Onderlinge Bijstanden 9e Jaar. N° 23. Prijs per nummer 2 centiemen. 6 Juni 1909. Allez, Monseigneur MEN VERBRAST ONS GELD. Weekblad voor iïet Arrondissement Aalst. ALFRED InTICHIEIjS, Maanstraat, 18, AALST. iik ge- aan pen VOOR IDE was er 1000 franken subsiede voorgesteld en onzen gemeenteraad had er in zijne laatste zitting over te stemmen. Wat wij voorzien hadden is gebeurd. Den heer Moyersoen stelde voor van deze subsiede enkel de wettelijk erkende maatschappijen te laten genieten en aldus was het middel gevon den om den socialistischen bond Moyson van die subsiede uil te sluiten. Ik weet niet goed op welk standpunt den heer Moversoen zich plaatst en welke reden hij heeft aldus te handelen. Toen JU. de Bethune het voorstel deedt 1000 franken te stemmen voor de Onderlinge Bij standen van de stad, dan verklaarde hij uit drukkelijk dat van die subsiede ALLE stede lijke ziekenbonden moesten genieten, zoowel den socialistischen als de anderen. En niets is rechtvaardiger ook. Alle ziekenbonden helpen mede aan de ont lasting van 't Armwezen, door aan de leden kostelooze hulp van doktor en apotheker te verleenen. Mij dunkt dat de stad niet alleenlijk eene subsiede aan de ziekenbonden zou verleenen om het princiep van vooruitzicht in benarde toestanden aan te wakkeren, maar ook en dit is zeker wel de groote hoofdzaak uit erkentelijkheid voor de ontlasting die de zie kenbonden aan 't Armwezen veroorzaken. En wanneer wij aannemen dat ieder lid per jaar, enkel van dokter en apotheker, 4 franken aan den ziekenbond kost hetgeen niet over dreven, maar veeleer beneden de waarheid is dan maakt dit dat den socialistischen zie kenbond Moyson jaarlijks.met zijne 750 leden, aan 't Armwezen eene besparing doet van min stens 3000 franken En men zou durven voorstellen hem zijn aandeel te ontzeggen in de subsiede van 1000 franken Het ware belachelijk en 't zou weinig getui gen van gezonden geest, voor dezen die het zouden durven stemmen. Van den anderen kant verwittigen wij hen dat het wel zou kunQen mogelijk zijn dat onzen ziekenbond Moyson, moest hij van zijn recht matig deel in de subsiede onterfd worden, het besluit zou kunnep nemen kostelooze hulp van dokter en apotheker voor de leden af te schaf fen en in evenredigheid hiervan de uitkeerin- een aan de leden te verhoogen. En dan Wel het overgroote deel van onze leden zijn allen arme drommels die in 't bezit zijn van eene ziekekaart en dezen zouden dan ongetwij feld zich doen verzorgen door den dokter hunner wijk en hunne geneesmiddelen zich kosteloos aanschaffen in de stadsapotheek. Dat zouden die fanatieke heeren wel kunnen bekomen met hunne domme handelwijze. Doch wij begrijpen niet goed waarom den heer Moyersoen nu de niet-wettelijk erkende ziekenbonden wil uitsluiten, wanneer zij er geen oogenblik hebben aan gedacht onze vak vereenigingen uit te sluiten van 't Stedelijk Weikeloozenfonds en nogthans onze vakveree nigingen zijn ook niet wettelijk erkend. Het zou dus schijnen dat ze van langsom meer fanatieker worden. Wij zeggen en herhalen treft men onzen ziekenbond,'t zal ook aan hem zijn wederwraak te nemen en wie er zal aan toedragen zal de kas zijn van 't armbestuur. Dit is zeker. Op voorstel van M. De Naeyer is de stem ming der subsiede verdaagd.Zal die verdaging soms eeene begrafenis zijn van eersteklas Ik meen ja, want die verdaging is gestemd zonder bepaling wanneer, hoe en op welke wijze het toekennen of stemmen van eene sub siede opnieuw zal te berde komen, en dit riekt mij zeer aangebrand. Joos is in de stadskas en M. De Naeyer die hiervan zeer overtuigd is, weet dat het moei lijk gaat geld te stemmen wanneer de kas tot den bodem ledig is en hij heeft het meenen te verduiken met de verdaging voor te stellen Aan de liberale gemeenteraadsleden ofwel aan M. de Bethune te zorgen dat die verdaging niet te lang dure. M. De Naeyer zegt laat ons wachten tot de Onderlinge Bijstanden de verzekeringen heb ben opgenomen van gansche gezinnen, maar hij weet zelf niet of het voldoende is dat éénen bond dit invoere ofwel dat men naar de sub siede hoeft te wachten tot ALLE bonden ook de kinderen verzekeren voor dokter en medica menten. 