IMMER IIOOGER. Werklieden waakt op uw hart. MIJNE VEROORDEELING. - EEN EN ANDER. RUBENS-CANTATE sm f- Met oprecht genoegen vernamen wij verle den week de overwinning onzer jeugdige partijgenoolen in den prijskamp der Stedelijke Muziekschool. Wij zijn fier den kleinen Audenaert Frans te mogen gelukwenschen, die, na dagelijks 11 a 12 uren in de heete spinr.erij- zaal getobd te hebben, nog den moed heeft om te leeren en te overwinnen in zijne afdee- ling. Het is ons een waar genoegen een harte lijk proficiat te mogen wenschen, aan onzen jongen vriend Amant Karei die na het af mattend en ongezond nachtwerk op de fabriek, nog zijne rusturen besteedt om vooruitgang te maken in de kunst, en door volharding be kroond is met het zilveren eermetaal. Wij roepen u toe vooruit met moed en wilskracht opdat gij toekomend jaar het gouden eer metaal met de grootste onderscheiding zoudt behalen. En gij, kleinen Van Vaerenberg Maurits, die nauwelijks 13 jaren oud zijt, wij achten ons gelukkig u en uwen leermeester den vriend Van der Meirsch Karei te mogen feesten, omdat gij U zoo krachtig ge weerd hebt door het zilveren eermetaal te be komen in de klas van piano, na een enkel jaar de lessen te volgen. Ook aan de jeugdige ge zellin Esther, dochter van onzen be treurden vriend De Geyter Victor, bieden wij onze hartelijke gelukwenschen. Het is met fierheid dat wij, socialisten, mlde bieden aan jonge fabriekslaven, die na een dagelijkschen lastigen arbeid nog den moed bezitten om mede te doen aan kunst, en dan nog den loef afsteken aan telgen der bur gerluitjes, welke zich soms door eene verkeerde opvoeding meer achten dan werkerskinderen. Wij zien meer dan overwinnaars in onze onge gezellen In hun persoon vieren wij de jrootwording onzer zoolang onterfde, arme ilasse. die hierdoor bewijst wel gevoelig en wel vatbaar te wezen voor het Immer Hooger. Dat men eens de kinderen der werklieden n de mogelijkheid stelde om van alle kunst en wetenschappen te genieten, men zou wel spoe dig bemerken dat zij het meerendeel der fils papa's zouden in de schaduw stellen, waar- Dnder er toch velen zijn voor wie het leeren ien tijdverdrijf of een middel is, om den vro- ijken Jan te vieren. Wij, socialisten, willen dat elk recht hebbe Bp kosteloos onderwijs in alle graden, juist ge- jk wij eischen dat elk wezen recht op leven leeft. Onze bezitters die denken daar anders >ver, zij weten maar al te wel dat het slechts oor de onwetendheid der massa is, dat zij het uidig regiem kunnen recht houden. Zij besef- en heel goed dat een volk dat wel onderwezen en eene verstandige opleiding zou hebben, piet lang in het gareel zou loopen van hen, 'oor wiens bestaan het dagelijks moet zwoegen n zweeten. Daarom geen kosteloos hooger onderwijs voor u werkers geen gespuis in de empels der wetenschappen zeggen onze mees- ers leeren moorden in de kazernen, ja wel. 'elfs geeft men nog geld daarvoor om zoo- loende de rijken te kunnen voorts laten leeren if joelen. Eens zal den dag komen, dat de werkende lasse begrijpt, dat eene kleine minderheid er menschheid regeert en teert op de dom- leid der voortbrengers van alles. Wij, socialisten, weten maar al te goed de waarheid der spreuk, die zegt de ontvoog- ing der arbeiders moet het werk der arbei- ers zelf zijn. Daarom juichen wij als wij be- itatigem dat onze klasse immer hooger wilt. Vooruit gezellen, leest en ontwikkelt u, eert aan uwe mede arbeiders onzen strijd ken- ien, geeft ze onze bladen en schriften te wei- lig, veel te weinig, wordt er over socialisme esproken, ons ontwikkelen en altijd ötis ont wikkelen, dat moeten wij doao wij welen dat onzen strijd moeilijk en lastig is, maar hel is een