PRO MEiMORIUM. Wat jannen Viering harer 5®e Verjaring KINA FOUASSIN EEN EN ANDER. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. ALLERBESTE SCHOENEN. Koor van Fransche Soldaten. Wij werden laf tot volkenmoord gedwongen, De Heerschzucht voerde ons aan, en Roem ver- Algenieene zang. Koor (mannen). Vrouwen. Kinderen. Dagen van repetitie voor de Cantate Kinderen Dinsdag en Vrijdag, om 5 uren juist Vrouwen Maandag en Donderdag, om 8 1/2 ure zeer juist. Mannen. Tenors Dinsdag en Vrijdag, em 7 1/2 ure juist. Bassen Dinsdag en Vrijdag, om 8 1/2 ure juist. N. B. Wij maken de zangers attent, dat ze op tijd dienen te zijn, want er zal stipt ap uur begonnen worden. Wij roepen alle partijgenooten nogmaals op on aan onze cantate mede te werken en de repetition op bovengemelde avonden bij te wonen. Enkele weken geleden heeft zekeren Alfons Pieters, leider der kristene vakbonden, Flips aangevallen en tevens geloochend, dat hij be kend had op eene meeting te Grembergen, dat wij door ons werken, de socialisten hun deel hadden bij gebracht om de kleine loons- verhooging voor de wevers te bekomen, bij Roos, Geerinckx en De Naever, en voegde er zelfs bij, dat hij wel nog eens de gelegenheid zou gehad hebben om tegenover Flips te staan. Op deze openbaarlijke uitdaging hadden de Dendermondsche vrienden eene Meeting be legd, met Pieters en Flips als sprekers. Pieters die hem zoo moedig had aangesteld, in De Vrije Werker Flips voor een leuge naar deed doorgaan, juist zooals al die helden doen, (ofschoon zij eene kristelijke ziel heb ben) heeft hij best gevondeu te huis te blijven. In Dendermonde weten de werklieden ook zeer goed dat Pieters van de eerste leugen uiet ge borsten is, en hebben op de meeting eens ferm gelachen, wanneer zijne maat genomen is. Schreeuwen ja, dat kunnen die jannen, maar zich verdedigen niet. STEDELIJKE MUZIEKSCHOOL. Uitvoering der Rubens-Cantate op 4 en ii Juli 1909, Er zijn in ons land nog 9700 staats werklieden, die min winnen dan 3 franken per dag Dat mag eene ware schanddaad genoemd worden, voor die christelijke heeren, die zich uitgeven den verdediger te zijn van den nederigen werkman en hem hongerloonen batalen. Om die menschen een minimumloon te verzekeren van 3 franken daags, zou dit eene uitgave vergen van 900,000 franken. Dit sommeken kan den Heer Minister niet vinden, maar 5 miljoenen om een tunnel te maken voor den koning, en een half miljoen vooreen wagonsken voor onzen Leopold, dat is er seffens. En zeggen dat de slraatvagers in Brussel 4 franken per dag winnen. Leg ze me daar Zijt dan staatsbediende, met nog geen loon van 3 franken per dag Wanneer zullen die menschen eens hunne oogeD openen, en zien dat zij door de katho lieke belovers bedrogen worden In Frankrijk is het ministerie moeten wijken, om straffen toe te passen aan de tele grafisten en postbedienden die in staking zijn geweest, dank aan hel kiachtig optreden der Socialistische afgevaardigden met Jaurés aan 't hoofd En dan zijn er nog menschen die denken dat zij zich moeten vereenigen buiten alle poiitiek. Zonder de politiek waren er in Frankrijk een aantal slachtoffers. Nu is er hun voldoe ning geschonken. De Vischmijn is veel te klein en on praktisch ingericht. Dit hebben wij verleden Donderdag eens te meer kunnen beslatigen en het ware te wenschen dat men eens een onder zoek hierover instelde, en de noodige maat regelen nam, om hieraan verbeteringen te brengen dit in 't belang van koopers als van verkoopers. Wat zeggen de Aalsiersche libera len M.Opdebeeck, de liberale kandidaat voor de wetgevende kiezing van Mecbelen, heeft het volgende verklaard in eene open bare meeting De liberalen van Mecheien, ik bijzonder en mijne vrienden, laken den toestand ver wekt door de liberale gemeenteraadsleden van Gent en ook de geheele liberale partij van het land is van meening dat zij op een dwaal spoor waren en als taktiek de gedragslijn had den moeten volgen der anti-klerikale werking als te Brussel, Luik en elders gedaan wordt. Onze Aalstersche liberalen houden tot heden hierover mondje dicht, alhoewel zij voorde Evenredige Vertegenwoordiging zijn. Voor wanneer hun gedacht Manifestatie der lijnvisschers. Op einde Mei zal er te Brussel eene betooging gehouden worden die geschat wordt dal zij 25,000 deelnemers zal tellen. Dit om te protesteeren