Werkeloozenfonds. Prijs per nummer 2 centiemen Weekblad voor het Arrondissement Aalst. RE DAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraal, 18, AALST. :n :n en rij en Dood van gezel VICTOR DE GEYTER. Beheerder der Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand Bestuurder der Samen- verkende Maatschappij De Roode Leeuw Lid van 't Midden-Comiteit der Socialisti sche Partij Voorzitter van den Socialisti- schen Tooneelgroep KunstLicht en Vrij heid Bestuurlid van den Ziekenbond Moyson, Bestuurlid vanTabakbewerkersbond, enz., enz. Vrijdag morgend verspreidde zich de droeve mare van het schielijk en onver wachts overlijden van ons aller vriend en medegezel DE GEYTER VICTOR. Wie verwachtte er zich aan zulk een droevig nieuws Donderdag avond nam hij nog deel aan de beraadslagingen van 't Midden-Comi teit en woonde de zitting tot het einde toe. bij hij verliet ons, gezond van geest en lichaam, en niemand dacht aan zijn zoo nakend einde. Vrijdag morgend kwam hij even gezond op zijn werk en helaas, stierf er zoo schie lijk en onverwachts eene onmiddelijke dood. De droefheid beschrijven van vrouw en anderen, van familieleden, van al zijne vrienden en kennissen is onmogelijk. Zij verliezen in hem een braven echtgenoot, een goeden vader, een echten vriend,maar ook de Socialistische Partij komt een ge- voeligen slag te ondergaan. Van bij het ontstaan-der Socialistische Partij, te Aalst, was het Victor De Geyter die men onder de aanhangers telde en al hoewel nog jong was hij een ieverig mede werker, een knappen organisateur, een moedigen propagandist, en vooral een bekwamen leider. In al de comiteiten was hij een woord voerder die bewijs gaf van helder door zicht, en al waren zijne kritieken soms scherp en ook wel eens bijtend, toch ge tuigden zij meestal van rijpen overleg. Daar waar hij kon mede helpen om het Socialisme ingang te doen vinden daar waar hij maar eenigzins iets goeds kon verrichten om een zielken te winnen, daar was Victor op post. Victor leefde alleenlijk in- en voor het Socialisme hij was overtuigd dat de wer kende klas alleen redding kan vinden in het Socialisme en hierom wijdde hij er zijn gansche leven aan. De begrafenis zal plaats hebben heden Zondag, om 2 1/2 uren namiddag. Men vergadert ten sterfhuize, St. Anna- traat, om 2 uren. Wij doen een oproep tot al de partij- enooten aan deze begrafenis deel te lemen Eerste Meifeest was een flauw beestje, schrijft het dompers- bladje van verleden Zondag. Tiens, tiens en wij die dachten dat het een redelijken stoet was, niet wat hij kon en zou moeten zijn hebben, maar een stoet die toch indruk heeft gemaakt op de bevolking. De stoet had plaats ten voordeele der ver mindering der werkuren, en in Aalst hebben de werklieden reeds door den crisis zooveel geleden, dat het hoog tijd wordt, dat den werkdag voor volwassenen geregeld worde. En in de veronderstelling dat den stoet heel pauverkens zou zijn geweest, hebben de dom pers dan te juichen Zoo ja, dan bewijst dit, dat ze geene voorstaanders zijn van de wette lijke tusschcnkomst voor de regeling van den werkdag en nogthans hunne werklieden, hunne volgelingen hebben ook reeds zure dagen be leefd door den crisis. Waarom den dag dat wij manifesteerden voor de vermirideriog der werkuren, hebben de dompers in bunnen kring,, het tooneelstuk niet opgevoerd 8 uren slapen, 8 uren gapen, 8 uren wandelen gaan, zooals zij destijds heb ben gedaan Maar neen, zoover durven zij het nimmer drijven, zoo durven zij in 't aangezicht van 't volk niet meer spuwen zij gebruiken lie ver hunnen invloed langs donkere en onge kende wegen om de zoo noodige werkersher vormingen tegen te werken en te beletten tot stand te komen. Dat is hunne liefde voor het werkende volk. Ge zijt het zeker toch nog niet vergeten vrienden, dat ze de werklieden in de groote staking in de Filature el Filteries Réunies doen stemmen hebben tegen den algemecnen