BRAVO W'hebben ds botsr opgeëten Belangrijk Bericht. EEN EN ANDER. Iets om te lachen. Op't Vellen fabriek is het werkverlet op i Mei bij middel van enkelvoudig stemrecht gestemd geworden, met i63 stemmen tegen 52. Bravo, voor dit werkvolk dat zijne plichten begrijpt, en hulde aan 't bestuur van dit fabriek, om aan hun werkvolk de keus te hebben laten doen. Mochten alle werklieden eens vrij stemmen Wij hebben over de veranderde artikels van 't reglement van 't Stedelijk Werke- loozenfonds ons gedacht geschreven, en er tegen opgekomen, dat de werklieden zoo zeer werden getroffenin de weinige gel delijke hulp die zij genoten van wege de stad tijdens hunne onverdiende werke loosheid. Wij hebben dan niet alleenlijk de katho lieke leden van dit bestuur gehekeld, maar ook de twee liberale afgevaardigden Leveau en De Bruecker, waarvan «c De Vrije Werker schreef, dat Leveau nog voorgesteld had, om dezen uit te sluiten die niet 16 maar zelfs meer dan 16 jaar oud waren. Hierom een uitval in regel in De Volksgazet en wij zijn volksmenners, •leugenaars en onze leden gaaiën Indien schelden, argumenten waren, dan ware Noch domper, noch socialist den eersten van 't land, maar dat is nu eenmaal niet zoo, en 't zal in alle geval den rol niet verbloemen, die de liberale afgevaardigden in 't Bestuur van 't Stede lijk Werkeloozenfonds hebben vervuld. Ja, wij weten het, dat, als men maar over 1000 franken subsidie beschikt, men er geene 6 a 7000 kan uitdeelen, maar, wat men kan, is, als men te weinig ont vangt om te volbrengen wat men door den Stedelijken Raad is opgelegd, aan dien Stedelijken Raad meer geld vragen. Had er een socialist in het Bestuur van 't Stedelijk Werkeloozenfonds gezeten, dezen zou op tijd en stond, de ontoerei kendheid der subsidie hebben gepleten en alvorens veranderingen aan 't reglement te brengen, dat nadeel aan de werklieden berokkent, zou hij den Raad het voorstel hebben voorgelegd, de subsidie te verhoo- gen. Is dit gedaan door de liberalë afgevaar digden Neen, want meer dan eens heeft M. Moyersoen, Schepene van Financiën onzer stad in openbare zitting van den Gemeenteraad verklaard, dat als er meer geld moest zijn voor het Werkeloozen fonds, dit geld zou gegeven worden. En dan was het de plicht van M. Leveau M. Moyersoen erop te wijzen, en hij kon de getuigenis zelfs inroepen van M. Geeroms, de voorzitter van dit fonds, die hem niet kon tegenspreken Maar M. Leveau heeft iedere maal ge zwegen en in plaats van aan den Gemeen teraad een voorstel tot verhooging der subsidie voor te leggen, heeft hij het nieuw reglement helpen opstellen en goedkeuren, dat aan den Gemeenteraad onderworpen en ook goedgekeurd is ge worden, dit fameus reglement dat zooveel werkersgezinnen den bijleg van de stad ontneemt. 't Is moeiëlijk om bekennen voor de liberale Volksgazet, dat hare vertegen woordigers hun plicht niet hebben ge daan tegenover het werkende volk, maar 't is toch zoo. Èb dat het in hunnen smaak niet valt; omdht wij dit aan de werklieden hebben bekend gemaakt, is ook licht te begrijpen en dat dit ons wat scheldwoorden kost verwondert ons in geenen deele, vooral als men weet, dat het artikel uit de pen komt van hem, die destijds dreigde met rotte appelen. Maar a la, de fout is nog te herstellen een aantal vakvereenigingen onzer stad niet het liberale werkeloozenfonds en de dompersvereenigingen die deden daar niet aan meê hebben bij middel van eene brochure hunne opmerkingen aan de hee- ren van den gemeenteraad en 't bestuur van 't Stedelijk Werkeloozenfonds laten kennen, en dit komt nu te berde, in de eerstkomende openbare gemeenteraads zitting. Dat ze onze vingerwijzing zich ten nutte maken en daar onze eischen met kracht en vuur verdedigen, dan zal er voor de werkende klasse toch iets gedaan zijn, al zal het ook dank zijn, aan de wer kingen der Socialisten, die het initiatief hebben genomen, den veldtocht te begin nen, tegen de ontrooving van het weinige dat de werklieden waren toegekend. Al de treinen zullen met den 4" Mei aanstaan de op het verhoogde gedeelte der statie aanko men en vertrekken. De eerste treinen zullen zijn Nummer 476 aankomende om 11,46 u. van Antwerpen (Zuid). Nummer 3028, aankomende om 11,45 u. van Gent. Nummer 3027, aankomende om 11,51 u. van Brussel. Het is hoogst noodig dat de reizigers goed in acht nemen dat het opstappen moet gebeuren langs den kar.t waar de kaai ligt. Denderbode eeeft eenen heelen boel voorzorgen op, die te nemen zijn bij onweder en tot onze groote verwondering is het be- sproeiën vaD de verschillige plaatsen met