De katholieke bladen KINA FOUAS3IN Dat teekent De Hamel tot overtuiging der angeloovigen. geven de verschillige redevoeringen der volksvertegenwoordigers en senateurs uit gesproken ter gelegenheid van hun 25 jarig jubelfeest, hier te Aalst. Die verschillige redevoeringen zijn een waren bluf, over datgene wat de katholieke partij sinds zij aan 't bewind is, zou ge daan hebben voor de werkende klas, maar deze van den heer Woeste is verre van eene feestrede te zijn, die mag als eene ware doodsklok aanzien worden. Woeste voorziet de katholieke neder laag in igio natuurlijk dit leest men tusschen de regels en hij wakkert dus van nu af de katholieken aan, zich voor te bereiden tot die kiezingen, en wij weten wat hij met die voorbereiding bedoelt goede opmaking der kiezerslijsten dwang, broodrooving en vervolging... de gewone middelen der katholieke partij. Van onzen kant dient er dus ook ge waakt te worden, om niet onvoorbereid in het slagveld te moeten treden. En van daar ook komt het, dat M. Van Schuylenbergh niet durft aannemen, het onderzoek dat wij hem hebben voorge steld, namelijk om te weten, wat hij wekelijks wint en wat de socialistische secretarissen winnen, hij die ook diezelfde secretarissen zoo dikwijls heeft uitgekre ten als vetleggers en rijk betaalden. Thans is hij drukker van verschillige katholieke bladen en wei ken, rijkelijk be taald. heefteen wel gekalandeerden boek winkel en drukkerij, werkt met verschil lige gasten die hem een aardig sommetje opbrengen, en staat aan 't hoofd, als be taalden secretaris dier anti-socialistische werklieden, die volgens zijn eigen schrijven in de miserie zitten. Het is dus van belang aan te stippen, dat de katholieke drukpers,, de katholieke volksvertegenwoordigers en senateurs in haar naam laat bedanken, door een over- geloopenen, die meer dan tien jaren, die heeren heeft bekampt en gelasterd, en j kwaliteit gebruikt door de vischwijven der j ergste soort. De katholieken, de meesters van de slaven- drijvers der kristene vakbonden, die de schuld i zijn dat er in het wetboek oog artikel 310 voorkomt, waarmede de werklieden zoo scban- i delijk gestraft worden, die trachten de onder- kruipers weg te houden, die den strijd komen i bederven van de werklieden die moesten in staking gaan legen hunne bazen, die hunne j reeds zoo kleine toonen nog wilden verminde ren. i)e kristene vakbonden zijn ook tegen de onderkruipers, goed Maar dan moeten zij ook tegen de wetten zijn (en de katholieke kamer-meerderheid die deze in zwang houden) die de onderkruipers beschermen en aanmoe digen in hun laf en verraderswerk, dat juist doen zij niet. Dat teekent hunne werken als nietswaardig ifge- In ons vorig nummer, hebben wij ge zegd, dat M. Van Schuylenbergh wel de onbeschaamdheid zóó ver, zou durven drijven, van deel te nemen aan het banket, aan de tafel waar DIE katholieke volks vertegenwoordigers en senateurs plaats hadden genomen, en die hij gedurende j meer dan tien jaren, met zijne vergiftigde pen, door de modder heeft gesleurd. En waarlijk wij hebben ons niet bedro gen, want hij heeft de onbeschaamdheid nog verder gedreven en niet alleenlijk deel genomen aan dit banket, maar zelfs er het woord gevoerd Hij heeft er gesproken over de druk pers en in haren naam gedankt. Was er daar geen enkelen anderen ver tegenwoordiger der Aalstersche drukpers Was De Volksstem, De DenderbocL, Het Weekblad van Aalst daar niet Waarom die taak van bedanking overgelaten, aan een overgeloopenen, die meer dan tien jaar lang de katholieke partij heeft bevochten en enkel voor 't smeer, niet uit overtuiging, is vveergekomen Wilt ge 't bewijs Zoo ja, lees dan het hieronderstaande, dat wij overnemen uit Klokke Roeland, 't blad van Petrus Van Schuylenbergh, nummer 4, elfde jaargang, 27 Januari 1901 't Gaat er goed meê. schiiderd. Die heeren moeten met weinig tevreden zijn 't Is misschien dan ook uit eerlijke schaamte, dat Dender'oode geen enkel woordje rept, van de toespraak gehou den door Van Schuylenbergh, maar inte gendeel het volgende drukt, dat ook heel wel toepasselijk is, op dien hoovaardigen en baatzuchtigen Piet Denderbode zegt over de toejuichingen die Woeste te beurt vielen, onder andere 't Was een betoon der verachting die alle WARE KATHOLIEKEN in hun hart voelen opwellen, voor hem, die sedert meer dan 14 jaren onzen hoog- geachten Staatsman met zijne visch- wijfsche versmading, verguizingen, be- Ledigingen en lasteringen bejegent. En daarmede kunt ge nu de ladder op trekken, overgeloopene Piet M. Van Schuylenbergh wist dus heel goed, dat er bij de katholieke partij, vette weiden zijn, waar zijne schaapkens op 't drooge konden