Onvereenigde werklieden de Christen-en Is dat ernstig werk van wege De stoet van stokers en machinisten zijn ten allen tijde een gevaar, voor het voor uitziende volk. Inderdaad, gaat men in strijd om loonsver- hooging, of om betere werkvoorwaarden en om minder uren werk te bekomen, altijd moet men vreezen, dat er onderkruipers zullen op treden, en die zijn, altijd onvereenigden en ook al luiaards en booswichten van de ergste soort. Spreekt men die kerels aan, wijst men hun op het slecht werk dat zij verrichten, op het nadeel dat zij hunne broeders berokkenen, meest altijd, klinkt hei wij zijn zonder werk, wij hebben geen ondersteuning, wij zijn in volle armoede, wat zal er van ons ge worden Wij begrijpen die taal van de werkeloozen, maar zij zouden eerst en vooral toch dienen te weten, dat, ware er geene staking uitgebro ken, zij dan toch ook den blok voor't gat moesten slijpen en zich trachten te redden, en omdat het werkstaking is, zij daar geen gebruik mogen van maken om hunne strij dende broeders een slechten dienst te bewij zen en te werken in 't voordeel der fabrikan ten. Maar wijst die onderkruipers op de veree- niging, doet hun het nut ervan uitschijnen, maakt hun klaar, dat de vereeniging een spaarpotje is, een appeltje tegen den dorst, dat men vindt ten tijde van nood, wanneer men is zonder werk, wanneer er braak is aan de machienen, wanneer er crisis heerscht, wanneer er moet gestreden worden om den toestand wat te verbeteren, dan zullen zij moeiëlijk hooren langs dien kant en liever één frank verzuipen, dan 30 centiemen in hunne vereenigingskas te storten. En nogthans vrienden er dient tegen die onverschilligheid gestreden te worden, met hand en tand. Er mag niet gerust worden zoolang er werklieden zijn die hunne aller eerste plichten verwaarloozen, die in de ver eeniging niet willen treden, want zijn zij een gevaar om den strijd te doen mislukken, het zijn ook krekels die het gespaarde der mieren helpen opeten, en profijt trekken, uit datgene wal de vereeniging in 't voordeel der werklie den veroverd. Onze vereeniging heeft een onderzoek ge daan in het Viscosefabriek te Arques-la- Bataille in Frankrijk, de kosten hiervan zijn gedragen geworden door onze landelijke fede ratie en door onze vereeniging dus die kos ten worden betaald van het geld der veree- nigde leden, en al de voordeelen die de werklieden bekomen, dank aan dit onderzoek, daarvan zullen ook toch wel de onvereenigden genieten Zelfs ongevraagd en ongewild, helpen de onvereenigden de centen opsmullen van hunne vooruitziende broeders, en dat mogen zij niet willen. Zoo ook hebben onze mannen, tijdens de groote werkstaking van den Tragel een onder zoek gedaan in Engeland over de werkwijze en loonen aldaar, en ook dank aan dit onder zoek, konden de onderhandelaars meer kracht geven aan hunne eischen en dan ook voor gansch dit fabriek een hooger loon bekomen. (Tusschen haakjes moeten wij onze lezers toch nog eens herinneren, het kan niet genoeg herhaald worden, dat de dompers, in hunne vereeniging alsdan met 96 stemmen tegen 17 tegen den algemeenen opslag hebben gestemd, die wij door onze krachtige houding toch hebben weten te ver overen En geen enkelen van de tegenstem mers heeft zijnen opslag geweigerd, die wij voor hen veroverd hebben). Het is dus klaar, dat de onvereenigden ook genieten van de innerlijke werking der syndi katen, en dal sok moet de onwilligen voor oogen worden gelegd. Van den anderen kant, onzen vriend Flips heeft daar eene maand gevang en 50 fr. boet opgeloopen, om onderkruipers aangespoord te hebben, bun vuil werk te staken. Hij heeft dit niet alleenlijk gedaan om de vereenigden hunnen strijd te doen winnen, want de on vereenigden hebben dezelfde verbeteringen bekomen als de vereenigden, door het winnen van dien strijd. Rechtstreeks of onrechtstreeks gevoelen dan ook de onvereenigden het nut en de voordee len door de vereeniging bekomen, en dit moet hun gestadig voor oogen worden gelegd. Er is dus stof genoeg om de onvereenigden te overtuigen hoe noodzakelijk het is, in den vakbond te treden, en welk nut hij ook bij brengt. Wij rekenen op al onze vrienden om goed hunne plichten te begrijpen en met takt en aanhoudendheid te werken, tot al hunne medemakkers van hunne onverschilligheid zijn genezen. Men moet het als eene eer aanzien, een zielken te kunnen winnen, en dit kan men als men maar wil. is alles, behalve bevredigend geweest. Dit was ook te voorzien. De politieke handelwijze van sommig heerschap dat zich aan 't hoofd van die commissie be- vondt, was al te in 't oog springend en het heeft dan ook verbittering verwekt onder de Aalstersche stokers en machinisten zelf en het zijne bijgebracht om de vreem de staatsbedienden, die hun buikje vol hebben van de klerikalen, weg te houden. Nogthans het schijnt dat het bestuur er mordicus aan houdt dat alle politiek in hunne vereeniging en feesten gebannen is, en om eens te meer te toonen dat er bij hen van geen politiek sprake kan zijn, wil len wij ook opmerken, dat de samenstel ling van hunnen stoet enkel verscheren is in twee katholieke bladen Klokke Roeland en De Dageraad, gedrukt bij den heer Van Schuylenbergh. Om