koene strijder, aan wiens klaar doorzicht en helderheid van geest geen grenzen waren. O Werkers van Aalst en gij jongeren, wist gij wat slag u is toegebracht door het afsterven van hem, voor wien wij nu vergaderd zijn. Gij schaardet u allen rond onze vlag, gij zoudt wedijveren om te verzachten de bloe dige wonde, die de Werkliedenpartij komt te ondergaan, en wij hopen dat dit ook zal gebeu ren Victor De Gevter is dood, maar wij beloven zijne indrukken en wijzen raad altijd te vol gen, zijnen naam zal in de geschiedenis prij ken, als een figuur, als een held, zonder weerga, in het verdedigen van's werkers be langen. Slaapt zacht, Victor, slaapt zacht, Uitgesproken door Fiips Henri, in naam der Tabakbcwerkersvereen iging en Socialistische Vakbonden. Geachte Aanhoorders, In naam der Vereenigde Tabakbeweikers en der Socialistische Vakbonden, komen wij Victor De Geyter eene laatste hulde brengen, voor de menigvuldige diensten welke hij als leider en raadgever, aan onze vereenigingen en aan de werkende klasse heeft geschonken. Van bij zijn intreden in de vereenging, is hij bestuurlid geworden der Tabakbewerkers. Door zijn werken en helder dooi zicht, genoot hij wel dia het volle vertrouwen en herkenning der leden die Hem lot Voorzitter kozen dit ambt vervulde hij met de grootste toewijding. Steeds was hij bezorgd, om ,de toestanden waarin de Tabakbewerkers verkeerden, en werkte onverpoosd om meer verbeteiingen voor zijne stielgenooten te bekomen. Door'de grooten vei stoeten, door de kleinen niet verstaan, had hij in zijn werk tegen twee vijanden te kampen. Eenerzijds tegen de bazen, die elkander eene dooder.de concurrencie aandoen, op den rug hunner arbeidersanderzijds tegen de werklie den zelf der tabakfabrieken, die aan eene gren- zelcoze onveischiiligheid lijden en hierdoor den speelbal blijven in de handen hunner meesters, die hun voor kleine loonen, vele uren hard doen werken Ondanks dit alles, volhardde hij in zijne pogin gen, om zijn vakbond sterk en machtig te ma ken, om aldus door de vereenigde krachten der arbeiders, vtio^ de Tabakbeweikers eene betere toekomst voor te bereiden. Was De Geyter een goede en ieverige werker voor zijne vereeniging, eveneens was hij de ge wensebte raadgever voor de andere socialistische vakbonden. Telkens er hulp noodig was, liet hij hem niet zoeken, om de sti ijdende arbeiders ter zijde te staan. Nooit zullen de werklieden van het groot fabriek vergeten, met welke hardnekkigheid hij die i3 weken langen strijd mede voerde, om onze garenweikers in hunne pogingen te doen gelukken, om den algemeenen opslag te beko men. Hiervoor verliet hij zijn werk, om den zvvaren last der leiding van de staking, uiet het bestuur der katoenbewerkers te dragen. Trad onze vereeniging met vastberadenheid op, de koppige patroons bleven ook niet werkeloos en werfden onderkruipers aan van den buiten. Dit bemoeilijkte den strijd voorde werklieden en waren hierom bevreesd, doch den goeden Victor was daar met zijn doeltreffend voorstel, om de onderkruipers weg te houden, waarin wij luk ten. Doch de vijanden der werklieden bleven bij hunne eerste pogingen niet, de aanvallen verme nigvuldigden zich waai tegen de stakers moesten kampen. Gelasterd door de geidpers, vervolgd door de justicie, hierbij vei braken de katholieken de eendracht onder de stakers. Dit bracht ver twijfeling en moedeloosheid onder de werklie den en aanzagen den strijd waarin zij zooveel geleden hadden, reddeloos verloren. Waren de stakers terneêr geslagen, het be stuur met den braven Victor niet, en hadden weldra wat nieuws gevonden. Een dag daarna het machien viel stil, den geestdrift onder de .stakers steeg terug, eene nieuwe en laatste po ging van den vijand, met de proef erbij mis lukte, en na enkele dagen was de overwinning aan de werklieden, den algemeenen opslag wierd veroverd. In dezen zegenrijken