■r 9e Jaar. N° 15. Prijs per nummer 2 centiemen. 11 Aprii 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Bouwwerklieden op post De Schepenen-Crisis te Gent. Weeral een aanslag ALFUED ÜSTIOFIIBILS, Maanstraal, 18, AALST. Qr-> Zangers en zangeressen komt op M. Rens, Volksvertegenwoordiger, schrijft hierover een artikel in De Volksgazet van ver leden Zondag en wat wij vooral opmerken is, dat M. Rens zijn gedacht niet durft zeggen, noch over de oorzaak van den Schepenen- crisis, noch over wat de liberalen van Gent te doen hebben. M. Rens, slaat en zalft, den man is toch zoo voorzichtig. Luistert wat hij zegt Ik wil dus in dit artikel noch van ver. noch van hij eene polimiek aanvangen over de oorzaken der Schepenen-crisis van Gent, ik wil er mij enkel toe bepalen het algemeen gevoelen uit te drukken, namelijk, dat het verbond door de Gentsche socialisten ge il sloten met de klerikalen, afkeurenswaardig is, dat de liberalen en socialisten van Gent niet sedert tang tot verstandhouding zijn gekomen om een anti-klerikaal Schepen- college samen testellen gelijk te Brussel, te Antwerpen, te Luik, te St. Gillis, te Schaar- beeck en in menige andere aanzienlijke steden en gemeenten van het land. Wij zullen M. Rens doen opmerken, dat, hij ongelijk heeft te spreken van een verbond tusschen socialisten en klerikalen, wanneer hij weet, dat de socialisten ten allen tijde hun aandeel der Schepenzetels hebben geëischt en het de liberaleu van Gent zijn, die slokop heb ben gespeeld en dank aan de stemmen der klerikalen, 13 jaar lang, het Schepencollege alleen in handen hebben gehad. Als er dus een verbond ooit heeft bestaan, dan is het wei een verbond geweest tusschen liberalen en katholieken, want deze laatsten hebben enkel voor de liberalen gestemd op zekere voorwaarden en verplichtingen die de liberalen tegenover de katholieken hadden te vervullen. De Socialisten hebben altijd bereid geweest, een liberaal-socialistisch college samen te stel len, maar de liberalen van Gent ondanks ze de minderheid in den gemeenteraad uitmaak ten wilden alles voor hun alleen, en het is dank hunne koppigheid dat zij hun aandeel nu niet hebben, want hunne plaatsen staan nog open. M. Rens betreurt, dat er in Gent niet sinds lang een libei aal-socialistisch College beslaat, zooals in zooveel andere steden en gemeenten, maar dan moet M. Rens aan de liberalen van Gent durven zeggen, dat dien toestand niet kon blijven duren, en al wat er is voorgeval len de schuld is der liberalen en dat de socia listen er toe verplicht geweest zijn, over te gaan tot den stap die zij hebben gedaan. M. Rens is bezorgd voor de uitkomst en zonder een raad te geven somt hij drie uit komsten op, waartusschen hij de keuze laat aan zijne vrienden van Gent. M. Rens ge vertelt niets nieuws. Elkeen weet, dat er maar drie uilkomstea zijn ofwel een homogeen liberaal college, of wel een drievoudig, ofwel een liberaal-socia listisch, maar ge zoudt uwe vrienden moeten wijzen wat ze te doen hebben, en dat is waar van ge u onthoudt. Een liberaal homogeen college is voortaan onmogelijk, daarmede is elk t'akkoord, meen ik. Een liberaal-socialistisch of een drievoudig college, ziedaar een van beiden, dat mogelijk is. Wat mij betreft, als voorstaander van de Volledige Evenredige Vertegenwoordiging ware een drievoudig college het best. Wij strijden voor onze rechtmatige vertegenwoordiging in alle bestuurlijke lichamen, waarom dan een groep die het derde der leden telt, uitslui ten. Wel is waar zal men mij opmerken, dat de klerikalen daar waar ze de macht hebben, de anti-klerikalen hunne vertegenwoordiging ont nemen, waarom hun dan in het tegenoverge stelde geval erkennen. In die redeneering zit veel waarheid, maar als men van dit standpunt uitgaat, dan steunt men op wraak en niet op rechtvaardigheid, en dat ook wensch ik niet. Wat er ook van zij, in Gent zitten de libe ralen in eene aardige positie en dit is de schuld van hen zelf. Onze dompers doen het goed. M. de Bethune had onlangs aan