KAARTEN OP TAFEL. groep zijn er minstens 6 pompiers en 4 hulp spinners Als er werklieden ontbreken minder dan het vastgesteld minimum, worden de mo lens stilgelegd. Er zijn nog 4 pompiers boven de 36 noodigen in de werkplaats dit maakt dat er 12 kanten bewerkt worden door 23 mannen minstens. Er wordt van N. 130 een levée gemaakt op 3,10 ure. Van N 150 maakt men een levée op 2,40 ure. De levée's of monturen wegen van 12 tot 14 kilos. De loonen zijn 30 tot 45 centiemen per uur, plus iederen dag 40 centiemen voor de spin ners en 20 centiemen supplement voor de pompiers en andere werklieden in de spinnerij werkzaam de spinners hebben hierbij nog een prime, die kan verminderen, enkel door het maken van slechte gateaux, doch men mag voor iedere levée een slechte Gateaux maken zonder dat hierdoor de prime vermin dert. In Aalst draaien al demolens 36 kanten (op den oogenblik dat ik schrijf) «oor de oude molens (fransch systeem) zijn er voor iederen kant 1 spinner en 1 pompier voor 2 kanten. Er zijn geen hulpspinntrs, dus voor 12 kan ten te samen 18 mannen. De nieuwe molens met mekanische pompen worden geplaatst in groepen van 14 kanten en worden bewerkt door 2 chef-spinners, 7 spinners en 2 pottenwasschers, zijnde 14 kanten bewerkt door 15 mannen Er wordt van N. 130 een» levée gemaakt op 3,05 ure. Een levée N. 150 wordt gemaakt op 2,40 ure. De tevées wegen van 12 tot iSkilos min stens. De loonen zijn van 30 tot 40 centiemen per uur. De prime van 5 fr. wordt toegekend aan de spinners, dat verminderd door iedere slechte Gateaux en breken van glasjes, met 5 centiemen. De pompiers bekomen niets, eveneens de andere werklieden der spinnerij. Dus de opbrengst is hooger te Aalst dan te Arques, maar de loonen en personeel is klei ner te Aalst dan te Arques. Onder gezondheidsoogpunt is het beter te Arques. Daar zijn op ieder molen een venti- lateur en te Aalst slechts twee vei,tilateurs voor eansch de werkplaats. Nog een ander voordeel dat de spinners en pompiers hebben te Arques op deze van Aalst Wanneer er te Arques het minimum van het personeel ontbreekt (zooals er hooger be wezen is) worden de spinmolens stil gelegd nooit moet een werkman meer doen dan het vastgesteld werk. Hier te Aalst (waar het personeel reeds aanzienlijk kleiner is) moet men dikwijls nog het werk verrichten der ontbrekende weiklie- den. Nooit worden er molens stilgelegd er mogen 3, 4,5 mannen ineen ploeg ontbre ken, wat reeds is gebeurd. ZOET- EN KELDERWERKERS. Te Arques zijn er voor 61 kanten 30 werk lieden, zijnde 1 werkman voor 2 kanten Loon 30 tot 40 centiemen per uur Te Aalst zijn er voor 36 kanten 9 werklieden zijnde 1 werkman voor 4 kanten. Loon 25 tot 32 1/2 centiemen per uur. Te Arques zijn de loonen grooter en is de arbeid maar de helft zoo zwaar als te Aalst. SULFUR A TIE. Te Arques zijn er voor 61 kanten 25 werk lieden, zijnde nagenoeg 2 1/2 kanten voor 1 werkman. Loon 30 tol 45 centiemen per uur. Te Aalst zijn er voor 36 kanten 8 werklie den, zijnde 4 1/2 voor 1 werkman. Loon 25 lot 35 centiemen per uur. Dus weer meer loon en minder werk te Arques dan te Aalst. IN DE SPINNERIJ VERSCHILLEND WERK Te Arques is er voor iedere ploeg of gemid deld 10 kanten, een gateaux weger. Het loon is 40 tot 45 centiemen, gezien men gewoonlijk de oudste werklieden der spinnerij voor dit werk aanstelt. Te Aalst is er slechts een gateauxweger voor de 36 kanten Hat loon is heden hoogstens 22 frank per- week. zijnde 33 centiemen per uur. Te Aalst werkt één man voor 3 1/2 weik- liedeu in vergeli,king met het werk te Arques, en het loon is minstens fr. 4,62 min per week. (Wordt voortgezet). Noch domper, noch socialist, heeft verloden week nogmaals de lezers der liberale Volks gazet noten met gaatjes opgediend. Doelende op den Schepencrisis der stad Gent, tracht den vent zijne lezers malgré bongré wijs te maken, dat daar verbond beslaat tusschen socialisten en klerikalen. Wij zullen onzen besten maat nog eens her inneren dat de liberalen alle recht hebben daarover te zwijgen, en wij willen hem ook nogmaals de schepeucrisis uiteenzetten. In 1895 nadat het viervoudig knoeistelsel ge stemd was, ondanks de tegenstand der socia listische kamerleden, hadden in heel het land gemeenteraadsverkiezingen plaats In Gent waar de liberalen ettelijke jaren alleen baas gespeeld hadden, was het een ware triomf voor de socialistische partij. Onze mannen be haalden 14, de liberalen 13 en de klerikalen 12 zetels. Op de eerste zitting van den raad eischten onze partijgenooteu hun deel van het Schepencollege dat hen rechtmatig toekwam. Wat is uw gedacht daarvan, n. d. n. s. U die toch ook voor Evenredige Vertegenwoor diging zijt, niet waar beste maat De Genlsche liberalen zijn er ook voor, maar zij weigerden toch te besturen met socialisten; dan verklaar den de klerikalen die ons in dien tijd wilden behandelen als buiten de wet gestelden, bij monde van den heer