9e Jaar. N° 22. Prijs per nummer 2 centier 30 Mei 1909. Over La Prévoyance Sociale Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFBED IvTICHEES, Ma an straat, 18, AALST. Sedert de balans der eerste oefening van La Prévoyance Sociale afgekondigd geweest is, houdt de kleine klerikale pers niet meer op toornig te zijn. Evenzoo is het met de lage financieele pers, doch vermits de sluwerds die daarvan leven slechts hun beroep uitoefenen met de socialistische verzekeringsmaatschappij aan te vallen, zullen wij ze in vrede hunnen kleinen handel laten uitoefenen en wij zullen alleenlijk spreken over de tegenkamping der klerikale dagbladschrijvers. Hetgeen hun meest woedend maakt is juist dat hetwelk de socialisten meest verblijdt (dat is begrijpelijk) het bij voorbaat wegnemen van 11,880 franken op de zuivere winsten ten voordeele der werken der Partij en bijzonder lijk der socialistische bladen. Ah Zoo het gel de van St. Pieterspenning, van de Basiliek van Koekelberg of van het een of ander werk van St. Antonius,dan zouden onze goede kerkuilen ons geenen lof genoeg kunnen toekennen.Maar zij roepen tot verfoeïng, lot verwoesting omdat eenesocialistische samenwerking een deel harer winsten aan sociale werken toestaat Of dit iets nieuws ware Boen alle Socialistische Samenwerkingen hetzelfde niet Zoo zij anders handelen zouden zij hunne plicht van solidari teit miskennen en zouden zij het recht verlie zen socialistisch betiteld te worden. La Prévoyance Sociale heeft nooit hare kleur verborgen, integendeel, zij heeft sedert hare stichting haar doel bekrachtigd, hetwelk geene handelszaak maar een democratisch werk is. En al diegene welke met haar gehandeld heb ben waren verwittigd dat een deel der winsten aan de socialistische werken zou toegekend worden 't Is immers op deze voorwaarden dat zij de bescherming bekomen heeft van den Landelijken Raad der Werkliedenpartij. Wat de subsidiën betreft aan de socialisti sche bladen uitgedeeld, zij vertegenwoordigen toch maar de waarde der publiciteit welke deze bladen oogenblikkelijk voor het nieuw werk der partij gemaakt hebben, altijd krachtens de grondregel van solidariteit welke wij allen be werken. Inderdaad, de rekening ALGEMEE NE ONKOSTEN van La Prévoyance Sociale bevat slechts eene som van 872,25 franken voor abonnementen aan de bladen en publiciteit. Met de 9000 franken van de win sten ten voordeele der pers, maakt dit nog maar 9872,25 franken. Dat men deze kleine uitgave vergelijke met de verbazende onkosten van publiciteit der andere maatschappijen van volksverzekeringen Ons verslag der algemeene vergadering van La Prévoyance Sociale was immers zeer klaar te dien opzichte De subsidiën welke wij de socialistische pers toestaan,zegden wij, worden beloond door de diensten welke zij onze partij en hare .in richtingen in 't algemeen bewijst,en door deze welke zij ons in 't bijzonder bewijst dank aan hare publiciteit. Het is billijk dat de gedane win sten baar ten deele terug gegeven worden 't is hetgeen de meeste samenwerkingen der partij verstaan hebben met hare bladen subsidiën toe te staan, daar deze niet zooals het kapita- lism vaste hulpmiddelen bezitten voor de dien sten welke het geldwezen bewijzen. 't Is met onze bladen te ondersteunen dat wij hun kunnen toelaten eene dikwijls beoordeelde bezoldiging te missen, deze der handelspubli- citeit. Ziedaar een eerste punt afgelost. Maar er bestaat een ander. Het geldt er van eene rede neering welke de ronde gemaakt heeft bij de kleine klerikale pers en dewelke bestaal in het vergelijken der tarieven der Spaar- en Lijfrent- kas met deze van La Prévoyance Sociale trachtende te doen verstaan dat deze laatste min vQordeelig zijn dan de andere. Laat ons eerst de haakjes openen. Met La Prévoyance Sociale te stichten heeft de Werkliedenpartij het gedacht niet gehad zich op gelijken voet te stellen met de Spaarkas. Ziehier te dien opzichte een kenmerkend uit treksel over de zaak uit ons verslag op het Congres van Paschen 1900 aangeboden. Men zou ons kunnen tegenwerpen dat de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas onder de waarborg van den Staat sedert eenige jaren eene levensverzekering ingericht heeft welke voldoet aan het verlangen dat wij komen uit te drukken en dat het bijgevolg voldoende was de werklieden aan te zetten deze de voorkeur te geven. Wij antwoorden daarop dat de Spaar kas,alhoewel deftige