ons te overtuigen hoe ver hunne onpartijdigheid strekt, hebben wij ons bij M. Daens, volksvertegenwoordiger en uitgever van 't Land van Aelst en De Werkman begeven, om hem te vragen of hij ook de samenstelling van den stoet en de volgorde der groepen had ontvangen om af te kondigen, en het antwoord was NEEN In geen enkel ander blad onzer stad, wordt de samenstelling en volgorde van den stoet afgekondigd, wel een bewijs dat men met opzet hier heeft gehandeld. En 't is mogelijk ook nog eens om alle politiek weg te houden, dat men De Dageraad waarin zulks voorkwam, aan de staatsbedienden heeft uitgedeeld. Men verzekert ons ten stelligste dat de vlag in 't geheim is gewijd geworden. Wij wenschen hierover nader ingelicht te wor den. En ondanks al hunne partijdigheid en hunne platbroekerij dat hunnen stoet die elders zoo prachtig en grootsch is ïeeft doen mislukken, is den Minister nog niet afgekomen, en hebben zij de ge legenheid niet gehad, dezen te feesten en te bewierrooken, waar tegenover zij zoo vele klachten hebben te doen. Mocht dit eene les zijn voor dezen, die mogelijk wel onbedacht, hen bij den neus hebben laten leiden, door fijnaards, die politiek huichelen om wat bevordering te bekomen. Laat ons hopen dat zij in 't vervolg wijzer handelen ofwel hunne onbekwaam heid inziende, zich niet meer aan 't hoofd zullen plaatsen van zaken boven hunne krachten. Z'hebben éénmaal iets verbroddeld, dat zij het nu in 't vervolg niet meer doen. Elk gesyndikeerd lid, weet, dat niet alleenlijk de socialisten. maar ook de christenen, trachten dat de onderhandelingen die er moeten plaats grijpen tusschen patroon en werklieden, ook bij gewoond worden door de secretaiissen of leiders der vereenigingen. Daar waar de socialistische secretarissen kun nen binnentreden zullen zij het doen overigens is het ahijd de eerste vraag der werklieden om hunnen secretaris toe te laten. Het zelfde ge beurt meestal bij de anti's. Weet ge vriend lezer, wat er nu gebeurt De christene pantoffelmakersvereeniging meent het oogenblik gunstig om eene beweging op touw te zetten ten vooideele der regeling van den werkdag in hunne nijverheid, hierover later ons gedacht en schrijft een brief aan 't socialistisch syndikaat der Espadrillenmakers, eene samenkomst van beide besiuren vragende, en tot onze groote verwondering bevat dien brief de volgende N. B. Ten einde zooveel mogelijk alle politieke inzichten van kant te laten, hebben we beslo- ten, noch van ons, noch van U, rechtstreeks leiders te zien tusschen komen, het is eene onpartijdige werkerszaak en dient dus door de werklieden van alle gezindheden, zelve bespro ken en opgelost te worden. Kan men dommer De patroons willen veelal van geene onderhandelingen met de secretaris sen dtr vereenigingen of mannen buiten hun fabriek De vereenigingen protesteeren daarte gen en met recht, en nu zien wij dat het Christen syndikaat der pantoffelmakers de PATROONS KOMT GELIJK TE GEVEN Er is meer Er is zelfs voor den oogenblik nog geen spraak van te onderhandelen met de patroons, alles dient eerst nog onderling bespioken en ge regeld te worden tusschen de bes'uren der vak bonden en zelfs daar wenschen de dompers de leiders buiten te houden Om zooveel mogelijk alle politieke inzichten van kant te zetten, zeggen zij. Maar is er meer of min politiek, doop de aan wezigheid van een leider der syndikaten in zulke besprekingen Het feit dat christenen en socialisten samen werken is toch voldoende op dat alle politiek gebannen zij, meenen wij. Waar haalt men dan zulke domheid Is er politiek geweest, wanneer Nichels en Van Schuylenbergh samen met de beide bestu ren hebben gewerkt tijdens de algemeene werkstaking der pantoffelmakers Is er in de onderhandelingen met de patroons en werklie den een woord over politiek gerept Waarom dan nu met dit belachelijk en stom uitvluchtse! voor den dag komen Wij kunnen er ons geen ander gedacht over geven, dan dat het beètuur der Christene pan- toffelmakers, hierdoor een handje hebben wil len geven aan de patroons, door hun onrecht streeks te zeggen g'hebt gelijk heeren, dat ge met geene leiders wilt onderhande len. En dit feit is zooveel te erger, omdat de leiders der syndikaten bij de heeren fabrikanten- pantoffelmakers reeds erkend en toegelaten wor den. - En om de stommiteit tot haar toppunt te drij ven, kondigen zij den brief af die zij ons hebben gezonden in hun vakblad en de fameuze N. B. insgelijks, hetgeen ons noodzaakt er op te ant woorden, en er aldus meer ruchtbaarheid aan te geven. Men moet weinig spiritus in 't hoofd hebben om zulke daden te begaan. Mogelijk, hebben wij dit schrijven slecht ver staan en zullen de Christenen ons antwoorden dat zij hierdoor geen handje de patroons willen tossteken, maar dan moeten wij het aanzien, als een diploma van onkunde voor hunnen algemee nen secretaris, die M. Petrus Van Schuylenbergh is. Pierken wordt hier over boord geworpen door zijne eigene mannen, zij willen van hem zelf niet meer. Pierken jongen, ge begint in waarde te dalen, en dan nog als gij zoo rijkelijk moet betaald worden. 't Is weinig aanmoedigend

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2