EEN EN ANDER. IN 'T FABRIEK DE VISCOSE. KINA FOUASSIN Staking te Ninove. Dat elk Vooruitmoest lezen I boven nog veroordeeld is geweest voor 3 maan den gevang om te stelen dat Van Overloop reeds te Brussel is aangehouden geweest als landlooper, dat hij daarenboven nog te ver antwoorden heeft voor vernieling van meubi laire voorwerpen, dat zij te Waesmunsler al gemeen gekend zijn als mannen van de ge meenste soort en dan ook rog groote luiërik- ken die zelden werken. Ik haal dit alles aan, zegt M. De Swarte, om aan de rechtbank te toonen, -dat die beide getuigenissen niet veel waarde kunnen hebben en om u te zeggen, dat het gewoonlijk die soort lui is, die den rol van onderkruiper vervult. Daar tegenover hebt ge de beschuldigden die ein zijn, en nog nooit voor de rechtbank zijn moeten verschijnen Hij komt nu terug op hunne tegenstrijdige verklaringen en zegt dat de rechtbank wel zal inzien dat die kerels het enkel gemunt hebben, om kost wat kost te doen straffen. De rechtbank heeft zich in menig ander ge val van dien aard toegevend getoond en zij zal het nu eene andere maal doen. Hii vraagt dus ook de vrijspraak. Het Openbaar Ministerie meent grond genoeg te vinden om te doen straffen. De wet spreekt ook van vreesaanjaging. Alle dagen was er rumoer en samenscholingen in de straten van Aalst en dit is vreesaanjaging. Indien de rechtbank meent, dat er geene bedreigingen zijn geweest, vreesaanjaging was er wel en dit moet. gestraft worden. De uitspraak binnen acht dagen. Alles laat ons dus opnieuw eene lichte straf voorzien. En zoo eindigt dit fameus proces in een onbeduidend iets, en waarvoor een onder zoeksrechter bijna een ganschen dag zijn kos- telijken tijd in Aalst heeft verspeeld, tijd die hij zoo zeer noodig heeft, om andere zaken grondig te onderzoeken. Maar hier was er een secretaris der socialis tische vakbonden te treffen, en daarom moest alles in 't werk worden gesteld. Och arme De gewone onderkruipers kunnen hun por tret vinden, in dit door De Swarte geschetst in het hooger proces luiërikken, nietdeugen, dieven, zatlappen en landloopers Wie is er nog geneigd tot die soort te be- hooren Wij zullen zien. De dompers gaan vooruit. Op zijn zeeldraaiërs zeker? Ja, beste vriend. Te Mecbelen was het zondag kiezing voor een provinciaal lid in dit kanton (Mechelen Noord) en alhoewel de dompers in de vorige kiezing eene meerderheid van 200 stemmen hadden, verliezen zij nu hunnen zetel 4035 stemmen tegen 40; stemmen gegeven aan den klerikaal. Dit is dus een goed voorteeken voor de kamerkiezing van toekomend jaar. Mochten wij er eindelijk van verlost gera ken, dat in 't belang van 't arbeidende volk. Wij zouden tegen den godsdienst zijn, moesten wij melden dat er een geestelijk man van den buiten opspraak in jzijne gemeente heeft gemaakt met te veel lief kozingen te betuigen aan eene gehuwde vrouw. Men zegt dat hij de bergen van Josephat ileedt reizen, de fontein spruiten in het dal zijner allerliefste. Dit spelletje duurde reeds laag, 't is ter pore gekomen van zijn bisschop, die er een einde heeft aan gesteld, door maatregelen te neoaen waarover hij beschikte. Eene goudmijn in Aalst. Weet ge 't nog niet lezer of lezeres 't Is Licht en Liefde die het zegt en dan is 't toch waar. Waar is de goudmijn zult ge vragen Welnu iu ieder huis, waar men het avondgebed luidop en te zamen zegt. Nu is de sociale kwestie opgelost wie hon ger heeft, wie over een loon beschikt ontoerei kend om er mede rond te komen, wie gebrek lijdt en slordige kleederen bezit, die hebben maar 's avonds luidop en gezamentlijk te bid den en geput aan de goudmijn, uwe armoede verdwijnt, den tekort is weg en de weelde en overvloed treedt binnen. De strijd der katholieke werklieden om meer loon en betere werkvoorwaarden is dus opge geven, zij zullen zich redden met bidden. 