W Kit KV ER LET. .EEN EN ANDER. Wij vernemen uit goede bron, dat de fabrikan ten der katoenspinnerijen onzer stad, en zelfs van het gansche land, het besluit hebben geno men, één dag per week te verletten. Nu het leven zoo duur is, en er wat opslag zou dienen gegeven te worden, nu gaat men het weekloon nog met het zesde gedeelte verminde ren En van de vroegere gedane winsten, van de schatten die de werklieden reeds voor hunne patroons hebben gewonnen, daar zal men geen centiemken van afstaan, om het werkverlet te vergoeden en de getroffene werklieden iets of wat schadeloos te stellen. Wij leven in eene goed geregelde maatschap pij De werklieden zullen nu eens te meer boe ten en hongeren, omdat zij te veel hebben voortgebracht Er is crisis omdat de magazijnen zijn gevuld, omdat er meer is voortgeb: acht dan er verbruikt is geworden, bij middel van de mekanieken, en de werklieden mogen zich getroosten door hunne ontberingen te vermeerderen, Het leven is duur, het brood geldt stukken van menschen dank aan eenige rijke kapitalis ten die de granen opkoopen en ze duur houden. In werkelijkheid is het loon dan merkelijk ge daald tegen vroeger, rekening houdende van de duurte der eetwaren en nu nog eens wordt het eene andere maal, door één dag werkverlet. Waar gaat het naar toe De werklieden zijn er voor den oogenblik on machtig tegen zij hebben zich laten verdeelen door sleepdragers van die zelfde kapitalisten zij hebben niet ééndrachtig gestreden om de meerdeiheid aan de werklieden vertegenwoordi gers in de Kamer te verzekeren, die wetten op dit gebied ten Vuordeele der werkende klasse zouden hebben vervaardigd, en nu staan zij op dit alles te kijken ais een uil. De werkende klasse lijdt honger en gebrek zij ligt onder den hiel der kapitalisten klasse en dit dank de onveischilligheid en de verdeeldheid der werklieden. 't Is pijnlijk dm zeggen, maar 't is hare eigene schuld. Mocht de werkende klasse klaar zien en ein delijk begrijpen dat zij niets te verwachten heeft van de kapitalistische en dat hare vrijmaking en de verovering van welstand, haar eigen werk zal zijn, dat ware onzen innigsten wensch. sn eft ten Dat is nog al doorgebeten Le conseil de discipline van Concordia zetelde verleden Zondag, en had voor de vierschaar gedaagd, al dezen, die in hunnen stoet van 6 Juni niet hadden mede opgemarcheerd. Er was eene boet van twee franken 2 franken a. u. b bepaald voor al dezen die zonder wettige reden, den stoel met hunne tegenwoordigheid niet vereerd hadden. Men liet er de afwezigen kiezen, tusschen het betalen der boet van twee franken of wel hun ontslag te nemen als lid. Wij hebben ons natuurlijk niet te hemoeiën met wat in andere kringen omgaat, (men heeft -maar te zien in welke kringen men zich laat inschrijven) maar wij vinden het toch nog al gepeperd 2 franken boet aan werklieden te doen betalen. Dit zal zetter wel zijn, om de zoo hoog op gehemelde vrijheid der liberalen te doen uit schijnen. Maar, wij zijn benieuwd om te weten of deze afwezigen die liever hun ontslag namen dan 2 franken boet te betalen, nu ook hun geld zullen verliezen, dal ze gedurende dit jaar hebben uitgelegd om de jaarlijksche reis mede te maken. Dit za! niet meen ik,want naar mijn beschei den oordeel, ware dit het minst eerlijk. De trein- en hoofdtreinwachters vragen in hun blad, een nieuw voordeel, dat wij zeer goed kunnen bijtreden, en dit is, een paar kosteiooze reiscoupons voor hunne kinderen. Z'hebben nu reeds kosteiooze coupons voor hunne vrouwen bekomen, doch hunne opmer kingen zijn zeer juist wanneer zij zeggen, dat de reizen die zij ondernemen, gewoonlijk be zoeken zijn aan ouders en bloedverwanten, en dat het toch niet opgaat alsdan hunne kinde ren aan geburen of vreemdelingen te moej^n toevertrouwen. Zij hebben overschot vari gelijk, wanneer zij de waakzaamheid hunner kinderen, veel liever op zich nemen, dan aan anderen over te laten. Niets gaat toch boven moeder- en vaderlijke zorg. Van den anderen kant, het leven is zeer duur, en het onderhoud van 't gezin vergt tegenwoordig veel meeruitgaven dan vroeger jaren, terwijl hun loon met geen centiem is verhoogd. Het is dus eene billijke vraag, en wij hopen dat den minister er dan ook zal willen gehoor aan leenen Eene gebeurtenis die altijd zeker geheel het land zal naar Brussel doen trekken, is de groote likwidatie van het Huis Leonhard TIETZ, welke Maandag 5 Juli zal beginnen. Nooit zal men zoo iets gezien hebben. Luistert liever Vrcmwenbloesen genre broderie aan o,68 Parasols in zephyrstof 0,45 Albums voor 500 postkaarten 0,95 Bureauclasseurs met metale hoeken o g5 1/2 dozijn tafelmessen ébine en staal voor 1,25 Geëmailleerde emmers o,?5 144 Drukknoopen voor o,25 en duizend andere artikels te lang om hier te beschrijven. Huisvrouwen indien gij u wilt uitgeven voor uwe spaarzaamheid, dan