9e Jaar. N° 1ö. Prijs per nummer 1 centiemen. 18 April 1999. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. Bouwwerklieden op post Vergaderingen. Espadrillenmakers, Gladslijpers, Tabak- en Vellenbewerkers. Zon dag den 2Ö April, om 4 uren namiddag, algemeene vergadering voor al de leden der hooger genoemde vakbonden, op boet van io centiemen. Algernons Bestuurzitting Toekomende Donderdag worden al de be stuurleden der wijkclubs uitgenoodigd met het Midderi-comiteit te willen vergaderen, ten einde de noodige maatregelen te nemen tot het welgelukken der Meifeesten. Wij hopen dat niemand zal ontbreken. Het Meifeest moet dit jaar met eenen bui tengewonen luister gevierd worden, en hier om is ons aller hulp noodig. Dus allen naar Hand aan Hand, Donderdag 22 dezer, om 8 uren 's avonds. Op post Op post BERICHT De treinen der lijn Dendermonde zullen, te beginnen met 19 dezer op het verhoogde ge deelte der statie aankomen en vertrekken. Het is hoogst 'noodig dat de reizigers naar voormelde richting ten minste tien. minuten vóór het vertrek van den trein hunue reis kaart nemen. Ijeve den 1 Mei, Op voor de vermindering der werkuren. Nog een paar weken scheiden ons van iet werelds feest der werkslaven, der abrieken en werkhuizen, van mijnen en zee, waar de werkers hunnen arbeid door de voortbrengst tot waarde maken, wat aan de voortbrengers groote offers vraagt, die hen uitput door vermoeiënis en bij honderdtallen menschenlevens opslorpt. En toch zouden de werklieden zich nog gelukkig gevoelen, indien zij de volle waarde van hunnen arbeid genoten, maar zoo gebeurt het nu juist niet. In de kapi talistische maatschappij waarin wij leven, hebben enkele rijke geldbezitters (die het voorzeker niet gewonnen hebben, met vlijtig en naarstig te werken, zooals de werkslaven van fabrieken en mijnen) het middel bij de hand, om de machienen en andere voortbrengstmiddelen als hunnen eigendom aan te schaffen en hiermede te produceeren, met den arbeid van deze heeren O neen, met deze der werklie den, welke hunnen arbeid verhuren aan zóó of zooveel per dag, de waarde der arbeidersmarkt, die de machienen in be weging stellen en met deze voortbrengen. Is dit uit liefde voor de werklieden dat die heeren geldmannen aldus handelen Volstrekt niet Verre van een menschlie- vend doel, maken zij van die werklieden hunne goudscheppers, want de arbeiders ontvangen niet de volle opbrengst van hun werk, slechts een gedeelte hiervan wordt hun als almoes toegestoken, wat men zoo goed is een loon te noemen het ander deel, het grootste, houden die heeren voor zich, waarvoor zij niets gedaan heb ben. Aldus maakt de eene mensch den anderen mensch tot zijne loonslaaf 't Is wat de arbeiders allengskens be ginnen te beseffen. De werklieden worden hiervan meer om meer nuchter en willen zich als mensch tot mensch verheffen en niet langer meer de slaaf hunner meesters zijn. Dit bewijst het steeds toenemen van het ledental in de vakbonden, ziekenbeur- zen en andere socialistische inrichtingen, die de werkers de middels geeft om een beter en menschwaardiger bestaan te ver overen. De ie Mei is een aangestelde dag, waar op de arbeiders van de gansche wereld aan hunne begeerten lucht geven en hun nen stalen wil laten kennen hoogere loonen, betere werkvoorwaarden en mindere werkuren. Beneven deze eischen willen de werk lieden ook aan den schepper (de arbeid) van al het schoone dat onze oogen om straalt, en het nuttige, de spil waarop de gansche wereld draait, vereeren, en zijne plaats wat hem toekomt doen innemen op den troonden oppersten troon Welgemeend groeten alle bewuste wer kers den arbeid. Luide zingt ieder ver standig werkman en vrouw, ter eeren'van den ARBEID op ie Mei op het groot internationaal werkersfeest, de voorbode tot ontslaving der werkers Op voor de Vermindering der Werkuren Dat de vermindering der werkuren noodzakelijker wijze dient ingevoerd te worden, kan of zal