in HAND AAN HAND wat zij noodig hebben, de Maatschappij zou nog veel meer voordeelen aan hare leden kunnen schenken, zoowel stoffelijke als zedelijke. K. F. Rator. Wij hebben opgemerkt dat er bij de katho lieken een aantal jongens vereenigd zijn van min dan 17 jaar oud, en die door het nieuw reglement van 't Stedelijk Werkeloozenfonds onzer stad, geheel en al uitgesloten zijn, zoodat zij in geval van werkeloosheid niet den min sten bijleg kunnen genieten van wegedestad, alhoewel zij vroeger 40, 50, 60 en zelfs 80 centiemen per dag bijleg genoten iets wal dan voor die huisgezinnen ran 2,80 fr. tot 4,20 franken uitmaakte. Wij hebben ook opgemerkt, dat de meisjes van dien zelfden ouderdom ook ge heel van dien bijleg zijn beroofd en dat dezen van meer dan 17jareD, maar den helft van den bijleg meer kunnen ontvangen. Wij hebben opgemerkt dat de jongens van 17 tot 20 jaar, ook maar den helft van den bij leg meer kunnen genieten en dat deze ver- schiliige categoriën van menschen beroofd zijn van steun, ingeval van langdurige werkeloos-- heid, waardoor zij alsdan het geld konden ge nieten 't verschil tusschen den genoten bijleg en 40 franken. Een voorbeeld Men had tijdens zijne 40 eerste werkelooze dagen 20 franken genoten, welnu dan genoot men daarna nog 50 centiemen per dag van de stad tot wanneer men in't geheel 40 franken bad ontvangen. Dit ook is scherreweg. En omdat wij onze verwondering hebben uitgedrukt M. Geeroms, voorzitter van dit fonds in den stoet te hebben gezien van de dompersvereenigineen, midden die talrijke mannen en vrouwen die hij die voordeelen helpen ontnemen heeft, daarom liegen wij vrijwillig of zijn wij onwetend Of wij hiervoor de schouders ophalen De waarheid is dat de gansche werkers- bevolking onzer stad getroffen wordt door het nieuw reglement van 'i Stedelijk Werkeloozen fonds, wiens bestuur bestaat uit 5 katholieken en 2 liberalen Leveau Gustaaf en De Bruecker Jan. Heeft Leveau den ouderdom nog willen verhoogen, dus nog meer menschen willen uitsluiten, hij heeft slecht gedaan zooals de katholieken slecht hebben gedaan en ondanks den slechten geest van Leveau, dit nieuw slecht reglement niet mochteo invoeren. Het is een bewijs te meer, dat het Bestuur van 't Stedelijk Werkeloozenfonds de ware vertegenwoordigers der werklieden-ver- eenigineen niet bevat. Maar het komt er niet op aan of het libera len of katholieken zijn, die het hebben gedaan, beiden hebben er aan mede geholpen, beiden hebben er schuld aan. alhoewel de katholieken met hunne overdreven genegenheid voor dc werklieden in dit fonds alle macht hebben, ge zien zij er degroote meerderheid uitmaken. Het Bestuur van 't Stedelijk Werkeloozen fonds heeft ondervonden, dat de 1000 fran ken subsidie van wege de stad ontoereikend waren om de werkeloozen te steunen en liever dan eene groolere som aan het gemeentebestuur te vragen, is hel tot de uitsluiting van die on telbare werkersmassa overgegaan. En wij zeggen tot de werklieden, zoo libe ralen ais katholieken 't zijn uwe mannen die ge gezonden hebt, om uwe belangen te behar tigen, zij hebben het niet gedaan, aan u te oordeelen. En zeggen dat P. Van Schuvlenbergh op staat om dezen te verdedigen die, die uitslui tingen en vermindering van bijleg hebben hel pen doordrijven Middelerwijl is de werkende klas gefopt, door die zoogezegde liberalen en katholieke werkersverdediger», die dit alles konden ver helpen door het eischen van eene nieuwe sub sidie. Maar er is geen zout in 't baksken, meen ik. Ziehier het Bericht dat uithangt in de Filature et Filteries Réunies, te Aalst. De Werklieden tot den ouderdom van 70 jaren gekomen, zullen van het werk ontslagen worden, en een pensioen genieten van 1 frank daags voor eiken dag dat het fabriek zal werk zaam zijn. Bij uitzondering zal het Beheer der Maat schappij aan de werklieden van meer dan 70 jaren, die er zelf de vraag toe doen kunnen toelaten aan het werk te blijven. HFT BESTUUR. Aalst, den 25 Februari 1909. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald io.cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar ABONNEMENTSPRIJS Buiten België Een jaar Men abonneert zich op alle BESTUURZITTINGEN DEZER" V/EEK. Dinsdag, om 8 uren, Textielbewerkers. Woensdag, om 8 uren, Ziekenbond Moyson. Donderdag, om 8 uren, Midden-Comiteit. Vrijdag, om 8 1/2 uren, Coöperatie. Zaterdag, om 9 uren, repetitie voor 't muziek. Zondag aanstaande, 4 April, om 3 uren na middag, is het voor al de Wijkclubs algemeene vergadering, ten lokale Hand aan Hand. Een lid van 't Midden-Comiteit zal tegenwoordig zijn en spreken over de propaganda met Vooruit x« Mei en Manifestatie voor de vermindering der werkuren op 2e Mei. Al de leden worden verzocht tegenwoordig te zijn, want het dagorde is belangrijk. Willen wij onze cantate, die wij zinnens zijn uit te voeren op 1 en 2 Mei, kunnen ten gehoore brengen, dan is het noodig dat weldra de handen aan 't werk worden geslagen. Er zijn er reeds een aantal die zich hebben laten inschrijven, doch het getal is niet voldoen de en hierom doen wij een beroep op de vrien dinnen en vrienden om zich onverpoosd aan te geven. Men schrijft in, in 't lokaal Eland aan Hand, bij Karei Van de; Mensen, tot Woensdig avond, 3i Maart. De eerste repetitie heeft plaats op Donderdag 1 April, om 8 uren 's avonds, in 't lokaal, en dezen die alsdan nog niet de gelegenheid gehad hebben zich te doen inschrijven, wezen dan ook op post. Kinderen van af 10 jaren worden ook aange nomen er moeten veel kinderen zijn. Dus, kameraden, op post

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1