tegen het storten van vuilnissen der fabrieken in de rivieren. Het palent op het lijnvissehen brengt, jaar lijks aan den Staat minstens 200,000 franken op, terwijl de nijverheden die de waters be zoedelen enkel 40,000 fr. aan den Staat op brengen. Er zal dus van deze protestmanifestatie dienen rekening te worden gehouden. Wie zich een paar nieuwe bottienen naar de laatste mode, sterk en bijzonder goedkoop, wilt aanschaffen, wende zich in volle vertrou wen naar Hand aan Hand of in den wijkwin kel, Ouden Dendermondschen steenweg. Er zijn er voor ieders keus en voor alle beurzen. De reparation worden aanvaard. Doet de proef. Ook is er alles te verkrijgen, en de winkel waren zijn van de beste hoedanigheid. Daarenboven op alles 3 0/0 deel. bestuurzittingen dezer v/eek. Geen broedermin op aard', geen Yreê hier in de [harten, Verdrukkers t'eenec kant, die recht en volkswil [tarten, En slaven anderzijds ontzenuwd, laf en loom Verbasterd door het wee, ontzield door angst en [schroom 1 O vrijheid, vlucht de wereld af... Geen rust voor U dan in het kille graf [biindde 't oog. Victorie werd, helaas, zoo valsch voorop gezon- [gen Gevloekt, gevloekt wie 't Vaderland beloog Te neer het keizerrijk Te neer tyranenmacht, Die 't land omknelt met slavenbanden, Den vrijheiaskreet in onze borsten smacht En redding zoekt bij 't oorlogsbranden Te neer Dat 't Volk regeere, 't Volk alleen De Republiek verrijst Zij zal ten zege wenken O volk. sta op, sluit dicht en kloek aaneen De vrijheid, ja, de vrijheid zal ons geestdrift [schenken Juicht juichtde republiek nu tegen, Het slavenjuk heeft uit Juicht juicht Zij schenke heil en zegen En kracht, die vreemden onwil stuit Thans zijn we vrij los zijn de banden, En geen gekroond tyran drukt nog ons dieb'ren [grond Uit is het rijk van eerloosheiden schanden... En blikt voldaan, de Vrijheid hier in 't rond Zegetocht ter eere der Republiek. Orkest Marsch. Heil Heil de vrijheid leeft O vrijheid rijs thans machtig O gij, die leeuwenmoed ons geeft, O vrijheid, fier en prachtig Gegroet gegroet O vrijheid, beziel ons, o vrijheid, gegroet We danken u juichend, ge schenkt ons weer [moed Onz' strijders, ze weken en hoopten niet meer,.. Onz' strijders bezweken en vielen te neer En Frankrijk in schande verkropte 't geweld, Door vreemden gepleegd in onz' beemden Wie heeft er, o gruwel, de lijken geteld En wij, wij, de vrouwen, ontzenuwd, wij snik- [ten, En dachten aan heul noch aan troost... En somber, vernederd, we blikten Om ons, op 't rampzalige kroost Maar nu, nu juichen wij hoopvol weer mêe. Nu komt in 't land weer zoete vrêe En vrij en blij Zoo groeien wij En worden dra wel allen groot. En thans verheffen zangen Vol hoop en troost zich door het land, En 't harte vol verlangen, Zoo juichen kind'ren t'allen kant. Jochij Zoojublen wij thans vrij. Jochij Zoo groeien, bloeien wij. En worden groot, gesterkt voor nood Herneming van het algemeen koor en zegemarsch. (Orkest). (Vervolgt). De bezondere Commissie brengt ter kennis van de Heeren uitvoerders zangers dat de her halingen op de volgende dagen, uren en plaat sen zullen geschieden Sopranos, Zondags om 10 1/2 ure 's voormid dags, in de zaal van het Landbouw-Comice. Aitos, Vrijdags om 7 r/2 ure 's avonds, in de zaal van het Landbouw Comice. Tenors, Woensdags om 8 1/2 ure 's avonds, in de zaal van het Landbouw-Comice. Bassen, Vrijdags om 8 1/2 ure 's avonds, in Stadschouwbuig, benedenzaal. De Commissie doet een nieuwen oproep tot alle liefhebbers ten einde zich te doen inschrij ven als deelnemer. DE BEZONDERE COMMISSIE V. De Gheesl, Voorzitter, De Hert Felix, Van der Haegen Odilon, Verniminen Emiei, Van Causbroeck Oscar, Dokter Bauwens Isidoor, Callebaut Felix. De Meeter Leo, De Neve Jan, Goethals Jules, Kelders Alfred, Ladeuze Ernest Lefevere Jaak, Nys Ramphiel, Van Branteghem Corneel, Van der Meisch Karei, Van de Steene Camiel, Van de Steene Eduard en Edmond Scheerlinckx, Secretaris. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Bericht aanjde vleescheters. De Breedestraat heeft eene nieuwe vleeschhouwerij o,5o. Dinsdag, om 8 uren, Textielbewerkers. Woensdag, om 8 uren, Ziekenbond Moyson. Donderdag, om 8 uren, Midden-Comiteit. Vrijdag, om 8 1/2 uren, Coöperatie. Zaterdag, om 9 uren, repetitie voor 't muziek.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3