door geen enkelen ver- standigen en vooruitzienden mensch nog geloochend worden of het zij een idiot die niet verder ziet dan zijn neus lang is of wel door menschen die zich niet bekom meren om de toomlooze voortbrengst met zijne wee en smarten voor millioenen werkers waarmede zulks gepaard gaat, die steeds ten koste van wat, ook voor leus hebben verrijkt u Ja, onze werklieden van de fabrieken en werkhuizen, die er verschillende jaren werken, maken soms ook eens de vergelij king, wat zij nu weven, spinnen, spoelen, lustreeren,enz.tegen ioa.20 jaren geleden, en dan kunnen zij zich moeiëlijk een ge dacht vormen waar al die geweefsels, canetten, bobijnen, enz., van heden, hun nen weg nog kunnen vinden om aan den man gebracht te worden, want hunne voortbrengst is verdubbeld, soms twee, drie en viermaal verdubbeld, en nog altoos worden er nieuwe en verbeterde machie nen in de fabrieken en werkhuizen ge bracht Met recht vragen de werklieden wat er van hun in die dolle koers naar geldgewin zal geworden. Meer om meer wordende werkers bang om die evolutie, die de wer keloosheid in overmate schept en de gan sche arbeiders-wereld doet drillen onder de schokken der hevige krisissen die zich sneller en met meer kracht elkander op volgen. In die hopelooze woeste stroom waar elke getroffene zooals een drenkeling in zee zoekt naar een redmiddel, worden ten huidige dage ook redmiddels uitge worpen, door de heeren die de oorzaak zijn van het onheil, onder voorwendsel van te gemoetkomingen aan de werkeloo- zenkassen, gesticht door de werklieden zelf. Aldus toonen die heeren hunne liefde voor het volk, juist zooals eene bende plunderaars hunne liefde toonen aan hunne slachtoffers met den laatsten centiem niet mede te dragen. Werklieden staat op Laten wij ons niet langer meer plunde ren zooals door de roovers in bosschen geen almoes, noch eene te gemoetkoming kan ons redden, zij kunnen slechts ons lijden voor een paar uren verzachten om daarna nog meer de hongerkrampen te gevoelen. Neen, ons redden doet het niet, 't is dat niet dat wij hebben moeten. Betere regeling Van het werk, mindere wérkuren mbeten wij bekomen, dat alleen is bij machte om het huidig anarchistisch ö^steemte doen verdwijnen, om plaats te RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annonce:, dikwijle herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHBLS, ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten Belgiè 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Ten einde het nut der vakvereeniging te doen uitschijnen en de bouwwerklieden aan te wak keren mede te ijveren tot het bekomen van 50 centiemen per uur als minimum loon, worden de volgende meetings belegd OP ZATERDAG 17 APRIL. Te Haeltert, statie Eede, om 7 1/2 ure 's avonds, bij de aankomst der werkmanstrei- nen. Sprekers Nichels en De Brouwer, van Brussel. ZONDAG 18 APRIL. Te Aalst, bij Hendrickx Benjamien, Dom pelstraat, om 3 uren namiddag. Spreker Bocqué. Bij Bombeeck Carniel, St-Camielstraat, om 3 uren namiddag. Spreker Nichels. Bij Berghmoes Donatus, Ledebaan, (Puiten- put), om 3 uren namiddag. Spreker Flips. Te Nieuwer kerken, bij Don. Verleyzen, Kwalestraat, om 5 1/2 ure 's avonds. Spre ker Nichels, Te Erexnbcdegam, bij Manus Petrus, (Heuvel), om 5 1/2 ure namiddag. Spreker Bocqué. Te Lede, bij Matthys Rochus. (Everem) om 5 1/2 ure namiddag. Spreker Flips. Te Teralphene, bij Joannes Van den Brande, wijk lioel, om 4 uren namiddag. Te Denderleeuw, bij Jan Baptist Van der Eist, In den ouden Ratskelder, Leeuwbrug, om 6 uren 's avonds. Voor deze twee laatste meetingen, een spreker uit Brussel. Dat de Bouwwerklieden maar goed deze op roepen beantwoorden, want 't is in hun eigen belang. Willen zij verhooging van loon bekomen dan moeten zij zich organiseeren en er voor ieveren. In de vakvereeniging en in hunne eensge zindheid ligt hunne redding.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1