9e Jaar. N° 26. 27 Juni 1909. Onbekend in het Vlaamsche land Nichels Alfred. KINA FOUASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. -A-ILZFIFtiEID TsTXGIEilEILS, Maanstraat, 18, AALST. 0 f VERGADERINGEN. 'k Weet niet of dien titel wel past bovenaan het artikel, dat ik wensch te schrijven, maar iets is zeker, dat de socialistische coöperatie De Roode Leeuw van Aalst niet genoeg klanten bezit in het vlaamsche land Ten titel van inlichting willen wij zeggen dat De Roode Leeuw eene samenwerken de maatschappij is, waar er rol- en smoor tabak wordt vervaardigd en dat wij in het walenland een groot deel der socialistische coöperatieven als klanten hebben, een bewijs dat onze waar voldoet voor wat de hoedanig heid en den prijs belrett. In de coöperatief De Roode Leeuw werken voor den oogenbhk een 30tal werk lieden, die in de mogelijkheid zijn gesteld hun brood te verdienen, zonder afhankelijk te zijn van kapitalisten en die dus gelegenheid hebben, zonder gevaar van vervolging en broodrooving, socialistische propaganda te maken, iets wat zij graag en opperbest doen. Als men weet dat de coöperatief De Roode Leeuw begonnen is met een inkas van 96 franken centen vaü den vakbond der socia listische tabakbewerkers dat de werkmen- schen zich leenden en offerden om na hunne dagtaak bij hunnen patroon-kapitalist nog te komen werken voor hunne samenwerking en dat dit werk geheel en al kosteloos geschiedde, ten einde een klein kapitaaltje te vergaren, noodig om den handel te kunnen volhouden dat dit kosteloos werk verricht werd op den zolder van gezel Josse Nichels die heel bereid willig zijn huis hiertoe ook kosteloos leende, dat de voortgebrachte waar moest vervent worden in concurrentie van machtige fabri kanten, die beschikten over groote fortuinen, die hen toelieten hunne tabakken veel goed- kooper te koopen dan wij die machienen had den die wij misten, dan moet men onwillekeu rig in bewondering staan dat onze coöperatief zich heeft kunnen oprichten en van een onbe duidend iets tegenwoordig een ernstig en wel ingericht fabriek is geworden, dat tegenwoor dig geheel machinaal is ingericht met meka- nieken naar de laatste uitvindingen en dat wij ook niettegenstaande de machtige tabakfabri kanten, niet hoeven te schrikken voor wat de concurrentie betreft en dit zelfs ondanks den hoogeren tarief waaraan onze werklieden ar beiden. Wij zouden hier aan onze plichten te kort komen, nu wij van de coöperatief De Roode Leeuw spreken, moesten wij geen woordje van dank zeggen aan al dezen die hel hunne hebben bijgedragen, die dagen en nachten kosteloos hebben gewerkt en gezwoegd, om onze samenwerking te brengen op den hoogen sport der ladder, waarop zij zich heden be vindt. Dit toont ons wat de werklieden kunnen als zij willen dit toont ons welken taaien wil en moed er noodig is om socialistische inrichtin gen te doen ontstaan, ze te doen groeien en bloeieD midden een kapitalistenwereld, die beschikken over groote kapitalen en macht, midden laster en vervolgingswoede, die nooit ontbreekt wanneer het maar socialistische in richtingen geldt. Hulde dus aan hen die het hoofd hebben weten te bieden aan dit alles en vol hebben gehouden. Van op den zolder van gezel Nichels zijn wij verhuisd naar een stal vroeger een kolenmagazijn om eindelijk te komen in 't lokaal De Roode Leeuw Korte Zout- straat, Aalst, waar wij over ruime werkzalen beschikken, met bureelen en schoouen café. Wij hebben nu gezien wat moeite en opoffe ringen het gevergd heeft om de Roode Leeuw te brengen wat hij tegenwoordig is en onnoodig er bij te voegen wat kommer- loóze dagen en slapelooze nachten het heeft berokkend aan dezen die den blok voor 't gat hebben moeten slijpen want wij bekennen het graag, in geldelijken nood hebben wij meermalen verkeerd. Doch het is niet voldoende voor de werken de klasse fier te zijn op inrichtingen die in zulke ongunstige voorwaarden toch groot zijn geworden er moet ook genegenheid zijn en die kan maar