NAKLANK Jeanne d'Arc. EEN EN ANDER. Wie zich socialist noemt van de Betooging van 2 Mei tot vermin dering van werkuren. Hebt gij ze gezien VISCOSE. Hebt gij dat gehoord Besluit aan al de Werkers. In zijn nummer van verleden zondag geeft 't Vwilhemdeken eene korte levensbeschrijving van Jeanne d'Arc,wier zaligverklaring verleden week te Rome plaats had, en noemt bisschop Pieler Cauchon, den man die't proces voorzat waarin de maagd van Orleans, beschuldigd van ketterij en verkeer met den duivei, tot den brandstapel verwezen werd, een afvalligen franschen bisschop. 't Vuilhemdeken weet nochtans heel goed dat Pieter Cauchon hoegenaamd geen afvallige bisschop was, daar hij tot aan zijn dood den bisschoppelijken zetel van Beauvais bekleedde. Die kerel was daarenboven licentiaat in cano niek recht, doktor in de godgeleerdheid en oud rector der hoogeschool van Parijs. Overigens, bisschop Cauchon werd in dit proces bijgestaan door meester Jan Lemaitre, prior van het klooster der Dominicanen te Rouaan. vertegenwoordiger der lnkwisitie en door meester Jan Delafontaine, meester in wetenschappen en licentiaat in canoniek recht. Deze drie mannen waren de ergste der beulen van Jeanne d'Arc Vtrders zetelden nog aan de rechtbank afgevaardigden der hoogeschool van Parijs en talrijke abten en geestelijke hoog- weerdigheidsbekleeders Voegen wij hierbij dat de ongelukkige martelares processiegewijs en onder het aanheffen van kerkelijke gezangen naar de plaats der strafuitvoering geleid werd. Zal 't Vuilhemdeken durven volhouden dat dal volkje afvallige priesters, ketters en on- J^oovigen waren Concurrentie Concurrentie Met wie In wat Wel in 't drukwerk 't Was vroeger M. Teurrekens, die voor de duivenliefhebbers den uitslag hunner prijs kampen drukte, doch dit jaar is hem dit ont nomen door Petrus Van Schuylenbergh, die rem nu bij aanbesteding een ceutiem min leeft aangenomen. Maar niets zoo slim als 'nen mensch, maar lij moet leven zegt'! spreekwoord en M. Van Schuylenbergh. die een vast loon heeft om De Vrijë Werker, het blad der katholieke ver- eenigingen te drukken, komt nu, en als den uitslag der duivenmelkers is gedrukt, dan laat lij dit staan en plaatst hem ook nog eens in Je Vrijë Werker, waardoor hij opnieuw zoo veel zetsel min moet plaatsen. Voert hij hier concurrentie aan zijne eon- raters met het geld der Christene vakbonden De Vrijë Werker was van vroeger reeds duur betaald, dit is bestatigd geworden in het onderzoek dat hij met ons hierover heeft ge daan nu plaatst hij den uitslag der duiven- liefhebbers, die hem door dezen wordt betaald, ook in De Vrijë Werker waarmede hij aldus dien tekst inwint en hij is in de gelegenheid zijn politieken vriend den koster uit de nieuwe keik een strooiken te steken en hem zijn werk te ontnemen. Wie zegt dat an Schuylenbergh geen fijnaard is, kent hem niet. Ja, ja hij zal de werklieden bijstaan tot hun laatste cent Zou Petrus Van Schuylenbergh het niet goed vinden, de andere uitslagen der duivenlief hebbers van Aalst ook aan te nemen en te drukken Hij zou ze dan ook in De Vrijë Werker kunnen plaatsen en aldus zijn blad vullen met uitslagen van duivenprijskampen. 