Buiten allé politiek BERICHT. Een niet te begrijpen besluit. 't Gaat opperbest in de Viscose. DE BOO DE LEEUW. Om des te beter de menschen te kunnen vangen en hen in te lijven in 't katholieke leger, bazuinen de hoofden der christene vakbonden bijna gedurig en onophoudend uit dat hunne bonden buiten alle politiek bestaan, dat er bij hen van geen politiek wordt gespro ken, mogelijk wel omdat de werkende klas een walg krijgt van de politiek der dompers, die sedert 25 jaar aan 'l bewind zijn en tot heden weinig iets doeltreffend hebben verricht. Op eene meeting die wij te Nieuwerkerken hadden met Van Schuylenbergh, verdedigden wij de politieke vakvereenieingen en hij was er gekomen om er eene te slichten builen alle politiek Alhoewel wij goed weten, dat de christene vakvereenigingen politieke bonden zijn, het geen wij overigens altijd hebben beweerd, ge zegd en geschreven, bonden die voor doel hebben niet alleenlijk het werkende volk onder den hiel te houden, maar ook de heerschappij der katholieke bewaarders trachten te besten digen, toch is het altijd goed eens het schrif telijk bewijs in handen te hebben, dat zij wel politieke bonden zijn, en dan nog bet bewijs van een meer belangrijk mart, als den over- geloopen Piet. In Klokke Roeland van verleden Zondag, in De Vrijë Werker en zeker ook wel in De Dageraad ge moet welen vriend lezer, dat Van Schuylenbergh, wekelijks drie gazetten van de dompers mag drukken, en dat hij alle artikels ten minste in twee bladen opneemt, zooveel zetsel, dat toch betaald wordt, zegt den leepen verschijnt er een schrijven van E. V. Quaquebeke, schrijver van het nationaal Verbond der Christene Bouwwerkers van België, dal hij als antwoord aan De Vrijë Klok der Christene Democraten had gezon den en waaruit wij het volgende knippen Wij leeren aan de werklieden dat de ver st heffing hunner klasse niet gelegen is in enkele loonsverhoogingen noch werktijd- vermindering, (wat er nochtans veel kan aan medehelpen) maar in eene gansche ommekeering van het sociaal leven, in de heerschappij der christene grondbeginselen van rechtvaardigheid en liefde, toegepast in de betrekkingen tusschen de menschen in de wetgeving. Dit alles doet ten overvloede de onzin- nigheid uitschijnen van de onzijdige vak- vereenigingen, zooals sommige uwer aan- hangers ze opvatten Leg ze mij daar Piet Is me dat een zweep En dit plaatsen in bladen waarin ge zoo menig maal hebt beweerd, dat de Christene Vakbon den bestaan buiten alle politiek Hier is nu eens den aap uit de mouw ge kropen, en wij hopen dat de werklieden klaar zullen zien, in het spel van bedriegt den boer Zij noemen zich christene vakbon den Huichelarij vrienden, want aan nie mand wordt er gevraagd of ze christen ofwel vrijdenker zijn. en er zijn bij de christene vakbonden in evenredigheid van 't getal leden, zooveel mannen die 's zondags niet ter kerke gaan, als in onze socialistische bonden, waar op dit gebied eenieder vrij is. Het doel waartoe de christene vakbonden zijn gesticht geworden, is enkel de werkende klasse haren strijd te verlammen, en de katho lieke partij, die eeuwige vijanden van den nederigen man, aan 'tbewind te houden. En daaraan laten zich nog werklieden beet nemen De lustreerders van 't fabriek Torley, die met den nacht arbeidden in den loop dér week van 12 tot 17 April laatstleden, hadden die week bij gebrek aan grondstof fen, drie nachten moeten verletten (Don derdag, Vrijdag en Zaterdagnacht). Men moet drie dagen zich aangeboden en geteekend hebben in het Stedelijk Werkeloozenfonds om den bijleg van de stad te kunnen genieten Nu 't was eerst Donderdag avond toen de werklieden vernamen dat zij bij gebrek aan grondstoffen niet moesten werken en daar den bediende van 't Stedelijk Werke loozenfonds tot 8 uren 's avonds op zijn bureel niet is, wat wij begrijpen, zoo kon den de werklieden niet teekenen. Dit was een buitengewoon geval niet voorzien in het reglement van 't Stedelijk Werkeloozenfonds en onze vereeniging schreef dan ook een brief aan dit bestuur, vragende dit te willen inzien, te meer om dat de werklieden een bewijsschrift had den van hun patroon, meldende dat zij drie nachten bij gebrek aan grondstoffen hadden moeten verletten. v Wij hebben nu verleden Vrijdag het volgende antwoord ontvangen Dus die nachtwerkers kunnen niet ge nieten van het Stedelijk Werkeloozen fonds Heeft men ooit dommer besluit ge hoord. Het Stedelijk Werkeloozenfonds ver leent onderstand aan de gesyndikeerde werklieden, die bij gebrek aan werk of grondstoffen, drie dagen in éene week tusschen Maandag en Zaterdag moe ten verletten. Op het onverwachts blijven de grond stoffen achterwege en wanneer des avonds de werklieden meenen te mogen werken worden zij naar huis gezonden. Al wie voor vijf centiemen