Het Jaarlijksch Congres der Werklieden Partij, van Paschen Het Beknopt Kamerverslag De inzet van onzen strijd. maken voor eene betere en meer georderde samenleving Minder werkuren, is mindere afmatting en gelukkiger leven Minder werkuren, is een beter familie leven Minder werkuren, is mindere werke loosheid Minder werkuren, is minder krisis Minder werkuren, geeft hoogere loonen Minder werkuren, geeft een hooger en menschwaardiger bestaan, wat beteekent weg met lijden, kommer en armoede, de drie plagen der werkers en ons recht streeks voert naar de volledige ontslaving der werkende klasse en der loonslavernij Op Op voor de Vermindering der werkuren Leve de ie Mei H. F. Verleden Zon- en Maandag is dit Congres te Brussel gehouden geworden, onder 't voor zitterscbap van gezel Demblon, Het Congres was bijgewoond door 610 afge vaardigden, 451 groepen vertegenwoordigen de. Er is nog al een hevig incident ontstaan tusschen de bedienden-vereeniaing, die eene brochuur in 't licht hebben gegeven, waarin Van de Velde aangevallen wordt, voor een artikel dat hij eens heeft geschreven over een soort bedienden der coöperatieven, en waarin ook onjuiste cijfers voorkomen voor wat de loonen betreft in Vooruit te Gent gewonrfen. Hier verder over uitwijden is niet noodig, maar wij merken op, dat de bedienden-ver- eeniging klaagt dat de bedienden der Samen werkingen te weinig worden betaald, terwijl ze door de burgersbladen altijd uitgescholden worden als vetbetaalden en levende op 't zweet van den werkman. Er wordt gehandeld over de werkrechters- raden, de 25c verjaring der Werklieden-partij die toekomend jaar met luister zal worden ge vierd, over de organisatie der jeugd die in onze partij te veel wordt verwaarloosd, over de verslagen van de parlementaire groep, syndicale commissie, algemeene raad, en voor wat de militaire kwestie betreft, wordt deze breed besproken, en eindelijk worden de besluiten van den verslaggever Delporte aan genomen, die luiden als volgt Algemeene dienstplicht. Werkelijken dienst van 3 tot 6 maanden voor de infanterie en 6 maanden tot I jaar voor bijzondere korpsen. Vermindering der beschikbaarheid van 13 tot 6 jaar. Afschaffing van de vrijstelling der semina risten, die zouden onder de wapens kunnen geroepen worden als hunne studiën geëindigd zijn. Van de Velde stelde voor, er het volgende aan te voegen, dat met bijna algemeene stem men wordt aangenomen. Het Congres zich steunende op art. 10 van het programma der Werklieden-partij die de afschaffing der staande legers vraagt en de gewapende natie doet een beroep aan de groe pen der Werklieden-partij om overal eene propaganda in te richten lot de verwezenlij king van dit ideaal Het bureel van den Landeliiken Raad wordt volgender wijze samengesteld bij middel van i stemming Baeck, De Brouckère, Delporte, HuysmaDs, Lekeu, Marx, gezellin Tillmans, Van de Velde en Volkaert. Hel wetsontwerp van M. Woeste, dat de normaalscholen in hun bestaan bedreigt, wordt hevig gehekeld door onzen vriend Van de Velde, Denis, Royer, Hins en anderen en er wordt aangenomen dat de Werklieden-partij zich bereid verklaart met de meeste energie tegen dit wetsontwerp ten velde te trekken en dat de Socialistische Kamerleden geholpen door de liberale groep, zich met hand en tand er zullen tegen verzetten en al de mogelijke obstructie in de Kamer zullen maken, waar tegen het verleden in dien zin niet te evenaren zal zijn. Over de schoolcantienen wordt er ook rijpe lijk gediscuteerd tusschen de vrienden Van de Velde, Pepin, Debarsy en anderen, en men stemt de dagorde Van de Velde, die luidt als volgt Op voorstel van gezel Souplit van Charleroi wordt ook het volgende gestemd 1De schoolsoep zal uitgereikt worden aan alle kinderen die de schoolgaande jaren heb- )en. 2. De uitdeeling der schoolsoep zal geschie den in een lokaal of in lokalen van de gemeen ten en onder toezicht van de gemeenten. Verder wordt er nog gehandeld over de verhooging van bijdrage aan den Landelijken laad, over de ijzërenwegbedienden en de )ropaganda in de Kempen, waarover de dag- )laden meerderen uitleg hebben gegeven. Dit Congres sluit na eene prachtige rede van gezel Demblon om 6 ure 's avonds. Het is dus een gedaan feit. Het beknopt kamerverslag blijit uitgegeven aan 5 cen tiemen per week, enkel te betalen de weken dat de Kamer zittingen houdt. Wat het gouvernement dus niet wil of niet kan, dat kan de arme Socialistische partij, waarom Omdat het er op aankomt de werkersklasse te onderrichten en ze op de hoogte te houden van wat er in het parlement gebeurt, en omdat zij aldus zich zal kunnen overtuigen, wie er in het belang van de kleinen handelt. Moest in ons land in elk huisgezin, het beknopt Kamerverslag met zorg worden gelezen, ho het ware spoedig gedaan met de kapitalistische partijen, hun rijk ware van korten duur. Maar juist omdat de katholieken dit