't Zal dus zeker iets zijn voor 't jaar één, als d'uilen preeken Onze koning wil, kost wat kost, te midden der stad Brussel een groot gebouw doen op richten, dat als museum dienen zou. Verleden jaar hebben de Kamers zich tegen die Kunst berg reeds verzet en door eene stemming klaar aangetoond dat zij van 's Koningsplan niet wilden. Maar onze koning is een stijfhoofd.Niettegen staande de stemming der Kamers was men stilaan bezig het werk door te drijven. Duizen den karren vuilnis, afbraak, aarde werden opeengestapeld en eerstdaags zou men aan het bouwen gaan Men ondervroeg den Minister in de Kamers en na ferm aandringen moest deze bekennen dat men voorloopig een werk wou aanleggen om Brussel te verfraaien tijdens de tentoonstelling. Van 't eindje tot het draadje vernam men, dat het goevernement de vesten legde voor een werk dat 40 tot 50 mil joenen zou kosten 40 tot 50 miljoenen Vraagt men werkerswetten, dan klinkt het antwoord geen geld. Vraagt men verbetering voor den landbouw geen geld. Dringt men aan voor verplichtend onderwijs geen geld. Voor de staatsbedienden wat meer loon geen geld Geen geld Maar om miljoenen te verbras sen, om 's konings grillen te voldoen is er wel geld Arbeiders, boeren, onthoudt het 1 ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 0,40 6 >,75 Een jaar ,50 Buiten België Een jaar - 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ALGEMEENE VERGADERINGEN. Katoenbewerkers en wevers, op Zaterdag 12 Juni, om 8 uren 's avonds, in Hand aan Hand, op boet van 10 centiemen. Dagorde heel belangrijk. COÖPERATIE. Zondag 13 Juni, om 3 uren namiddag, algemeene vergadering in 't lokaal Hand aan Hand, op boet van 10 cen tiemen. Wij hopen dat al de leden er zullen aan hou den tegenwoordig te zijn, want gezien de duurte der bloem is het dagorde uiterst belangrijk. Allen dus op post. lijn Lalst A Te oordeelen naar Monseigneur Mercier, Kar dinaal of te Aartsbisschop, wonende te Mechelen in een groot paleis en winnende's jaars 21 dui zend patatjes as je blieft, zou er ook al crisis heerschen in het koopen van kinderkens en zou den vooral de hoveniers wacht houden opdat er in hun kooien geen kinderstof gelegd worde. Das allemaal goed en wel, zei Sus van Trien, maar zou die menheer wel weten wat hij ram melt wanneer hij zegt dat het werk in de kinder- fabriek moet moedig aangepakt worden. Moedig Ja daaraan liegt het nu juist niet, want ons Trien weet wel dat ik geen luierik ben en dat ik geerne werk, toch kan ik Monseigneur op dat punt niet volgen uit beweegredenen dat ik ze niet kan koopen met nen stalen buik, noch met kousen en schoenen doen uit de kooien op schieten. En als ik dus met Monseigneur niet 't akkoord kan zijn, geloof daarom toch niet dat ik 'nen dégout heb van dat werk, integendeel ik zou daarom zelfs nog niet achturenwerk willen zien ingevoerd worden maar ik weet bij on dervinding dat,hoe meer die fabriek <1 marcheert hoe min ik 's middags op mijn telloor zie ten berde komen. Och 't is niet dat ik een egoïst ben, maar als men om nen heelen dag zijn pezerik af te draaiën dikke 2,50 fr. per dag wint en daarvan af moet huishuur, houillie en wat weet ik al mijn Trien zou udat beter kunnen uitleggen er blijft dan nog weinig over voor buikvulling der familie. Ha wilde nu Monseigneur het onderhoud der kinderkens op zich nemen, dan ben :k overtuigd dat mijn Trien me wel heel vriendelijk zeggen zou allez, Sus, vooruit jongen Maar dat is nu zoo niet, de fabrikant moet nu maar zelf voor zijn marchandise zorgen en juist daarom is er in het artikel crisis gekomen dat te duur kost,niet van koopen maar van onderhoud. Onder ons gezegd, de kardinaal kan schoon klappen en vooral goeden raad geven maar waar om als de kinderkweek zoo slap vooruit gaat, waarom begint hij niet te koopen Hij is jongman, wint 21 duizend patatjes. Wa blieft Toe dan, Monseigneur, aan 't werk voor de propaganda En laat niet na eens te gaan aankloppen bij de kloosterlingen, er is daar een heel collectie men schep die niet werken en die zullen vast nog wel 't goed ras kunnen koopen. Allez, Monseigneur, 't is daar dat ge zijn moet 't Is tot die menschen dat gij het woord richten moet.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1