Het Stedelijk Werkeloozen fonds. EEN EN ANDER. Paus Leo XIII Bewijzen van deelneming in den rouw van onzen betreurden vriend De Geyter Victor DeGentsche Federatie drukt hare inni ge deelneming uit over het groot verlies dat de Afdeeling Aalst treft, door het af sterven van den trouwen partijgenoot De Geyter. De Visch Aanvaard onze diepste deelneming in den rouw die de partij en de familie Vic tor De Geyter komt te treffen. Namens het Centraal-Comiteit der YVerkersvereenigingen van Meenen, Hector Bonnet. Innigste deelneming in het verlies van gezel Victor De Geyter. Landelijke Textielfederatie, vereenigd in Ons Huis Gent. Onze innige deelneming in het groot verlies door het afsterven van gezel De Geyter. Crombeen, Wetteren. Deelneming in den rouw door het afster ven van gezel De Geyter betreurt de begrafenis niet te kunnen bijwonen. Pierre Glaude, Verviers. Het spijt me erg dat ik op de begrafenis van De Gevter niet kan tegenwoordig zijn. Ik spreek te 4 uren te Vilvoorde. Gelief me dus te verontschuldigen en aan de fa milie mijne diepe gevoelens van deelne ming over te brengen. De dood van De Geyter is een gevoelige slag voor de partij,die slechts kan geweerd worden door een versterking van den strijdlust van alle partijgenooten. Camiel Huysmans, Brussel. Oprechte deelneming in den rouw. Lippens, frères, Gent. De administratie van La Populaire zendt zijne innige deelneming aan de vrien den van Aalst, in hun rouw door het af sterven van De Geyter Victor. Pisard, Luik. Innige deelneming. Lampens, Volksvertegenwoordiger. Innige deelneming in het groot verlies dat de partij te Aalst treft in het afsterven van den ouden strijder De Geyter. Octors, bestuurder van 't Volkshuis, Brussel. Innige deelneming in uw smartvol ver lies. De Swarte. Advokaat, Brussel. Innige deelneming. Anseele, Volksvertegenwoordiger. De partij en de familie bedankt langs dezen weg de talrijke vrienden en vereeni- gingen die het hunne hebben bijgedragen om Victor De Geyter eene zoo indrukwek kende betooging te hebben geschonken. Door de werkzaamheid der Aalstersche Vak bonden om de gewenschte en noodige veran deringen te bekomen aan het reglement van het Stedetijk Werkeloozenfonds, wordt deze in richting door de stedelijke bladen druk be sproken. Op aanvraag van den heer D@ Blieck in de laalste zitting, zal die zelfde zaak, in de eerst komende gemeenteraadszitting besproken worden. Ik voel mij zoo vrijhierover mijn onder scheiden oordeel te laten kennen. Dat de zaak in den gemeenteraad besproken worde, is goed en wel, 't is ook wat wij willen, doch zal die kwestie behandeld worden zooals het be hoort Zoo ja, dan zullen de vakbonden tevreden zijn in den uitslag van de discussie hier over gevoerd. Doch laat mij toe te zeggen, dat ik en al de vakbonden-leiders hierom be kommerd zijn en de vrees koesteren, dat zulks zoojuist niet zal gebeureu. Deze vrees is niet ongegrond. Onder de heeren gemeenteraadsleden zijn er weinige die zich hoofdzakelijk met Vakbonden en Werkeloozenfondsen inlaten, overigens, hun werk van deze heeren, is noch vakbonden leiden, noch werkeloozen ondersteunen, noch ondersteuningen uitte keeren. Dat het noodig is het oordeel te kennen van lieden, die gansch met de vakbonden en werkeloozenfondsen ingenomen zijn, denk ik, zal niemand ontkennen. Immers, de laatste veranderingen toegebracht aan het reglement van 't Werkeloozenfonds zijn geene verbeteringen in sommige artikels komen voorzeker ongewilde maatregels voor in het nadeel der ongelukkige werkeloozen. Ik kom dus tot het besluit, dat er spoedig eene samenkomst van al de afgevaardigden der Vakbonden bij het Stedelijk Hulpfonds aangesloten, zou samen geroepen worden, (dit gebeurt, voor elke verandering aan het regle ment ook te Gent, te Antwerpen, enz.j om te samen met de heeren gemeenteraadsleden de verschillende betwistende punten van het reglement te bespreken. Gesterkt door de onderlinge discussie, zou den de heeren gemeenteraadsleden de ge vraagde veranderingen aan het reglement, door de vakbonden van Aalst, in de eerstkomende zitting kunnen behandelen,, hun werk zou al dus veei meer vruchtdragend zijn. Laat ons hopen dat de heeren Gemeente raadsleden, deze vingeraanwijzing niet zullen miskennen. H. F. Opgepast. Voor de leden van den Ziekenbond Moyson willen wij nogmaals her inneren, dat enkel in aanmerking komt den dag hunner ziekte, dat zij zich eene kaart heb ben aangeschaft in 't lokaal. Gemeenteraadszitting. Morgen, Maandag, om 5 uren namiddag,is het gemeen teraadszitting. D« Christene Democraten doen een oproep »m te steunen en hunne vrienden van Brussel en Kortrijk te helpen voor de aan staande kiezing. Priester Daens viel in het arrondissement Brussel eo Priester Fontevne heeft er niet de minste kans gekozen te worden. Plancquaert wil malgré bongré den armen stoeldraaier Ue Bunne doen tuimelen in het