Bij den vijand. Tegen het WeJsvoorstel Woeste. Rechtbank van Dendermonde, KINA FOUASS1N Zulk is dus de uitbating waarvan duizen den werkersgezinnen slachtoffer zijn. Men zou het werk dat wij geslicht hebben La Prévoya; ce Sociale» niet beter kunnen rechtvaardigen daar het voor doel heelt en voor daad de hierbovenvermelde misbruiken te bestrijden en er met ervaring toe te helpen, om eene democratische samenwerking tegen de kapitalistische maatschappijn te verzetten, dewelke aan de werkende klas alle wensche- lijke waarborgen van eerlijkheid en van be langloosheid oplevert. Laten wij ons geluk wenscheu over den strijd welke de klerikale pers tegen ons werk voert wij mochten inder- daad niet verhopen dat zij La Prévoyance Sociale zou aanbevolen hebben, doch daar zij de kapitalistische maatschappijen niet durft verdedigen en zich tevreden stelt met ons werk te vergelijken aan de Spaarkas dat is voor ons een ware zegepraal. J. HËNIiERICKX. Dit opschrift kan ongepast zijn, gezien het artikel spreekt over vereenigingen van arbeiders,doch daar deze niet in het leven geroepen vvoiden door de werklieden zelf (maar wel door valsche vrienden der werk lieden) en slechts tot stand komen om de zoo noodige eendracht onder de werk lieden te bi eken,zoo noem ik dees artikel Bij den vijand. Onze lezers kennen den grooten vooruit gang die onze vakbonden maakten, ten jare 1906 en 1907; ruim duizend nieuwe leden hebben wij dan gewonnen, dit dank aan het apostel werk van een deel onzer ieverige leden,gepaard met de groote wer kersbeweging om meer loon en betere werkvoorwaarden, die de beide jaren ken merkten, waardoor de werklieden op dit oogenblik zoo goed gevoelden hoe noodig 'net voor hen is zich allen te vereenigen in ÉÉN sterken en machtigen vakbond De vijanden der werklieden, bang om de groote uitbreiding van onze vakbonden, bezworen door alle mogelij ke middelen de vereenigingen die aan de werklieden zulke groote krachten schenken, in den grond te boren. Weldra stelde men bij het woord de daad. De katholieken besloten ook vak bonden te stichten, dit zou een goed lok middel zijn om de onervaren werklieden te vangen, want zij namen zoogezegd dc taak op zich ook te strijden voor de belan gen der werklieden. Allen die komen wilden om aan dit werk mede te helpen waren welkom deserteurs plaatste men aan het hoofd van die vakbonden anderzijds bleven sommi ge bazen niet werkeloos en verplichtten hunne werklieden in dié kristene vakbon den te treden Ziende dat dit alles aan de verwachtingen niet beantwoordde, maakte men jacht bij de armste onder de werklie den, te midden van den hevigen crisis, om bij middel van almoezen en beloftens van werk te bekomen,ofwel met de voorspraak van de heeren X of Z aan de werklieden veel beloofde plaatsen te bezorgen. Hiermede was men zeker dat de socia listische vakbonden, na korten tijd, in ledental tot eene nietigheid zouden dalen, de katholieke vakbonden zouden klimmen in lederital op verbazende wijze die illu sie hadden de vijanden der werklieden in den bol gestoken, zij waren reeds dol van vreugde Echter 3 jaren zijn bijna verloopen, dat die mannen alle krachten in 't werk stel den orh tot het beoogde doel te komen zij hadden gedacht dat de werklieden zoo dom en onwetend waren om niet te begrij pen met wat doel de katholieke bonden zijn tot stand gekomen de katholieken hebben wel de ongelukkige werklieden kunnen verplichten, op gevaar hun werk te verliezen, van onze vakbonden te verlaten en in de katholieke vakbonden te treden doch onzen blok is er