Een frank en 50 centiemen daags voor 9 uren werk EEN EN ANDER. 1 SMOOR- EN ROLTABAK. Voor de uitgeslotenen van Ecaussines. Wat blieft Ja vrienden, lezers en liezeressen, onze brave gemeentevaders die zoo den werk- an zijn genegen, betalen aan de nacht- olitie, dezen die gelast zijn met de bewa- :ing der vruchten van den landbouw, de olossale som van i ,£o fr. per nacht. Zij moeten in dienst zijn van 8 uren s avonds, tot 5 uren 's morgens zij klop- en dus 9 uren nachtwerk a. u. b. en dit aan 16 1/2 centiemen per uur Kan het schandaliger Die menschen zijn geroepen om de vruchten der landbouwers te waken, zij tunnen hierdoor in botsing komen met dieven, zoodanig dat hun leven in gevaar is, en zij worden zulk spotloon betaald. Deze week hebben die tijdelijke politie mannen eene vraag om loonsverhooging aan 't Schepencollege ingediend en naar wij vernemen hebben zij reeds bericht ont vangen dat zij geen opslag krijgen Indien zulks waar is, dan roept dit om wraak, want de dompers beroepen zich al- ;ijd op de encycliek van Paus Leo XIII en 't zijn zij, die oprechte hongerloonen jetalen Mij dunkt dat het Schepencollege met zulke dagloonen te betalen, veeleer dieven zal kweeken dan dieven te verjagen. Het is ontegensprekelijk waar, metéén rank 5o centiemen loon kan men niet even, en zou het dan zóó te verwonderen zijn, dat men in plaats van op de dieven ;e letten, soms hun stieltje moest uitoele- len Wij zeggen niet dat zulks bestaat, wij ijn verzekerd dat die mannen hunnen ienst heel correct doen, maar moest het ;ebeuren dat de opletters hunne plichten erkeerd opvatten, wij zouden de schuld eggen op ons Schepencollege met zijne vare hongerloonen. Wij begrijpen niet waarom ons Sche- jencollege zoo gierig kan zijn tegenover verkmenschen, terwijl het zoo mild en Dreed is, wanneer het den opslokker Van e Putte betreft, met zijne dure kiezers- ijsten. Ten ware men het uit den eenen moest itpersen om aan den anderen te geven. Mogelijk is dit christelijke mode JÈn zeggen dat zoowel de katholieke werklie- als de andere geziaden, hierdoor worden We» Is dus door hunne eigene poli Voor eenige stemmekens De liberale Volksgazet geeft verslag over de inhuldiging van 't feest der stokers en machinisten, sn al hoewel wij met feiten bewezen hadden, dat men in hunne maatschappij partijdig te werk gaat, ten voordeele der katholieke partij, schiijven zij, het volgende Spaarkas. Morgen Maandag om 8 ure s avonds, algemeene vergadering voor de spaarders, in 't lokaal De Roode Leeuw. Dezen die wenschen deel te nemen, moeten zich haasten, want er zijn maar enkele num mers meer beschikbaar. Voor de uitgeslotenen van Ecaus- sines Het is een duurzamen plicht onzen penning te jonnen voor die getroffene steen bewerkers. Met 3000 zijn zij de straat opge worpen door hunne patroons die het gemunt hebben op hunne vereeniging. Die heeren worden dan nog geholpen door de eeuwige verraders, de christenen, dit blijkt uit den omzendbrief van de Syndicale Com missie die wij in ons blad hebben afgekon digd. Wij moeten dus het onze bijbrengen om die moedige mannen te helpen overwinnen. Elk een kleintje maakt ten groot. Wij meenen niet erg te moeten aandringen, om de smakelijkheid en goede kwaliteit te pleiten. De smoor- en roltabak van de samenwer kende maatschappij is ver uit den besten en ondanks zijne samenstelling enkel van de beste waar is, e/enaart hij in prijs, met dezen van andere fabrieken. De werkende klas zal het zich ten plicht rekenen, enkel den rol- en smoortabak van De Roode Leeuw te verbruiken, aldus het hare bijbrengende, eene sociale inrichting te doen groeiën en bloeiën. Voor den verkoop in 't groot, wende men zich naar De Roode Leeuw. Bijzondere voor- deelen voor de uilverkoopers. Eerste storting van den Textielbond 25,00. Van de Samenwerkende Maatschappij (land aan Hand 15,00 Van liedjes op de vergade ring der Viscosebewerkers 3,30- Ceupens J. 2,50. Wauters J. 2,50. DeSmedtJ. 