VELLENFABRIEK. In de Gemeenteraadszitting EEN EN ANDER. Na herhaalde vragen aan den heer bestuur der (zoon) hebben verleden maandag de blok werkers van dit fabriek hun werk verlaten, om de volgende redens lederen dag hebben de trekkers 300 vellen af te werken vooreen loon van 93 centiemen per honderd vellen. Die werklieden hadden vroeger iederen dag 400 vellen af te werken hunne vraag was nu 330 vellen te mogen af werken, hierdoor zou het loon met 46 centie men per dag verhoogen. Gezien die werklieden op een jaar veel ver let hebben en hierdoor niet langer dan een volle dag zouden moeten werken,was die vraag in niets overdreven. Dinsdag morgend had er eene vergadering plaats, van de stakers met den secretaris der socialistische vereenigingen, in 't lokaal Hand aan Hand.waar er,na eene gedachtenwisseling, het besluit genomen is een brief te schrijven aan den heer Levecque, welke hem door twee werklieden is besteld geworden hierop is aan den eisch der werklieden toegegeven, die dan ook nog denzelfden namiddag het werk hervat hebben. BERICHTGezien deze staking uitge broken is zonder kennisgeving of goedkeuring van het Bestuur der vereenigingzidlen de stakers niet ondersteund worden aoor den vakbond. Dat al de leden hiervan goed rekening hou den. VAN MAANDAG 24 MEI. Bij de opening der zitting zegt M. De Blieck dat het ten gevolge van een mis verstaan is, dat het Reglement van het Werkeloozenfonds op de dagorde niet is gebracht en dat hij met 't Schepencollege 't akkoord is dat dit punt op de eerstko mende zitting zal besproken worden. De gazkwestie komt nogmaals ter sprake. Op 7 Mei was er 1058 fr. in kas en MDe Windt vraagt waarom de champet ters dan zoolang naar hun loon hebben moeten wachten. M. Moyersoen zit in nauwe schoentjes. Mejuffer Ringoir heeft 10,000 franken aan de godshuizen geschonken. 1000 franken subsiede, die de stad aan de ziekenbonden wil toekennen, komt ter sprake en M Moyersoen stelt voor enkel liervan de erkende maatschappijën te aten genieten. MM De Blieck en De Windt dringen lan om ALLE bestaande ziekenbonden ïun aandeel te geven, gezien ALLEN och dienen tot ontlasting van 't armwezen. M de Burgemeester is tegen alle sub- sidiën aan de ziekenbonden, omdat hij meent dat 1000 franken als te weinig zal lanzien en er weldra meer zal geëischt vorden. M. De Naeyer is niet tegen de subsiede, maar hij zou de verdaging willen er. enkel oelagen verleenen dan als de maatschap- >ijën de verzekering zouden opnemen van jansche huisgezinnen reeds is men be- jonnen met de vrouwen te verzekeren en len stap is niet groot meer om doen, om ot daar te komen. M. De Windt stelt voor de 1000 franken e stemmen en dan eenè commissie te lenoemen om te onderzoeken wie ér van ftie subsidie zal genieten. M. De Naeyer bekomt de ovferhaad en le Verdaging der subsiede wordt gestemd. M. de Bethune die de 1000 franken sub siede had voorgesteld spreekt in dit debat geen woord, alhoewel hij uitdrukkelijk bij zijn voorstel had verklaard dat van die subsiede ALLE onderlinge bijstanden moesten genieten,ZOO WEL DE SOCIA LISTISCHE ALS DE ANDEREN. Hij stemt tegen de verdaging met de liberalen en M. Moyersoen onthoudt zich. Over deze kwestie komen wij terug. Men spreekt ook nog over de ontsmet ting die niet geschiedt of op onregelmatige wijze wanneer er besmettelijke ziekten uitbreken en men belooft dit ernstig in te richten. Zou M. den Burgemeester dan niet beginnen met de noodige werken in de Hoveniersstraat te doen uitvoeren om te BELETTEN dat daar ziekten zouden uit breken. Wij hebben er hem in een onzer vorige nummers op gewezen de gezond heidscommissie heeft haar werk verricht en hij doet niets uitvoeren. Waarom De zitting sluit om 6 3/4 uren. Vijf groote waarheden voor het werkende volk. VEREENIGING Wat brengt geluk in 't huisgezin Wat brengt de wereldvreê Wat brengt vrijheid en broedermin Wat brengt de welvaart meê Wel de vereeniging Dat edel machtig ding Wat is een wapen dat niet slijt Wat brengt ons hooger loonen Wat voert zegepralend ten strijd Wat is den vijand der patronen Wel de vereeniging Dien sterken broederkring ONVERSCHILLIGHEID Wat is eene bedeifelijke kwaal Wat is den steun van 't patronaat Wat is een grooten hinderpaal Voor 't strijdend proletariaat Wel d'onverschilligheid Dat hindert menigen strijd Wat is voor 't werkvolk een venijn Wat is een akelig spook Wat doet den onderkruiper zijn En lafaard wezen ook Wel d'onverschilligheid Dte toch stilaan verslijt VERDEELDHEID Wat vindt men bij de rijken niet En bij het