Eerbied voor den Arbeid Allen in de Manifestatie op Zondag 2e Mei. 1e MEI. SPREKENDE CIJFERS. Een vraagsken aan de dompers Leve de Vermindering der Werk uren Leve de Algemeene Wereld vrede Wanneer de werklieden op Is Mei den arbeid staken en een dag werkverlet offe ren, dan heeft dit werkverlet een drie dubbel doel Waarom eerbied voor den Arbeid Tot op heden is er buiten de Socialis tische partij, nog niet aangedacht, den arbeid te vereeren, en nogthans zonder arbeid niets. De arbeid is de spil waarop de wereld draait en als de kapitalisten een lui en vadsig leven mogen slijten, dan is het wel dank aan den arbeid door de werkende klas voor hen verricht. Waarom verzetten zij zich dan aan de verheerlijking van datgene, dat hun het heilig manna bezorgt Waarom werkverlet op ic Mei ter eere van den arbeid Wel, er zijn dè werklieden jaarlijks zoo veel verletdagen opgedrongen, die zij tegen wil en dank moeten verletten, 't zij voor 't vereeren van dezen of genen heiligen, al zijn zij geloovig of niet, 't zij voor het vieren van soms maar al te beestige dagen, die geene beteekenis hebben, en waarom dan geenen dag werkverlet ter eere van de werkende klas zelf De Vermindering der Werkuren Maar stuit het niet tegen de borst, dat den werkdag zoo schrikkelijk lang is, en dus de afmatting van den arbeider alle palen te buiten gaat Door lange werkdagen komt er over productie, overvloed in alles, en 't gevolg hiervan is onvermijdelijk crisis, wat ar moede voor den werkman en zijn gezin beteekent. Door de vermindering der werkuren, willen wij hoogere loonen en betere rege ling van het werk. om de armoede te bannen, en den werkman toe te laten meer te genieten van het familie leven en zich zedelijk te verheffen, door zich te onderwijzen en zich te bekwamen. Thans bestaat er voor den arbeider weinig of geen familieleven 's avonds komt hij afgemat, uitgeput van 't werk naar huis, om dan 's morgens heel vroeg opnieuw op te marcheeren. Meermalen zijn de kinders te bed en 's morgens liggen zij nog te rusten wan neer vader reeds opnieuw mag optrekken om het dagelijks brood te gaan verdienen. Welk familieleven hebben die dutsen Een langen werkdag put den mensch gansch uit, en ontneemt allen lust tot onderricht. Hoe kan hij zich dan bekwa men en zich met zijne politieke belangen bezig houden Voor dit alles is er de vermindering der werkuren zeer noodig, en hierom is het noodig dat het werkverlet op i° Mei zoo algemeen mogelijk zij Algemeene Wereldvrede. Waarom die oorlogen, waarom die menschenmoorden in 't groot Zijn alle menschen geene broeders Waarom vijandschap omdat den eenen in België, den anderen in Holland, den anderen in Frankrijk of in Duitschland woont Waarom die grenzen Zijn de christenen niet wereld-veree- nigd Waarom dit ook niet met de volkeren van het gansche aardrijk Thans zien wij soms oorlogen, menschen vermoorden in groot getal, voor eene nie tigheid, om de grillen te voldoen van een of meer gekroonden, of om de rijkdommen binnen te palmen die in den grond verbor gen zitten van dit of gene land, zooals het is gebeurd met Engeland en Transvaal. Waarom die nuttelooze geldverspillin gen aan oorlogstuig, aan de bewapening der verschillige volkeren Ziehier wat men niet al verspilt in de verschillige landen, om het volk te wape nen en zich tot moorden voor te bereiden IN FRANKRIJK. fr. 659,237,500 312,776,332 IN ENGELAND. IN RUSLAND. 314,344,686 86,628,015 IN DE VEREENIGDE STATEN. Oorlog 1,161,966,825 Zeewezen 321,773,675 IN DUITSCHLAND. Oorlog Zeewezen Oorlog Zeewezen Oorlog Zeewezen Oorlog Zeewezen IN ITALIË. X. 670,177,694 152,702,360 Oorlog .v.. 165,974,331 Zeewezen 25,002,973 Voor deze zes mogendheden is dus de uitgave meer dan zes milliard fran ken Wat geld wordt er dan niet jaarlijks nog verspild in de andere landen die wij niet opsommen, maar die eveneens in evenredigheid van de opgesomde, aan geldverspillingen voor het nuttelooze mili tarisme mede doen Wereldvrede is er noodig, om de geld verspillingen en moorden op groote schaal te voorkomen, en hierom roepen de socia listen op ic Mei, luidkeels Geene wapens meer Geene grenzen meer