't Ware dan al winst voor hem, enkel met dit verschil dat de arme werklieden der chris tene vakbonden voor hem wekelijks iets uitleg gen. Maar om er niets te kunnen op zeggen, moet hij dan drukken op aanvraag van ver- schillige leden Is't plan niet goed, Petrusken? Door de Gezondheidscommissie is er Voor de werkstakers Dekien. Hebt gij ze gezien, met hunne paarsche lippen, Hebt gij ze gezien, die mannen krachteloos, Hebt gij ze gezien, met hun kleeren aan slippen, Hebt gij ze gezien, de mannen der viscose. Hebt gij ze gezien, die bleeke jongelingen, Hebt gij ze gezien, die schimmen altemaal, Hebt gij ze gezien, dien hoop verstootelingen. Hebt gij ze gezien, met hunne kleur ovaal. Hebt gij ze gezien, die wandelende lijken, Hebt gij ze gezien, die wezens goed ontzind, Hebt gij ze gezien, dien groep ziekelijken, Hebt gij ze gezien, die sukkelaars half blind. Hebt gij ze gezien, met hun magere knoken, Hebt gij ze gezien, met hunne brillen aan, Hebt gij ze gezien, die afzichtelijke spoken, Hebt gij ze gezien, zooals z'in 't fabriek staan. Hebt gij ze gezien, wij! z'hun toestand bezongen Hebt g'het gezien, hoe 't volk verontwaardigd was, Hebt gij het gezien, hoe mannen hun vuisten wrongen, Hebt gij het gezien, hoe men kreveert dat ras. Hebt gij dat gehoord, terwijl dat zij passeerden, Hebt gij dat gehoord, dien onderdrukten kreet, Hebt gij dat gehoord,hoe dat 'tvolk protesteerde, Hebt gij dat gehoord, wat verwenschingen men deedt. AAN HET VOLK. O volk van alle gezindheden, Moet gij niet zeggen 't is te sterk, Zij hebben lang genoeg geleden, Door dit verdoemd langurenwerk, Moet gij niet zeggen zonder schromen, 't Moet uitzijn met dit droef geklag, Daar moet verandering aan komen, Door den achturigen arbeidsdag. Vereenigt u in dichten bond Strijd voor een beter leven, Want denkt niet dat een fabrikant, Het u van zelf zal geven. Een Jonge Werkman. Uit de Volksgazet van verleden. %ond*g). Sedert Dinsdag rijden de treinen hier in Aalst op de verhoogde baan. Alles is heel goed afge- loopen en men vreest voor geen gevaar meer. Het zal in alle geval heel goed zijn voor de scheepvaart en ook voor het verkeer langs Mijl- beke, Want nu moest er daar veel, zeer veel ge wacht worden. Petrol, den gewezen boschwachter heeft maandag een paar revolverschoten gelost op zijne vrouw en heeft haar gelukkiglijk maar licht getroffen. Hij is door 't publiek goed afgerost geworden en dan aan de gendarmerie overgeleverd, die hem heeft opgesloten en een eerste onderzoek gedaan. Te Rome begint nu ook reeds de aardbeving, want er zijn deze week schokken waargenomen. De veiligheid van den Paus is dus in gevaar en wie weet zal den Paus niet veeleer aan ver trek denken, dan aan de bescherming van zijn albehoeder. 't Salon Pierre schijnt heel vuil te zijn, en men ziet er niet op, in zulk eng kotje 5 a 6 per sonen te gelijk op te sluiten. Daarbij op 't heksje mankeert een deksel zoodat er een lief- talligen reuk moet waar te nemen zijn. Zou men daar niet in voorzien, of is men zin nens besmettelijke ziektens te doen ontstaan reeds bevel gegeven na een goed onderzoek dat er moet overgegaan worden tot het dicht maken van eene riool, die nu verpestend vocht brengt in de kelders van verschillige huizen in de Hoveniersstraat. Het is nog alleenlijk{den|heer Burgemeester die te handelen heeft, 'indien den eigenaarj(zoo- als nu) er|zijné botten aan vaagt. Wat denkt ge te doen, Heer Burgemeester In 't belang der openbare gezondheid is er spoed bij. Groot ongeluk. Den Heer Jules De Wael is verleden Dinsdag een ongeluk overgeko men, door het ontploffen van zijn motor. Bij de eerste mare, wierd er verteld dat Jules het ge zicht zou hebben verloren, doch gelukkiglijk is dit onjuist wij vernemen bij het ter pers gaan, dat Jules zijn gezicht zal behouden. Een geluk bij een ongeluk dus. en geen lid zijner vakvereenieing is, volbrengt niet zijne plicht wie zich socialist noemt, lid is van zijn vakbond en geen lezer onzer bladen en geen lid der samenwerking is, werkt het socia lisme tegen en helpt de burgerij die ons besten dig bevecht. Dus lid zijn van zijn vakbond en lid der samenwerking is reeds