uitslag, die zich zoo weldoende in de Aalstersche werkersgezinnen doet gevoelen, is vuor een groot deel onzen be treurden vriend zijn werk, zooais nog menige andere, waanoe hij zijn leven wijdde. Ongelukkige vriend Victor, te vroeg hebt ge ons moeten verlaten, Gij kondet ons nog zoo vele jaren mede helpen. De dood heeft van ons weggerukt, doch uw eeuwig aandenken zal in ons geheugen blijven. Goede Victor, rust zacht. Vaarwel Vaarwel Uitgesproken door Henninck Frans, in naam van den Zieker,bond Moyson. GEZELLEN. Wat onherstelbaar verlies, wat ramp Onzen vriend Victor is niet meer zijne afwezigheid in ot s midden is ons dooi de wiee de dood opgedrongen. We kunnen om zijn beengaan treuren,maar hem .vervangen, dat nooit. Als hij op onze bestuurzittingen niet aanwe zig was, dan gevoelden wij steeds eene leemte; we korden zijne wijze raadgevingen niet inroe pen, we misten zijn helder doorzicht, dat maakte on« dan mistroostig en wij hadden Hem lief. Als stichter van den Bond Moyson was hij er de ziel van met zijn breeden blik worstel den wij ons door alle moeilijkheden heen aan Hem hebben wij ons ontstaan, onze groot- wording te danken. Als er een edel en lofwaardig doel bestaat, dan is het we) de strekking van den Bond Moyson. Ais er iemand dank, hulde en achting ver dient, dan is het wei onzen betreurden Victor. Hij die zich offerde om zijne lijdende makkers te helpen die werkte om d'armoede, den ellendigen nasleep van ziekte, uit 's werkers- huis te houden die met gevoelig hart een troostend woord gaf, daar waar mismoedigheid huisde Gezellen, dien strijder, dien werker, ons aller vriend is niet meer daar treuren wij om; maar zijnen geest,zijn werk leeft,zijne gedach tenis bewaren wij heilig. Een andere Victor vinden wij niet meer, geeneo zal hem evenaren. Als tolk van den Bond Moyson. welke hij lief had en groot maakte, beloven wij plechtig zijn werk voort te zetten en die grootheid te bewerken waar hi| zoo naar streefde. Veel, z^er veel beeft hij gedaan voor onze leden als voor de werkersklas in 't algemeen, daarom, dank en hulde aan onzen afgestorven Vriend uitdrukken,hoe groot onze achting, hoe onherstelbaar de ramp is die ons treft, kunnen we niet, maar gevoelen. Victor, g'hebt uwen plicht gedaan, vaarwel, rust in vrede. Uitgesproken door Nichels Alfred, in naam der Socialistische Federatie van Aalst. GEACHTE OMSTAANDERS, Weldra zal het stoffelijk overschot van ot s al ler vriend en medemakker De Geyter Victor te rusten worden gelegd in dit kille graf. Nogthans alvorens afscheid te nemen van hem die wij allen achtten en beminden is mij de droeve en treurige taak opgelegd, een afscheids woord te richten in naam der Socialistische Federatie van Aalst tot dien strijdmakker, die ten allen tijde aan onze zijde stond, wanneer het er op aan kwam de rechten der arbeidende klasse te verdedigen. Wie kent hem niet den koenen strijder Wie kent hem niet den onvermoeibaren propagan dist, den grondlegger van het Socialisme in onze stad, den stichter van zoo menigvuldigen vak bond, der coöperatieven Hand aan Hand en Roode Leeuw, van den Ziekenbond Moyson, van den Propagandaclub en Wijkclubben Victor, de diensten opsommen die Ge aan het Socialisme hebt bewezen, zelfs een schets geven van uwen onafgebroken strijd en opofferingen gedaan, om de vrijheid en het geluk der werkers te veroveren is ons onmogelijk. Gansch uw leven hebt Ge gewijd aan het Socialisme dagen en nachten hebt ge gewerkt en nog gewerkt om de werkende klasse bewust te maken van haar doelmatig recht waarop ze aanspraak te maken heelt, om uw geloof, om uwe overtuiging ingang te doen vinden in de harten van hen, die met u hier in de huidige samenleving zoo m't oogspringend miskend en verdrukt worden. Nooit was het u te zwaar, nooit was het u te lastig, wanneer uwe diensten nuttig konden zijn voor de paitij, wanneer er maai