EEN EN ANDER. Strijdpenning. ALLEEBESÏE SCHOENEN. De katholieke bladen boffen altijd op demirakuleuze genezingen gebeurd teLourdes, maar ongelukkiglijk voor hen, ze kunnen nooit wijzen op een bedevaarder die met een arm of een been optrekt en er met twee is teruggeko men. Of zijn dit soms mirakelen moeiëlijker om volbrengen dan anderen Deze week was 't uitdeeling a volonté. Twee bladen te gelijk Volksstem en Paasch- klok. Zou Denderbode-slokop niet jaloers zijn, omdat hij zijn aandeel in de levering niet heeft gehad Wie weet is het de katholieken niet te duur, als ze bij Denderbode te drukken gaan, want zijne gepeperde rekeningen voor de stad, zijn eenieder bektnd. En dan denkt den man, als hij de zonne klopt, dat hij dit doet voor eigen rekening Hekent Denderbode dan op de jaarlijksche som van 500 franken niet, die hij te duur wordt betaald voor het drukken der kiezers lijsten, iels wat meer dan 1,50 fr. per dag is Wat zouden wij nog ontdekken, moesten wij de andere gepeperde rekeningen eens kunnen controleeren Dat is toch niet serieus Als het kiezing is voor werk- en nijverheidsraad, dan hebben de voorzitters der kiesbureelen geen duit vergoeding, 't zijn dan immers werklie den die dit mogen doen. Maar als het kiezing is voor gemeente, provincie of kamer, dan borden de voorzitters wel betaald, maar dan ook zijn het geene werklieden, dan zijn het gewoonlijk mannen die ze zitten hebben en dezen werken niet voor niets. Ge ziet goed niet waar, dat de wetten altijd ten voordeele zijn van de mannen met de duiten. De bloem stijgt in prijs van dag tot dag. 't Zijn weeral de speculanten die zoo maar het noodigsle voedsel van den werkman doen op slaan. En zeggen dat de wel daar tegen niets vermag. De werklieden hebben maar hun broekriem een gaatje nauwer toe te halen, dit is 't raisonnemerit van de rijke lieden. En nogthans de werkers zijn de macht door hun getal en hebben het meeste recht aan hunne zijde, doordat zij de voortbrengers zijn, van al het nuttige en het schoone. En 't is een hoop rijke liên die den baas spe len en beschikken over millioenen menschen- levens. Indien ze maar wilden elkander verstaan De katholieke accordéonisten. De sociëteit van M. de Bethune vraagt nu aan den Stedeiijken Raad 1. De taks op de draaiorgels merkelijk te vermeerderen 2. Het optimmeren der tenten te verbie den of te takseeren. Die menschen denken, dat dit hun zou toe laten hun brood te verdienen. Maar als zulks moet gebeuren ten nadeele van anderen, dan moeten zij toch wel begrij pen dat dit niet zoo gemakkelijk gaat. De accordéonisten vragen hoogere taksen op de draaiorgels. Goed. Maar als er dan zal dansfeest gehouden worden met eert orkest muzikanten, wat dan Als den accordéonist bal houdt met een tuig van bellen, trommel, grosse-caisse en wat weet ik al, wat dan En als dan de herbergiers die van geen bal willen zich zouden vereenigen en vragen dat aten met draaiorgels, muzikanten, accordéo- ëisten, geen bal meer mag houden, wat dan Ge ziet hoe ongerijmd, de vraag van de accordéonisten is, en ongetwijfeld is zij die menschen ingegeven, door iemand die hen om den tuin wilt leiden. Dit zullen ze best ondervinden. In de landelijke Textielfederatie is er besloten geworden, dat er op 2 Mei hier in onze stad eens Betooging zou gehouden worden, met het oog op de wettelijke vermin dering der werkuren, en waaraan Wetteren, Ninove en Dendermonde zouden deelnemen. Deze Betooging zal plaats hebben om 3 uren namiddag en opgeluisterd worden, door de socialistische fanfaren Aalst en Wetteren. Van nu af sporen wij de vrienden aan, goed te ijveren, tot het wellukken van die Betooging, want vergeet het niet hebben de koolmijners een stukje voldoening bekomen, voor wat de regeling der werkuren betreft, dit dank is aan hun energieken wil, en zoo de andere nijverheidsmannen ook de wet ten hunnen voordeele willen zien gemaakt wor den, zij ook moeten laten zien, dat zij dit willen. Een vetlegger in 't gevang. Onzen vriend Jozef Coole, den Secretaris der Kortrijksche vakbonden is voor 6 maan den in 't gevang en dit op bevel van een christelijken heer, M Dekien, omdat Coole de misbruiken had aangeklaagd die dien braven heer beging tegenover de wetten van vrouwen en kinderarbeid. Jozef Coole is het slachtoffer van de uit oefening van zijn ambt hij had een rijken christelijk man belet, de werkerswetten met de voeten te treden. Dien Heer betaalt om Coole te doen gevan gen zitten dit bewijst de christelijkheid van dien