Opslag voor de Bouwwerklieden. KINA FOÜASSIN De Christene Democraten Buitengewone Groote Lutte io brooder) van I 1/2 kilo noodig heelt, nu reeds wekelijks 1,10 fr. meer mag uit geven dan vroeger. En zeggen dat den werkman om zijn loon met één frank per week te verhoogen soms weken en maanden moet in staking gaan Ja, ja, wij leven in eene kapitalistische maatschappij die zóó MOET blijven en niet mag veranderd worden, voor libera len, christene democraten en katholieken. Wij zeggen tot de werklieden over weegt het voordeel dat de coöperatie u be rokkent, en koopt er al uwe nenoodigheden dan zult ge u wekelijks veel boni doen. In Hand aan Hand, koopt men de beste, de sterkste, de netste schoe nen, veel goedkooper dan elders. Nu kermis nadert, zullen er vele gezinnen schoenen noodig hebben en wij raden dezen aan een kijkje te gaan netnen. De ingang is vrij voor eenieder. In Gent is er in den gemeenteraad aange nomen het minimumloon voor bet stadswerk volgender wijze te verhoogen Voor de metsers is het loon gebracht van 40 op 42 centiemen per uur Voor de metserdieners van 33 op 35 cen tiemen per uur Voor de cimenteerders op 42 centiemen per uur Voor de cimenteerders-helpers op 35 cen tiemen per uur Voor de vloerder-dieners op 34 centiemen per uur Voor alle stadswerk geldt steeds den maxi- malen 10 urendag. Wanneer bij noodzakelijk heid meer dan 10 uren wordt gewerkt, moet er worden meer betaald. Bravo Anseele Toch reeds iets dat de werklieden hebben bekomen sinds ge de schepenfrak aangetrokken en de stadsfinantiën in handen hebt genomen Hier te Aalst zijn de stadsfinantiën in d'han- den van M. Moyersoen (een domper met ge negenheid voor de werklieden op papier) en hier is het loon voor de metsers 35 centie men per uur En voor de andere stadswerkiieden is het loon nog erbarmlijker en men heeft er zelfs van 1,98 frank per dag voor 12 uren werken... in den zomer en van 'nen goeiën frank per dag in den winter En hier zijn het katholieken die over alles den baas spelen 't Zijn zulke vrienden van den werkman M. Moyersoen ge waart daar over 'nen goeiën tijd zoo fier, als ge op 't fabriek Roos- Geerinckx-De Naeyer, Tragel, uitgenoodigd wierd, toen zij zinnens waren wat opslag te geven aan hunne werklieden dan staptet gij fier op als wildel gij toonen, dat het door uw toedoen of medehulp was, dat dien opslag wierd gegeven g'herinnert u toch nog, dien opslag, toen de werklieden in bijna alle fabrie ken van de stad reeds opslag hadden veroverd Welnu het karig loon der stadswerkiieden j en bedienden, champetters en concierge van 't landhuis Staafken daar zoo toch ook j wel wat mogen verhoogd worden, niet waar? M. Moyersoen dit hangt van uwen goeden wil af, en wij zullen eens zien, hoever uwe genegenheid voor het werkvolk strekt. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Reode Leeuw hebben zondag hun vaandel van den wijkclub van den Osbroeck ingehuldigd en men is ons komen zeggen, dat er daar sprekers zijn ge weest die gemeend hebben eens te moeten donderen op de socialisten. Men zou daar verteld hebben, dal de bak kers van Vooruil in Gent, 92 uren per week werken en hiervoor 9 franken betaald wor den Was dien spreker een gek 't Moet zijn, anders zou hij zulke beestigheden niet uitkra men, want in Gent werken de bakkers van Vooruit acht (8) uren zij werken er met drie ploegen en winnen een goed loon. Overigens hij komt klagen dat de bedienden der coöperatieven te weinig winnen en meestal worden zij uitgekreten zoowel te Geut als te Aalst en elders als goeilevers, levende op 't zweet van 't wei kende volk Dus nu eens zijn onze bedienden uitgebui- lerien en dan eens vetleggers, dit naar gelang onze tegenstrevers meenen ons best te kunnen lasteren. Een onzer vrienden ongelukkiglijk niet goed ter taal om in 't openbaar te spreken heeft dien spreker welverdiend naar 't hoofd geslingerd dat bij loog. Wij hopen wel dien leugenaar ook eens in 't openbaar te hooren, om hem dan het schoentje te kunnen aantrekken, dal hem past. Een anderen maakte daar een bijzonder goed reclaam voor 't Volkshuis van Brussel. Hij zegde, wat kennis te hebben van de stof en in 't Volkshuis een costuum in de etalage gezien te hebben, dat 15 franken was geteekend en dat de stof minstens 12 franken waarde had Dezen vriend mogen wij op zijne stommi teit niet wijzen, maar hem wel bedanken voor 't reclaam dat hij voor 't Volkshuis kosteloos heelt gemaakt. Hopen wij dat de omstaanders hem goed zullen begrepen hebben en in het voordeel van hunnen zak, zich in 't Volkshuis te Brussel van kleederen zullen voorzien. Terloops zij gezegd, dat dezen die zich moeiëlijk naar Brussel kunnen begeven, en begeeren uiterst goedkoope stof te koopen. die ook kunnen krijgen in Hand aan Hand te Aalst. Die heeren zouden zich daar uitgelaten heb ben TEGEN de coöperatieven in 't voordeel der kleine burgers. Eerst en