strijd die zeker en vast zal gewonnen wor den tot heil der heele menschheid. En gij, jongeren, geeft al uwe kennissen en al uwe kunst ten beste uwer lotgenooten, gaat voort op de baan der kunst en der wetenschap, onderricht u en leert het socialisme goed ken nen en dan zult gij in de mate uwer krachten mede helpen, om de huidige maatschappelijke inrichting die slechts bestaat op de domheid en onwetendheid der overgroote massa, te doen verdwijnen, en in de plaats de solidariteit te doen zegevieren. OF Vlaanderens Kunstroem, da 1. Waakt op uw hart, als zij u komen vleien De rijken aller soort met hun fleemend gelaat Aanhoort ze niet zij willen u verleiën Luistert niet, naar hun verraderlijk gepraat. 2. Waakt op uw hart, als zij u komen zeggen Dat zij de vrienden van het werkvolk zijn 't Is om u gemakkelijk aan den band te leggen Dat zij den volksvriend spelen in den schijn. 3. Waakt op uw hart, als zij u komen spreken Van voordeelen die men bij hen geniet Zij streelen u om uwe macht te breken Daarom werkers gelooft die schurken niet. 4- Waakt op uw hart, als zij u komen fluisteren U trachten te verleiden door het geld Denk dat het is om u als slaaf te kluisteren En om u als hun prooi t'houden gekneld. 5. Waakt op uw hart, want zij durven zelfs zweren Dat zij de redders zijn van den arbeidersstand Die slavendrijvers durven zelfs beweren Dat hun het hart van werkersliefde brandt. 6. Waakt op uw hart en schuwt die sluwe rijken Want al hun gezeur van volk en vaderland Is om 't werkvolk zeep aan den baard te strijken Om u gedwee te leiden aan een band. 7- Waakt op uw hart, en komt in onze rangen Komt in degelederen van uwe broeders staan Verheft met ons uwe eedle strijderszangen Schaart u 'lijk wij, onder de roode vaan. Besluit Dan zullen wij een machtig leger vormen Die ons heel zeker naar d'overwinning zend Vereenigd zullen wij 't fort kapitaal bestormen Die ons zoolang veracht heeft en miskend Laat de bourgeoisie dan maar last'ren en liegen Dat wij onrusistokers en revolutionnairen zijn Dat wij niets doen dan het werkvolk bedriegen En met hun zweet ons mesten als een zwijn Zij weten wel dat moest gij lot ons komen En u vereenigen in een dichten drom Dat wij weldra hun heerschzucht zouden betoo- [roen Daarom waakt op uw hart, waakt op uw hart [daarom. Een Jonge Werkman. Onze lezers kennen reeds de faiten die men mij ten laste legde, waardoor ik voor de vier schaar geroepen ben van Moeder Justitia. Ik had gezondigd tegen het fameus artikel 3io van 't strafwetboek, zoogezegd volgens de bewering mijner beschuldigers, hun belet te hebben nog te gaan werken, tijdens de 11 weken langen strijd der wevers van den heer Marchant, alsook tegen hun bedreigingen uitgesproken te hebben. Ofschoon niets waar is van wat de beschuldi gers mij ten laste leggen, dit hebben de ge tuigenissen bewezen ben ik veroordeeld voor i maand gevang en 5o fr. boet voorwaardelijk in 5 jaren, omdat ik de misdaad begaan heb, als schrijver der vakbonden, de werklieden op de moeilijkste oogenblikken van den strijd ter zijde te staan, de onderkruipers te gaan opzoeken, te Waesmunster, Wetteren, enz., die dreigden de schoone staking der wevers, waarin zij reeds zooveel hadden geofferd te doen mislukken. Dit was noodig, zeer noodig Te Wetteren had er een persoon een brief voor 20 wevers te zoeken en reeds hadden een 5tal andere wevers een coupon voor te komen werken. Wij hebben die coupons afgekocht en ook het briefje van den man die 20 wevers moest gaan zoeken, die ons allen ten stelligste beloof den niet naar Aalst te zullen komen het was dus noodig,. zooals men ziet door de hooger aan- fphaalde feiten, rap bij de hand te zijn, zooniet