f De tweede uitvoering der Rubenscantate Werkstaking bij Beernaerts, in La Ruche, te Gent EEN EN ANDER. n ïr :n ie LIS ie te lg n- fd ne at heeft dus heden Zondag om 6 uren plaats. Is het noodig aan te dringen, opdat de Groote Markt te klein zou wezen Neen, want zij was het reeds verleden Zondag en gezien de perfekte uitvoering zal het heden -er eene andere maal stroomen. Wat volk, wat volk verleden Zondag En hoe angstig keek eenieder naar om hoog, wanneer de donkere vlagen ons met regen dreigden Gelukkiglijk speelde den wind mede, die ons dan ook van regen bevrijdde en toeliet, dat de zoo prachtige Rubenscantate zonder stoornis kon uitge voerd worden. Bij het eindigen van ieder deel de Rubenscantate telt drie deelen viel er de uitvoerders en hun bestuurder den heer Gustaaf Pape eene welverdiende ovatie en rij het eindigen van 't laatste deel, scheen er aan de toejuichingen geen einde te ko enen. Elk was te vreden, elk drukte zijne tevredenheid uit, en algemeen is den wensch dat wij in Aalst meermalen zulke kunststukken zullen ten gehoore krijgen. Het was den heer Schepenen De Hert, die in naam van Burgemeester en Schepe nen den heer Gustaaf Pape hartelijk geluk wenschte voor het welgelukken van zoo een moeiëlijk uit te voeren gewrochten hem het bronzen borstbeeld van Peter Benoit alsook een schoonen palm ten ge schenke gaf als eeuwig aandenken. Namens de uitvoerders zelf, was het den heer Paul Michiels die den heer Pape en schoonen album aanbood, waarin al de namen voorkomen van de uitvoerders. Verschillige andere palmen en geschen ken zijn dan ook nog den heer Pape ge- ;chonken, waaronder een van de Socialis- ische Werkliedenpartij van Aalst, door den Partijsecretaris, die den heer Pape in Volgende woorden toesprak In naam der Socialistische partij van Aalst, ben ik gelast U dezen palm aan te )ieden, voor het welgelukken van de uit voering: der Rubenscantate, waardoor Ge liet alleenlijk eens te meer het bewijs hebt geleverd een waren kunstenaar te zijn, naar door uwe breede opvatting, door iwe onpartijdige handelwijze het uwe hebt bijgebracht, om liefde en genegenheid voor de kunst bij de werkende klasse te doen ontstaan. Ga voort op die baan heer ape, de kunst vraagt geene politiek en rekent op dit gebied, altijd op de mede hulp der socialistische partij. Voegen wij er bij dat al de toespraken lie gehouden zijn, min of meer in dezen zin konden samen gevat worden Geen politiek in de kunst, samen werking en eendracht is er hiervoor noodig. Mochten wij het genoegen smaken, dat er op die baan in onze zoo fanatieke stad wordt voortgegaan, dan zijn wij ook ver zekerd meermalen kunst gewrochten te aooren uitvoeren. Het is eenieders wensch. Lage tarieven en lage dompers aan den schandpaal. Slecht nieuws voor de vaartwer kers. Bij de Heeren Leclercq, Baudewijn- kaai, gaat men een graanzuiger plaatsen waar door de sckiplossers geheel en al gesuprimeerd worden. Zelfs zal het wegen automatiek ge schieden, dat zelf afweegt en aanteekent. Binnen weinige dagen begint men de mon teering ervan. En zoo is het mecanism altijd daar om de werklieden van kant te zetten. Hadden zij nu ook maar een houten muil 't Is toch wel erg, niet waar dat de uitvin dingen der werklieden, altijd ten goede komen van de kapitalisten klasse, en ze enkel dienen om meer werkeloosheid en meer armoede onder de werklieden te brengen. De huidige samenleving is slecht, z'is rot en ze dient veranderd te worden, dit in 't be lang der werkers, de voortbrengers van al het goede, het schoone, het nuttige. Iets is jammer, en dit is, dat er nog werk lieden gevonden worden, die medehelpen om deze huidige maatschappij in leven te houden en weigeren mede te strijden met hunne broe ders, die meer welstand willen voor allen. Artikel 3io van 't strafwetboek is een der schandigste artikels die er bestaan en enkel gemaakt om de werklieden die strijden voor loon en recht, alsook hunne leiders onmeedoo- gend te kunnen treffen De katholieken hebben de meerderheid in de kamers en van hen hangt het dan ook af, dat dit schandig artikel worde afgeschaft. Al de werklieden die bij de dompers zijn ngelijfd, keuren dus dit artikel goed, alhoe wel zij ook dagelijks er kunnen in kennis mede mmen. Die werklieden beseffen dus hunne eigene waarde niet en brengen het hunne bij, om dit artikel 310 in stand te houden. Dit zoudtn ze moeten heel goed overwegen en eene partij verlaten,die zulk verraad tegen over de werkende klas in 't algemeen pleegt. 't Is opmerkzaam dat de veroordeelin gen die onze vrienden Flips en anderen heb ben opgeloopen, om gezondigd le hebben tegen dit fameus artikel 310, met eene zekere voldoening door de bladen der patroons, als Nieuws van den Dag, Denderbode eu anderen zijn afgekondigd, terwijl het zoogezegd wer kersblad van den overgeloopenen Piet er geen woordje over rept, terwijl die vrienden enkel zijn getroffen, om zoowel de katholieke werk lieden als de socialistische le hebbeü bijgestaan en verdedigd Wrijft Pierken zich ook misschien de han den, omdat onze mannen zijn getroffen om te werken om de onderkruipers weg le hou den, terwijl hij zich zorgvuldig schuil heelt gehouden S TFtIJnFENNING. 