moet gij absoluut ons schrijven om de volledige lijst kosteloos te ont vangen van alles dat om zoo te zeggen voor niet verkocht wordt. Schiijft onmiddelijk LEONHARD TIETZ, Naamlooze Maatschappij, 36 38, Nieuwstraat, Brussel. In Gent is er eene soort van geldafpersers aangehouden die bij middel van dreigbrieven hunne slachtoffers bevolen een beursje ge hecht aan een vlothout (stopsel) met eene be paalde som op eene zekere plaats in 't water te hangen, iets wat zij dan met een roeibootje gingen halen. De slachtoffers hebben dit bekend gemaakt aan 't Parket en zoo zijn de schelmen geknipt. Zijn buikje eene zielmis doen, schijnt ook al in den smaak te vallen van Piet den overgeloopenen, want het banket der dompers was puik volgens't schrijven zelf van Piet. Nu zal Fred zeker toch wel gerust gelaten worden, omdat hij ook gaarne goed smult Immers Piet zal er niet meer durven over schrijven, gezien hij nu zelf goed gaat smul len, met de centen der werklieden. Piet vervalt langs om meer in de daden, die hij Fred als eene misdaad aanwrijft. Ten langen laatste zal Piet nog branden in hel heete vuur der hel, waar hij Fred wenscht. De Christene democraten gaan dus in Kortrijk den strijd aan, goed wetende, dat hunne opkomst enkel den val van De Bunne kan bewerken en de katholieke regeering, (wiens val zij wenschen) te versterken. Ziehier een zet, uit den strijdpenning van 't Recht, 't blad van Plancquaert van verleden Zondag Omdat Gust De Bunne vertegenwoordiger van de éénige werklieden partij, (eigen- schap der socialisten) eene vink komt te d koopen die zijne aanstaande nederlaag schuifelt, voor zijne belooniog om de zon- derlinge wijze waarop hij democratie wil doen leven in 't arrondissement, maar waardoor hij de eenige schuld is van de moeiëlijkheden die de democratie hier oot- moet. Ge ziet dus, men beschuldigt maar voortaan de socialisten van bedrog gepleegd te hebben tegenover de Christene democraten, en als De Bunne M. Plancquaert beroept in een open baar debat om die kwestie le bespreken dan verschijnt dien zoogezegden leeuw er nooit. Hier le Aalst zelf hadden wij tijdens de laatste kiezing zóó een debat belegd met De Bunne en Plancquaert als sprekers, en Plancquaert is niet gekomen, alhoewel hij per brief door den secretaris persoonlijk uitgenoodigd was. Is dit niet een klaar bewijs dat Plancquaert en de Christene democraten ongelijk hsbben Neen, hun doel is enkel De Bunne te doen tuimelen en een katholiek in de plaats te zet ten. Dat zijn die zoogezegde vijanden van het katholiek ministerie Wij dragen dit op, aan de socialisten die het ongelijk hebben gehad, voor de Christene democraten te stemmen en hunnen eigen kan didaat onzen vriend Huysmans van kant te zetten. Wat beteekent dit Algemeen wordt het opgemerkt, dat er hier te Aalst geen enkelen Minister is geweest, om het 25 jarig jubelfeest der katholieken te vieren. Er schuilt iets achter, dat is zeker. 't Is wat gepeperd. Men gaat de Groote Markt afsluiten en enkel laten plaats nemen dezen die één frank inkomgeld kunnen betalen, voor de uitvoering der Rubenscan tate. Wij vinden dit wat gepeperd en dit moet gedaan zijn, om de werklieden er weg te hou den, die zoo gemakkelijk geen frank per per soon kunnen afdokken. Wij meenen ook niet dat de werklieden hunne medehulp tot de uitvoering van die can tate hebben verleend om hunne eigene broe ders en zusters van kant te zetten. Eene kwakkel Denderbode kondigt in zijn nummer van verleden Zondag af, als zou er'hem ten stelligste zijn verzekerd, dat Priester Fonteyne ia een klooster zou treden en zich van de wereld afzonderen. Wat er van waar is weten wij niet,maar ons zou het toch niet verwonderen. Immers bij de Chris tene democraten zou zulks geen verwondering baren, want Priester Daens had in zijn leven, ook eens het politiek leven vaarwel gezegd, om eene goede plaats te bekomen in eene school rond Brussel. Het is maar na dat de kiezingen voorbij waren, en Priester Daens zijn kamer zetel kwijt was, dat hij er opnieuw buiten wierd gewalst en dat hij daarna opnieuw als politieker te voorschijn is getreden. Dat weet iedereen, en dat zal niemand van de Christene democraten loochenen. Had Priester Daens dus zijne goede plaats behouden, hij zeg de den srijd van 't volk vaarwel, en liet het met de zorg. Wat er met Priester Fonteyne zal gebeuren, dat zullen wij afwachten. Tombola. Door verschillige ongevallen heeft den Tombola die jaarlijks in De Roode Leeuw r.a het kaart- en biljaidspel ingericht wordt, nu nog geen plaats gebad. Wij herinneren de vrienden, dat dien tombola wel is verschoven, maar niet is afgeschaft. Hij zal denkelijk plaats hebben bij het begin van den winter. STHIJDFENNING. Van de viscosbewerkers 3,70. Orndat Jef zijn broek verloren heeft 0,20. t?t.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3