vooral zullen wij die heeren doen opmerken, dat de coöperatieven veel goeds en voordeel berokkenen aan de werklieden, die datik de coöperatieven zich goedkoope waren kunnen aanschaffen, iets wal hun toestand iets of wat verbeterd of hunne armoede draaglijker maakt. Overigens 't reklaam voor 't Volkshuis van Brussel van eeD der sprekers is daar het schoonste bewijs van. Voor die heeren moet dus het belang der werkersklasse van kant worden gezet, voor 'l belang der kleine burgers, die zich overi gens toch altijd aan den kant der grooten scharen En weten die heeren niet, dat de afschaf fing der coöperatieven toch niets of heel wei nig zou baten voor de kleine burgerij Wat zien we op dezen oogenblik Wel, bijna overal rijzen er groote magazijnen op, als Tietz, Delhaize, den Bon Marché, enz. enz die suc cursalen oprichten in de steden en gemeenten en zelfs daar waar er geene coöperatieven be staan, zooals in de meeste buitengemeenten, treft men huizen van Delhaize en anderen aan. Mogelijk is dit om de kleine burgers te redden Het argument van die heeren, als zouden de coöperatieven de kleine burgerij dooden is dus flauw en dom. Maar waar de domheid haar toppunt bereikt is daar, wanneer men weet dat de Christene democraten zich vijan dig verklaren aan de coöperatieven ten voor- deele der kleine burgerij en ia 't nadeel der werklieden want zonder de coöperatieven was het brood in prijs tegenwoordig minstens 10 centiemen hooger en dat zij zelf, aan coöperatie doen Hier te Aalst hebben de christene democra ten eene coöperatieve bakkerij, een coöperatief tabakfabriek te Denderhautem hebben zij eene coöperatieve weverij gehad. Overal daar waar zij een weinig aanhang hebben, stichten zij coöperatieven mogelijk is dit om de kleine burgerij te bevoordeeligen Dit alles laat ons zien, hoe dom en onwe tend zelfs de woordvoerders der christene democraten zijn Zij weten zelfs niet water in hunne eigene partij gebeurd en bestaat Arme partij, die zulke hoofdmannen be zit Z'hebben er ook gedonderd op de katholieke partij die vier stemmen geeft aan den rijkeen eene stem aan den werkman, maar heel een voudig weg vergeten te zeggen, dat de werk lieden dit stuk stemrecht te danken hebben aan de energie en wilskracht der socialisten en dat de christene democraten nog in de ran gen stonden der oude bewaarders wanneer onze vrienden door hunne benden huur lingen laffelijk wierden vermoord om dit stuk recht te eischen, en dat de christene democraten maar in't politiek leven zijn getreden, nadat de socialisten het slem- recht hadden veroverd. Zoozeel eerlijkheid om dit te bekennen mist ten zij. Het moest ook uitkomen op 't bedrog dat de socialisten in het arrondissement Kortrijk tegenover de christene democraten zouden ge pleegd hebben. Tot vervelens toe, is dit reeds in ons blad besproken geworden en wij herinneren dat nopens dit punt Plancquaert hier te Aalst uit gedaagd is geworden op eene tegensprekelijke meeting met De Bunne, den knappen socialis- tischen volksvertegenwoordiger van Kortrijk, en dat Plancquaert eenvoudig weg heeft gewei gerd onder voorwendsel dat hij niet diende als speelbal om propaganda voor de socialisten met zijn persoon te maken. Plancquaert moet dus wel overtuigd zijn, dat hij geslagen uit dit debat zou komen, an ders zou hij zich niet laten beroepen Onder voorwendsel dat er dus te Kortrijk bedrog tegenover hem is gepleegd, zal hij toe komend jaar alleen opkomen, aldus trachtende den zetel van De Bunne te ontnemen, die met eene zeer kleine meerderheid was gekozen. éalt De Bunne in Kortrijk dan komt er een katholiek in de plaats en Plancquaert en de christene democraten in 't algemeen die bewee- ren te strijden tegen het katholiek gouverne ment zullen dit zelve hebben versterkt tot groot nadeel van boeren werkman. Hopen wij echter dat Plancquaert in zijne verwachtingen te leur zal worden gesteld en dat hij in 't zand moet bijten in Kortrijk, zoo als hij in 'tzand heeft gebeten te Dendermonde. De knappe werking van onzen vriend De Bunne in de Kamer, laat ons echter eene groote aanwinst van stemmen voorzien. Wij mogen dus besluiten, dat het vlagge- feest der christene democraten ontaard is, in een aanval in regel op de socialistische partij, een aanval met domme en stomme argumen ten. En er zich moeten legen den kop inloopen, dat is nog 't ergste van al, voor die bekwame redenaars. N. B. Tot onze vrienden zeggen wij als zij ons nog hooren lasteren op eene meeting, een debat voor te stellen acht dagen daarna, op dezelfde plaats. alf tei lei Vi op Dinsdag 6 Juli, 3= kermisdag, bei dei Ar Ft, Ier hei ga; tir co w; ge STAD AALST, HOUTMARKT. tusschen Henri Moens, Ferdinand Dubois, Karei Hylebos Henri Cantigneau, Alfred Druart, vlamingen, en Raoul Sainte», Richard Fauconnier, Paternoster, Picard, Dubuisson, walea. J

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2