gebleven Nu moeten zij in hunne verslagen zelf bekennen dat de opbrengst van hun ge daan werk niet beantwoord aan de ver wachtingen; SLECHTS 27 LEDEN heb ben zij nu meer. ziedaar den uitslag van al den dwang, briefjes, beloftens en almoe zen Voor de eer der werkende klas zijn wij te vreden over degenen die zich niet leen den, om in den katholieken wagen te trek ken en aldus tweedracht en machteloos heid onder de werklieden te brengen. Zijn wij tevreden, toch zijn wij hier mede niet voldaan. Onze mannen moeten voorts gaan, en meer dan ooit, de katho lieke vakbonden bij hunne werkbroeders in het ware daglicht stellen en het edel doel der socialistische vereeniging toonen, die onverpoosd strijden voorde slaven- banden der werklieden te breken, om hen voor hun werk een beter en menschwaar- diger bestaan te verzekeren Aan 't werk, mannen, niet gerust, ons doel is heilig, den strijd om 't recht op leven is gewettigd. PI. F De vrijzinnige bevolking van Oosi-Vlaanderen zal op 20 juni, leGent, ir. dichte drommen, ma nifes'eeren tegen het ontwerp Woeste, dat aan de gemeenten en piovinciën het recht zou ont zeggen normaalscholen op te richten en zelfs de reeds bestaanden kan afschaffen. Wat M Woeste wil, is. een nieuwe s'ag aan het onzijdig onderwijs toebrengen. Door de meeideiheid der afdeelingen van de Kamer is het wetsvoorstel reeds aangenomen. Het veiandert het artikel 11 der schoolwet van 1884. Volgens dat artikel mogen de Staat, de provin ciën er. de gemeenten normaalscholen oprichter,. Die bepaling werd vroeger veifoeilijk ver klaard door Frère Orban, die zeer gehecht was aan de traditie van het gezagvoerend er centrali serend liberalismus. Zij werd aangenomen door de katholieken die het in 1884 ter harie namen van zich in alle gelegenheden als verdedigers der gemeentelijke en provinciale zelfstandigheid te doen doorgaan. Gedurende twintig jaar maakte geene provin cie gebruik van artikel 11 van de wet van 1884. De s'ad Brussel alleen schiep twee normaal scholen voor ondei wijzers en onderwijzeressen. De lof dier inrichtingen is niet meer te maken. Het bewonderenswaardig werk van algemeen onderwijs en van het vakonderwijs willende voortzetten, dacht de provincie Henegouwen op hare beurt zulke inrichtingen te scheppen. Dit inzicht werd verwezenlijkt door de stich ting der normaalscholen van Bergen en Charleroi, welke nog niet sedert lang in werking traden, inaar die echte modelinrichtingen beloven te worden. Het was waarschijnlijk dat andere provinciën niet zouden wachten om hetzelfde initiatief te nemen. Het is om die reden dat M. Woeste, wiens zorg het is de geestelijke normaalscholen tegen eene geduchte konkurrentie te bescher men, voorstelt aan artikel 21 van de wet van 1884 de volgende bepaling te voegen DE OPRICHTING VAN NORMAALSCHO LEN DOOR PROVINCIËN EN GEMEEN TEN IS AAN DE GOEDKEURING DES KONINGS ONDERWORPEN. DE DOOR DEN KONING GEGEVENE TOELATING IS ALTIJD HERROEPELIJK Een der redenen waarom er volgens M. Woeste, geene onzijdige normaalscholen mogen gesticht worden is dat men de vorming van handi daten onderwijzers en onderwijzeressen niet buiten mate moet vermenigvuldigen, want wanneer hun getal de noodwendigheden overtreftzij verplicht zijn zonder plaats te blijven. Zekerlijk, mag men aannemen dat er te veel kandidaten onderwijzers bestaan, DIE UÏT DE GEESTELIJKE NORMAALSCHOLEN TRE DEN, maar de dagelijksche ondervinding toont integendeel, dat de gemeenten, welke onderwij zers willen benoemen die uit wereldlijke nor maalscholen treden, ze moeilijk kunnen vinden en