9e Jaar. N° 19. Prijs per nummer 2 centiemen. 9 Mei 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen op heden Zondag. De Feestelijkheden van 1e Mei. Maanstraat, 18, AALST. Vrijdag avond (3o April) waren er reeds een aantal partijgenooten opgekomen, om de algemeene repetitie bij te wonen, die nog al goed van stapel liep, maar wat lang duurde 't was immers ri 1/2 uren als men eindigde. Het weder was niet al te goed en den grooten wind berokkende veel schade aan de verlichting der lokalen, hetgeen te betreuren was, gezien de wijkclubs er voor gezorgd hadden iets puiks te doen. Van dan af, wierd er gevreesd voor slecht weder, op onzen Hoogdag en inder daad het was zoo ie MEIDAG was archi slecht koud weder, regenvlagen met de macht, afge wisseld met hagel- en sneeuwbuiën, en wij mochten ons tevreden houden met een ge zellig samenzijn van uitstap met muziek kon er geen spraak zijn, 't was een echt hondenweer. Nogthans de kameraden waren goed opgekomen en de vrienden van 't vellen- fabriek, die hunne genegenheid voor het Arbeidersleest hadden betoogd met het werkverlet op x' Mei te stemmen met 163 tegen 52 stemmen, waren min of meer misnoegd, omdat zij zich niet konden toonen. Kameraden het is onze schuld niet ge weest, wij dachten geen contrakt met den weêrmaker te moeten sluiten, omdat de meimaand, ook de maand van Maria is die er toch zou voor gezorgd hebben, bij den weêrmaker (haren besten vriend) dat het goed was Zij heeft het niet gedaan en wij hebben nu ondervonden dat wij ons op Maria mogen steunen als op een ge broken stok. Voor toekomend jaar dus, sluiten wij een contrakt en de vrienden van 't vellen- fabriek zullen voorzeker dan in den zelf den zin stemmen, te meer daar wij bijna verzekerd zijn, dat ook de viscosefabriek dan zal verletten, en mogelijk wel andere fabrieken, want als de liberalen in andere steden van nu af reeds hunne sympathie betuigen voor het Arbeidersfeest van ie Mei, dan kunnen deze van Aalst er zich niet langer vijandig aan toonen, en zullen zij wij hopen het ten minsteook hunne werklieden de gelegenheid geven, bij middel van referendum hun wil te laten kennen. 't Waren de kinderen, die op hun best gekleed, in den namiddag in groot getal waren afgekomen naar Hand aan Hand, alwaar hun een pak bonbons stond te wachten. Ge moest ze zien smullen hebben, die kleine snaken. De uitvoering der cantate moest binnen iet lokaal plaats grijpen, want het weder ïad niet den minsten zin, zich te beteren. Het was jammer, dat de uitvoering op den kiosk geen plaats kon grijpen im mers de partijgenooten waren met vrouw en kinderen in groote massa naar 't lokaal gekomen, zelfs vele burgers wilden hoo- ren wat de werkende klasse op kunstgebied kan Zeggen wij al spoedig dat de uitvoering nog al goed van stapel is geloopen en bij het eindigen hen eene goede ovatie te beurt is gevallen. In de hoop op 2e Mei gelukkiger te zijn en de uitvoering op uen kiosk te kunnen doen, wierd er overgegaan tot het Volks- bai, waar er een goeden flikker wierd ge slagen, en er zelts een stuk in den nacht wierd gedanst. Middelerwijl hadden er verschillige wijkclubbcn een puik banket, waar de leden hunne maag eene goede zielmis deden en het er ook vermakelijk lieten toe gaan. OP 3VLEI was het weder opnieuw niet al te goed. 