Cooremau, thans Voor zitter der Kamer wij katholieken willen eene proef nemen met een liberaal schepencollege, en hel zal van U afhangen of dit zal lang duren; denkt op de vervaldagen sprak hij ver der,want die zouden kunnen dikwijls komen en op het onverwachts Dit krediet aanvaardden, die fiere blauwe jannen, liever dan het recht te erkennen van arme, maar eerlijke socialis ten. Ziedaar, blauwe spekschieters, dat was klaar ep duidelijk het verbond van rijken tegen armen, niet waar Telkenmale dat er nu een vervaldag kwam. en dat was als de klerikalen dachten dar. zij met gedwee genoeg waren, lag het liberaal j college in de patatten, dan eischten onze par- tijgenooten hun recht, maar die liberale bel den lieten zich altijd liever herkiezen met /3 liberale plus 2 klerikale stemmen, tegen 14 socialisten, de andere katholieken onthielden zich Wat waren zij toch fiere sicambers die liberalen hein, 0. d. n. s. Dit spelletje heeft zoo geduurd tot einde December 1908. Op de raadszitting die dan plaats greep eu welke het Sedan was en blijven zal voor het eenpartijdig liberaal Schepencollege, stelden de socialisten voor eene som te stemmen van 5000 fr. om aan alle werkerskinderen die het zouden aanvragen soep te geven de liberalen wilden eriktlijk die der gemeentescholen onder steunen. Onze vrienden bestreden dit en be toogden dat een kind van een werkman die soms door zijn patroon verplicht wordt het naar eene aangenomene school te zenden, daarom niet diende honger te lijden, en ver der dat het bijna altijd de armsten zijn die soms bij gebrek aan kleederen naar geene school kunnen gaan. Is dit ook uw gedacht niet, beste maat De klerikalen die eindelijk inzagen dat zij door hun haat legen de socialisten enkel in de kaart der lib ralen speelden, verklaarden bet voorstel van onze vrienden te stemmen. Zoover ging de tristigheid der heeren libera len, dat zij verklaarden het gestemde niet te zuilen uitvoeren en het te aanzien als niet be staande. Mogelijk dachten zij dat de klerikalen hun enkel maar het vuur aan de schenen eens wilden steken, maar dezen hielden hunne eerste stemming staande en zoo stond het schepencollege nogmaals in zijn hemd. Typiek hein, n. d. u. s. Dit was nu de eerste maal op 13 jaar dat de klerikalen wilskracht betoon den, en uwe confraters in liberalisme waren voor goed omhoog. Het College gaf zijn ontslag en in de daarop volgende zitting verklaarden onze partij- geriooten dat zij hun rechtmatig deel der sche penzetels nogmaals eischten. De katholieken wilden ook hun aandeel, er wierden 2 socia listische en 2 katholieke schepenen benoemd en er bleven dan nog zetels open die zij voorstelden aan de liberalen. Maar die Even redige Vertegenwoordigiogaanhangers ver klaarden niets te willen, omdat zij het niet AL meer konden krijgen. Is dit nu een klerikaal-sociaal verbond, om dat elk eischt wat hem toekomt, kameraad Of leg ons nu eens uit waarin dit verbond be staat Allons n. d. n. s. komt uit uw schelp. Ik zal u in afwachting eens het verschil vau eene stemming der liberalen uitleggen, toen zij nog in 't college waren en na dat zij er bui ten gewalst wierden. Wanneer het schepenbestuur nog in handen der liberale-op-kredietlevers was, stelden de klerikalen voor eene nieuwe sakristij aan Sint Nikolaaskerk te bouwen. Dit wierd in de com missie zitting aangenomen, liberalen en kleri kalen tegen socialisten dit kwam nu in Februari laatstleden in de elgemeene zitting van den raad op de dagorde, en weet gij wat de liberalen deden Zij stemden er tegen om dat zij nu niet meer konden besturen op het krediet der klerikalen, en de socialisten behiel den hunne stemming van vroeger en slemden er opnieuw tegen. Leg eens die stemming der liberalen uit n. d. n s Wij zuilen zeker wel lang mogen wachten, niet waar Met de scho len is h»t hetzelfde. Toen zij bestuurden was er geen geld om het onderwijs uit te breiden, maar na hunnen val stelden die zelfde mannen 70,000 fr. voor om nieuwe schuien te bou wen. Fijnaards, hun beste maat, uwe libera len Gij schrijft ook van verbond in Beieren. Wij herinneren ons daar ook iets van, maar het zal toch ook niet geweest zijn omdat de liberalen tegoed bestuurden, geloof ik, of was het soms niet om eene slechte wet te doen ver dwijnen, die zij wilden in zwang houden. Wij houden ons altijd ter uwer beschikking om dit te onderzoeken of te bediscuteerea. Begrepen, beste maat? Maar a propos, wij moeten daarom juist naar Beieren niet zien. Wat doen de liberalen in Ledfbeig en Seraing Daar stonden libera len en klerikalen op ééo lijst tegen de socialis ten Wie heeft er te zamen met de klerikalen de Limburgsche koolmijnen geroofd Wie heeft de forten van Antwerpen helpen stem men Welke mannen hebben den Congo hel pen op den nek der Belgen schuiven Waren dit ook socialisten, man, of waren hel libera len Zeg het ons ook eens

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2