heer. Op dit oogenblik is er nog altijd strijd bij dien zelfden heer en om de stakers te steunen, wordt het portret op postkaart van onzen moe digen gezel Coole verkocht aan 10 centienen. Er is meer Heden Zondag maken zij de eerste maal soep voor de stakende huisgezin nen, en het spreekt van zelf, onzen Jozef Coole krijgt in 't gevaBg er de eerste teiloor van. Onzen vriend Bocqué heeft de postkaarten bij zich, en wij twijfelen er niet aan of al onze leden zullen er aan houden eene te koopen, aldus zullen zeeen eeuwige gedenkenis hebben van onzen vriend Coole, en tevens het hunne bijbrengen om de stakers en staaksters hun strijd te doen winnen. Koopt dus allen het portret van Jozef Coole. Het kost enkel 10 centiemen. In de stadsscholen. Volgens in lichtingen die we krijgen, worden die scholen niet goed onderhouden, op tijd niet gereinigd en dit vooral niet in voldoende noodzakelijk heid. De klassen zijn met leerlingen gevuld als haringen in eene ton de klassen worden niet voldoende geschuurd, de meubelen op tijd niet geverfd, de muren niet in tijds gekalkt. Wij nemen aan dat men de woningen der bestuurders en bestuursters op lijd hersteld eB die zindelijk houden, het is maar een duurzamer) plicht, maar de gezondheid der kinderen is ook iets waard meen ik, en hier om mag er niets verwaarloosd worden, dat het zijne kan bijbrengen om ziekten te ver wekken en de gezondheid onzer kinderen te ondermijnen. Dat men dit eeD» goed onderzoeke en de noodige maatregelen neme, om dit te verhel pen. Bericht aan wie hel aangaat. Het jaar-congres der Socialistische Partij wordt heden Zondag en morgen Maan dag (Paaschdagen) gehouden. Zeilen naar de wind. Toen Petrus Van Scbuvlenbergh, christen democraat was, dan bevocht hij de heeren de Bethune nu dat hij opnieuw overgeloopen is, nu is M. de Bethune zijn beste vrieDd. Zeilen naar de wind, zeggen ze, want thans komt er wat binnen. Toch nog voor iets goed. De scheiding van Kerk en Slaat in Frankrijk heeft reeds toegelaten dal er 350 millioen franken is uitgedeeld geworden aan Staat, Departe menten en Gemeente-inrichtingen. En de katholieke bladen hebben ten allen tijde uitgebazuind, dat de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk niets opbracht, want dat de geheele opbrengst in onkosten verging. We zien het nu, hoe vertrouwbaar die katholieke bladen zijn. Op zijn Aalstersch Als het is om vriendjes en kozijntjes te bevoordeeligen dan is er altijd geld. De dompers van Tongeren leveren ons eens te mee het bewijs. Er was te Tongeren eene aanbesteding uit geschreven, tot het gelijk maken van het kerk hof. Een katholiek haantje vooruit had gesoumis- sionneerd voor 5174 franken. Een vrijzinnig werkman, die zich had we ten tot akkoord te stellen met een eigenaar die een hoop grond bezit dicht bij het kerkhof, kon dit werk aldus veel-goedkooper doen en wilde het uitvoeren voor de som van 2880 fr. De stad kon hierdoor 2294 franken boni doen, maar 't werk zou voor een hunner tegenstrevers zijn geweest en dat willen ze niet. Het is hetzelfde wat hier te Aalst is gebeurd. Hier was het met de dure kiezerslijsten van M. Van de Putte. En dan als er geld noodig is voor goede werken, dan is er geen zout in 't baksken. Te Seraing hebben de socialisten er zich door geklopt. Zij overwinnen daar de liberalen met 4907 tegen 3407 stemmen. Dat is een klop. Te Mechelen hebben de klerikalen in de gedeeltelijke Kamerkiezing een sterken ach teruitgang kunnen daarstellen. Laat ons hopen dat dit de voorbode is, van de nederlaag van 't klerikaal gouvernement voor toekomend jaar. Het geld dat de menschen aan den Paus gegeven hebben, om er de slachtoffers van Sicilië mede te helpen, dient nu om kerken te bouwen De ongelukkigen mogen op de kom bijten wat scheelt hem hun honger 't Is weinig def tig- Bij het toonen van een tienden, rondgehaald door Ph. Gits 0,70. Voor de -werkstakers Dekien. Omdat ons voorbeeld zou gevolgd worden tot steun der ongelukkige vlasslaven van Dekien, een groep viscosbewerkers 5,78. Een lied gezon gen bij Van den Brempt 0,70. Het bed Leopold, gezongen door L. Keseleer bij C. Van Nuffel o,72- Wie zich een paar nieuwe bottienen naar de laatste mode, sterk en bijzonder goedkoop, j wilt aanschaffen, wende zich in volle vertrou wen naar Hand aan Hand of in den wijkwin kel, Oudeu üendermondschen steenweg. Er zijn er voor ieders keus en voor alle beurzen. De reparatiën worden aanvaard. Doet de proef.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3