soms verplicht zijn ze uit katholieke normaal scholen te nemen, daar er geene andere beschik baar zijn. Het voorstel Woeste is eene echt? oorlogs verklaring aan de verdedigers,van, het Wereldlijk onderwijs. Met den schooloorlog weder aan te vallen is het waarschijnlijk dat M. Woeste niet aiieeniijk zinnens is hindernissen voor de piovinciën en de gemeenten, welke normaalscholen gesticht heb ben of denken te stichten, te doen ontstaan. Hij hoopt ponder twijfel eene afleiding te verwekken, de maatschappelijke zorgen op het tweede plan te schuiven en de verwezenlijking der door de openbare meening gevergde groote hervormin gen te vertragen. Men moet het weten de dag waarop de regeering het voorstel van M Woeste als het zijne zou aanvaarden en pogen het door de Ka mer te doen aannemen zullen alle sociahsten en vrijzinnigen als één man opstaan om de wereld lijke noi maalscholen te verdedigen en om zich tegen dien roekeloozen aanval wanhopig te ver zetten. En begin moet daarmede worden gemaakt, ter gelegenheid van de betooging van 20 Juut te Gent. De manifestatie is ingericht in gemeen over leg met de liberale, progiessistisclie ei: onder- wijs-bonden. De socialisten aller steden en gemeenten zul len eraan houden talrijk op te komen Artikel 310. Hoevee! werklieden zullen door dit artikel nog getroffen wo'den Want aan de hieronderstaande gebeurtenissen zal men zien, dat er zoo weinig mag verricht worden, of men valt onder toepassing van aitikel 310 en de politie, bewust van de strengheid van dit artikel en wie weet soms ook al, om de panoons te be hagen, stelt procesverbalen op voor eene ware nietigheid. Zoo verscheen er woensdag een wever voor de lechtbank van eersten aanleg te Dendermonde die op 't eerste woord zijn naam niet willen zeg gen bad aan den oridercommissaris Van Nuffel, terwijl hij rustig met een paar andere stakeis in de nabijheid van 't fabriek Merchant stond. Op 't poliiiebureel wierd zijn naam opgeno men, na eenige minuten in 't salon Piene te zijn V pgesloten geweest, een proces-verbaal opge steld zelfs dan nog als hij san M. Van Nuffel bekende dat hij ongelijk had gehad. Is het te verwonderen dat. na de getuigenis van M. Van Nuffel, ncch betichte, noch getui gen, noch zijn verdediger M. De Schat-pdryver moesten spreken en dien wever wierd vrij ge sproken Het tweede geval was een jongen die tot 's morgens 6 uien had gewerkt, met den hoop mede had ge'oopen om d'onderkruipeis ter statie af te halen en mede geroepen had a hou luiërikken Den agent De Bi uyn denkt dat men op hem roept, en hij maakt proces verbaai op. Den beschuldigde ontkent geroepen te hebben en hij woidt gestraft tot 26 franken boet voor waardelijk. En zeggen dat zulke belachelijke en nietige feiten vallen onder toepassing van aitikel 310 dit schandig artikel enkel gemaakt om de werk lieden, in strijd voor hun loon,te kunnen treffen en de soort onderkruipers, die nooit werken dan als het staking is, te bescheimen. Maar ook ver geten wij het niet, dezen werken in 't vooideel der rijke menschen. Heel in 't kort moet onzen vriend Flips Henri met drie andeie kameraden voordecorrectioneele rechtbank verschijnen, beticht van bedreigingeir geuit te hebben tegen zekere onderkruipers Wij zullen de gelegenheid hebben, ter recht bank te hooren van welk kaliber de soort onder kruipers is, die ten allen tijde bereid zijn, een rechtvaardigen strijd te doen mislukken. Bijzondère goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand w cn c 'Roödc Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2