iets goed te ver lichten was voor de klas, waartoe gij de eer had te behooren voor de werkende klas. Is het dan te verwonderen, dat om zoo te zeg gen die gansche werkende klasse in den touw verkeerde, met uwe familie en vrienden en ken nissen, bij het vernemen van uwe zoo schielijke en onverwachte dood En inderdaad hoe pijnlijk valt het niet, het vernemen van het onmiddelijk afsterven van een vriend, die 's avonds nog met ons zitting houdt, nog aangewezen wordt om de Socialistische partij van Aalst te gaan vertegenwooidigen, op eene bijeenkomst te Gent, alwaar de vrienden van het officieel onderwijs samen komen om middelen te beramen, om eene ernstige en doel treffende propaganda in te richten tegen het wetsvoorstel Woeste, dat depiwn ciën en ge meenten zou beletten normale scholen te stich ten en zelfs toelaten zou, de bestaande af te schaffen. Wie durfde er een oogenblik aan denken, dat dien zelfden dag waarop hij die fonctie moest vervullen, dat dien zelfden dag zijn begrafenis dag zou zijn Victor ge zijt niet meer Veiliest uwé teer geliefde vrouw, uwe beminnelijke kinderen, uwe moeder, uwe zusters, uwe familieleden in u, een braven man, een oppassenden vader, een voorbeeldigen zoon en broeder, een achtings waardig familielid, de Socialistische Partij ver liest in u een knappen werker, een ieverigen propagandist, een bekwamen leider, de werkende klasse een koenen veidediger. Allen zijn wij bewust van het goede en het nuttige dat ge in ons midden hebt verricht en het schoonste bewijs van eikentelijkheid ligt be sloten in de menigvuldige neêrleggmg der kronen op uw graf, u geschonken door de partij, door vereenigingen en groepen, door fabriekjongens, zelf, die nooit zullen vergeten wat ge voor haar en voor hen, en bijzonder voor de g1 ootwerding en voortplanting van 't Socialisme hebt gedaan. De honderde en honderde deelnemers aan uwe teraardebestelling, de menigvuldige tele grammen en brieven van deelneming in den rouw, zoo van binnen als van buiten de stad, geven ons die niet Je overtuiging hoe zeer men bewust was van uw stiijaen en lijden voor de partij Dezen morger.d nog ontving ik een brief van deelneming in den rouw, van onzen viiend t-n strijdmakker Camiel Huysrrans, den schrijver van het 'Internationaal Socialistisch bureel,waar in hij mij onder andere het volgende schrijft De dood van De Geyter is een gevoeligen slag voor de partij, die slechts kan geweerd worden door eene versterking van den strijd- j lust van alle partijgenooten. Onzen vriend Huysmans heelt De Geyter lee- ïen kennen tijdens de laatste kiesperiode en hij heeft ondei vonden met welke edele en goede gedachten hij bezield was, hoe sterk hij was als taktieker, hoe strijdlustig hij was als propagan dist. En waarlijk De Geyter is een onherstelbaar verlies vcor de partij, 't is een gevoeligen slag voor ons en zijne plaats zal immer onbezet blij ven in de zoo menigvuldige beslui en waarin hij zitting had en die hij meestal leidde. De Geyter was geen gekenden spreker, artikels schrijven deed hij weinig, een itiblazer was hij meer en een werker was hij altijd en onophou dend. Kwamen er ons soms dagen over van moede loosheid, waren wij soms eens teleur gesteld omdat den uitslag niet beantwoordde aan 't gele verde werk, dan was het telkens Victor die ons opbeurde en ons hoop gaf voor betere tijden. Ja, Huysmans heeft gelijk den gevoeligen slag, 't verlies van De Geyter kan slechts ge weerd worden door eene versterking van den strijdlust van alle partijgenooten, en dit zal, dit moet. De. Geyter is weg, helaas Hij is niet meer Nemen wij allen een voorbeeld aan hem putten wij uit zijne herdenking den noodigen moed en wilskracht om zijn begonnen werk voort te zet ten, om de moeilijke en soms lastige om niet te zeggen meestal ondankbare taak tot het einde te

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2