gebracht worden, en uit begeerte één dier vette weiden te be machtigen is hij dan ook teruggekeerd, en zoo is heden de groene vaan niet meer de redding, en zoo zitten heden de anti-socialistische werklieden niet meer in de miserie omdat hij zich kan te goed doen, en men hem eene vette weide heeft verschaft. Hfct is gekend dat tijdens de slaking der wevers van Marchant, een gemengd comileit gevormd was, die de leiding der slaking in handen had genomen, waar de kristene vak bonden ook in vertegenwoordigd waren. Het was op de besluiten van dit zelfde comi leit, dus ook van de katholieken, dat Flips de onderkruipers gaan opzoeken is te Waesmun- ster, waarvoor hij tot maand gevang en 30 fr. veroordeeld is. Denkt, gij nu beste lezers, dat het blad der kristene vakbonden nu ook protesteert legen dit schandelijk von nis volstrekt niet Geen regel, geen woord, geen letter van afkeuring vindt men in hun blad Hunne stilzwijgendheid zou ons doen ver onderstellen, dat zij er inwendig vreugde in stellen, omdat Flips door moeder justitia zoo wel bij de ooren is getrokken, voor het werk te doen waarvan zij de plichten op zich moes ten nemen er aan mede te helpen, maar het best vonden de socialisten alleen de kastanjen uit het vuur te laten halen. Uit kost hun de minste moeite noch kosten, en bracht met eens voir die mannen geen gevaar mede, om in het pensionnaat van Dendermonde opgenomen te worden. Terwijl dit zelfde blad geen plaatsje heeft om Flips veroordeeling af te keuren, staan er gedurig gansche kolommen met verwijtsels aan het adres dier zelfde socialisten, van die sranrannni De anti-socialistische leiders, die gedwon- gen werden plaats te maken voor fijne heer- kens die in de Kamer wilden geraken, worden toch al op goede vette weider. gezet, om hun het schreeuwen te beletten. M. Huyshauwers is drukker benoemd van 't bisdom, een vet onbezorgd plaatsken, dat hem een aaidigstui- verken waard is, zoo dat M. Verhaegen, niets zal moeten afstaan voor zijn slachtoffers. MM. De Guchtenaere, Mousser, Fabri, enz. moeten ook al niet meer omzien naar den wind, hunne schaapkens zijn op 't drooge 1 En gij, anti-socialistische werklieden, waar zit gij In de miserie, met waar Komt dan bij oas De groene vaan is de redding. Bijzondere goede en versterkend:: zieke menschen. Te koop in Hand er; Roode Leeuw Wijn voo! Hand aan Wat vindt men heden booze menschen Die niet gelooven wat de kerk hen leert Die al wat heilig is verwenschen Zie dat is volgens mij verkeerd Wilt men eens spreken aan die dwazen Van den hemel dit zalig paradijs Zij lachen met u, en zij schimpen en razen bn zeggen, ga, maakt dit aan de ganzen wijs. Maar zie ik zal het eens uitleggen 'k Zal eens vertellen hoe het daar gaat En al die Thomassen zullen met mij zeggen Dat er wel eenen hemel bestaat Ik zal die kerels overtuigen 'k Zal hen bewijzen duidelijk klaar 'k Zal hen beschaamd het hoofd doen buigen En hen doen zeggen, ja 't is waar. Den hemel ongeloovige snullen Is een gewest, een zalig oord Waar gal uw wenschen ziet vervullen Mits gij tot de gelukzaligen behoort Daar ziet men als uit den grond verrijzen Lusthoven, villas en kas'eel Men ziet er kursaal en paleizen Prachtig hotels zijn daar zooveel. Alles is daar met prachi beladen Daar bruischt de zee zoo stil en zacht Daar gaan de zaligen in baden Daar zijn vermaken dag en nacht Daar ziet men op de heldre baren Meteen gelaat stralend van vreugd De gelukzaligen spelevaien Denk eens hoe dat hen dat verheugd. Er zijn lieden die denken het heel goed te weten Die zeggen dal men in den hemel gewis Niets anders kan krijgen dan rijstpap te eten Maar daarin zijn die kerels deerlijk mis Daar eet men de heerlijkste gerechten en spijzen De sappigste vruchten al wat lekker is en fijn Men smult er fezanten, hazen en patrijzen Ook drinkt men er van den kostbaarsten wijn. 6. En nu zult gij vragen hoe kunt gij dat weten Dat men daar niets aan wulpsche vermaken heeft Dat men er de lekkerste spijzen mag eten. En men er zoo beestig en losbandig leeft Dit kan niet bestaan zult gij nu wellicht denken Gij zult zeggen daarvan gelooven wij geen zier Hewel wilt g'het zien 'k za! u het middel scherr [kan Om 't gaan te bewonderen 't is niet ver van hier. Kunt gij u verschaffen een frank zes of zeven Om mei dees seizoen naar Oostende te gaan Daar zult gij bewonderen dat hemelsche leven En verrukt over dat weeldrig prachtvertoon staa« Daar zult gij ze zien al die zalige venten Die leven als visschen in den waterplas Genietend van 't hemelsch genot met de centen Gewonnen op 't zweet van d'arbeidende klas. Een Jon«e Werkman.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2