DAGORDE VAN PROTEST Ter Rechtbank van Dendermonde. een priester die rijkelijk door den staat wordt onderhouden om niets te doen, zich met politiek mag bemoeiën Waarom dat verschil En nogthans is er geen enkelen priester die propaganda maakt en ijvert om de andere staatsbedienden dezelfde rechten te doen genieten als zij bezitten, want bij hun is de spreuk van toepassing alles voor mij, niets voor een ander. Maar Licht en Liefde pleit ook enkel voor die soort priesters, die denken, dat het heden daags katholiek bestuur het beste is, en dat de katholieke partij hoe achteruitkruipend ook de eerige goede en ware partij is. Want Licht en Liefde zal niet spreken om priester Pontcyne, den christen democraat zijne politieke rechten toe te kennen, en 't zal ook niet opkomen tegen het schromelijk on recht priester Daeus aangedaan. Priester Fonteyre is een gebannenen omdat hij andeis durft denken dan zijn bisschop op politiek gebied, omdat hij meent dat de wer kende klas ten onrechte lijdt en recht heeftop een beter leven. Dat priester For teyne van zijne rechten is beroofd, afgesteld is als priester, dat zal Licht en Liefde heel natuurlijk vinden, omdat dit blad, het blad is der grooten, met wiens geld het de arme bevolking kan worden in de han- deD gestopt en dienen moet om bet onrecht de werklieden berokkent, eeuwig in zwang te houden. Rechten voor de priesters die in 't gareel loopen der rijken verdrukking voor de gees telijken die daar niet aan mede doen en slaaf- sche onderwerping voor al de andere staats bedienden, ziedaar wat Licht en Liefde wil Stilaan komt daar een einde aan, en weldra is het volk van die huichelarij geheel en al be wust. De politiek is heden onafscheid baar van de politiek, zoo leest men in Licht en Liefde. Hewel wat zal den snul uit De Vrije Werker nu zeggen, hij die be weert dat de christene vakvereeni- gingen buiten alle politiek bestaan Zwijgen als een graf, omdat hij weet dat hij de werklieden moet be- dodden en hen leugens wijs maken, om hen later als gedwee slaven te kunnen leveren. Licht en Liefde spieekt ook veel over zedelijkheid. Zou het geen woordje durven zeggen over Leopold II die met Carolina in on- gehuwden staat leeft en kinders koopt Of is de zedelijkheid enkel noodig voor arme drommels En zeggen dat wij zoo een vorst te betalen hebben tegen 3 l/2millioen per jaar Roept maar boeren en werklieden Leve de koning, het is toch een dure vogel, die gij moogt onderhouden. tegen het Wetsvoorstel Woeste betrekkelijk de Normaalscholen. i die enkel werken, dan als de werklieden in strijd zijn voor hun loon. De rechtbank heeft alras ondervonden, hoe lichtzinnig men werklieden vervolgt, zelfs dan wanneer de feiten niet zijn bewezen, zelfs dan wanneer er tegen de beschuldigden niets ten hunnen laste wordt aangehaald. Onmiddelijk wierden dan ook Verstraeten en De Waei buiten zaak gesteld en bleef er enkel nog over, dat C... de twee onderkrui- de Groote Markt NAAR GENT. Verleden Dinsdag was er opnieuw kwestie van artikel 310 dit fameus artikel van 't straf wetboek, dat men zoo gemakkelijk toepast wanneer het werklieden geldt, dat zoo streng is om dezen in den bak te stoppen die strijden om meer loon of betere werkvoorwaarden, en dat nooit in toepassing komt wanneer het toe passelijk is op de patroons. Deze laatste zijn gewoonlijk rijke heeren, de wet is ten hunnen voordeele gemaakt en 't spreekt dus van zelfs, dal ook alleen werklieden dienen getroffen te worden. 't Is reeds lang dat den heer Procureur des Konings, een onderzoek heeft doen instellen, nopens een feit door patroons van Aalst ge pleegd, op inbreuk van de vrijheid van den arbeid, en tot heden hooren wij er niets meer van. Zal dit misschien in den doofpot worden ge stoken Ik zeg en herhaal wat ik vroeger heb geschreven wordt er geen gevolg aan ons schrijven gegeven, dat het laatste woord hier over nog niet is gezegd, en die zaak in de Kamer te berde zal worden gebracht. Onzen vriend Flips Henri met drie andere werklieden, verscheen nu verleden dinsdag voor de correctionneele rechtbank van Dender monde, allen beticht bedreigingen te hebben uitgesproken tegen een soort onderkruipers, pers van Waesmunster, op zou hebben bedreigd, hun in 't water te wer pen en hen te versassen. Uit hunne verklaringen bleek, dat zij C... op dien oogenblik niet kenden en het een meestergast is, die C... heeft aangeduid. Had dien meestergast soms belang C. te doen vervolgen Mogelijk wel om een pluim- ken op den hoed te kunnen steken en M. Marchant te behagen, 't Is lief voor dien kerel. Het viel dan ook heel gemakkelijk voor M. De Swarte, advokaat te Brussel, de onschuld van dien jongen te pleiten, en vroeg de vrij spraak. Het Openbaar Ministerie meende dat er moest gestraft worden en vroeg aan de recht bank gezien het goede verleden van den be tichte. zelfs Ie gaan onder de minimum straf, die 26 franken boet is, en zoo is het zeker dat C... zoo niet vrij, dan hoogstens een tiental franken boet voorwaardelijk zai oploopeu. Blijft nu nog de zaak Flips, die