't Is jammer dat die goudmijn niets bij brengt aan eene ledige kas, waar men drie dagen mag voor bidden zonder dat er een broodje zal ingetooverd zijn 1 Dus eene goud mijn weinig van waarde. Te Lede sterven er veel kinderen. Er zijn reeds dagen geweest van zeven sterf gevallen 1... De dokters zij zijn met drieën in die ge meente zijn overlast van werk, en men vertelt ons dat er éénen meer dan 5oo zieke nen te bezoeken heeft 1... In een huis waren ef- vijfkinders, en dezen hadden hunne nachtrust te nemen allen in één en hetzelfde bed Drie lagen er aan 't hoofd en twee aan 't voet einde Een was er ziek en lag er 's morgens tus- schen zijn broêr en zustertje dood Thans zijn er nog twee gevolgd. In een huis waar er groote armoede heerscht is de moeder met drie kinderen ziek Hoe moet het er daar uitzien En 't schijnt dat er in dit gezin geene hulp binnen komt Wordt er daar voor geen /erschoon en ver- zuivering gezorgd, dan mag er daar voor be smetting gevreesd worden. En welke maatregelen neemt het gemeente bestuur Men heeft ons er geene opgesomd en zelfs zijn de scholen nog niet gesloten, al hoewel de ziekte er reeds 3 a 4 weken duurt en er dagelijks 3, 5 en 7 kinderen sterven Mij dunkt dat daar van hoogerhand moet tusschen gekomen worden, want wie zegt ons dat de ziekte zich niet uitbreidt tot de aanpa lende gemeenten en niet komt overgewaaid naar Aalst. Wij vernemen dat daar nog al misbruiken bestaan,, van zekere mannen die zouden gebruik maken van de werkeloosheid der werklieden, en hen doen aannemen mits enkele franken te beta len als vergoeding. Weten de heeren daar iets van Wij meenen neen en wij hopen dat daar ook een onderzoek zal over geschieden. Wij vernemen ook dat men er zoo moeilijk een brieije aflevert voor werkongevallen. Zoo is er deze week een werkman die zich verbrand aan de hand, en den directeur zegde hem dat het eene ziekte is in 't bloed. Met groote moeite krijgt hij een briefje om tot den dokter te gaan gelukkig is de werkman niet in de onmogelijkheid van te werken en lijdt dus geene schade. Doch in het tegenovergesteld geval zou de werkman alleen de schade te dragen hebben en 't is hierom dat wij er op wijzen, om in 't vervolg zoo gemakkelijk de werklieden niet wandelen te zenden. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Maandag 11 zijn de continues werkers van het tabriek Stichelmans in staking ge gaan. De reden is meer werk dat men wilt opleggen aan de molenwerkers. Tot heden werkte men op eenen molen met 2 kanten, nu wilt men 25 molens doen bewerken door 17 mannen of 8 werklieden minder voor 't zelfde werk. Dit wilden de werklieden niet aanvaar den en zijn met M. gaan spreken op het bureel, die zegde, dat hetgeen hij wilde moest gebeuren. Als de werklieden dit vernamen, verlieten zij het fabriek ten ge- talle van 25 de nachtwerkers tien in getal hebben ook het werk niet hervat en zoo zijn er nu 35 stakers, doch wellicht zullen al de werklieden van het fabriek op vol gent- lijk gedwongen stakers worden. Óp heden zijn de enkele katoenspoelders en haspe- laarsters ten getalle van 55, in gedwongen werkverlet. In het gansch fabriek werken circa 600 werklieden. Deze strijd is van groot belang zoowel voor de Aalstersche als voor de Ninoof- sche garenwerkers (sters) en wij zullen onze mannen op de hoogte houden van dezen strijd, in het blad Vooruit en Recht en Vrijheid N. B. De patroon heeft reeds het loon van 2,50 fr. willen verhoogen, op 2,50 fr. 2,62 fr. 2,72 tr. en 2,85 fr., dit volgens het getal spiilen en kanten die de werklieden zouden bewerken. In geheime stemming hebben de stakers zulks verworpen, om rede dat de patroon de tabel met spillen en kanten niet geven wilt aan de werklieden, voor het opgegeven loon te winnen. H. F. Dat in ons land, gansch de wei kersstand Het blad Vooruit moest lezen, Dan zou alias, de zwoegersklas Zoo kruipend niet meer wezen Dan zou men niet, lijk 't nu geschied Ons leider, ah sc!=-'p---kud.j-... Als een orkaan, zou 't volk opstaan En 't slavenjuk afschudden. 3. De werkersschaar, zou dan heel klaar Zijn waarde als mensch begrijpen, Men zou voortaan, het volk stilaan Van lam tot leeuw zien rijpen. 4* Dan zou men zien, dat de werkliên Al 't onrecht zouden wreken. Zij zouden dan, als éénen man Te saam hun boeien breken. 5. Geen enk'len heer, zou dan niet meer Het volk kunnen verblinden, Zij zou'n gewis, als 't staking is Geen onderkruipers vinden. 6. Men zou niet meer, zooals weleer 't Volk als slaven doen buigen, En geen rijkaard, zou nog op aard Aan 't bloed der wroeters zuigen. 7- Het blad Vooruit kost maar een duit 't Orgaan der proletaren, 't Verlicht den geest, van al wie 't leest 't Strijdt voor de werkersscharen. 8. Dat in ons land, gansch de werkersstand Het blad Vooruit moest lezen, Dan zou alras, de zwoegersklas Zoo kruipend niet meer wezen Een Jonge Werkman. LESSEN VOOR DE MUZIKANTEN, om 7 uren 's av«=ds. Den Dinsdag voor de pistons, trompetten e« bugels. Den Woensdag voor de bassen, trombons, barytons, alto's en saxephons. Zaterdag algemeene repetitie, om 9 urea juist. 1. 2.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3