Prijs per nummer 2 centiemen Vergaderingen. ik Het nieuw militair ontwerp. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraal, 18, AALST. PANTOFFELMAKERS. Algemeene ver gadering voor de pantoffelmakers in Hand aaa Hand, morgen Maandag om 4 uren namiddag, op boet van 10 centiemen. Dagorde Bespreking van den brief der Christene Pantoffelmakersvereeniging. Niemand mag ontbreken. ZIEKENBOND MOYSON. Algemeene vergadering op Zondag 25 Juli, in het lokaal Hand aan Hand, om 3 ure 's namiddags, op boet van 10 centiemen. DAGORDE 1Verslag der eerste 6 maanden van het jaar 1909. 2. Benoeming van controlleurs 3. Uittreksels van het reglement. 4. Mededeelingen. en Het onderzoek bij de Viscosebewerkers te Arques la Bataille. Vervolg ert slot. DEN BAIN. Te Arques zijn er 4 werklieden voor 61 kanten, zijnde I werkman voor 15 kanten. Loon 30 tot 45 centiemen per uur. Te Aalst zijn er nu 2 (1) werklieden voor 36 kanten, zijnde 1 werkman voor 18 kanten. iJpon 25 tot 32 1/2 centiemen per uur. HASPELAARSTERS Te Arques maken de vrouwen, op 7 winden 325tot 35o strengen per dag van 1000 me ters. Loon 12 fr. tot 2,50 fr. voor 10 uren wer- kens per dag. Te Aalst maken de vrouwen, op 8 winden 400 strengen (gemiddeld) van 1000 meters. Loon fr. 1,50 tot 2 fr. voor een werkdag van 10 1/2 uren. Men betaalt te Arques, voor minder uren te werken en mindere voortbrengst, hoogere loonen dan te Aalst. DROOGERIJ. WASSCHERIJ. Te Arqpies werken voor 61 kanten (in beide plaatsen), 26 mannen. Dat maakt 23kanten voor 10 werklieden. Loon 30 tol 45 centiemen per uur. Te Aalst werken voor 36 kanten (in de beide plaatsen) H werklieden. Dat maakt 32 kanten voor 10 werklieden. De loonen zijn van 20 tot 30 centiemen per uur. De aalstersche wasschers en droogers mogen dus voor een derde meer werken dan de fran sche, en worden hierbij nog fr. 6,60 tot fr. 9,90 minder betaald per week. BLEEK. Te Arques zijn er 30 mannen voorde 61 kanten, dit maakt '20 kanten voorlOwerk- manhen. Loon 30 tot 45 centiemen per uur. Te Aalst zijn er 19 jongelingen voor 36 canten, dit maakt 19 kanten voor 10. Loon 15 tot 20 centiemen per uur. Het getal werklieden komt nagenoeg overeen in de beide plaatsen, te Arques en te Aalst, doch komt hier in aanmerking, dal het te Arques al groote mannen zijn die het dubbel loon winnen dan te Aalst, waar het jongelin gen zijn van 14 tot 17 jaren. Zijn de loonen hooger voor de werklieden van Arques, die in de verschillende werk plaatsen arbeiden, zoo ook is het voor de corvée mannen enz Hel minste loon is 30 centiemen en komt tot 45 centiemen per uur te Arques. lier te Aalst worden deze mannen nog aan 25 en 27 1/2 centiemen betaald. Vroeger is er in dit fabriek nooil minder dan 30 centiemen betaald, doch van den oogenbiik dat er vele werklieden bunnen arbeid zijn komen aanbieden, met den heer- schenden crisis die bijzonder woedde gedu rende het jaar 1908, hebben de heeren hier van gebruik gemaakt om de loonen te ver minderen. Dit onderzoek was noodzakelijk en voor onze Viscosebewerkers van groot nut Hierdoor hebben zij de bewijzen bij de hand, waarop zij hunne eischen kunnen steunen om voor hun werk, een booger loon en betere werk- voorwaarden te bekomen. Uit is reeds gedaan. De Viscosebewerkers hebben hunne eischen gesteld, dit in tven- red igheid met het loon en voortbrengst der Viscosebewerkers van Arques-la-Balaiile. De cijfers hooger gegeven, bewijzen, wat groote verbetering er zoude moeten aan gebracht wor den in het belang onzer Aalstersche werklie den. Hierover hebben reeds verschillende onder handelingen plaats gehad, en de hreren heb ben zooals de werklieden (dus wederzijds) hunne toegevingen en eischen laten gewor den, om gelegenheid te hebben ieder in zijn midden, die zaak te onderzoeken en te be spreken. Reeds hebben de heeren eene reeks loon- opslagen gegeven van 2 1/2 tot 7 1/2 centie men per uur (de laatste zijn uitzondering, voor overwerk en zondagwerk 3 voor 2 uren toegestaan) die wij in ons volgend nummer zullen bespreken. Ook is er de werklieden verzekerd