De Volksgazet De Meifeesten in 't land. Bood van Louis Bar PROGRAMMA VAN HET CONCERT Te Brussel hebben de gezellen Van de Velde en Bertrand, de vertegenwoordigers der Syndicale Commissie, Van der Smissen, Solau en Hans vergezeld bij den heer iVlmister van Arbeid, aan wien zij de dagorde gestemd op de meeting van 29 April te Brussel gehouden, hebben aangeboden, met het verzoek het zijne bij te brengen om in den huidigen zittijd van het parlement het wetsontwerp Bertrand in bespreking te willen brengen betrekkelijk het regelen van den werkdag der volwassenen. Hen heer Minister heeft geantwoord, dat dit heel gemakkelijk zal gaan, wanneer den Senaat den negen uren arbeidsdag voor de mijnwer kers in Juni aanstaande wil stemmen. Het onderhoud met den Minister heeft een uur geduurd. Het werkverlet is nogal groot. Onze lezers weten reeds dat te Brussel den 1 Mei officieel voor de siadswerklieden en bedienden is er kend, dank de progressisten die met de socialisten hebben gestemd 's Morgens had er een puik concert plaats in de groote zaal van 't Volkshuis, waar gezel Emiel Van de Velde, eene leerrijke voordiacht hield. In het Jusliciepaleis is de 5' Kamer van het Hof van Beroep gedwongen geweest af te zien van hare zitting ten gevolge er geene advoka- ten aanwezig waren. Zoo zal het spoedig gaan, als de advokaten ons nu beginnen te helpen. Dank aan het slecht weder, was de opkomst der manifestatie niet wat zij zou moeten zijn, doch in alle geval toch eene schoone manifes tatie waarin verscbillige opschriften wierden gedragen, betrekkeli|k den 8 uren arbeidsdag en andere noodige hervormingen. De kameraden Huysmans, Berghmans en Volksvertegenwoordiger Delporte hebben de manifestanten toegesproken bij de aankomst van den Stoet aan bet olkshuis. Huysmans zegde onder andere Dank aan de democratische meerderheid die zetelt op het stadhuis van Brussel, is nu M. Üemot, burgemeester van Brussel verplicht het Arbeidersfeest op lc Mei officieel in te rich ten. Ook nog is aan te merken dat Den Minister van Arbeid heeft dezen mor- gend aan onze afgevaardigden verklaard, voor de bespreking te beginnen der wetgeving op het werk der volwassenen, eerst het pensioen der mijnwerkers te willen zien stemmen, flewel wij zeggen tot den Minister Wij willen wel eerst het pensioen der mijn werkers laten stemmen, op voorwaarde, dat het werk der volwassenen zal bediscuteerd worden in het Parlement desnoods in een bui tengewonen zittijd. Hij wil ons doen kiezen tusscben de twee hewel wij eischen de beide hervormingen Ge ziet de democratie gaat goed vooruit. TE ANTWERPEN Daar doen de liberalen goed mede aan het Arbeidersfeest, en zij richten zelfs stoelen in. Zijn de liberalen daar van een ander ge halte dan onze Aalstersche Mogelijk wat meer democratischer en min fanatiek. Ook het slecht weder, heeft veel kwaad ge daan aan de opkomst, maar toch prachtige stoetenen puike toespraken. Veel werkverlet. TE GENT. Hier ook een officieèlen feestdag, dank aan de onthouding der liberalen, die sedert ze geen deel meer maken van het college, in plaats van tegen te stemmen, nu zich hebben onthouden. Met ze daar van 't bewind te kegelen, wor den ze den feestdag van den arbeid min of ineer genegen 't Is reeds iets voor die fiere doctrinairs als .