ge wijd water er niet in vermeld Of beginnen de katholieke bladen ook hunne lezers diets te maken, dat zij zich op gewijd water mogen steunen als op een gebroken stok En zoo verdwijnen stilaan al die onnoozel- heden die de geestelijkheid het volk heeft weten op te vijzen. Denderbode die altijd geschreven heeft, dat de werklieden der coöperatieven zich vet mesten op het zweet der leden, schrijft nu, dat men in de coöperatieven hongerloonen betaalt. L)e eene maal zijn de bedienden vetleggers, de andere maal uitgebuitenen Knoopt dat aaneen L)e waarheid is dat de bedienden onzer coöperatieven betaald worden voor hun werk en voor zooveel het kan, beter dan bij afzon derlijke patronen. Een simpel vraagsken. Zouden de werklieden die aan de kostelijke kiezerslijsten bij sieur Van de Putte gebezigd woiden, ook wat meer betaald worden dan aan hun gewoon werk I»it ware maar eerlijk, maar er valt aan te twijfelen, want sieur Van de Putte is een ge- kenden slokop. Met hun geld De dompers bazui nen altijd uit, dat ze de katholieke scholen met hun geld onderhouden. Ais bewijs het volgende De Provinciale Raad van Oost-Vlaanderen stemt jaarlijks 15000 franken subsidie aan den katholieken schoolpenning te Gent. Die 15000 franken moeten toch eerst door de lastenbetalers afgedokt worden, om aan den katholieken schoolpenning te kunnen be sleed worden. En zoo is 't altijd met hun geld, komende uit onzen zak. Gelezen in Denderbode. Vrijdag ontving M. Gustaaf Adams, kalverkoopman te Petegem-Deinze, van een onbekende eenen brief met een bankbiljet in van 100 franken vergezeld door het volgende schrift M. Adams, ik heb eens 100 franken van de uwe gevonden en ik schenk ze 11 nu terug om mijn geweten gerust te stellen. Het was reeds 30 maand geleden dat Gustaaf Adams 100 franken was kwijt geraakt, verloren of ontstolen zonder te weten waar. Zou het Paschen-houden niet de oorzaak zijn van het teruggeven vraagt Denderbode. Wij weten niet of het Paschen-houden bier voor iets tusschen is, maar wat wij weten, is, datj er jaarlijks zooveel Paschen worden ge houden en het toch altijd eene zeldzaamheid blijft, restitutie doen. Moesten de christenen, zelfs de geestelijken teruggeven wat zij hun op onrechtvaardige wijze hebben toegeëigend, 'i ware feest in duizende en duizende gezinnen. Maar het groote gros vaagt «Ie botten aan restitutie doen, het houdt wal het heeft, al is bet binnen gekomen door diefstal en bedrog. Hebben is hebben zeggen die mannen en aan de rest vagen ze hunne hielen. Is 't niet zoo Denderbode Wie den raad wilt volgen van bisschop Mercier, moet zorgen, dat hij veel kinders ter wereld brenge. üat is echt christelijk. Maar er wordt zoo verduiveld weinig ge wonnen, het leven is zoo duur, alles slaat op, 't brood geldt stukken van menschenen Mercier zegt zorgt voor veel eters en onderhouders. 't Is heel gemakkelijk praten, als men kan rond komen, zooals Bisschop Mercier, met zijne 21 duizend ballekens per jaar maar 't is voor de werklieden zooveel niet. Daarbij Mercier geeft maar een slecht voor beeld, want hij blijft jongman en is dus voor den last van 't huishouden niet, zooals overi gens al de priesters, de nonnen en de paters. Op zoo eene wijze komt er geen enke len boorling bij, en dan sterft de wereld uit. Hewel bisschop Mercier, heg. Ijpt ge niet dat de wereld op een slechten bazis is ge sticht, want de werklieden zijn gedwongen zelfs tegen 't christelijk geloof in te werken, om hun zooveel mogelijk van de armoede te vrijwaren. Ware het niet uit vrees voor armoede wees gerust Monseigneur, er zouden wel meer kin deren bij de werklieden worden gekocht. In 't belang van 't kinderkoopen zelf, moet er meer welstand komen. Helpt daaraan mede Monseigneur Mercier en ge zult het uwe bij gebracht hebben om de bevolking te doen toenemen, terwijl ze nu afneemt, zooals ge in uw herderlijken brief schrijft. Een man die zijn schoenen uit doet beneden aan den trap, verwacht van de pantoffel als hij boven komt. Wie zwijgt stemt toe... Maar een meisje dat er in toestemt te tiouwen zwijgt daarom niet, inte gendeel. De liefde is een opera. De eerste veel zeggende blikken zijn de ouver ture het huwelijk de finale. Als er geen wind was en de vrouwen geen tong hadden, was er geen slecht weer en waren er geen kwade dagen. Voor de werkstakers Dekien. Het lied der paters, gezonden door B. Oos- lerlinck bij C. Wellekens 1,57. Van eemge Viscosbewerkers 7,16. SSn»»» A33BK£&aamXBBXaH MUj.wiK.c ^aaL-gtisnagggsy m fO OOK '-♦C.I'WJjV-» »Kg>c=-g-

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3