Vergaderingen. De Vermindering der Werkuren, LIED De 1' Mei te Brussel en te Gent officieel erkend. Het Beknopt Kamerverslag. A If en in de Beloog!ng op 2° Mei. ACHT UREN WERKEÏÏ. Ziekenbond Moyson Zondag toe komende 9 Mei, om 3 uren namiddag, d rij - maandelijksche verplichtende algemeene ver gadering op boet van 10 eentiemen, in het lokaal tjand aan Hand. DAGORDE 1. Verslag der werkzaamheden van het bestuur. 2. De Vrouwen-afdeeling. 3. Nieuwe voordeelen. 4 Mededeelingen. N. B. Dit dient als uitnoodiging. De Bestuurzitting van den Ziekenbond, zal om 2 1/2 ure voor de vergadering gehouden worden Espadrillenmakers. Woensdag avond, om 8 juist, Bestuurzitting. Eene be langrijke zaak dient afgehandeld te worden. Met sprekende cijfers hebben wij verleden week geloond, hoe noodzakelijk h"t voorde textielbewerkers is, dat er verandering kome aar; den langen werkdag, die in ruil daarvan aan de fabriekwerkers, werkeloosheid en cri sissen schenkt, gepaard met honger en de pijn lijke gevolgen in de weikeisgezmnen. Niet alleen wordt de arbeider door wei ke- loosheid en crisis getroffen, maar eveneens door het tegenovergestelde hiervan, 't is te zeggen, dat de arbeiders of een deel ervan soms te veel ute.n moeten werken, in de onge zonde, fabrieken en werkhuizen, die de zwoe gers hunne gezondheid ondermijnt en met eens zwak en ziekelijk maakt. O indien wij juiste gegevens hadden, \an het aantal werklieden die aan den langen arbeid hunne gezondheid en leven geofferd hebben, dit cijfer zou voorzeker niet kunnen weerhouden, de vloek die uit de werkers harten zou naar boven bruischen. Zie maar onze werkslaven der spinneri|ën. Pas enkele maanden in die fabrieken, gelijken deze nog meer aan wassen beelden dan aan jonge, kloeke weikers fslers) door het zweet- systeem dat er heerscht. Onze vellenbewerkers kent men, of beter gezegd, riekt men van verre, door de slechte dampen en geuren waarvan zij doordrongen zijn, dat met eens hunne gezondheid onder mijnt. Het is geen ongekend feit meer, dat onze viscosebewerkers elf uien per dag in de onge zonde werkzalen moeten blijven, die met gan- sche scharen werkers, ziek, blinden zinneloos maakt. De werklieden meer dan 30 jaren oud, kunnen in de fabrieken geen werk bekomen jonge krachten moet men hebben, om na ♦mkele jaren gebruikt te zijn, deze dan op de straat te werpen zooals een nutteloos ding en gelijk versleten machienen bij het oud ijzer geworpen worden. In dien toestand zoo kommervol aan de werklieden schijnt er geene verbetering te ko men, maar wel integendeel worden de werk lieden van andëre stielen daarvan aangetast. De handwerker wordt meer om meer vervan gen door bet macljienwerk, die roet hare groote voortbrenest, met eens den zelfden toestand zal scheppen, dan deze die nu in de fabrieken heerscht. Werklieden, wilt gij zulks Vöor de eer onzer klasse, gelooven en denken wij met eene vaste overtuiging, neen Doch vergeet niet, beste kameraden, dat het niet voldóende is, dit niet te willen noch te we.nscben, hierbij moet en de moed zijn, die gij toonen kunt door deel te nemen aan die Botpoging, die gehouden wordt op hed&n Zondag., tot het bekomen van minder werkuren, die mtit;eens hoo- gere loonen aan de werklieden zul len mede brengen, en aan de werk lieden een béter en gelukkiger leven zal séhepken. Werklieden, komt op Leve de vermindering der werkuren l voor de Viscosbewerkers, tot ver- mindering der werkuren. Aria Le Drapeau Rouge. REFREIN Op twee jaar, Is men daar, Niets meer weerd, Dat mag niet langer blijven duren, Dat men ons, In ons jeugd, Daar kreveert, Daarom eischen wij eensgezind, Vermindering van werkersuren, Wij maken ons niet ziek en blind. ie Couplet,. Elk heeft al reeds hooren gewagen, Van 't ongezond Viscosfabriek, Waar dat er ja schier alle dagen, Veel jonge mannen worden ziek. (bis) 2e Couplet. Komt een gezonde kloeke jongen, Werken we! op een maand of drij, Is bij van vuiligheid doordrongen, Is ziek en ziet niet goed daarbij. (bis) 3e Couplet. Wij loopen daar zoo bleek als lijken, Soms handen wringend vari de pijn, Het volk mag ons met recht gelijken. Aan martelaars hetgeen wij zijn. (bis) 4e Couplet. Dat elk ons daar eens moest bezoeken, In de vuile spinderij-zaal, Elk zou dan dit fabriek vervloeken, En zeggen 'tis.een hospitaal. (bis) 5e Couplet. Moet elk onzen eisch niet goedkeuren, Wij vragen het aan hel publiek Als men dat alles ziet gebeuren, Daarop dit doodend vuil fabriek, (bis) 