Alle volk'ren broeders En wereldvrede alom Wie dat verlangt, doet mede aan de feestviering op ie Mei, stake het werk en men doet tevens zijn plicht tegenover zijne werkbroeders. Leve de ie Mei, feestdag der proleta riërs van de gansche wereld, is de kreet van alle goede en ware socialisten. Werklieden aller denkwijze, aller stielen, maakt u gereed om de Eerste Mei grootseh en plechtig te feesten. Herinnert gij het u nog, werkbroeders 't Was in 1890, op bet Wereldcongres te Parijs gehouden, dat voor de eerste maal werd aangenomen, in alie landen, een feestdag te wijden aan den Arbeid en te eischen dat acht uren werk overal zou wet worden. En overal, heen de grenzen aller landen, ging er een kreet op van innige tevredenheid en vastberadenheid om dien eisch door te drij ven, terwijl ook terzelverlijd de kapitalisten aller landen een kreet van verontwaardiging slaakten, en niet koDden dulden dat hun, de werkgevers de laatlevers der zwoegers de wet zou worden gespeld hoeveel uren zij hunne loonslaven zouden mogen afbeulen, 't Is sinds al veel veranderd Hel spotten, het laeheo, het medelijden met dat voorstel, de dwang, de vervolging en broodroof daarom gepleegd, heeft thans plaats gemaakt voor toegeving, voor gedeeltelijke overtuiging, maar ook vooral door verplich ting, omdat sinds de werkers zijn geworden, machtiger., sterker dan vroeger. Sinds dan heeft de werkersklasse beginnen te denken aan vereeniging, aan vakbonden, en zijn hoop gesteld in het socialisme. Sinds dan is dagtaakregeling reeds in vele nijverheden wet geworden, zijn de werkuren verminderd, de loonen verhoogd, kortom het leven wat dragelijker geworden. Wil, overtuiging en hoop in het socialisme schenkt de arbeiders meer rust en tevens meer welstand. Werkbroeders aller stielen, dat moet uw geloof zijn Daardoor wordt u op aarde eeD mensch- waardig bestaan verzekerd. IJvert dus met ons daarvoor Op eerste Mei moet het ordewoord wezen de gereedschappen te rusten gelegd Om te toonen hoe noodzakelijk het is, dat de vermindering der werkuren doorgevoerd wordt, en als een algemeene rege! door de wet dient vastgesteld te worden, geven wij hier onder de cijfers der werkelooze dagen, door den TEXT1ELBOND, KATOENBEWERKERS en WEVERS, aan hunne leden uitbetaald, ge durende het jaar 1908. Rekening houdende der leden die hunnen trok voluit genoten hebben, en deze die nog geen jaar van den bond deelmaakten, is er aan 1100 leden 7g5i werkelooze dagen uit betaald, op de ruim 3500 Textielbewerkers die in de Aalslersche fabrieken werken, en meer dan 3 dagen in eene week werkverlet hadden. Dus dit cijfer moet minstens verhoogd wor den, tot 25,ooo verletdagen verdeeld onder de 3500 Textielbewerkers, of 25000 x 11 ure per dag, maakt 275,000 (twee honderd vijf en zeventig dui zend uren werkverlet). Deze cijfers dienen maar voor de ergst ge troffenen nu hebben wij van het groot getal weiklieden nog niet gesproken die 1 dag, 1 1/2 dag, 2 dageri, 2 I/2 dagen veriet orider- giogen. Zonder vrees van tegenspraak durven wij zeggen dat er 1000 Textielbewerkers een gansch jaar een dag per week en 1000 Tex tielbewerkers gedurende 6 maanden 2 dagen per week werkverlet ondergaan hebben, dit maakt 104000 dagen x il uren 1,144,000 uren, te samen 275,000 en 1,144,000 is 1.419,000 uren zeggende een mil- lioen vier honderd negentien duizend uren werkverlet, die onze Textielbe werkers ondergaan hebben. Dit bewijst hoe noodzakelijk de verminde ring der werkuren voor de Textielbewerkers zich opdringt, dit moeten de ongeioovigste Thomassen bekennen, en zulks moet al de werklieden aanzetten er voor te strijden en deel te nemen aan de Betooging voor het beko men der werkurenvermindering. <Vïctijds hebben de dompers in den Beesten hof het tooneelstuk opgevoerd 8 uren slapen, 8 uren gapen, 8 uren wandelen gaan. Na een zoo hevigen crisis en nu dat de wer kende klas in 't algemeen de werkurenvermin dering eischt, zullen de dompers het zeker niet meer wagen eene andere maai in 't aangezicht der werklieden te spuwen, zooals ze destijds deden. 1,080,000,000 650,000,000

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2