gezond oor deel heeft zal met ons bekennen, dat de drie nachten werkverlèt die, die jongens I hebben opgeloopen, toch recht hadden op de stedelijke vergoeding, maar neen, het bestuur van het Stedelijk Werkeloozen- fonds denkt er anders over, en omdat de jongelingen 's morgens om 10. uren niet hebben geteekend in 't Stadhuis, wanneer zij des avonds om 7 uren, enkel te weten kwamen dat zij drie nachten niet moesten werken, daar om sluit men hen ook uit van de hulp van de stad. Kan het dommer De brief zegt Na onderzoek der zaak werd er beslist, enz. Welk onderzoek moest er hier gedaan worden Is het feit niet echt bevonden, dat de werklieden drie nachten verlet heb ben opgeloopen Voorzeker neen Wat moest er dan nog onderzocht wor den Wel niemendalle Tenzij men onder zocht of etn nachtwerker zooveel recht niet heeft als een dagwerker, en ZOO dom kan er niemand gevonden worden, om zulks te beweren, en nogthans moet men zich op dien basis stellen. Hadden de werklieden met den dag ge werkt, en men had hun 's morgens om 7 uren bericht, dat ze drie dagen moesten verletten, dan vroegen zij zich een bewijs op 't bureel en om 10 uren konden ze gaan teekenen nu werken zij met den nacht en omdat zij niet 's morgens hebben kun nen teekenen daarom sluit men hun uit. Zulk besluit gaat alle domheid te boven en nogthans 't is zoo. Er werd beslist Wat beduidt zulks Er komt niet voor eenparig beslist hetgeen ons laat ver onderstellen dat er verschil van opvatting is geweest en in dit geval is het noodig dat zij die zulk dom besluit nemen zich ook laten kennen. Inderdaad zij die deel maken van dit bestuur zijn er toch wel om de belangen der werklieden te verdedigen en ze moe ten dan ook durven de verantwoordelijk heid dragen van hunne stemmingen en be sluiten die ze nemen. Welaan Pierken den overgeloopene, wij richten ons tot u, en wij vragen uw oordeel. Keurt ge het besluit van het Bestuur van 't Stedelijk Werkeloozenfonds goed in de voorwaarden hierhooger aangehaald Neemt ge ons schrijven niet aan, doet dan een onderzoek bij uwe politieke vrien den zij zitten er met vijf op zeven, en hebben dus de overgroote meerderheid. Volgens hunnen wil en goeduunken wordt er daar dus gehandeld. Zij zullen u over die zaak heel nauw keurig kunnen inlichten en hunne stem ming kunnen verrechtvaardigen. Wij wachten. Morgen Maandag 28 Juni, om 8 urea zeer juist 'S avonds, worden al de leden op geroepen in het gewoon lokaal, De Rooda Leeuw; Korte Zoutstraat. Dezen die begeeren lid te wonden ran' den SoQialistischen Vrijdenkersbond, komen heden Zondag 27 Juni, om 21/2. ure, naar Hand aan Iland, alwaan de stichting zal plaats Hebben. Gezel Van da Meulebroucke van Gent, zal er tegenwoordig zijn. BELANGRIJK BERICHT. De leden der vereenigingen worden nogmaals verwittigd, dat al dezen die ziek zijn, zich eene kaart moeten aanschaffen in Hand aan Hand, op 't secretariaat. Enkel van den dag dat men de kaart haalt, wordt men als ziek aanzien. Wie geene kaart heeft kan niet genieten in geval van ziekte Dus opgepast niet komen zeggen 'k ben reeds vier of vijf dagen te huis. dezen of genen heeft het alle dagen gezien, dit alles komt niet meer in aanmeiking; enkel de kaart is het bewijs en niets anders. Aalst, den 10 Juni 1909. MIJNHEER, In zijne jongste zitting, heeft het Bestuur van ons Hulpfonds kennis genomen van Uw gegeid schrijven, gedagteekend 27 April 11. Na onder zoek der zaak werd er beslist, dat er aan uwe vraag geen gevolg kan gegeven worden. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering onzer ware achting. De Burgemeester-Voorzitter. M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris Schatbewaarder, Leo GEEROMS. Den Heere Schrijver der Socialistische Tex- tielbewerkersvereeniging Hand aan Hand Verleden week was het een waar hospitaal in 't fabriek der Viscose. Een aantal meisjes wierden aangedaan door pijnen in 't hoofd en den buik verschillige moesten er naar huis geleid worden, anderen konden herstellen met een geruimen tijd op den koer te wandelen. Dokter Grégoire, die bij de zieken was geroe pen, verklaarde dat het voortkwam van het drinkwater. Lollekens heer Dokter, want drinkwater die enkel pijn in 't hoofd en pijn in den buik veroor- zaakt AAN VROUWEN, en aan de mannen die dit zelfde water drinken, geen letsel berokkent, zulk water is wonderbaar. In de sulferage is er beden geen enkelen werk man meer, die niet bloedt uit zijnen neus, tij dens zijn werk. Gansch het fabriek is zeer ongezond en in 't belang der gezondheid van de werklieden is het zeer noodig dat daar spoedig verandering aan gebracht worde. Hier zal de vermindering van werkuren een grooten rol in spelen. SPAARMAATSCHAPPIJ Dagorde Verdeeling der gelden.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2