den gemeenteraad gevraagd eene subsidie van 1000 franken te stemmen voorde bestaan de ziekenbonden van de stad, zoowel voor den socialistischen ziekenbond als voor de anderen. Thans zien wij, dat M. De Windt in de laatste gemeenteraadszitting gevraagd heeft, hoever het staat met het beloofde onderzoek, en M. Moyersoen heeft gezegd dat 't Ministerie hem de lijst der erkende Ziekenfondsen gezonden heeft. Zou M. Moyersoen in't zicht hebben, de Socialistische Ziekenbond uit te slui ten, omdat hij niet erkend is Dan handelt hij in tegenstrijd met den geest van M. de Bethune. die van de sub sidie ALLE Ziekenbonden zou willen laten genieten, hetgeen toch maar rechtvaardig is ook, want de Socialistische Ziekenbond telt op dit oogenblik minstens 750 LE DEN, dus wel 750 menschen die aan de stad en 'tarmbestuur dokter en medicijnen dus eene groote som voor de stad sparen. Van een anderen kant zouden wij de kortzichtigheid of wel de partijdigheid van onze gemeentevaders niet begrijpen, wanneer ze een voorbeeld hebben van ons katholiek Ministerie, dat de Socialistische vakbonden die ook niet erkend zijn, mede gedeeld heeft van de subsidie, die het aan de Vakbonden heeft toegelegd, volgens de uitbetaalde sommen aan de Werkeloos heid. Wat meer is, de Socialistische vakbon den hebben hier te Aalst zelf hun aandeel van de subsidie van 't Werkeloozenfonds, en nu zou men onzen Ziekenbond uitslui ten Het ware te dom en hierom meenen wij dat dit niet in 't gedacht ligt van M. Moyersoen, want het zou een partij aan slag zijn. In alle geval, wij roepen van nu af de aandacht der gemeenteraadsleden hierop, en rekenen op hen, ómdat in volle eer lijkheid de verdeeling zou geschieden. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls uethaulu ïo cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moé ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen I en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. o, 6 o. Een jaar i, Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureeien. Ten einde het nut der vakvereeniging te deen uitschijnen en de bouwwerklieden aan te wak keren mede te ijveren tot het bekomen van 50 centiemen per uur als minimum loon, worden de volgende meetings belegd OP ZATERDAG 17 APRIL. Te Haeitert, statie Eede, om 7 1/2 ure 's avonds, bij de aankomst der werkmanstrei- nen. Sprekers Nichels en De Brouwer, van Brussel. ZONDAG 18 APRIL. Te Aalst, bij Hendrickx Benjamien, Dom pelstraat, om 3 uren namiddag. Spreker Bocqué. Bij Bombeeck Camiel, St Camielstraat, om 3 uren namiddag. Spreker Nichels. Bij Berghmoes Donatus, Ledebaan, (Puiten- put), om 3 uren namiddag. Spreker Flips. Te Nieuwerkerken, bij Don. Verleyzen, Kwalestraat, om 5 1/2 ure 's avonds. Spre ker Nichels. Te Erembodegem, bij Manus Petrus, (Heuvel), om 51/2 ure namiddag. Spreker Bocqué. Te Lede, bij Matthys Rochus, (Everem) om 5 1/2 ure namiddag. Spreker Flips. Te Teralphene, bij Joannes Van den Brande, wijk Doel, om 4 uren namiddag. Te Denderleeuw, bij Jan Baptist Van der Eist, In den ouden Ratskelder, Leeuwbrug, om 6 uren 's avonds. Voor deze twee laatste meetingen, een spreker uit Brussel. Dat de Bouwwerklieden maar goed deze op roepen beantwoorden, want 't is in hun eigen belang. Willen zij verhooging van loon bekomen dan moeten zij zich orgauiseeren en er voor ieveren In de vakvereeniging en in hunne eensge zindheid ligt hunne redding. CONTROLEURS. De gezellen die zich aangegeven hebben op de vergaderingen, voor den controol te maken van den ziekenbond tVloyson en deze van den Textielbond (Katoen- beweikers en Wevers) worden met deze verwit tigd, dat hij zal gedaan worden op Maandag 12 April, tweede Paaschdag, om 10 ure 's morgens. Wij mankeeren nog altijd eenige mannen, vrouwen en meisjes om tot eene degelijke uit voering der cantate te geraken. Het wordt hoogtijd, want den lijd is zeer kort. Morgen, Maandag om 2 uren, is het repe titie voor het vrouwvolk en de kinderen. Op post Op post

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1