iets voor een socialist hij moet zich ook al zijne benoodigheden aan schaffen in de socialistische inrichtingen, in dè winkels dtr coope-atief, niet alleenlijk kruide- nierswaien, maar ook schoenen, kleergoed en al wat men in 't gezin noodig heeft wanneer het maar verkocht wordt m onze nuichUngen. Een duurzamen plicht is bet ook propaganda te maken om leden te winnen voor al onze instel lingen, maar nog zijn er vele pariijgenooten die eerst en vooral hunne eigene vrouw den weg naar onze winkels dienen te leeren. Ja, vele moeders zijn ons genegen en die be grijpen hunne plicht,en daar heeft den man zich zoo zeer niet te bekommeien, maar het zijn de mannen, wiens vrouwen ons vijandig zijn, die een oogje in 't zeil hebben ie houden en hen op hunne plichten te wijzen. Te dikwijls gebeurt het dat den man de vrouw niet voorhoud: welk ongelijk zij heeft met niet te koopen in de socialistische winkels, en dat de vrouw op dit gebied te veel vrijheid geniet. De partijgenooten zullen wel begrijpen dat zij hunne eigene inrichtingen moeten steunen, want zij koopen niet alleenlijk zoo goedkoop, maar zelfs goedkooper dan elders, en er worden ter- zelvenijd winsten gedaan die het beheer toelaten eerst en vooral uitbreiding te zoeken, maar die ook dienen om dezen te helpen die in snijd zijn om meer loon, of betere werkvoorwaarden te bekomen, hetgeen reeds zoo dikwijls is ge beurd. Wie dus zijne eigene belangen begrijpt en den vooruitgang der partij beoogt, aldus medehel- pende aan de vrijmaking der werkende klasse, moet socialist zijn en lid van zijn vakbond, lid der coöperatief en getrouwen fcczockct onze winkels voor zijne benoodigheden in de keuken en voor zijne kleedij, en moet terzelvertijd aan zijne vrienden en kennissen de menigvuldige voordeelen doen kennen er aan vei bonden en vooral oppassen dat zijne eigene vrouw hem niet verschalkt en elders loopt. ZOU DA.T WAAR ZIJN Ei worden ons erge klachten gedaan. De werklieden van een fabriek onzer stad, zouden nu gedwongen zijn in het fabriek te blijven, (of wel voor goed te huis moeten blijven) wanneer zij moeten wachten naar werk. Dit is niet in den regel der gewone gebruiken van dit fabriek, want vroeger was het de werk lieden toegelaten naar huis te gaan, als zij moes ten wachten naar werk, en waren de werklieden aldus niet verplicht, in het fabriek te blijven zonder een centiemken te verdienen. De feiten ons aangebracht dienen wel onder zocht te worden, want twee, drie en meer uren nutteloos in een fabriek blijven is niet aange naam, en als het waar bevonden wordt moet dit eindigen in 't belang der werklieden en terug de oude gebruiken invoeren. N. B. Zou er naar de goede maatregel niet eens kunnen gezocht worden, om al de werklieden het werk te laten eindigen om 7 uren 's avonds Een groep Viscosbewerkers 7,45. L ed door J. Van der Speeten. in den Bierbuik 1,41. Lied bij denzelfden door den dikke i.63. Rondgehaald op 't bal van 1 Mei 11,or. Lied gezongen door gezellin De Geyter bij Geladen o,8S. Lied gezongen door Snel in H. a. H. 1,19. Rondgehaald na 't spelen van Le Drapeau Rouge, door Willems, in dem Bierbuik 1,60. Lied gezongen door V. D. Speeten, in den Bierbuik 0,86. Van de Wijkclub De Kat Lied 't Pe.sioen door E. Schokkaert bij Berghmoes i,38. Lied 't Kanailje door L. Van der Schueren bij F. Moens 1.14. Bij denzelfden door E. Schokkaert, het lied Liberalen denkt gij daar wel aan i,o3. Lied door*E. Schokkaert in H.a.H. 2,36. Om te sluiten doen er twee vrienden nog bij 0.20. Lied bij P. Podevyn door een Wettersche gerei i.3o. Lied bij denzelfde door L. Verscheuren 1,45.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3