't Onrecht is nog niet groot genoeg WIJ HEBBEN EEN EN ANDER. 't Volk mort fel en met reden tegen de vrijkooperij. De werkerszoon is hier verplicht alleen den last te dragen van 's lands verdedi ging. De rijken koopen zich vrij voor eenige honderden franken. Dit schandaal duurt al te lang en elk burger met gezond verstand verzet er zich tegen. Door den drang der openbare meening is het ministerie genoodzaakt zich met de legerkwestie bezig te houden. Een debat had hierover plaats in de Kamers, een onderzoek werd ingesteld en het volk wacht ongeduldig op de wijzigingen aan de wet,die onze klerikale ministers beloof den voor te stellen. Indien er nog lieden bestaan die hopen op verbetering, die nog vertrouwen stellen in de klerikalen, dan zal naar allen schijn dra deze hoop en dit vertrouwen verdwij nen. Dezer dagen vergaderden de ministers. De legerkwestie kwam ter bespreking De heeren Schollaert en Helleputte verdedig den eene democratische herinrichting van het leger de heeren Liebaert en Hubert stelden voor het aantal bedienden te ver meerderen (koks, kleermakers, ordonnan- cen,enz), om het noodige aantal man schappen te bereiken. Beide heeren waren eveneens van ak koord om de solde der vrijwilligers te brengen op één jaar, met behoud van het plaatsvervangen en met versmelting van het systeem de Mérode, dit is dat de armen zouden dienen in vredestijd en de rijken maar alleen in oorlogstijd De formuul Liebaert-Hubert zou bij het schandalig onrecht der plaatsvervanging nog dit van het vrijwilligersleger voegen, met een jaar diensttijd voor de zonen der rijkendie te meer in de kazernen niet zou den moeten huizen, noch slapen Dat onze ministers met zulk wetsvoor stel eens voor den dag komen. Ge zult het volk hooren We weten waarlijk niet hoe de klerika len zulke wetsvoorstellen durven opvatten. Vinden ze dan dat het onrecht nog niet groot genoeg is De socialisten zijn bereid tot den strijd. Ze zullen niet gedoogen dat alleen de zonen der werklieden naar de kazernen blijven trekken. vroeger aan He Volksgazet van Aalst gevraagd welk gedacht zij koestert aangaande de handel wijze van 't liberaal Schepencollege van Gent, dat weigerde eene teiloor soep te geven aan alle kinderen die den schoolouderdom bereik ten en dat ten gevolge van die stemming zijn ontslag nam,omdat het weigerde die stemming te eerbiedigen. Wij hebben te vergeefs antwoord op die vraag verwacht, immers de liberalen van Aalst zijn samengesteld uit eene kliek doctri nairs eD uit eene kliek vooruitstrevers en om de eene of andere kliek niet te mishagen wierd dit gedacht niet veropenbaard en wij wachten er tot heden nog naar!... Nu toch beginnen zij met te zeggen dat er le Gent ee« monster-verbond bestaat met de socialisten en de katholieken en dit omdat beide partijën hun aandeel hebben van de schepenzetels. Tiens Tiens Te Gent hebben liberalen, socialisten en katholieken elk het derde der zetels in den gemeenteraad en veertien jaar hebbes de katholieken hunne huipaan de liberalen verleend en voor hun steeds ge stemd, aldus AL de schepenzetels aan de liberalen toekennende. Dan sprak De Volksgazet van Aalst van geen monster-verbond tusscheu liberalen en kleri kalen, hetgeen overigens bij herstemmingen reeds geheel 't land door is gebleken dit was natuurlijk, de liberale heerschzucht was vol daan, slokop bestond bij die heeren. Liever dan met de socialisten te regeeren, aanvaardden de liberalen de hulp en het kre diet der klerikalen en dat was geen monster verbond, dat vinden die heeren juist en prak tisch. Doch de klerikalen eischen ten slotte hun aandeel in 't Schepencollege,benevens de socia listen, en die twee partijën spelen niet slokop, zooals de liberalen altijd hadden gedaan, maar laten twee schepenzetels onbezet voor de libe ralen, die door hun overdreven hoogmoed tot heden nog altijd weigeren die schepenzetels te benuttigen. En nu spreekt de Volksgazet van monster verbond Men moet maar durven Solfègeles. Al dezen die wenschen de solfègelessen te volgen, worden verwittigd, dat de lessen beginnen Dinsdag 8 Juni, om S uren 's avonds, in Hand aan Hand Wie dus muziek wil leeren, moet zich Dins dag avond om 8 uren, in Hand aan Hand be vinden. Verdraagzaamheid. De socialisten worden voor leugenaars uitgescholden wan neer zij beweren dat godsdienst bij ons eene privaatzaak is. Verleden Zondag zijn er eenige honderden engelschen in Brussel afgestapt en in 't