\J. Braun. Ook daar stoet, meeting, bankbet en zelfs in dep namiddag kinderstoel met pi;ijzen voor de schoonste groepen en het schoonst versierd speelgoed Zooals ten allen kante slacht en koud weer. IN 'T WALENLAND. Moest net gezegd worden, dat het werkver let in 't Walenland bijna reeds aigemeen is 't Zijn immers de walen die reeds langde Vlamingen vooruit zijn, als hel er op aankonjt iets te veroveren en zich los te rukken van de kapitalisten klasse. Te Verviers daa-r sneeuwde het besten dig en de coilège kon niet uitgaan. Nogthans daar stappen de werklieden op, daar zijn de leden der syndikaten op post, wanneer zij op geroepen worden. Daar toonen ze, wat ze wenscben en wil len 't Was er ook de opening van het Volkshuis dat ze nu weder hebben aangekocht en 't was te dier gelegenheid prachtig versierd Gezel De Brouckère heeft er eene prachtige redevoering uitgesproken die grooten indruk maakte. Zeggen wij dat het Eerste Meifeest reeds grooten vooruitgang heeft gemaakt en dien dag weldra overal wettelijk zal eikend worden Waarom zou men in de Kamers, zoodra de dompers van 't bewind zijn gekegeld, niet eene wet stemmen, waardoor le Mei als een weltelijken feestdag zou erkend worden I 'il kan met de medehulp der liberalen, die nog een weinig van hun afkeer voor het wer kende volk dienen afgeleerd te worden. Als doctrinairs als M. Braun zich nu reeds beginnen te onthouden, dan is den slap nog klein die ze te doen hebben, om mede te slem- men. Leve 1e Mei, 't Arbeidersfeest der werkende klasse. Hulde aan den Arbeid, dat moet en zal er komen. Onzen Rouwstoet od Allerheiligen is verleden jaar verboden geworden en zijt ge het reeds vergeten, heeren liberalen, dat ge dan die weigering hebt goedge keurd Sphrijjyer yan dit frtijcej, in De yolksgazet, is niet voót 't werkvedet op Md, 'omdat het den Secretaris der Gentsche Katoen bewerkers vereeniging schrijft dat zij vernomen hebben dat o~ zen eer sten Meistoet zou verboden zijn door ons kleri kaal gemeentebestuur èn wij, te dien gevolge, zouden besloten hebben geen deel te nemen aan de uitvoering der Rubenscantate. De waaiheid is dat al onze feestelijkheden zijn toegestaan door 't Schepencollege en dat wij zelf een kiosk ter leen hebben gekregen, dit laatste nogthans is nog al moeilijk gegaan en al wat er is gebeurd, is, dat onzen secietaris Nichels aan den heer Burgemeester heeft gezegd dat,moesten wij geen kiosk kiijgen, de werklieden het wel kwalijk zouden kunnen nemen en daar wij nu onze zangers en zangeressen aanraden deel te nemen aan de uitvoering der Rubenscantate, wij wel zouden kunnen tegengewerkt worden. Maar officieel tegenwerken, daar is ons nooit ie!s van in 't hoofd gekomen, want tr is hier in Aalst reeds zooveel aan de socialisten geweigerd dat wij geene weigering van onzen eersten Mei stoet moesten afwachten, om ons te onti rekken aan de uitvoering der Rubenscantate. Hebben wij ons daarom aan de uitvoering der Rubenscantate onttrokken Geenszins, want onzen vriend Karei Van der Meirsch, de leeraar onzer cantate Pro-Memorium heeft aange nomen deel te maken van het Bestuur, gevoi nid ter gelegenheid der uitvoering van de Rubens- cantate, en ons blad zelf rieemt oproepen op tot deelname. Mogelijk kunnen er wel werkmenschen gevon den worden die hierom niet zullen mede doen in de uitvoerigg der Rubenscantate, maar wij zeg gen hun G'HEBT ONGELIJK, vrienden de kunst kan om de domheid of het fanatisme van zekere katholieken niet lijden en al degenen die liefde gevoelen voor de kunst moeten mede doen, als zij er maar eenigzins geschikt toe zijn. De kunst is buiten alle politiek de uitvoering der Rubenscantate is kunst waarvan het volk kosteloos kan genieten en de Socialistische partij verleent er hare medewerking aan. Ziedaar, Volksgazet, wat wij u. te antwoorden hadden nopens, dit feit. werk schaarsch is en 't onderwijs moeilijk om bekomen. 