arrondissement Kortrijk, dien fleren leeuw die in Aalst weigerde te debateeren met dien armen werkjongen De Bunne over het zooge zegd bedrog tegenover hem gepleegd. De gaDsche strijd der democraten in 1910 zal dus zijn in 't voordeel der dompers, zij die beweeren te strijden tegen 't katholiek gouver nement Past op met zilvergeld. Te reke nen van 1 Augusti aanstaande zullen de Griek- sche zilverstukken van 2 fr. t fr. en 50 cen tiemen niet meer gangbaar zijn in ons land. De Nationale Bank zal van nu af die stukken welke zij ontvangt niet meer terug uitgeven. Zij zal ook de versleten Fraosche half frankskens inhouden. De vijffrankstukken van Leopold I zullen ook ingetrokken worden, In Frankrijk worden de zilverstukjes van 50 centiemen van voor 1870,'t is te zeggen met de beeltenis van Napoleon III, ingetrokken om ze door halve frankskens met de zaaister te vervangen. 't Weder is goed, bijzonder goed Zou dit het gevolg zijn van den uitstap der krui sen Heel zeker, want, naar wij vernemen is dea deken zinnens, toekomend jaar de kruisen een paar maanden vroeger te laten uitgaan, en dan zullen wij ook een paar maanden vroeger aan den zomer liggen. 't Gedacht is uitmuntend. Sprekende over den uitstap der krui sen wil ik ook opmerken, dat ik deze week eene arme vrouw die eene aalmoes vroeg, aan verschillige deuren zaa^wegzenden zonder een cent, terwijl men voor hunne woning mogelijk wel voor twee of drie centen wit zand had ge strooid. Zou men niet beter doen, geen zand te wer pen en den armen te helpen Voor de werkstakers Dekien. Van een groep Viscosebewerkers 6,00. Overschot der kroon voor gezel De Geyter, van het Viscosefabriek 8,00 Een solo gespeeld op de fluit, door Comand bij G. Nichels 1,00. De Vogelenzang gezongen door Schutyzer, bij Govaert 2,00. Een lied gezongen door C. De Moor, bij H. Van Vaerenhergh 0,50. Een lied gezongen door Oosterlinck 1,18 VOOR HET BLAD. Een lied over Biel ui zijn kletskop bij J. De Meeter 0,60. i vervullen het is voorzeker den eenigsten wensch van hem dien wij allen betreuren. Victor, rust zacht Ge laat ons in den steek, ge vertrekt wanneer ge er nog zoo noodig waart voor uw gezin, voor vrouw en kinderen, maar ook wanneer er nog zooveel te doen was voor het Socialisme, voor de werkersbevolking. Ge sterfi zoo jong, zooals de meeste strijders en leiders van de Socialistische Arbeiderspartij ge sterft na zoo erg gehoond, gesmaad en gelas terd te zijn geweest door de dienaars der kapita listenklasse,de vefraders hunner eigene broeders en zusters ge sterft ng zoo dikwijls uitgeschol den te zijn geweest, door de vijanden der werk lieden, als een goeilever, als levende op 't zweet van het volk, als een zakkenvuller, en nogthans ge sterft arm, zooals al de anderen reeds arm zijn gestorven, die hun leven veil hadden voor hunne werkbroedeis. Maar bekreunen wij ons niet om de laffe daden van oneerlijke tegenstrevers, die het enkel ge munt hebben om de soms zoo lichtgeloovige werkersbevolking, tegen hen die aan hun hoofd staan, op te ruien, aldus hunne aandacht aflei dende van hunne uitbuiting en miskenning. Victor, beste vriend, goede strijdmakker, rust zacht Wij vei laten u, doch uw aandenken zal ons immer bijblijven er; onverpoosd zullen wij leveren om uw geliefkoosd werk te voltooien De vrijmaking en de opheffing van 't volk. Victor, vaarwel Vaarwel Het Beheer van Hand aan Hand brengt ter kennis harer leden dat, in zitting van Vrijdag laatst, de W" De Geyter benoemd is. et eenparigheid van stemmen,als opvolgster harer dochter (winkeldochter van Hand aan Hand), die haar ontslag neemt ten gevolge van haar aanstaande hu welijk. Dit uit erkentelijkheid voor bewezene diensten. l<WC>« - heeft over 18 jaar een wereldbrief afgekondigd waarin hij de werklieden aanraadde zich te ver eenigen maar dit moest gebeuren in christene vakbonden. Hierdoor scheidde hij de geloovigen van de niet geloovigen, en in plaats van eendracht onder de werklieden te brengen, bracht hij er tweedracht in, niettegenstaande de armoede en ellende ook alle werklieden treft en noch geloo vigen noch vrijdenkers spaart. Het verbod dat de christene werklieden wordt opgelegd, namelijk samen ie werken met andere werklieden, dat verbod is niet toepasselijk op de patroons. De patroons mogen zich vereenigen met joden, protestanten, vrijdenkers en schisma- tieken, dezen moeten hunne macht, hunne een dracht niet breken, dezen mogen bonden stich ten om hun krachtiger en sterker tegenover de werklieden aan te stellen. Voor de patroons is er geen gevaar hunne ziel te verliezen, met hun geld en rijkdom koopea zij toch hunnen hemel. 't Zijn maar de werklieden die moeten ver deeld zijn dit om hen des te gemakkelijker te kunnen pluimen, en dit is den rol der christene vakbonden op raad van Paus Leo XIII, dei» zoo gezegden vader der werklieden.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3