Volks huis hebben zij de toelating bekomeD hunne kerkelijke plichten te kwijten. Een socialistisch volkshuis was dus op dien oogenblik eene kerk. Zegfdit niet, dat de socialisten zich om geen godsdiensten bekommeren en men heel wel socialist kan zijn en terzelvertijd godsdienstig En pleit dit ook niet voor onze verdraag zaamheid Zou men ons in de kerk toelaten eene socia listische preek te houden, of zouden de vrij denkers de toelating bekomen in de kerk hunne gedachten en beginselen te ontwikkelen of zelfs er bet liedje maar eens te zingen O neen Er is geen god Ge zijl er wel mede. De katholieken roemen zich op de ver- schillige volkswetten die tijdens hun bewind zijn gestemd. Ze roemen zich zelfs op het stuk stemrecht dat zede werklieden hebben gegeven Heb ben die mannen dan vergeten, de slachtoffers die er voor gevallen zijn, door hen of op hun bevel vermoord En vergeten de dompers misschien dat bijna al de wetten, die een schijn van democratie in zich hebben, maar gestemd zijn sedert de intrede der socialisten in de Kamer Zonder den drang van het volk was er niets Daarvan moet het bewust zijn, en als het volk met ods meê wilt, zal het nog meer bekomen. Dat is de waarheid Houden ze Pierken voor den zot Sprekende over 't Vellenfabriek zegt hij in zijn prullebladje, dat de werklieden er over noen werken en die uur voor twee wordt be taald. Daar is niets ran Als de werklieden onder den noen werken, dan wordt hun ééne uur betaald en niet twee. Hij zegt ook De blokwerkers staakten en vroegen 26 centiemen per uur, hetgeen hun nog al gauw toegestaan werd. Niet waar manneken. De blokwerkers mochten vroeger maar 300 vellen afwerken per dag, en nu vroegen zij er 350 te mogen afwerken. Daarvoor hebben ze gestaakt en dit is hun toegestaan. Verder lezen wij, dat een socialist zou ge weigerd hebben mede te gaan naar 't bureel. Er hebben drie onderhandelingen plaats gehad 1. Den Maandag morgend, dan was het een socialist en eenen wiens gedacht niet is gekend 2. Den Maandag middag, dan was het een socialist, een liberaal en een katholiek. 3. Den Dinsdag voormiddag waren het twee socialisten. Pierken, jongen, wat moeten de heeren zeg gen ais ge zulke flaters begaat en wat moeten de werklieden denken van al uwen bluf? Dat is vooruitgaan Elkeen herin nert zich nog de werkstaking der bouwwer kers, die enkele dagen duurde en waarop de dompers van Gent met 600 franken uit de kas der dompersvereeniging toekwamen met de eenige voorwaarde die som is voor de sla- kers, maar ze wordt niet uitgedeeld als Nichels in 't Comiteit der stakers blijft. 't Spreekt van zelf, dat de stakers de 600 franken verkozen en Nichels was buiten. Eene vereeniging bij de dompers wierd ge sticht, die een drietal jaren heeft bestaan en dan is uiteengespat. Bij de socialisten bestaat er tegenwoordig eene vereeniging van bouwwerkers die een 70 tal leden telt en knap ineen zit. Nu zien We een oproep in De Vrije Werker ze gaan opnieuw de bouwwerkers vereenigen, en een Gentsche spreker zal in 't kort het doel van den nieuwen bond komen uiteenzetten. Wie weel zal het niet denzelfden gentenaar zijn, die de eerste stichtte, welke nu ook de tweede zal komen ingangsteken. De bouw werkers zijn dus verwittigd heeft de eerste vereeniging hun niet voldaan, de tweede zal het evenmin. Proficiat voor de dompers-vereenigingen, hoorde ik deze week iemand zeggen, sn waar om Wel omdat hun blad De Vrijë Werker, dat ze toch zoo schromelijk duur betalen (0,90 fr. per honderd meer dan Hecht en rijheid a. u. b nu eene iolasscbing heeft die i 20 franken opbrengt ze kunnen er hun blad eenige maanden kosteloos mede uitgeven. 't Is te weten Hoe dat Ja, als de i 20 franken maar niet in den zak gaan vaD den uitgever Dat denk ik niet, hij is de katholieke vak- vereenigingen zoo zeer genegen, dat hij hun peperduur hun blad doet betalen, waarom zou hij dan nog het geld, dat hun toekomt, voor zich houden Ja, 'k heb gehoord dat er toch leden van hunne bonden zullen zijn, die er zullen naar vragen, en 't aandeel van hunne vereeniging eischen. Neemt aan, dat ze 600 leden in hunne ver- schillige vereenigingen hebben, dit maakt voor iédere vereeniging eene bagatel 'k Verwed mijn hoofd, dat het zal zijn beter eenen wel, dan 600 kwalig Wat verschil Klokke Roeland was vroeger eene verdoemde gazel ze schreef artikelen in 't voordeel van den kleinen boer

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2