nog de eene en andere verbeteriug te doen, alsook dat er aan de aandeelhouders de vraag zal gesteld worden, om de werklie den ieder jaar le laten mede deelen iu de winsten. Ook zijn er aan de werklieden in het fabriek geneeskundige hulpmiddelen toe gestaan. De werklieden hebben dus reeds eene brok verbetering bekomen, doch niet wat ze eischen. Wij geven echter den moed niet op. en hopen dat de beeren tot het besluit zullen komen, aan de werklieden volle vol doening te geven hunne vragen zijn billijk gesteund op ernstige gegevens. f u, f ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED WICHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0.40 0.75 i,5o Buiten Belg ié 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. BOUWWERKERS. Zondag 25 Juli, om 10 uren 's morgens, algemeene Vergadering in het lokaal Hand aan Hand. REIZIGERSCLUB. - Vergadering op Zon dag 25 Juli, om 4 uren's namiddags, waar de laaiste schikkingen zuilen genomen worden voor de reizen op 15 Oogst. De leden die hunne reis nog niet gekozen hebben, moeten zulks doen nog voor de vergadering. Bijzonderlijk de laden die voor eene reis gekozen hebben, moeten op de vergadering tegenwoordig zijn. jn, ie lan 1st Deze week is het militair wetsontwerp van de regeering in de velschillende sectiën besproken en verworpen geworden, met 81 stemmen tegen 63 en 5 om houdingen. Onze lezers weten, dat het gouvernement voorstelde dat een soldaat per huisgezin zou ge leverd worden. Door den socialist Bertrand, was er een wetsontwerp ingediend, waardoor het remplace ment wordt afgeschaft. Dit is ook in de sectiën aangenomen met 78 stemmen tegen 70 en 1 ont houding. De socialisten en liberalen hebben in bloc het ontwerp der legeering verworpen en zij zijn hierin geholpen geworden dcor de katholieken Biart, Colfs, Van Reeth, Henanckx en Segers. De katholieken Woesie, Standaert, Lefebvre Raemdonck en Wauwermans onthielden zich. Het stemmen van het wetsontwerp Bertrand is gedaan door de socialisten en liberalen, met de katholieken Mabille, Levie en Carton de Wiart. De socialisten hebben in al de sectiën, de vol gende verklaring afgelezen Overwegende dat het stelsel één zoon per huisgezin alleen een uitvlucht is, dat misschien beter is dan de loting, maar dat de kansen van het lot vervangt door de kansen der geboorte Overwegende dat het s'elsel der regeering de wettelijke erkenning bevat van de klooster- genootschappen Dat het de ontlastingen welke men voor stelt te schenken aan zekere jongelingen, voor ernstige ïedens onderwerpt aan gunst en willekeur Dat, in tegenstrijd met artikel 119 van de grondwet het alle uitwerking ontneemt aan de jaailijksche stemming van het contingent, door het feit dat men het getal niet vaststelt van de genen die er deel moeten aan nemen Dat het aan het uitvoerend gezag eene on verdedigbare macht schenkt om den diensttijd door een eenvoudig koninklijk besluit vast te stellen Dat het voornamelijk de grove fout bevat het plaatsvervangingstelsel te volhouden en al leen den persoonlijken dienstplicht der armen in te voeren Besluit de socialistische linkerzijde het voor stel te verwerpen en zich te verzetten tegen hare aanneming Zij verklaart ook dat indien de meerderheid der Kamer de afschaffing van de vervanging aannam, zij bereid is het regeeringvoorstel aan een nieuw, diep en eerlijk onderzoek te onder- weipen en alle pogingen te werk zou stellen om het princiep van den algemeenen dienstplicht in te voeren, met de ontlastingen die door den Minister van Oorlog werden aangeduid, en na melijk deze der ondersteunde armen. De algemeene bespreking van het militair wetsontweip is nu verschoven tot 18 October aanstaande. De Kamer gaat er een buitengewo nen zittijd voor houden. Stilaan begint de democratie in de Kamer te zegevieren, 't Wordt tijd ook. (1) Wanneer er *6 kanten werkten in de spinnerij, was ^r nog een werkman aan gebezigd te Aalst. Dus zou het Werk van 5* kanten ook door 2 werklieden gedaan wor sen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1