9e Jaar. N° 28. Prijs per nummer 2 cëntiëmeo. 11 Juli 1909. Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. ik Werklieden Leest aandachtig KINA FOUASSIN üet onderzoek bij de Viscosebewerkers te Arques la Bataille. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 'Jn ge- aac )en alst Wij kondigen hieronder den omzend brief af, in 't licht gegeven door de Syndi- kale commissie der Belgische Werklieden Partij en der Onalhankelijke Vakbonden, omdat het eens te meer bewijst, hoe erg de werklieden te kampen hebben tegenover hunne patroons, niet alleenlijk om hun loon te behouden, en hunne macht die in de vereeniging ligt besloten niet te laten krenken, maar ook nog, om eens te meer de werklieden klaar te laten zien in de werking der domperssyndikaten, die er altijd op uit zijn, de heeren patroons te helpen, en de werklieden te verraden. Leest dus aandachtig, beste vrienden, legt het voor oogen uwer verdwaalde broeders, en laat niet na de strijuende makkers, de steengroevers en steenkap pers van Ecaussines te helpen. Verraderij en slechtheid moet onophou dend aan den schandpaal gespijkerd wor den. Maakt er dus gebruik van, beste vrien den. Ziehier den omzendbrief Aan de Werkersvereenigingen, Vakbonden, Samenwerkende maat schappijen, Werkers en Ziekenbon den Waarde Kameraden, Een ernstig geschil is op 27 Mei losge broken tusschen' de patroons en de steen groevers en steenkappers van Ecaussines, Marche en Feluy-Arquennes. Dat conflikt tusschen het kapitaal en den arbeid was te voorzien. Het is het natuurlijk gevolg van de ont wikkeling der syndikale macht der arbeiders in deze gemeenten. Inderdaad, op 3,000 arbeiders werk zaam in de steengroeven der 17 bazen, zijn er 2520 of 84 p. h. vereenigd. Het is om de verdwijning van de wer kersvereeniging te verkrijgen, dat de ba zen, aangevoerd door M. Cornet, zoon van den senator betrokken in de zaak Pourbaix, dezen aanval gepleegd hebben. In de maand October 1908, met den aan vang van den vorigen winter, hebben zij de loonen verminderd van 10 p. h. voor de steenkappers en van 5 p. h. voor de andere daglooners Na verscheidene vergaderingen gehou den te hebben, besloot de arbeidersbond uit taktische rede zich tegen deze vermin deringen niet te verzetten. Het is dan dat de bazen nog een ge deeltelijken loonaftrok hebben opgedron gen en verscheidene malen een aanslag hebben toegebracht met eene arbeidsrege ling voor te stellen welke nieuwe loons verminderingen bijbracht en de effenma- king der steenen op stuk inhield. Het is dan dat de werklieden, die blij ken van verzoening hadden betoond, welke sommigen reeds overdreven vonden zich tegen den nieuwen aanval der ba zen verzetten. Doch de bazen dachten er anders over. Zij riepen den lock-out uit die op 21 Juni begon en troffen alzoo 3,000 steenkappers en groevers. De patroons worden in hunne noodlot tige handelwijze geholpen door de gele vakbonden Ziehier wat het katholiek blad L'Avant Gardevan het arrondissement Zinnik, op datum van 20 Juni, schrijft Om den noodlottigen invloed [der socia listische syndikaten) te keer te gaan, hebben de katholieken het Werkmanshuis ge sticht. Huis tegen huis, het een voor de patroons, het andere tegen de patroons. En onze goedsappige kristenen voegen er bij De patroons hadden een lijst moeten op maken van de bijzonderste leiders en ze on- meedoogend buiten de werkplaatsen jagen. In andere woorden, de patroons hebben den strijd gewild, met de medehulp der kristene vakbonden. Kameraden, De strijd zou zoo hevig en lang kunnen zijn als in i8gg Wij moeten dus op het ver raad der gele bonden antwoorden door het landelijk en