voordeelen toestaande het welk wij gaarne bekennen, het gebrek heeft hetwelk zich in zekere openbare administratiën aankleeft. Zoo staat zij slechts een klein getal samenstellingen van verzekeringen toe, terwijl de Maatschappijen er eene groote hoeveelheid aanbieden. Te meer, de Spaarkas maakt weinig propa ganda om klanten aan te werven, terwijl de maatschappijen in de bevolkte streken en zelfs tot in de kleinste dorpen eene hoeveelheid agenten zenden welke alle schoone dingen be loven en verzekeringsvoorstellen doen teeke nen, dikwijls misbruik makende van de goede trouw der werklieden en der buitenlieden dewelke geene rekening houden van de verbin tenissen die zij aangaan, 't Is daarom dat wij de kapitalistische Maatschappijëo moeten legen- stand bieden met eenen verzekeringsdienst welke bekwaam is ten allen opzichte voordeelig den strijd vol te houden. Is dat klaar Wat de vergelijking der tarie ven aangaat, de basis er van is ongegrond. Onze goede kerkuilen, met hunne goede trouw zooals loffelijke gewoonte, vergelijken inder daad de opbrengst eener jaarlijksche storting van 10 franken in de Spaarkas met die eener storting van 20 centiemen per week bij La Prévovance Sociale En zij houden geene rekening van de onkosten voor ontvangst der premiën ten huize, 52 MAAL per jaar, terwijl het bij de spaarkas geldt van eene jaarlijksche storting in eens door den verzekerde betaald, zonder de minste verplaatsing noch scheer- kosten. Deze inningswijze is juist eene der oorzaken van minderheid of ongenoegzaamheid der Spaarkas tegenover de verzekeringsmaatschap- pijën zooals er hooger gezegd is. Bij La Prévoyance Sociale heeft men de tarieven van de Spaaikas aanvaard met ze een- voudiglijk te verhoogen van de ifiningskosten. De goede kerkuilen spreken van de kapita listische maatschappijen niet en er bestaat rede zij zouden ook hunne tarieven en bijzon derlijk hunne voorwaarden niet durven verge lijken met de tarieven en voorwaarden van La Prévoyance Sociale Dat de dagblad schrijvers deze uittreksels van een verslag van M. Hubert Henard, algemeene schrijver van den Bond tot verbetering der werkmanswonin gen, onder het eerevoorzillerschap van de Gravin van Vlaanderen, nadrukken, verslag welk de misbruiken afkondigde der maatschap pijëo van volksverzekeringen op het leven. EERSTE MISBRUIK.L)e polissen bepalen verval, ten einde in de meeste gevallen alle uitwerksel der kontrakten te ontrekkeo. Het bijzonderste vervai welke het meest tal der polissen nietig maakt, is bepaald door het niet betalen der premiën gedurende 3 of 4 achter eenvolgende weken. Men mag zonder vrees van misslag bevestigen dat alle verzekerden een, twee of driemaal gevaar loopen dit verval te ondergaan. Maar ten opzichte van het doel dat zij voor oogen hebben, houden zij aan hunne verzekering Ook haast de Maatschappij zich hun nieuwe kontrakten te bestallen waar van de voorwaarden, welteverstaan, nadee- liger zijn, de premiën zijn verhoogd volgens den ouderdom der verzekerden. Het verval doet zich dus verschillige malen voor, zooveel malen als de Maatschappij het wil de werk staking, de ziekte, de ouderdom fwant de ver zekerden zijn verplicht gedurende gansch hun leven, tot bij hun afsterven, de premiën te betalen) al deze omstandigheden beletten den werkman regelmatig, zonder ontbreking, al de wekelijksche vervaldagen te betalen en hem alzoo op genade en ongenade aan de Maat schappij overgeven. TWEEDE MISBRUIK. De premie ge vergd door de maatschappijen bedraagt bijna het dubbel van deze der Spaarkas. DERDE MISBRUIK. De premiën zijn levenslang, betaalbaar gedurende gansch hel leven, terwijl in de levensverzekering de be taling der premiën op een bepaalde ouderdom ophoudt, 60 of 65 jaren. Is de oude en ge- brekkelijke verzekerde zonder hulpmiddelen, dan ziet hij zijne verzekering vernietigd wor den, had hij zelfs de premiën betaald gedu rende 50 jaren en meer. Het is op te merken dat de maatschappijen welke deze oefeningen bewerken meestens vreemde zijn, dat zij geene de minste waarborg aanbieden, dat zij zich wachten hunne balans te openbaren. Zij hebben gelukt dank aan hunne propaganda, aan hun onthaal bij de werkendè klas waar zij duizende verzekerden tellen iedere week ontfutselen zij de spaar penningen der eenvoudigste huisgezinnen. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar x,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1