't Zijn ook al vetleggers KINA FOl .VSSIX KLEINE LOONEN. Wie Wel de agenten en opzieners van LA PREVOYANCE SOCIALE de Socialistische levensverzekering. Al wie er zijn broodje verdient, al wie maar iets betaald wórdt voor 't werk dat hij voor LA PREVOYANCE SOCIALE le vert, ja, die leven op den rug en 't zweet van 't werkende volk 't Is een nieuwe soort vetleggers en 't moet waar zijn, want 't is De Vrijë Werker, 't blad van Petrus Van Schuylenbergh die het zegt en zijn naam alleen is eene waarborg voor de waarheid van 't gezegde. 't Kan wel gebeuren dat de secretaris sen nu verlost geraken van den naam vetlegger want sinds Pieken ook dit stieltje uitoefent zonder zijne menig vuldige andere functiën en bronnen van inkomen vindt hij het geraadzaam, die soort menschen (de Secretarissen) niet meer onder de vetleggers te rangschik ken. Hij zou er anders zelf bijzijn!. Ook geen uilen, hein Pieken 't Is dus de beurt aan de agenten en op zieners van LA PREVOYANCE SOCI ALE 't Is toch aardig, niet waar Tal van kapitalistische verzekeringen bestaan jaren en jaren, hebben zelfs het volk op de schandelijkste wijze bedrogen en bestolen, de werklieden op allerhande loensche middelen hunne centen ontfut seld, en nooit of nooit is er een katholiek blad opgestaan, zelfs niet om de werk- menschen tegen de kapitalistische aftrug- gelarijën te waarschuwen, veel min om hunne bedriegerijen te laten kennen. Al hunne winsten, gewonnen op eer lijke of oneerlijke wijze, staken de rijke ^aandeelhouders in hunnen zak. de hoofden en bedienden wierden rijkelijk betaald, en nooit of nooit wierd hierover een woordje gerept 't was immers de kapitalisten klasse, die het volk bedroog en bestooi. Neen, als men werkt voor kapitalisti sche maatschappijen, dan is men geen vetlegger, men wordt dit enkel, wanneer ge arbeidt voor inrichtingen gesticht dooi en voorde werkende klatse Nauwelijks ontstaat er eene Socialisti sche Verzekeringsmaatschappij die La Prévoyance Sociale is, in concurrentie met de kapitalistische maatschappijen of de knechten der rijker., zooals De Vrije Werker en Denderbode, openen hunne kolommen om hunne venijnige pijlen te kunnen schieten naar die inrichting, die de gedane winsten niet in den zak laat komen van eenige rijke aandeelhouders, maar die de winsten gebruikt, om er ver der andere Sociale werken mede te steu nen, en de inrichtingen der werklieden toe te laten, te groeiön en te bloeien, en zoo mogelijk uitbreiding té laten nemen Het zijn immers inrichtingen van de werkende klasse die moeten getroffen worden, en dan moet het nog worden ge zegd, dan zijn die zoogezegde werklieden verdedigers daar om dezen te be zwadderen, die medehelpen aan de groot- making ervan. 't Zijn eenige vetleggers. zegt dien werk lieden verdediger. M Van Schuylenbergh die de loon en opstrijken. Welnu, er is betaald aan commissie- loonen en verschillige onkosten der agen ten en opzieners 64,358,24 fr. en dit maar natuurlijk de eerlijkheid van De Vrije Werker strekt niet zoover om dit te melden is betaald aan 700 agenten en opzieners. Maakt nu de verdeeling en den eenen door den anderen heeft gï franken ontvan gen per jaar Aardige vetleggers niet waar Er is iets dat wij niet begrijpen, of lie ver dat niet te begrijpen is, en dat men met deftige tegenstrevers niet zou tegen komen. Wanneer ge uw brood verdient, bij den eenen of anderen kapitalist, dan kijkt men niet naar u, al wont ge nog zooveel geld, soms voor een heel gemakkelijk werk. Er zijn duizenden en duizenden men schen in dienst van kapitalistische verze keringen uie menschen worden betaald roor hun werk, en De VrijWerker heeft er nooit aan gedacht, die menschen vet- leggers te noemen. Vandaag is men in dienst bij eene kapi talistische maatschappij van verzekerin gen goed dat wordt verstaan, ge wordt maar betaald voor uw werk morgen treedt ge in dienst van de Socialistische verzekeringsmaatschappij La Pré voyance Sociale en g'houdt op betaald te worden voor uw vak want hetzelfde werk van vroeger wordt ineens ledig gaanderij en ge wordt ook vetlegger Ziedaar de stelling die gewoonlijk de dompers aannemen, om te kunnen schel den op werkersinrichtingen. Iets dienen de werklieden goed te over wegen en dit is, dat van zoodra hunne in richtingen goed en degelijk werk verrich ten voor de werkende klas, er de bladen der kapitalisten opvallen als roofdieren op een lijk, om 't wantrouwen der werk lieden te doen ontstaan, want La Pré voyance Sociale is geroepen om de werklieden meer en meer voordeelen te schenken, om de gedane winsten te ge bruiken voor Sociale werken, die op hunne beurt de werkende klasse