't Was koud en regenvlagen dreigden ■gedurig en weeral vreesden wij dat onze aangekondigde manifestatie, die om 3 uren moest plaats hebben, ten voordeele van de wettelijke tusschenkomst in de regeling van den werkdag voor volwassenen geene plaats zou kunnen grijpen. Wij bedrogen ons gelukkiglijk. De vrienden van Wetteren waren nog al met een hoopje z'hadden er aan ge houden hun standaard mede te brengen gemaakt van het vel der koe, hun door de Aalstersche vrienden geschonken, tijdens hun heldenstrijd tegen hun uitbuiter Beernaerts. Onwillekeurig deed dit ons denken aan de solidariteit der werklieden, die met hunne eendracht zooveel kunnen als zij willen Ninove en Dendermonde was slecht op gekomen, ten gevolge van het honden weer. De stoet in zijn geheel was nog al wel, doch te veel vrienden die nog onbewust of wel onverschillig zijn, aan de hervormin gen die ten hunnen voordeele dienen te worden ingevoerd, en die uit hun huis om niet te zeggen uit hun hol komen, wanneer den stoet voorbij trekt. Vrienden die onverschilligheid of die lamlendigheid moet ge afleggen ge moet om indruk te maken, bewijs geven dat ge de hervormingen wilt, want vergeet hét niet, wanneer de mijnwerkers reeds wettelijke tusschenkomst voor hunnen werkdag hebben bekomen, het enkel is, omdat ze 't bewijs hebben geleverd, door lunne grootsche manifestatiën, bereid te zijn, er ook te willen voor offeren. In den stoet zijn de volgende opschrif ten gedragen Leve de ie Mei, het Arbei- dersteest. Door de kinderen is gedragen gewor den Werklieden verzekert u tegen ziekte. ?rand, werkeloosheid, werkstaking, enz. in de Vereeniging. De Viscosebewerkers die in werktenue waren opgekomen en een grooten indruk maakten op de bevolking, hadden de vol gende opschriften 1. Wij werklieden van het Viscose fabriek, zijn de regelmatige klanten van dokters en apothekers. 2. Om te vermijden dat wij vroegtijdig ziek, 'blind en krachteloos worden, eischen wij het acht uren werk Wetteren met zijne harmonie, had den volgenden transparant WETTEREN, De wevers hebben reeds zooveel gele den door crisis, en daarom eischen zij vermindering van werkuren. De stoet kwam in de beste orde en zon der de minste stoornis aan, op de Van Wambekekaai, alwaar gezel Nichelseene korte toespraak hield over de beteekenis van i* Mei en de noodzakelijke hervormin gen voor de werkende klasse. Den kiosk voor 't lokaal geplaatst door ons katholiek gemeentebestuur was ver sierd met de volgende opschriften 8 uren werk 8 uren rust 8 uren genot en Leve Wereldvrede. De fanfare Hand aan Hand voerde een puik concert op, en om 7 uren, begon de tweede uitvoering der cantate Pro-Memo- rium. Veel volk niettegenstaande de hevige koude. Puike uitvoering die den bestuur der Karei Van der Meirsch en zangers en muzikanten tot eere strekt, vooral als men weet dat dit zoo moeiëlijk stuk in zoo een korten tijd is aangeleerd. Een scboone sjerp is dan ook aan den bestuurder overhandigd, en gezel Nichels sprak hun eenige aanmoedigende woor den toe, en drukte tevens de hoop, uit dien groep muzikanten en zangers eenen zangkring te zien ontstaan, aldus mede helpende aan de ontwikkeling der werken de klasse, en ze meer gevoel en genegen heid voor de kunst te doen krijgen. Aldus sloten de Meifeesten te Aalst en wij zijn verzekerd dat het Arbeidersfeest van jaar tot jaar meer ingang zal vinden in de harten van 't volk, want de omkee ring die te bestatigen is, is groot, vooral, wanneer de dompers nu ook stilaan moe ten beginnen met mede te helpen voor de vermindering der werkuren, zij,die enkele jaren geleden, durfden opvoeren in hun nen werkmanskring 8 uren gapen, 8 uren slapen, 8 uren wandelen gaan. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. 'Reklaroen 20 centiemen per regel. Annonoen aiVw'ils herhaald so cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE AIjFRED NICHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,3o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Moyson, om 3 ure, op boet van Ziekenbond 10 centiemen. Bestuurzitting ure. vóór de vergadering om 2 1/2 BOUWWERKERS. Haeltert. Zaterdag 8 Mei, om 7 1/2 ure, aan de statie Den Eede. Lede. Heden Zondag om 6 uren, bij Petrus Janssens, Blokmaker, Rossestraat. Erembodegem. Heden Zondag om 6 uren, bij Petrus Manus, Heuvel.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1