weten, juist hierom hebben ze den prijs van 't Kamerverslag van 1,50 fr. per jaar tot 4 franken verhoogd. Welnu, wij hebben de proef gedaan, die uitstekend is gelukt, en het beknopt Kamerverslag wordt en blijft uitgegeven aan 5 centiemen per week. Laat ons aannemen dat de Kamer 30 weken per jaar zitting houdt, dan kost het verslag maar i,5ofr. met dit verschil, dat het gemakkelijk betaald, want weke lijks komt men om den halven kluit. Dat het getal abonnenten dus merkelijk zal verhoogen valt niet te betwisten, want ook onder de burgerij zullen er velen zijn die zich bij ons het beknopt Verslag zullen aanschaffen, omdat het 2,5o fr. bij ons minder kost. De Socialistische partij, doet hier dus een prachtig werk van opvoeding, dat voor haar, de beste vruchten zal afwer pen Dat elk dan ievere om een lezer voor 't beknopt Kamerverslag bij te winnen. De Kamer herneemt hare zittingen op 27 April aanstaande. N B. De burgers die zich wenschen te abonneeren moeten zich richten naar het Partij-secretariaat Hand aan Hand. Onder dien titel las ik een artikel in 't prullebladje van zondag 11. Het hoofd van dit artikel van 3 kolommen, trok mijne aandacht ik dacht er is iets ernstig in te vinden, wat den inzet was van den strijd der christene vakbonden, doch he laas van bij de eerste regels moest ik vaststellen, zooals bij ieder artikel, dat in plaats van iets ernstig het nogmaals een lasterartikel was op de kap der socialis ten 't Hebben altijd de socialisten ge daan. De schrijver kan het riet deor Je keel krijgen, dat wij, socialisten, en de werk lieden met ons, de katholieke vakbonders als verdeelers der werkends klasse aan zien, en de werklieden meer dan eens in strijdplan lieten ofwel eene houding aan namen wat niets voordeelig voor de strij ders heeft medegebracht. Nogthanszegt schrijver, zijn wij in onze vragen meer be redeneerd en onze argumenten zijn ge woonlijk wat kloeker dan die der socialis ten. Ziet ge wel, de patroons beven daar reeds van zooals Markus op de Groote Markt. Het ventje schrijft ook als wij ons als de wezenlijke verraders onzer klas zouden willen aanstellen, dan bleven wij best on- vereenigd Dat is waar, maar dit kunt gij niet om dat de christene vakbonders voor dit slecht werk geroepen zijn en dit vervullen. Nog meer, de christene syndicaten zijn er niet gekomen door den slechten toestand, geschapen door de zucht naar geldgewin, die de werklieden verplicht daartegen te strijden, om hunne plaats onder de zon te veroveren, neen de christene vakbonden zijn niet gekomen om de werklieden te hel pen, maar met opzet in het leven ge roepen, om de werklieden hunnen be- vrijdingsweg te bemoeiëlijken, en hun met uwe valsche medehulp den weg nog pijnlijker te maken, door de verdeeldheid en wantrouwen onder de werkende klasse te zaaien, daar waar zoo veel eensgezindheid en vertrouwen in elk ander noodzakelij'k is. Aangezien de socialistische afgevaardigden voor plicht hebben, ingevolge het partijpro gramma, het recht op bestaan van de kinderen te verdedigen, door voor te stellen dat de ge meente, met behulp van provincie en Staat, ge meentelijke kantiene'n inricht, toegankelijk voor alle kinderen zonder onderscheid, de nooddiuft van het kind de eenige voorwaarde van aanne ming zijnde Aangezien het voorstel Woeste De Trooz een beletsel schijnt te willen stellen tot het inrichten of behouden van deze instellingen en dat zij in elk geval een niet te verrechtvaardigen aan slag is tegen die zelfstandigheid der plaatselijke besturen, dat zij de kinderen, die kleederen of voedsel krijgen, tot behoeftigen der A'me Kamer wil maken, dat zij niet behoeftigen van die werken verwijdert Besluit het Congres dat de socialistische man datarissen zich moeten beijveren om gemeente lijke kantienen in te doen richten, toegankelijk voor alle kinderen, die de schooljaren bereikt hebben, welke ook de school weze die zij vol gen geeft mandaat aan de volksvertegen woordigers en senators der Werkliedenpartij het voorstel Woesie-De Trooz te bestrijden en zich geene krachiinspanning te ontzien om dit voor stel te doen verwerpen. Vervolgens, over.de kwestie der toelagen, stel ik aangaande tekst voor Aangezien het recht van het kind om be hoorlijk gekleed en gevoed te zijn voor alle andere beschouwingen optreedt Het Congres verklaart zich onherroepelijk vijandig aan elke verdeeling van toelagen tus schen openbare en private scholen, maar drukt den wensch uit, dat in de plaatsen waar de dienst der schoolsoep of der schoolkleed)ng door pri vaat initiatief wordt waargenomen, dat daar de socialistische mandatarissen, indien zij er niet in gelukken gemeentelijke kantienen te doen in richten, zich zouden aansluiten bij de verdeeling der toelagen tusschen al de werken die voor doel hebben de kinderen in schoolouderdom te voeden en te kleeden.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2