op slag Nogthans het schijnt dat er nog geenen .enkelen werkman uit de dompersvereeniging is geweest, die zijn f,50 fr. per week heeft geweigerd, die onze mannen voor HEN ver overd hebben. Van Schuylenbergh komt nog eens terug op de twee vetbetaalde mannen. Jongen, zoolang ge het voorstel van die twee vetbetaalde man nen niet aanneemt, namelijk te onderzoeken wat ZIJ winnen eD wat GIJ wint, hebt ge stil aan te zwijgen en uwen bek in de pluimen te houden. Als ge het volk wilt laten zien wie er vel betaald wordt, wie er met de ballekens van 't werkvolk een gemakkelijk leventje slijt, dan hebt ge maar aan te nemen. Maar past op dat het onderzoek niet uitvalt zooals dit van het betalen voor Vrijë Werker en Recht en Vrij heid. Wij zijn weeral eens bijna versast f Wanneer gebeurt dit toch Doktor den Uil beeft het onlangs nog op een banket voor spelt dat de socialisten nog enkele jaren be staan babbea te Aalst n« is 't de» gewezen groenen leeperik die er mede voor den dag mmt wie zal 't morgen zijn Wij zijn nog niet versast, beste vrienden,en iel zal nog zoo gauw niet zijn ook wij willen nog wat leute met die lui. Dit artikeltje zegt ook weg met alle kre- merij. 'k Spreek daar zoo even met een Daensist en dezen zegt me dat er nu bij hen geene kreme- rij meer bestaat, maar vroeger wel. Onder dien titel een artikel in de Volksgazet en het blad wil zijne lezers wijs maken dat wij er tegen opkomen, dat Leveau en De Bruecker twee plaatsen in 't Bestuur van het Stedelijk Werkeloozenfonds hebben aanvaard. Noch domper, noch socialist, zou niet slecht doen het nummer van ons blad aan te halen waarin wij daar tegen opkomen geen lolle- kens, zulle feiten, dat is 't wat ge moet voor den dag brengen, kameiaad.Al wat we gedaan hebben is van af 't begin onze vertegenwoor diging geëischl, in dit bestuur en daarop heeft de Socialistische partij eerst en vooral recht, omdat zij minstens het vijf dubbel vereenigden telt als de liberalen en minstens nog zooveel leden heeft als de katholieken in hunne vak bonden. Wat wij ook gedaan hebben en nog doen en zullen blijven doen, is dezen afkeuren die hunne medehulp verleenen om de werklieden voordeelen te ontnemen en hunnen bijleg te doen verminderen. Dat dit de liberalen en de katholieken niet goed bevalt, dat is nog al verstaanbaar, maar dit laat ons toch koel. En hetgeen ons nog koe ler laat is den toon van den schrijver die onze leden gaaiën noemt en zegt dat deboter-opeters de margarine-koopers bij den neus leiden. Dit zijn zoo van die gemeene beschuldigin gen en laffe verwijtsels, onwaardig van een welopgevoed man die eene burgers-opvoeding heeft ontvangen. De taal van werklieden is doorgaans veel deftiger. Geef ons eens antwoord, beste vriend, op de volgende vragen geene holle woorden, niet rond den pot draaiën, maar duidelijk zijn zulle. f. Is het waar, ja of neen, dat M.-KMoyer- soen in openbare zitting van den gemeenteraad heeft verklaard dat, als er meer geld moest zijn voor het Stedelijk Werkeloozenfonds, dit geld zou gegeven worden 2. Is het waar, ja of neen, dat M. Leveau dan gezwegen heeft, en niet heeft gezegd ei- is geld noodig 3. Is het waar, ja of neen, dat M. Geeroms, Voorzitter van dit Bestuur, in dezelfde open bare zitting verklaard beeft dat de 1000 fran ken subsiede voldoende waren enj^hierom geene nieuwe subsiede vroeg 4. Zeg ons eens wat M. Leveau daarop heeft geantwoord 'f wachten. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,0a Men abonneert zich op alle postbureelen. aist ism De kroonen worden i.n de Roode Leeuw tentoongesteld it Zondag middag.Dan worden ze naar 't sterfhuis gedra- 'en. REGELING van den Lijkstoet Fanfare H.a.H. ijkwagen Kroonen Familieleden Vlaggendragers iheerraad Roode Leeuw; Bedienden; Beheerraad H.a.H. -dienden; Bestuur Bond Moyson; Midden-Comiteit ersehillige Vereenigingen en Ziekenbond Moyson.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1