werkvolk wel Wat is den afgiond, die 't volk niet ziet Wat is een ware hel Wel de verdeeldheid Waaronder 't volk nog lijdt Wat brengt de werkers tegenspoed Als zij strijden voor beter loon Wat is 't die ons veel onheil aan doet Wat is den wensch van den patroon Wel de verdeeldheid Zij belemmert onzen strijd EENSGEZINDHEID Wat maakt het volk machtig en sterk Wat doet ons overwinnen Waarmeê verrichten wij reuzenwerk Wat moet 't werkvolk beminnen Wel de eensgezindheid Dat sterkt ons in den strijd Waarmeê is 't dat 't volk machtig wordt Wat is 't die 't patroonschap wurgt Wat is een onineembaar fort Wat is een sterken burcht Wel de eensgezindheid Die alles overschrijdt WERKERSPLICHT Werkers laat u niet langer drillen, Ontwaakt, o volk, slaapt nu niet meer Neen, gij naoogt niet langer meer willen, Dat gij de slaaf zijt van uw heer. Doet uwen werkeispücht Sluit u aaneen zeer dicht. Werklieden komt bij uwe broeders. Strijdt met ons voor verbetering Volgt 't voorbeeld van de rijke loeders, Vormt met ons een broederkring. Doet uwen werkeispücht Sluit de rangen dicht. Ebn Jonge Werkman. Hoort. Het prullebladje geeft zijne on tevredenheid te kennen omdat de vereenigde schaapkens uit den beestenhof niet mede fee sten, zij verdienen een pak slagen het is nog nooit gebeurd, zegt PIE eene pijnlijke beken tenis voor den leepen deserteur met zijne grootspraak over de krislene vakbonden. Het ventje die gekomen is om de socialen dood te doen ziet dat zijn spelleken niet pak ken wilt bij is hierom verduiveld kwaad en roept Wat nu gebeurd is zal niet meer ge beuren. Hoort gij het, vermetele schaapkens, gij moet gedrild worden, 't zal niet meer gebeu ren Het brood blijft duur. Waar gaat het naar toe Het voornaamste voedsel van den werkman, het onmisbaarste vooreen gezin kost straks, om zoo te zeggen, stukken van menschen. Ue bloem blijft duur, zij stijgt gedurig in prijs en dit wanneer men algemeen aan afslag dacht, na het bankroet en vluchten van den berucbten Jim Patten, den speculateur op den honger van 't volk. Thans is dien uithongeraar uit den weg geruimd en nu zijn hel de graanspeculateurs in 't algemeen, eene bende kapitalisten die rijkdommen vergaart en opeenstapelt, ten koste van het tekort der werkende klas. In Brussel en in 't Walenland kost het brood reeds 3i centiemen de kilo, zoodat een brood van gelijk gewicht als dit van Hand aan Hand op dit oogenblik verkocht wordt aan 46 1/2 centiemen of 3 1/2 centiemen meer dan dit van Hand aan Hand. Het is dus dank aan den koop eener partij bloem, aan een degelijker) prijs, dat het ons toegelaten is ons brood zoo goedkoop af te leveren aan deleden. Wat zal het in't kort zijn Niemand kan het met zekerheid zeggen, doch afslag voorde bloem wordt nog niet voorzien. En zeggen dat de wet daar niets tegen vermag 1 Werkgezellen en Vrienden, liet is dus in uw belong wanneer wij u aanraden lid ie worden van onze Samenwerking, waar men het beste brood koopt aan den gcedkoopsten prijs mogelijk. Ook bevelen wij u onze Winkel aan, waar men benevens goede Kruidenierswaren ook verschil- lige andere artikels kan beko men, als Schoenen in alle slaoh, Fantaisie-hemden, Cols, enz. De prijzen zijn buitengewoon laag en men heeft bovendien op alle aankoopen 3 ten honderd deel. Wordt dus allen lid onzer Coö peratie en trouwen bezoeker van onzen winkel. 'Nen hercuul. Judocus Franckée, oud 48 jaar, is 't petjen van onze kaaiwerkers. Donderdag laatst is hij, geladen met 171 kilos, uit een schip gekomen, na twee ladders beklom men te hebben. Doeken, g'hebt meer kracht dan eene vlieg. Goed vooruitzicht. De liberalen mogen op 6 Juni, ter gelegenheid van hun verjarings feest, den kiosk ter Groote Markt gebruiken, Dit laat ons voorzien dat weldra ook de beurt zal vallen aan onze fanfare Hand aan Hand. Op 13 Juni heeft het vlaggefeest van den wijkclub der christene democraten van den Os- broek plaats. Eerst was het geweigerd en nu toegestaan. Einde goed, alles goed. Bestuur zitting der Katoenbe werkers en Wevers STFtlJDFENNING. Overschot der kroon De Geyter. Bedienden Hand aan Hand o,ao. Op het laatste oogenblik wordt ons het prullebladje in de hand gestopt. Sprekende over het vellentabriek komen er onjuiste er valsche feiten in voor. Toekomende week bespreken wij dit artikel. VELLENBEWERKERS. Maandag 2= Sinxendag, om 10 uren 's morgens, OPROEP. Zijt allen op post. op Dinsdag i Juni. Er moet eene belangrijke zaak afge handeld worden. Niemand mag dus ontbreken.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3