6" Couplet. Op, makkers, laat ons niet meer lijden, Vooruit en geene lafaards zijn, 't Is recht dat waarvoor wij gaan strijden, Eensgezind zullen wij machtig zijn. (bis) De Hoofdstad van ons land, (Brussel) te gelijkertijd als de hoofdstad onzer pro vincie (Gent) hebben verleden maandag in openbare zitting van den gemeenteraad, de ie Mei erkend als officieelen feestdag. De scholen zijn er dus op i* Mei geslo ten en het persooneel, het werkvolk en bedienden in dienst van de stad hebben er een dbg congé met loon. Ziedaar wat aanhoudendheid vermag. In Brussel hebben wij de vooruitstrevers met de socialisten zien stemmen voor den i'Mei en de doctrinairs met de katholieken tegen. In Gent is er een liberaal, M Martiny die met de socialisten heeft gestemd daar hebben de liberalen zich onthouden en de I katholieken tegen gestemd; en in beide steden is den feestdag van den i' Mei er door de stad officieel erkend. Het is nu niet alleenlijk meer in 't Wa lenland waar de socialisten de meerder heid uitmaken, dat den Arbeid officieel een feestdag wordt gewijd, maar zelfs nu in de groote steden waar de socialisten de •minderheid' zijn, dat ons voorstel er door komt. Eh zoo zien wij stil aan dat al die droombeelden van vroeger, nu wezenlijk heid beginnen te worden, en zoo zal de i werkende klas, langzaam maar zeker, het een voor, het' ander na, dat veroveren, 1 waarop zij recht heeft. Het voornaamste is, dat wij ook met vreugde kunnen bestatigen, dat er burgers zich om het meifeest beginnen te bekom meren, want in Brussel zegde een lid van den vooruitstrevenden groep, M. Bauwens, dat deliberate partij, achter haar vaandel, ook den Arbeid moet vereeren, want in dien er in België een dag officieel moet erkend worden, dan is het wel de Eerste Mei, groetende het werk, waaraan België zijne verrijking heeft te danken. De Eerste Mei is geen politiek feest, voegde M. Bauwens er bij, maar zelfs in dien het eene uiting was ten voordeele der wettelijke tusschenkomst op het werk en de pensioenen der ouderlingen dan nog zouden wij het stemmen, omdat die pun ten deelmaken van ons programma. Bravo M. Bauwen? voor die kranige taal, zij steekt fel af, van die der doctri nairs die samen met de dompers het Eer ste Meifeest verwerpen. Wij zouden wel willen weten, van welke gehalte de Aalstersche liberalen zijn. Immers zij noemen zich progressisten en dan moeten zij mede met de progres sisten van Brussel, die den Eersten Mei officieel erkennen, en dan cok is het plicht voor de Aalstersche liberale fabri kanten hun werkvolk de vrijheid te geven dien dag te verletten. Maar wat is 't Hun democratisch orgaan De Volksgazet heeft nog geen woordje gerept over het Eerste Meifeest wie weet, weten de redacteurs van dit blad, dat er een Meifeest bestaat. Wij zijn benieuwd voor hun blad van heden. Acht uren rusten. A v. Deze week is opnieuw het beknopt Kamer- vei slag verschenen, uitgegeven door de Socia listische partij. Het kost enkel 5 centiemen per week. Het beknopt Kamerverslag wordt nu besten dig uitgegeven, en wij hopen dat al onze vrien den zullen zorgen, nog een nieuwen lezer bij te brengen. Het is de beste propaganda die wij kunnen voeren. Het volk moet onderricht worde», want een onderwezen volk is een socialistisch volk. Moesten alle werkersgèzinnen zich het beknopt Verslag aanschaffen, en zich op de hoogte hou den van wat er in de Kamer van Volksvertegen woordigers gebeurt, men zou zijne vrienden en vijanden leeren kennen en weest gerust, het Socialisme zou er veel bij winnen. Allen dus geijverd voor het verspreiden van liet beknopt Kamerverslag, Ik ben 't WERK Elk kent mijn waarde Zonder mij is de Wereld een niet, Ik breng de weelde op aarde, Waarvan eenieder geniet. Graag zag ik mij van elkeen eeren, Acbt uren werk voor iedereen, Het langer werk is mij onteeien, En maakt me klein, o, zoo gemeen. Achturen genot. Ik ben 't GENOT ten dienst aan allen, Ook ben ik in ieders gunst, 'k Doe van elkeen d'oogen stralen, Men vindt mij ook in de kunst. Graag zag ik elkeen genieten, Acht uren genot voor iedereen, Nu behoor ik slechts parasieten, Dit maakt me klein, zoo gemeen. Ik ben de RUST 'k Schenk zoet genoegen; Aan dén afgemattèn geest, Ook aan 't lichaam dat door 't zwoegen, Naar mij bunkert als naar 't Feest. Graag wou ik voor elk zielevrede, AcHt wen rusten voor iedereen, D'ongelijkheid nu op heden, Maakt me klein, zoo gemeen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2