s 9e Jaar. N° 30. Prijs per nummer 2 centiemen. 25 Juli 1909. Vergaderingen. DE 2C UITVOERING DE GELDGOD. KINA FOUASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED HNTIOFEIIBÜLS, Maanstraat, 18, AALST. Midden-comiteit. Donderdag toe komende, om 8 1/2 ure juist, zitting. Aide leden van 't Midden-comiteit worden verwacht alsook de afgevaardigden der wijkclubs. Dagorde Verslag van 'I Vlaamsch Congres van Zondag te Gent. Allen op post Textielbond, Wevers en Katoen bewerkers. Zondag den 1 Augusti, om 3 ure, algemeene vergadering, in hel lokaal Hand aan Hand, op boel van i.O centiemen, lie dagorde is zeer belangrijk. der Rubenscantate, was eene andere maal een succes èn voor de uitvoerders èn voor den bestuurder M. Pape. Aan volk heelt het niet ontbroken, en de toejuichingen waren oprecht verdiend. Wij verwachten dan ook dat andere kunststukken ons ten gehoore zullen wor den gebracht. Dit is een algemeenen wensch. Het Bestuur der Cantate had op voor stel van M. Camiel Van den Steen, de weesjongens en meisjes uitgenoodigd tot de uitvoering, hun plaatsen voorbehouden en het Bestuur der Stedelijke Godshuizen, had de toelating gegeven de weeskinderen de uitvoering te laten bijwonen. Dit moet van harte worden toegejuicht, want onze weeskinderen hebben weinig, heel weinig gelegenheid om van de kunst te genieten. Het deedt ons dan ook genoegen, wan neer wij bij de eerste uitvoering de wees jongens aanwezig zagen immers die on gelukkige kinderen laten genieten van dat gene waarvoor er duizenden en duizenden stadsgenooten naar de markt stroomen, waarvoor er duizenden vreemdelingen naar onze stad komen afgezakt, dat was een edel gedacht en wij wenschten dan ook reeds het Bestuur der Weesgestichten geluk, met hun genomen besluit. Doch nu verleden Zondag moest het ook de beurt zijn van de weesmeisjes het was nu aan hun om het kunstgewrocht te aanhooren, waarover mogelijk wel, hun door familieleden reeds was gesproken ge worden Maar helaas de weesmeisjes wa- j ren er niet, alhoewel wij uit goede bron vernemen, dat er twee dagen te voren, nog formeel bevel was gegeven, de kinde ren naar de uitvoering te leiden. De Besturen der Rubenscantate en der Godshuizen hebben hun plicht gedaan het eerste heeft de uitnoodigmg der wees- kens gedaan en hunne plaatsen voorbe houden het tweede heeft hun de toelating geschonken er henen te gaan, doch niet gerekend op de harteloosheid van Moeder- Overste, die in plaats van de onderge schikte te zijn van dit bestuur, die enkel de bevelen uit te voeren heeft, zich aangesteld heeft als den opperbaas en fijn haar achterste gevaagd, aan de heeren van 't Bestuur der Godshuizen. Dit feit is schandalig genoeg om aan 't publiek aangeklaagd te worden. Wat baat het voor de kinderen, wanneer het Bestuur der Godshuizen, toegevende aan de vingerwijzingen der pers en rekening houdende van de billijkheid der gevraagde hervormingentot genoegen van het publiek en de belanghebbenden, bevelen geeft, van den ouden slenter af te zien en op democratischen voet te werk te gaan, wan neer net dan voldoende is, voor eene j vrouw, die niets kent van opvoeding, voor wie de kunst een onbeduidend iets is, aan wie het weinig kan schelen wat er later van de kinderen gewordt, als zij ze maar opgekweekt heeft in christen fana tisme, en ze dom en onwetend heeft ge houden in wat de gevaren van den wereld betreft, als het dan aan zoo eene vrouw al draagt ze ook korte haren en eene kap toegelaten is. maar voorts op eigen hand te werken Laat ons hopen, dat de onwaardige vrouw, op de vingers worde getikt van 't Bestuur dat ze over 't hoofd ziet, en moest ze zoo harteloos tegenover