3- wevers aanvaard worden dan op vertoon van een briefje, hen door de anti-socialisten af geleverd, als bewijs dat zij in hun verraderskot ingelijfd zijn. Degenen die zich aan de poort aanbieden en beweren nergens vereenigd te zijn, worden door Beernaerts aangespoord zich bij de anti-socialisten te laten vereenigen. Dat nu al de werkstakers niet vereenigd zijn, komt hierbij, dat eens zij aan het werk zijn, hunne botten aan de Oudburgenaars vagen en hun ontslag geven. Men zou nu wellicht denken dat de Oudburge naars hun hartevriend Beernaerts, die zij destijds in Wetteren zoovele en schoone diensten be wezen hebben, hem die poets gespeeld heeft met zijne wevers in werkstaking te jagen Zoo naïef niet, het heeft voorwaar aan hen niet gelegen om te trachten te voorkomen wat komen moest en nu is geschied. De Broederlijke Wevers hadden den tarief van Beernaerts weten te bemachtigen, hem onder zocht en vergeleken met de tarieven van andere gentsche fabrieken, en bevonden dat hij 's min stens 20 ten honderd lager was dan den middel bare tarief van Gent. Wij laten hier de cijfers volgen Middelbare Middelbare Tarief tarief Tarief tarief Beernaerts van Gent Beernaerts van Gent 2,4° 2,15 2,70 3,o5 3,00 3,20 2,80 2,30 3,6o 3>8° 3j7° 4,45 De dompers wisten en 2,90 2,25 2,70 3,75 3,55 4,35 moesten - 3,35 - 2,50 - 3,45 - 4,40 - 4.25 - 5,oo weten dat opgegeven hebben deze van Steurbaut en Voor uit N IET zijn. Dat die helden tot alles in staat zijn, dat wis ten wij reeds lang, maar nu gaat hunne verme telheid toch wat te ver, en langs deze weg her nieuwen wij onze uitdaging. In hun tweede manifest bedreigen zij ons met de onthullingen die een zekere liedjeszanger in een brochuur, tegenover ons uitkraamt, in hun nen Textielarbeider te zullen opnemen. Dit zal Beernaerts en uwe andere beschermlingen veel plezier doen, wat ons betreft, wij zijn zeer gerust. Komt maar af jongens, wij verzekeren u dat ge naar den weerbols niet lang zult moeten wachten. Wij begrijpen geheel goed uw doel, gij wilt onze propaganda op den buiten met wat ge- meene vuiligheid stremmen, wij zijn verwittigd en dit is reeds veel, maar op den buiten als in de stad zult ge ons ontmoeten. Fr. DumorTIEr. Vrijdag 2 juli is bij bovengenoemde heer onder de vier getouwen-wevers eene werkstaking veer verhooging van loon uitgebroken. Een deel der werkstakers zijn bij de anti socialisten aangesloten, terwijl het ander deel »nvereenigd is. Geen enkel wever behoort tot «nee vereeniging, en dit zal niemand verwonde ren, als men weet, dat bij Beernaerts geen ander hunne leden, en de wevers die zij met judas- briefjes aan Beernaerts verkochten, als onder kruipers dienst deden, maar verroerden zich niet. Zij lieten Beernaerts maar begaan, op gevaar af dat eens of morgen de andere fabrikanten de concurrentie van Beernaerts zouden inroepen, om reeds de al te lage tarieven rog een knak toe te brengen. Maar tot de dompers en Beernaerts ongeluk en schande, publiceerden wij in een tweetal manifesten de cijfers en zetten wij de wevers aan verhooging van loon te vragen, wat zij ten slotte hebben gedaan en waarom het nu staking is. Onze cijfers worden door Beernaerts niet tegengesproken, maar integendeel konnen het de Oudburgenaars niet verkroppen dat hun mees ter en vriend zoo onbarmhartig ontmaskerd werd, en belust op nog een paar Wettersche dubbele franken en eenige matrassen, sprongen zij voor hun vriend in 't veld. In hun eerste manifest, dat als antwoord op onze bewering moet dienen, begonnen zij te zeggen dat wij muilentrekkers waren, dieniets anders betrachtten dan vuur onder de werklieden van Beernaerts te stoken. Straf niet waar, hadden wij over den schan- dige lage tarief van Beernaerts gezwegen zooals zij deden, dan hadden wij geen muilentrekkers of opstokers geweest. In net zelfde manifest trokken die helden onze cijfers in twijfel, iets wat Beernaerts zelf niet durfde doen, en daagde ons uit den tarief van Steurbaut en Vooruit te openbaren. In hun dolle drift, om een fabrikant te verdedigen, die voor zijne gekende vervolgingswoede en af te keuren handelwijze van eiken rechtschapen mensch verfoeid wordt, hadden zij niet bemerkt dat het juist deze tarieven van Steurbaut en Vooruit waren die wij met deze van Beer naerts vergeleken hadden, en die een verschil van 20 TEN HONDERD vaststelden. In een tweede manifest maakten wij dit be kend en daagden die kruipers Uit naar onze boe ken te komen zien, waar wij hen zwart op wit de juistheid van ons gezegde zouden op bewij zen. De dompers zaten dus in de klem, en nemen ons voorstel niet aan, maar zijn teizelfdertijd zoo laf van te beweren dat de tarieven die wij B.D.zou best doen den smid te gedenken 0,2». Van een goed hart 2,00.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3