9e Jaar. N° 14 Prijs per nummer 2 centiemen. 4 April 1909. Weekblad--.voor iiet Arrondissement Aalst. RED niohels, aanstraal, 18, AALST. Leest goed fn ons nummer van Zondag, hebben wij verkeerdelijk gemeld, dat het vergadering is voor de wijkclubs in Hand aan Hand Het moet zijn, dat het nu heden Zon dag algemeene vergadering is om 3 uren namiddag, voor al de wijk clubs, elk in zijn eigen lokaal, en dat een lid van 't Midden-C,omiteit die vergadering zal bijwonen, om het dagorde dat zeer be langrijk is, te bespreken. Op post dus, vrienden, er is te werken om zielkens te winnen en onze gedachten ingang te doen vinden. Onverschilligen moeten opgewekt, anders denkenden overtuigd worden,dus er is te wer ken voor de goede zaak. Allen dus naar uwe vergadering, heden om 3 uren namiddag Een woordje tot de leden der Vakvereenigingen. Willen de werklieden dat de Heeren patroons achting genieten voor hunne vakvereeniging, dan is het voor hen een eerste plicht, te zorgen dat zij goed en degelijk werk verrichten, werkzaam en oppassend zijn. Het gebeurt dat er op sommige werklieden hun gedrag binnen het fabriek wat te zeggen valt, dat de Heeren patroons weten, dat dien werkman is gesyndikeerd en dat dan die heeren het ongelijk heb ben, er het syndikaat verantwoordelijk voor te stellen, en zich aldus een slecht gedacht vormen, van wat een syndikaat is. De werklieden moeten weten, dat zij voor plicht hebben te zorgen, dat er niet op hunne nalatigheid kan gewezen wor den, en dat zij geene schade aan Mijnheer berokkenen, aldus zal dezen houden aan zijn persooneel, en zullen de werklieden gemakkelijker en beter aanspraak kunnen maken op wat meer loon. Wanneer dan een secretaris zich zal aanbieden bij M. dan zal dezen met meer gemak de zaak der werklieden kunnen pleiten en veel rasser voldoening beko men, wanneer er de een of andere zaak te bespreken of te regelen valt. Het is dus in 't belang der werklieden zelf, dat zij dienen vlijtig en oppassend te zijn. Wat nu de patroons zelf betreft die wil- lenwij wijzen dat zij groot ongelijk hebben wanneer een secretaris zich bij hen aan- biedt, om in naam van 't persooneel te .onderhandelen, 't, zij.over de grieven, !t zij over een dringend geschil, den secretarie niet te willen ontvangen en te weigeren met hem te spreken. Die5 heeren zouden moeten begrijpen dat, het syndikaat zelf er alle belang bij heeft goed op de hoogte te zijn van wat er gebeurd, de zaak grondig te kennen waarover er geschil dreigt te ontstaan, want wanneer het syndikaat enkel den klank der klok hoort van de werklieden, het syndikaat niet met zekerheid kan be slissen en het hierom noodig is, dat ook de patroons aan het syndikaat laten ken nen, wat zij wenschen en willen. Wij zijn verzekerd dat er langs dien weg, veel moeiëlijkheden zouden verme den worden, dit in 't belang van werklie den en patroons. Met een beetje goeden wil van beide zijden, en den wagen zal wel rollen. Nieuws Nieuws Wat is 't nu Wel üenderbode heeft in Le Peuple iets gevonden Wat Wel, dat er van de winsten die La Prévoyance Sociale gedaan heeft er iets afgenomen is voor de socialistische drukpers. La Prévoyance Sociale, wat is dat Wel dat is eene verzekeringsmaatschappij die gesticht is in den schoot en onder de waarborg van de Belgische Werklieden-Partij, in concurrentie met de kapitalistische maat* schappijën, die enkel voor doel hebben het volk te pluimen. La Prévoyance Sociale verzekert voor minderen inleg per week, een grooter kapitaal aan hare leden, en is daarenboven eene maatschappij beheerd door Socialistische Senateurs en Kamerleden, die dien post gratis voor niets mogen doen, posten die zoo rijkelijk bij de kapitalisten worden betaald. Aan de aandeelhouders wordt er enkel vier per honderd uitgekeerd, zoodat er van de winsten weinig af moet en de uit te beta len «ommen v»el grooter zijn als bij de verze keringsmaatschappijen van rijke menschen, en dit wat er dan nog overschiet dient om