beschuldigd wordt bedreigingen geuit te hebben te Waes- munster, iri de herberg van De Maere Frans en in den trein. Hiervoor zijn Van Overloop Petrus en De Maere, de beide onderkruipers der werksta king Marchant, getuigen ten laste en De Nys van Dendermonde en de vrouw der herberg van Waesmunster, Maria Garlou, ten ontlaste. De twee getuigen ten laste houden staan, dat Flips hen heeft bedreigd, èn in de herberg èn in den trein, terwijl de twee getuigen ter ontlasting het tegenovergestelde beweren. Doch men hoort alras hunne tegenstrijdige verklaringen en in 't nauw gebracht verklaart den eenen getuige dal de bedreigingen in de herberg niet hebben plaats genad terwijl den anderen (Petius Van Overloop) het houdt staan. De Swarte merkt aan da rechtbank op, dat dien geluige tijdens het onderzoek zelfs de herbergierster Garlou als getuigen bad opgege ven, als zou zij, de bedreigingen hebben ge hoord, en hier is nu die zelfde vrouw die veiklaart met den anderen beschuldiger dat er geeae bedreigingen in haar huis zijn gedaan Flips verhaalt nu omstandig de feiten. Hij verklaart dat hij door 't Gemengd Gomiteit der stakers gelast is geworden de ondei kruipers te gaan opzoeken, om hen te trachten te overha len en desnoods hun geld aan te bieden om niet meer te komen onderkruipen naar Aalst. llij is minzaam en in de beste betrekkingen met hen omgegaan, ze hebben samen een glas bier gedronken en zijn overeen gekomen hun werk te bezorgen in Dendermonde en moesten zij er schade door lijden hen die te vergoeden. Zij waren van akkoord, 's Anderendaags is hij hen te Dendermonde in de statie aan den trein gaan opwachten en daar ze niet wilden uil stappen is hij mede naar Aalst gereisd alwaar hij woont. Hij gansch alleen zou in den trein twee mannen bedreigd hebben door het venster te smijten M. De Swarte haalt het rechterlijk ver leden aan van de twee beschuldigers De Maere en Van Overloop waaruit blijkt, dat beiden reeds zijn gestraft geworden om eene oude vrouw van 90 jaar oud met modder te hebben beworpen, om afbraak te doen aan St.Antonius kapel te Waesmunster dat De Maere daaren- R De Ligue de l'Enseignemsnt van B:ussel verzoekt alle vereenigingsn die het voorstel van Woeste als noodlottig aanziet., de volgende dag- wrde te stemmen en ze te sturen aan den voor zitter der Kamer van Volksveitegenwoordigers. De (naam groep). Gezien artikel 21 van de organieke wet op het Lager onderwijs aan de Provinciën en gemeen ten het onbetwistbaar recht toekent normaal scholen te stichten Dat het in toepassing van dit princiep is dat de stad Brussel en de provincie Henegouwen ge stichten van normaal onderwijs hebben inge richt waarvan de organisatie beantwoordt aan de moderne pedagogische wetenschap Gezien het behoud van die bepaling, des te meer onontbeerlijk is, daar, sinds 1884, het gou vernement 14 normaalscholen van den Staat heeft afgeschaft, op een totaal van 27 en aldus het aanwerven van het onderwijzend personeel der gemeentescholen onder de gediplomeerden van de officieele normaalscholen, langs om moeilijker wordt Aangezien dat, des ondanks, en ten einde den toestand van het wereldlijk onderwijs in minder heid te brengen tegenover de confessioneele nor maal scholen. M. Woeste in de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel heeft neeigelegd, waarbij de ïechten dei Provincie en gemeente worden gekortwiekt, en aan het artikel 21 der onderwijswet wordt toegevoegd Het oprichten van Normaalscholen door Provin 0 ciën en gemeenten is onderivorpen aan de goedkeuring des Konings. De goedkeuring des Konings is altijd herroepelijk Gezien dit wetsvoorstel een nieuwe aanslag is op de vrijheid van onderwijs, aan de provinciale en gemeentemacht en aan het princiep van de verwereldlijking van het openbaar onderwijs Dat het zelfs de bestaande normaalscholen, door Provinciën en Gemeenten gesticht, be dreigt, daar de voorsteller verklaai d heeft, dat naar zijn gedacht, de wet eene terugwerkende kracht kon hebben Protesteert krachtdadig en drukt den wensch uit het door de Wetgevende Kamers te zien ver werpen. Mce'en wij aandringen op talrijke deelname aan de protestbetooging tegen het fameus wets voorstel Woeste, die Zondag aanstaande te Gent wordt gehouden Neen, alle verdedigers van het officieel onder wijs zullen hunnen plicht begrijpen en met liefde zicb de opoffering getroosten der kosten, die zulke reis vergen kan. Het is noodig dat het protest zoo groot moge lijk weze, want den aanslag die Woesie wil ple gen is te gioot om ons niet met energie en wils kracht te verzetten. Schrijft dus allen in, in Hand aan Hand, Van Wambekekaai. De prijs is enkel 1,20 fr. per coupon. Heen en terug. Men schrijft in tot Donderdag avond. REIZIGERSCLUB. De leden die mede reizen naar Gent op Zondag toekomende,20 Juni, voor de betooging tegen het ontwerp Woeste, zullen de coupons van de Reizigersclub beko men. Men kan zich laten inschrijven rot Don derdag bij den bode en in het lokaal Hand aan Hand. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2