m Vergaderingen. ZIEKENBON I) MOYSON. Bij de Bouwwerkers. EB IS IETS VERANDERD. Voor Maandag 26 April, om 5 ure, worden de kinders ;1e communiekanten) opge roepen, om te zien wie het nummer bekomt voor hel vergrootings portret. A. Van der Meirsch. EEN EN ANDER. Algemeen Nederlandsch Verbond. s TniJDPmNNiJsra. Espadrille» makers, Gladslijpers, Tabak- en Vellenbewerkers. Zon dag den 25 April, om 4 uren namiddag, algemeene vergadering voor al de leden der hooger genoemde vakbonden, op boet van 10 centiemen. De leden van den Ziekenbond Moyson wor den bij deze verwittigd dat de algemeene Ver gadering, die moest plaats hebben op 2 Mei, uitgesteld is tot Zondag 9 Mei, om 3 uren namiddag, dit ten gevolge van de Manifestatie die op 2 Mei moet plaats hebben. Doch tevens roepen wij de leden op deel te nemen aan de Manifestatie, die plaats heeft ten voordeele der wettelijke regeling van den arbeidsdag. Het Bestuub. Zondag laatst hadden in verschillige wijken en gemeenten oproepen plaats, voor de mannen van het bouwvak. Was de oproep niet beantwoord door de niet vereenigden, zooals het zou moeten, toch hadden er onze leden aan gehouden tegenwoordig te zijn en mede naar de ge meenten te marcheeren, om de bouwwer kers van den buiten aan het verstand te brengen, dat alle bouwwerkers moeten vereenigd zijn, niet in slavenhonden ge leid door personen die niets te maken heb ben bij de werklieden, maar wel lid moe ten worden van den machtigen centralen Bouwwerkersbona van België Verscheidene nieuwe leden hebben zich laten inschrijven. Op het verzoek der buitenlieden hebben wij toegestemd, om in overeenstemming met hun, zoohaast mogelijk eene tweede vergadering te hou den. De mannen beloofden hun best te zullen doen, om allen voor de toekomstige vergaderingen een nieuw lid te winnen en naar de vergadering te brengen. Bravo Bouwwerkers, goed gewerkt. Laat ons zoo voorts gaan en zeker is het, dat wij in onze pogingen zullen lukken en de Bouwwerkers van het Land van Aalst in onzen Bond zullen brengen. Het werk van Zondag laat zich reeds goed gevoelen, want deze week zijn er nog verscheidene nieuwe leden bij den Bond gekomen. Allo er op los, Bouwwerkers De volgende vergaderingen hebben j plaats Zaterdag 24 April.te Haeltert,aa.n de statie Den Ee.de, om 7 1/2 ure 's avonds. Zondag 25 April, te Nieuwerkerken, bij Donatus Verleyzen, Kwalestraat, om 4 ure. Te Erembodegem, bij Petrus Manus, Heuvel) om 6 ure. 'k Zeg u dat er iets veranderd is in de regeering van ons land. Er woelt een nieuwe geest. Toen de werkersklas zich inrichtte, toen de arbeiders zich vereenigden om luide hunne eischen kenbaar te maken aan de burgerklasse, stond zij voor een hoop slechtbezielde klerikalen en eene schare verstokte doctrinaire liberalen. Er kwam botsing. De burgerklasse, door vrees bevangen, gaf toe. Het proletariaat stichtte politieke groe pen. Men vervolgde de hoofden, maar de kapitalisten vormden eveneens kringen. De arbeidersklas stichtte coöperatie ven. De burgerklas riep moord en brand, omdat de kleinhandel er zou door lijden, doch dra stichtte zij ook samenwerkende maatschappijen. De werklieden vormden syndikaten. De burgerij trachtte ze te ontbinden en oefen de ailerlei drukking uit op het zwoegende volk maar na luttel tijd stelde ze alles te werk om zelf syndikaten tot stand te bren gen. De arbeiders vroegen werkerswetten en hunne volksvertegenwoordigers traden ijverig en hardnekkig op. Klerikalen en liberalen weigerden. Het proletariaat hield vol en men moest toegeven, zooda nig, dat thans er in de Kamers eene wet gestemd is waardoor de werkuren der mijnwerkers geregeld zijn. En op de mijn werkers zullen de andere vakken volgen. Het socialistisch programma wordt zoo allengskens toegepast. Verkneukt en bij brokken, wel is waar maar toch zien wij stilaan de burgerpartijen den weg bekij ken, die wij bewandelen en waarop ze komen moeten. Willen of niet zal het gebeuren, 't Soci alisme is de toekomst, 't Zal alles over- stroomen en wie opwaarts wil varen zal er door verbrijzeld worden. 