ad M. Marchant voor ieder getouw 2 wevers gehad in plaats Tan 1 wever voor 2 getouwen te bewerken en al de wevers die in stakirg waren, 35 in getal, waren de straat op. Ik heb daaraan mede gewerkt, niet van achter maar wel van voren gestaan om dit werk uit te voeren, dank daaraan zijtr wij er in gelukt de meeste onderkruipers weg te houden en de sta king te doen lukken in het voordeel der werk lieden en de veroordeeling van 1 maand gevang met 50 fr. boet voor Flips als belooning. Dit feit geeft eens te meer aan de werklieden het bewijs welke vereenigingen en secretarissen zich weten te offeren voor de werkerszaak. Het is niet voldoende dat men vereenigd is, die vakbond moet een werkend lichaam zijn, wiens besluiten in het belang der werklieden worden uitgevoerd slechts in die voorwaarden is de vakbond zijn naam waardig als strijdend wapen tot verovering van werkersrechten. De katholieke bladen kunnen voldaan zijn over de uitspraak der rechtbank, immers De Denderbode heeft er op gewezen om mij te straf fen, omdat ik werkte in 't belang der werklieden, zoowel voor de katholieke als socialistische wevers. Dat de werklieden oordeelen waar zij zich moeten vereenigen en hunne plaats innemen in de rangen der socialistische vakbonden. H. F. Gelijkheid Dezen die zondag het arm zalig stoetje der dompers hebben gezien, zeggen ons dat er een aantal staatsbedienden bij waren. Omdat dezen nu in een dompersstoet waren zal het niet gezien zijn geworden maar moes ten ze staatsbedienden zien in stoeten van andere politieke partijën, de moucharderij zou haar werk verrichten, daar lijdt geen twijfel aan. De overgeloopene Piet staat nu in bewon dering voor het katholiek gouvernement, dat zijn jubelfeest viert van 25 jaren bestuur, ja lezers, voor dit zelfde bestuur dat hij een tiental jaren met hand en tand heeft bevochten Dan deedt dit bestuur niets goed, hij bekritikeerde alles en thans is alles opperbest en bewierrookt hij dat, wat hij vroeger wilde afbreken. En ongetwijfeld zal hij de onbeschaamdheid zoo ver gedreven hebben, zich te goed te doen aan de tafel van DIE volksvertegenwoordigers en senators, die hij vroeger met zijne vergiftigde pen zoo door den modder sleurde. Men moet maar durven En zeggen dat zulke mannen dan nog bevoor- deeligd worden tegen zooveel andere rechtzin nige drukkers, die immer op hun post bleven en niet gingen zoeken of het Mi and-"-n niet beter was. Laat ze maar praten zegt Piet hebben is hebben en krijgen is de kunst. STAD AELST. KERMISFEESTEN VAN 1909. 50e Verjaring der stichting van de Stedelijke Muziekschool. UITVOERING VAN DE voor gemengd Koor, Knapen-Koor en Dubbel Orkest, in drie deelen. Muziek van Peter Benoit. Gedicht van Julius De Geyter, onder de leiding van den heer GuSTaAf Pape, Bestuurder der Muziekschool. (1000) DUIZEND UITVOERDERS (rooo) op Zondag 4 Juli en Zondag 11 Juli 1909 telkens ter Groote Markt, om 6 ure 's avonds. De inrichtende Commissie is samengesteld uitVoorzitter de heer De Gheest Victor. Secretaris de heer Scheerlinckx Edmond. Leden de heeren De Hert Felix, Van de Maele Edmond, Van der Haeghen Odilon, Vernimmen Emiel, Van Causbrouck Oscar. Dr Bauwens Isidor, Callebaut Felix, De Neve Jan, De Meeter Leo, Goethals Julius, Kelders Alfred, Ladeuze Ernest, Lefebvre Jaak, Nys Pamphiel, Van Branteghem Cornelis, Van der Meirsch Karei, Van den Steene Kamiel en Van den Steene Edward. Wij vernemen dat twee algemeene herhalin gen op de Markt zullen plaats hebben de eerste op Woensdag 30 Juni de tweede op Vrijdag 2 Juli aanstaande, telkens om 8 ure 's avonds-. S TnunPENNING. Voor het blad R. en V. 6,5o.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3