internationaal solidari teitsgevoel der gansche arbeidersklas. Wij moeten onze kameraden zedelijk en geldelijk steunen. Wij moeten zegepralen. De Besturen der bonden aangesloten bij onze Landelijke Vakcentrale, alsook dezen der vakvereenigingen die de nood zakelijkheid nog niet hebben ingezien er bij aangesloten te zijn maar onze denk beelden hebben, moeten dringende maat regels nemen om onze kameraden te steu nen. Elke arbeider, elke demokraat, moet alle weken iets geven voor de uitgeslotenen. Met broedergroet, Voor het Bureel der Syndikale Kommis sie J. Baeck,G. Conrardy ,Pieter Lalemand Ant. NeuckensG. Solau, L. StordeurJan Bergmans, schrijver. Voor den Algemeenen Raad der Werk liedenpartij Kamiel Huysmans, Georges Maes. N. B. De hulpgelden moeten ge stuurd worden aan J. Bergmans, Volks huis, Brussel. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hjand en Roode Leeuw In Aalst is een paar iaren geleden eene fabriek in werking gebracht waarin men van een soort papier (genaamd) dat opgelost wordt met zoet acide zwavelzuurenz. kunstmatige zijde vervaardigd. De gansch vreemde bouwstijl van dit fabriek met de gewone anderen, trok de aandacht op zich van de Aalstersche bevolking, menigen zelf gaven uitlegging waarom zekere eigen aardigheden aan 't Viscosefabriek waren ge bracht de waarzeggers schilderden dit fabriek als iets af waar eenieder zou gaan vluchten voor dat het in werking was gebracht die praatjes maakten humne ronde in de stad en de omliggende gemeenten, waar zij de harten van hel volk met schrik bevingen, om in dit fabriek te gaan werken. Alhoewel het in het begin heefl geslenterd, heeft het Viscosefabriek in het laatste jaar eene groote uitbreiding genomen, in zoo verre, dat er op dezen oogenblik meer dan 400 werk lieden gebezigd worden, waarvan de helft vrouwen. Alles laat voorzien dat dit fabriek nog een grootere vlucht zal nemen en dat er in korten tijd meer dan 1000 werklieden zullen werken. Waren de klachten der werklieden iD het begin niet groot, naarmate er in ieder werk plaats meer om meer machienen zijn gebracht vermeerderden ook de klachten der werklie den. Wel een vierde zijn getroffen door ziekte aan de oogen en inwendige lichaamspijnen, die de werklieden op hun bed kluisterden en onbekwaam tot werken maakten. Door die fei ten en de menigvuldige klachten die ons door de werklieden zijn aangebracht, besloot bel bestuur van den socialistischen Textielbond, met de Landelijke Textielfederatie een onder zoek in te stellen om aldus de noodige verbe teringen te kunnen voorstellen aan de bazen, wat gedaan is te ARQUES LA BATAILLE waar een zelfde fabriek bestaat. Dit onderzoek heeft ons bewezen dat het werk in het Viscose fabriek er minder lastig is door het grooter ge tal personeel, de loonen hooger zijn en de werkuren minder dan te Aalst. Ik bewijs met voorbeelden. Gezien de voorlbrengst van het fabriek ge regeld wordt door het getal spinmolens bewerkt in de spinnerij, moet en kan men er ook hét getal werklieden naar regelen, die in gansch het fabriek gebezigd worden. IN DE SPINNERIJEN In Arques draaiden er 41 enkele molens met 30 spillen (1)en 10 dubbele molens aan iederen kant 25 spillen, te samen 61 kanten die werkten, 6 dubbele en 2 enkele molen werkten niet door gebrek aan werklieden. De 61 kanten zijn verdeeld in 6 groepen. Voor iederen kant is éen spinner. In iedere ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Ir. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. (1) Die werklieden werken liefst op een molem met 3o spillen, die meer gemak en gezondheid bijbrengt.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1