komen door den rol- en smoor- tabak te verbruiken van de Roode Leeuw de eenigste socialistische inrichting van dien aard die hier ten lande bestaat. Wij hebben ons voorgenomen ons perso neel te doen verdubbelen, maar dit hangt niet alleenlijk af van onzen goeden wil, wij hebben den steun noodig van de vlaamsche arbeiders, van de vlaamsche socialisten,die rol-en smoor tabak verkoopen en verbruiken. En waarom zouden de vlaamsche arbeiders ons zooveel genegenheid niet betoonen als de waalsche Waarom zouden de vlaamsche coöperatie ven den rol- en smoortabak van onze socialis tische coöperatief niet verkoopen, daar zij de verzekering hebben dat onze waar ver al de andere overtreft voor wat reinigheid in de be werking aangaat Waarom zou het vlaamsche volk niet mede helpen om een nieuw leger van werklieden als bedienden in onze inrichting te doen aanne men, aldus het hunne bijbrengende een nieuw leger vrij en onafhankelijke mannen te vormen die zonder de vervolgingswoede van wege de kapitalistische patroons te moeten vreezen, onze socialistische gedachten kunnen voortzet ten en mede werken tot de algeheele vrijma king van het proletariaat Waarom zouden de vlaamsche socialisten ons niet helpen winsten te verwezentlijken, winsten die nu in den zak gaan der rijke fabri kanten en aandeelhouders, winsten die nu dienen om het socialisme te bestrijdeu en tegen te werken, winsten die eens in onze handen kunnen gebruikt worden om andere socialisti sche werkingen te helpen en te steunen, want vergeet niet, vlaamsche vrienden, onze statu ten schrijven voor dat 25 per honderd van de gedane winsten kunnen gebruikt worden voor sociale werken. En de socialistische pers Deze ook zal bij springen, deze ook moet en zal mede ieveren om ons labakfabriek te doen groeien en bloei en, dit niet alleenlijk omdat zij haar aandeel zal ontvangen van de gedane winsten, maar ook omdat zij aldus medehelpt tot de vrijma king van de werklieden, die op hunne beurt meer en beter in de gelegenheid verkeeren, zooals wij hooger zegden, om socialistische propaganda te maken voor onze edele volks zaak. Rekenen wij dus op de medehulp van gansch het vlaamsch socialistisch leger, in de hoop spoedig tot ons gewenscht en beoogd doel te geraken, want vergeten wij niet de wijze spreuk De vrijmaking der werkende klasse zal haar eigen werk zijn. Bovenstaande artikel is verschenen in Vooruit van verleden Zondag en wij nemen hem over, zooals alle socialistische vlaamsche weekbladen zullen doen, te meer, omdat ook de Aalstersche socialisten niet genoeg de Coöperatief De Roode Leeuw indachtig zijn. Het is ontegensprekelijk, den rol- en smoor tabak evenaart, overtreft zelfs allen anderen, in hoedanigheid en smaak, en toch zijn er nog zooveel tabakverbruikers, die alhoewel veel genegenheid toonende voor de Socialisten, toch niet onze waar verbruiken Dat is verkeerd Ge zoudt moeten voor princiep nemen, enkel de waar te verbruiken van uwe eigene inrichtingen en zelfs bij de winkeliers aandringen om onzen tabak te ver koopen. De prijzen zijn laag en de voorwaarden heel voordeelig. Vrienden van Aalst, wij rekenen op uwe medehulp en propaganda voor de goede zaak. Als elk mede helpt is den last klein en 't verrichte werk groot. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 ceDt. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Buiten België Een jaar Men abonneert zich op alle postbureelen REIZIGERSCLUB. Algemeene vergade ring, heden Zondag om 3 uren namiddag, op boet van 10 centiemen, in Hand aan Hand. Dagorde De reizen van dit jaar. Om 2 uren vergadert het Bestuur. ESPADRILLENMA KERS. Op Maandag 28 Juni, om 4 uren namiddag, algemeene verga dering, op boet van 10 centiemen. BESTUURVERGADERINGEN. Katoenbewerkers. Dinsdag avond om 8 uren. Ziekenbond. Woensdag avond om 8 uren. Coöperatie. Vrijdag avond om 8 uren. Algemeene repetitie voor de fanfare Hand aan Hand. Zaterdag om 9 uren juist. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1