de kin deren blijven, ze ook weldra de leiding en opvoeding van onze weesmeisjes zal ont nomen worden. Dit ware meer dan verdiend. Licht en Liefde, het blad dat maandelijks kosteloos uitgedeeld wordt in onze stad, bevat een artikel waaruit wij het volgende knippen lie geldgod wordt aanbeden door dezen voor wie het tegenwoordig bestaan geene andere beteekenis meer heeft dan te genie- ten en voor wie alles met den dood eindigt. Om te genieten moeten zij natuurlijk zich het middel zoeken te verschaffen, om tot genieting en stoffelijk geluk te komen. Dat middel is het geld. Voor dien god vallen zij allen, willen of niet neder, die den waren God en zijne Kerk niet dienen. Want gelukkig zijn, ge- nieten, maakt wel den grond uit van elke menschelijke natuur en zoo men zijn geluk hiernamaals niet verwacht, dan zoekt men hel noodzakelijk op dezt n wereid Zou men niet zeggen, dat de ware christenen die ia god gelooven, het geld verfoeien Nog- thans het tegenovergestelde is waar, en alhoe wel de christelijke leer voorschrijft de arm ste staat is de zaligste, toch sr.akken de geloovigen naar goud, en i.i. i het mirstde geestelijkheid zelve, zij die gedurig verduldig heid predikt aan de rmsdeelden, aan de arm- sten, terwijl zij leeft in weelde en overvloed. Geld is de god, dat is oprechte waarheid en ook voor de kerk en haie geestelijkheid. Dagelijks ziet men de geboden der H. Kerk met voeten treden, dagelijks kan men de meeste tegenstrijdigheden bestaligen en dit in godstempel zelf, als er maar kwestie is van geld. Iemand die zich van 't leven beroofd is een verdoemden volgens de christelijke leer, en dezen hun stoffelijk overschot mag in de kerk niet komen. Dit is waar voor een armen drommel, die geen duiten kan afdokken, maar niet waar, wanneer hot een rijken zelfmoordenaar is, die eene begrafenis van een duizendtal franken kan bekostigen. Als er een rijken trouwt dan drijft men het zelfs zoover, dat de kerk m een schouwburg wordt herschapen, want om dan in godstem pel te treden mag men een inkomgeld beta len In de kerk, bij de geestelijkheid is alles ■te bekomen voor geld, en een armen drommel al is hij nog zoo christelijk, nog zoo godsdien stig, zal altijd van kant gezet worden voor een rijken. Dat is zoo waar, dat men niemand zal ont moeten, die zulks zal tegenspreken. Dit artikel mogen wij aanzien als een vin gerwijzing aan de geestelijkheid zelf. die voor niets terug deinst om aan geld te geraken, en zich verrijkt al moesten er daarom ook erfenis sen van arme drommels ingepalmd worden. In de kerk is alles te verkrijgen voor geld, en ook daar wordt de Geldgod het meest aanbeden. Wij mogen dan ook besluiten met Licht en Liefde, dat zij die den Geldgod aanbidden, aannemen dat alles eindigt met den dood, en dat dus de geestelijkheid enkel leeft om te ge nieten en zich weinig bekommerd met den hemel hiernamaals. Licht en Liefde gaal zoo maar voorts, zoo doende zal 't volk weldra klaar zien, in het huichelend spel der geestelijkheid. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herlictaid iü cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. BOUWWERKERS. Zondag 25 Juli, om 10 uren 's morgens, algemeene Vergadering in het lokaal Hand aan Hand. REIZIGERSCLUB. - Vergadering op Zon dag 25 Juli, om 4 uren's namiddags, waar de laatste schikkingen zullen genomen worden voor de reizen op 15 Oogst. De leden die hunne reis nog niet gekozen hebben, moeten zulks doen nog voor de vergadering. Bijzonderlijk de leden die voor eene reis gekozen hebben, moeten op de vergadering tegenwoordig zijn. Bijzondere goede eii versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1