moeten redden, uit den modderpoel waarin ze ligt verzon ken, en dit willen de kapitalisten en hunne knechten niet. Dit moet eert spoorslag zijn voor de werklieden, om zich te laten verzekeren in La Prévoyance Sociale die het méést vertrouwen moet genieten van de werk lieden, omdat het hunne eigene maat schappij is. Maar Pieken Van Schuylenbergh 't is uit zulle met uwe vetleggers, want ge zult er niet meer van gewagen of wij komen af met een voorstel tot onderzoek. Ge weet, wij hebben u den bek gestopt met het onderzoek dat wij u hebben voor gesteld om het te duur betalen van Recht en Vrijheid. Wij hebben dan bevonden, dat ge De Vrijë Werker wekelijks 9 fran ken te duur wordt betaald, in evenredig heid wat wij Uns weekblad betalen, en nu stellen wij u voor een onderzoek te doen en openbaarlijk af te kondigen, over het inkomen en winsten van die reeds zoo lang uitgekreteri vetleggers Nickels Alfred en Flips Henri en den Secretaris der Christene Vakbonden M. Petrus Van Schuylenbergh. Het volk mag en moet weten, wat den eenen en den anderen winnen, dit om te kunnen oordeelen, als er vetleggers zijn, waar men ze kan vinden. Pieken, ge zult aannemen of zooniet zal het volk zeggen dat ge beter aangeland zijt, dan de vetleggers van Hand aan Handen uwe schaapkens heel spoedig op 't drooge zullen staan, want op den korten tijd dat ge bij de dompers zijt, zit ge er reeds warmpjes in, en dit komt toch niet van den hemelschen dauw. A. N. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw In de Maïseries des Brasseurs Réunies, Eilandstraat, werkte men nog 13 uren daags en wonnen hiervoor zoo gemid deld 2,75 fr. Nu door de slapte der nijver heid liet men de werklieden enkel nog 11 uren werken en deze verloren hierdoor 50 centiemen per dag. 50 centiemen per dag minder winnen en daarbij nog al een lastig werk te ver richten hebben, dat moest de hoofden doen bijeen steken, hetgeen gebeurde en er wierd in naam dier werklieden een brief geschreven aan den Heer Pr. Callebaut, hem vragende, het zelfde loon van vroe ger te willen blijven betalen voor de 11 uren die de gasten nog werkten. Op dien brief kwam er geen uitslag en de werklieden gingen persoonlijk naar 't bureel waar er hun een minimum loon van 2,5o fr wi^rd toegestaan voor 11 uren arbeid, hetgeen heel weinig is, vooral als men weet, dat in de meeste fabrieken, waar er dan nog veel min arbeid te ver richten is, het minimum loon 2,5o fr is voor min dan n uren. De werklieden achtten zich dus vol daan, doch tot hunne groote verwondering wierd er des vrijdags een plak uitgehan gen meldende dat den opslag wierd inge trokken en die het niet aanstond mochten er van onder trekken, maar men liet hen opnieuw i3 uren per dag wer ken. Inziende dat er voor den oogenblik niets te doen stond dan voort te werken, zwegen de werklieden en misschien wel mogelijk omdat zij zoo braaf waren, wier den er de week daaropvolgende vijf werk lieden afgedankt. Wij zullen hier niet uitwijden over de stommiteiten die Zanderken Breynaert, het boerken van Erembodegem uitkraam de op den Secretaris der vakvereenigin- gen, omdat dezen zich de zaak der werk lieden ter harte neemt. Dit boerken mag niet vergeten dat hij ook een werkman is, (met de pen) en ongetwijfeld ook wel naar wat verbetering snakt. Het zal in alle ge val niet zijn, met op de werkiieden te donderen en de secretarissen der vereeni- gingen uit te maken, dat zijn toestand zal verbeteren. Werklieden met de hand en werklieden met den geest, moeten elkander helpen in den strijd om beternis, ziedaar wat dit boerken zou moeten leeren begrijpen, en dit kan, als hij er niet te dom voor is. Een niet te begrijpen vonnis. Drie dezer afgedankte werklieden heb ben zich tot den Werkrechtersraad ge wend, ten einde te eischen dat zij hunne veertien dagen zouden mogen uitdoen of betaald worden. Er is die werklieden maar ACHT DA GEN toegekend geworden, terwijl de wet hierover uitdrukkelijk is en den werkge ver en den werkman verplicht veertien dagen op voorhand het werk op te zeg gen. Er. is meer ofwel moest M. hen eene week loon betalen, ofwel moest hij hun acht dagen laten werken. DE VIERDA GEN dat de werklieden reeds werkeloos waren, (tijd tusschen afdanking en von nis) kwamen niet in rekening, dus ver lies voor de werklieden. Mij dunkt dat de dagen verlet die de werklieden reeds opgeloopen hadden, wel moesten in aanmerking komen, want dit werkverlet was veroorzaakt door M. Mij dunkt dat de rechters dit zouden dienen goed te overwegen, voor de von nissen die zij in de toekomst nog zouden kunnen moeten vellen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2