'k Geloof u, beste vriend, maar 't is moeilijk om begrijpen dat ge niet zijt voor werkverlet met een bepaald en nuttig doel, terwijl ge met Vastenavond officieel mede doet aan zotter nijen, onwaardig van een beschaafd volk. Zeg eens, beste vriend,er zijn zooveel beestige dagen in een jaar dat de werklieden mogen en- zelis mceten verletten, dagen die het volk ver beesten en hunne waardigheid als mensch erg krenken, en nogthans ge komt tegen dit werk verlet niet op ge zijt er niet tegen dat de scholen die dagen worden gesloten, terwijl dan ook het werk schaarsch en het onderwijs moeilijk om bekomen is. Het eerste Meifeest is geen feest van den arbeid, vervolgt schrijver, maar wel degelijk een politiek feest. Wij zeggen tot de Volksgazet Eer se Mei wordt gevierd ter eere van den arbeid en dien dag is door de socialisten van de gansche wereld aangenomen als hun hoogdag, want noch liberalen, noch katholieken hebben er ooit aar, gedacht een feestdag te wijden aan den arbeid, 'oion van allen rijkdom. En als dien feestdag dan door de socialisten is ingesteld, dan verwijt men ons dat net een poli tiek feest is Dit zijn zoo van die zifterijtjes die men maar bezigt ais men iets wil bekampen zonder den schijn te willen hebben er vijandig aan te zijn. Wat zijn de liberalen van Aalst toch mannen van princiep, vooral dan als er moet iets gedaan worden ten voordeele der werklieden. Het steekt bij die mannen zoo nauw niet als het is om godsdienstige feestelijkheden op te lui steren, zooals het jaar lijks gebeurt op Meiboom- Kermis, als de Oude Gardeer een concert gaat spelen aan den Meiboom, die versierd is met beelden der heilige Maria en van den Amandus, en waarop men kan lezen Maria, schenk uw zegen, Aan 't volk u toegenegen. De maand Mei is de maand van Maria, volgers de katholieke kerk Meiboomen planten ge schiedt ter eere van Maria en de feestelijkheden, te dier gelegenheid ingericht, worden opgelui sterd door de vrijdenkende liberalen 't Blijft te zien of men ons niet zal antwoorden dat de liberale vrijdenkers de vereering van de heilige Maagd hebben helpen inrichten, iets wat ze met het feest van den arbeid niet hebben gedaan. Mogelijk valt de vereering van Maria beter in den smaak der Aalstersche liberalen, dan de vereering van den arbeid RUBENS-CANTATE. De repetitien hebben plaats voor de Tenors, alle Woensdagen,om 8 1/2 uren 's avonds, in 't Landbouwcomice, bij De Bolster, Keizerlijke Plaats; voor de Bassen, alle Vrijdagen, op 't Schouwburg, Vee markt, o n dezelfde uur. Dondeidag rond den middag is het lijk van Louis BAR, te heiligen midd. onzen vriend en partijgenoot Gent, uit liet wafer opgehaald. Louis Bar had op i Mei in den avond afscheid genomen van zijne vrienden, en had om naar huis te keeien, den weg genomen langs heen het water, een weg die bovendien niet of zeer slecht is verlicht en men veronderstelt dat Louis in 't water zal zijn gesukkeld. Louis Bar was ook Socialistisch Gemeente raadslid van Gent. In Louis Bar verliest de Katoenbeweikeisver- eeniging van Gent een ieverigen en knappen Secretaris, die met overleg en krachtdadigheid de belangen der werklieden wist te verdedigen en meermalen den triomf in een strijd behaalde. Voor de Aalstenaars was hij een iruuwzameu helper, altijd ten dienste van hen. Hij ruste in vrede. welke zal gegeven worden op Zondag g Mei 1909 om 11 1/2 uren, ter Groote Markt, door het muziek der Leger Pupillenschool, onder het bestuur van den heer Liesenborghs. 1. De lustige Boer, Léo Fall. Maiche, Théo Liesenborghs. 2. Intermède Les Pêcheurs de perles Bizet. 3. Gabrielle, Valse, Théo Liesenborghs. 4. Fanjaisie Les Cl ches de Corneyille Planquette. 5. Aelst-Kermis, pot-pourri,Théo Liesenborghs.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2