andere sociale inrichtingen te stichten en te ondersteunen. Zoo is er dit jaar van de gedane winsten 11,800 franken geschonken geworden aan de Socialistische dag- en weekbladen, geld dat zonder La Prévoyance Sociale in den zak ging der rijke menschen en nu ten goede komt van de Socialistische pers, ongeminderd de menigvuldige andere voordeelen die nog aan de verzekerde partijgenooten worden ge schonken. Dat Denderbode daar tegen opkomt, dat is klaar dat de werklieden hunne centen dra gen bij de kapitalisten, die dit zelfde geld dan bovendien nog gebruiken om de inrichtingen der werklieden in den grond te boren, dat wil Denderbode wel, en dat is verstaanbaar ook maar dat de werklieden hunne centen sparen om hunne eigene inrichtingen te steuy nen, daar wil Denderbode niet van, en dat ook is licht te begrijpen. Maar toch intusschen groeit en bloeit La Prévoyance Sociale, doet zij van dag tot dag meer om meer zaken, en zal er aan de Socialistische inrichtingen nog meer kunnen besteed worden, want 't geld dat La Prévoyance Sociale wint, is geld ont nomen aan de kapitalisten. Als alle socialisten hunnen plicht zullen begrijpen, en hunne kinderen laten verzeke ren in hunne eigene maatschappij, in La Prévoyance Sociale, 't zij voor de eerste com munie, 't zij om op een ander gestelden datum eene zekere som te ontvangen, 't zij op het leven, enz., enz. in plaats van nog te loopen bij de rijke menschen, dan zal er in 't vervolg nog meer kunnen gestort worden voor de Socialistische inrichtingen, want heeft La Prévoyance Sociale nu 11,800 fr. ge geven voor de Socialistische drukpers, het heeft ook geld gegeven voor werkstakers ie ondersteunen en het zal desnoods de bank worden der Socialistische Syndikaten, die er in alle moeiëlijke omstandigheden hulp en troost zullen vinden. r En dat is het wat Denderbode het blad der kapitalisten het meest vreest Werklieden u allen verzekerd in La Prévoyance Sociale waar ge voor den kleinsten inleg de grootste kapitalen geniet, en waardoor ge ook het uwe bijbrengt, om uwe eigene inrichtingen te versterken. In den Gemeenteraad. Verleden maandag was het zitting van den gemeenteraad. Bij het begin heeft M. De Blieck de kwestie opgeworpen der verschillige vakbonden, die eene beweging op touw hebben gezet om de gewenschte veranderingen te bekomen aan het reglement van het Stedelijk Werkeloozenfonds, dat in den laatsten tijd zoo zeer veranderd was in 't nadeel der werklieden. Wij zijn gelukkig te zien, dat onze werkin gen toch vruchtdragend zullen wezen, want gaf het Schepencollege vroeger geen gehoor aan onze brieven die wij het dienaangaande zonden, gewaardigden het zelf niet, in den gemeenteraad lezing van die brieven te geven, nu echter zien wij, dat er reeds mannen ge vonden worden, die vragen dat het op de dagorde worde gebracht en die voorzeker be zield zijn, met een geest, ons zooveel moge lijk voldoening te geven. Ook bij ons bezoek bij de gemeenteraads leden hebben de intervieuwers ondervonden, dat de meeste gemeenteraadsleden met onze eischen meest instejnmen, maar dat zij de vraagstellen, waar het geld te halen, die door deze veranderingen meer zal moeten uitgege ven worden. Dit laten wij aan den gemeenteraad zelf onderzoeken, ^an(t met .een beetjen goeden wil'zulten zij feet wel vinden. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annonren dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. R. KTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende blieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten BelgiE Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. CONTROLEURS De gezellen die zich aangegeven hebben op de vergaderingen, voor den controol te maken van den ziekenbond Moyson en deze van den Textiel bond (Katoen - beweikers en Wevers) worden met deze verwit tigd, dat hij zal gedaan worden op Maandag 12 April, tweede Paaschdag, om 10 ure 's morgens.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1