'k Zeg u dat er iets veranderd is in de regeering van ons land. En 't zal nog meer veranderen, want het volk komt zonder aarzelen tot de Werkliedenpartij. (Medegedeeld). Scheelt er iets Destijds zagen wij van zekeren Van de Maele van Erembodegem, gedichtjes verschijnen in de verschillige bladen uitgegeven en gedrukt door Petrus Van Schuy lenbergh Thans houdt dit op, en gaat Mijn heer Van de Maele met zijne versjes bij De Volksstem. Zou Petrus Van Schuylenbergh ons niet willen inlichten, hoe het komt, dat M. Van de Maele van blad is veranderd, om zijne ge dichtjes in 't openbaar te brengen Groote afslag op de suikers in de winkels van Hand aan Hand. Vetleggers Nog geen bepaald ant woord van Petrus Van Schuylenbergh over het onderzoek dat wij hem aangeboden hebben, aangaande de vetleggenj van hem en de secretarissen Nichels en Flips. Petrus Van Schuylenbergh weet, dat zijne wekelijksche winst misschien wel het dubbel bedraagt van 't loon dat een van die beide secretarissen winnen, en hierom ook, zal hij 't bekje dicht houden. Immers hij scheldt zoo gaarne op anderen, met 't gedacht dat ze dan van hem niet zullen praten. Wie twijfelt er nog Pie Van Schuvlenbergh schrijft in zijne bladen, dat hij de zachtzinnigste mensch is van de wereld, die geen vlieg zou kwaad doen. Daar valt niets bij te voegen het moei waar zijn, aangezien bij het zelf schrijft. Sprekende over Simocns die in de partij is geweest, haalt Klokke Roeland aan, wat hij over de Socialistische partij nu schrijft. Wij zullen Petrusken wijzen, dat hij eens zou ophalen wat hij vroeger over de katholieke partij heeft geschreven, waarin hij van jongs af aan is in geweest, en die hij verlaten heeft om die partij te bekampen en bij de Christene democraten suppléant-volksvertegenwoordiger te worden, en dat hij na al dit geschrijf op de katholieke partij, zich heel gelukkig heeft mo gen achten, dat ze hem er nog opnieuw aan vaard hebben. Met het strop aan den hals, hebt ge ootmoe dig vergiffenis mogen vragen, zoo niet, bleeft ge a la porte. Een goede partijgenoot koopt AL zijne benoodigheden in zijne eigene inrichtin gen. Aldus helpt hij mede aan de grootmaking der werkersinrichtingen en aan het veroveren zijner eigene vrijheid. Kapitalisten steunen, is ons zeiven tegen werken bij burgers koopen is hen toelaten op uw zweet te leven, en in uwe coöperatief koopen is niet alleenlijk goedkoop koopen en de winsten in eigen zak steken, maar ook de tusschen personen verdrijven, die er in 't ge heel niet noodig zijn. Koopt dus allen in de winkels van uwe Samenwerking Hand aan Hand. De winner van het groot lot van i5o,ooo franken. Dat was deze week een spel te Brussel. Zekere M. Joostens had zich een paar lotjes van den tombola der ten toonstelling gekocht en de nummers opgetee- kend. Groot was zijne vreugde, toen hij den uit slag raadpleegde en bevondt dat hij den win ner was, van die groote som, maar ongeluk kiglijk hij had een billet verloren en 't was juist dit van de 150,009 franken De man viel van den eenen crisis in den anderen en hij moest naar huis gevoerd worden, waar hij bedlegerig bleef. Maar nu, den echten winner van hel groot lot is M. Chevalier die ie Laekeu woont, en die de gansche serie van het nummer 71132 N. 5 bezit. Er kan dus geen sprake zijn van het billet verloren te hebben van M. Joostens, en dezen moet dus het nummer slecht afgeschreven hebben. 't Is nog geen klein verschil 150,000 fr. winnen of niemendalle in den zak steken Hooger Onderwijs voor het volk. Voor de werkstakers Dekien. S. W. M. Hand aan Hand. Zondag 25 April 1909, van 10 uur 's mor gens tot 5 uur 's namiddags, in de bovenzaal van het Landbouwcomice 11 Keizerlijke Plaats. OPENBARE AANSCHOUWELIJKE LES van aseptieke Kinderbehandeling en voeding, door de meisjes leerlingen van den Gentschen leergang over Kinderopvoeding, onder 't bestuur van een meisje van 18 jaar, dat reeds alle examens heett afgelegd. De bezoekers zullen de gelegenheid hebben de produkten voor de kindervoeding te proeven. Er zullen tevens aseptieke bedden en wiegjes tentoongesteld worden. Gezien de belangrijkheid van deze praktische tentoonstelling wordt er gerekend op een zeer druk bezoek. De ingang is kosteloos en vrij voor iedereen. Tot voorbeeld aan anderen P. S. 2 00. Een lied gezongen Liberalen denkt gij daar wel aan, door V. Amant, bij P. van Narekehs o,8S.Het Lied van de nonnekens en paters door E. Schockaert, bij denzelfde 0,62. De Vrijdag voor i8 Mei ral er brood uitgevoerd worde» voor den Zaterdag en Zondag.— De winkel ran Hand aan Hand is ook op i* Mei gesloten. Allen onderstand voor rieke en werkelooze leden wordt op Vrijdag uitbetaald.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3