5,00. De Smedt G. 1,00. Op d« vergadering van Borre- man'8-fabriek 4,95. Van der Schueren L.i,00. Van eenige witspoelders 1,70. Rondgehaald door P. Schtossenaar, in de koolput 2,07, Van de spinnerij en soude, viscose 11,79. Totaal fr. 76,6ë. Liedjes zijn er te bekomen ten voordeele der stakers aan 10 centiemen. Voor wanneer In 't Stedelijk Werke- jozenfonds heeft men er nog niet aan gedacht ekening te houden van de gevraagde er. nood- akelijke veranderingen toe te brengen aan het eglement, die voorgesteld zijn door de ver- chillige vakbonden onzer stadniet door de hristenen, want dezen doen daar niet aan mede, oor hen is 't al goed wat de dompers uitrich- ;n alsook aan de vertegenwoordiging in dit estuur van de belanghebbende vakbonden. Voor wanneer wordt daar aan gedacht Nu weeral zien wij, dat de verplichting van et' inleveren der briefjes van den patroon, een ïiddel is om de werkeloozen niet te moeten ndersteunen Bij M. Van der Smissen in de weverij, Stoof - traat, krijgt er niemand een briefje wanneer er noet verlet worden bij gebrek aan werk of door wachten naar boomen. Geen enkelen van die mannen kan hierdoor enieten van de hulp;van 't Stedelijk Werkè- xoenfonds, en nogthans die mannen hebben tieke vrienden, dat de dompers-werklieden, den bijleg van dit fonds worden ontnomen Van uwe vrienden moet g'het hebben man nen. De stoet was indrukwekkend. Ingericht zonder eenigen partijgeest, enz. Wij begrijpen die taal niet. Na onze onthul lingen in Vooruit en Recht en Vrijheid, was er een gezaghebbend hoofd der liberale partij, die zijne tevredenheid uitdrukte over die artikels, er bij voegende ze mochten het eens heb ben, 't is heel goed gezegd. In hun blad spreken de liberalen nu, van zonder eenigen partijgeest waarom Wel ongetwijfeld omdat zij de waarheid niet durven zeggen, denkende aldus eomge stemmen ie van gen van de' staatsbedienden En hierom de waarheid onder stoelen en banken steken 't Is weinig moedig. Het Bestuur van den Bond der Sto kers en Machinisten loochent dat hunne vlag is gewijd geworden. 't Is jammer dat liegen is bedriegen en bedrog toch aan 't licht komt. Nu verleden woensdag was het TeDeum en hunne vlag trok in stoet naar de ksrK Dat is durven De vlag van eene onpartijdige vereeniging wordt gewijd, en zij neemt deel aan Te Deums dit alles zonder weet of toelating der leden. Langs om meer wordt het duidelijk Het bestuur van dien bond is in handen van eenige mouwvagers, die wat bevordering ver langen en hierom het spel spelen der dompers. Wat zeggen de leden daarvan Laten zij zich zoo bij den neus leiden zonder protest Voor wie het aangaat. Op den Den- dermondschensteenweg, aan de huizen Van Uyttrnhove, is eer. diepen gracht ter lengte van 4 a 5 meters, die met den nacht veel gevaar op levert voor den voorbijganger. Ook zijn er reeds twee kinderen in gevallen op gevaar van te versmooren. De geburen hebben sedert lang gereclameerd aan de politie, doch alles blijft zooais het is. Gaat men wachten tot als er ongelukken zullen zijn, of tot wanneer men terug' eene besmette lijke ziekte ziet uitbreken in Kerrebroeck, want het is juist daar, dat het vuil Water van vijf en twintig huizen in terecht komt. 1: ui In 't Vellenfabriek. In de verwerij van dit fabriek wordt er tot heden nog' altijd, het schandelijk lage loon betaald van... 20 centie men per uur In een paar brieven aan den heer Levêcque administrateur gezonden, vroegen wij eene ver hooging van loon, voor die soort werklieden, wijzende op de hoogere loonen, die men elders betaalt en die verschillen van 2,75 fr. tot 3,00 fr. en 3,20 fr. per dag. M. Levêcque was zoo beleefd ons geen ant woord te geven, en de lage loonen bleven zooals vroeger. Nogthans 20 centiemen per uur betalen voor zulk vuil en ongezond werk, dat is waarachtig ongehoord. Nu verledene week, wierden die werkmen- schen bevolen, 's zondags te werken. Gezien het kermis was, wenschte men liever langer te staan, om den zondag niet te moeten opkomen, en zij deden hunne opmerkingen aan den rnees- ter. I Het bevel was en bleef's zondags werken. 1 Dit ook geschiedde. Doch hoe was hunne verwondering,'toen die werklieden 's maandags naar hun werk kwamen, er drie naar 't bureel wierden geroepen, en weg gezonden omdat zij de stoutigheid hadden begaan op het zondagwerk te reklameeren Doch er is meer Een boer van Hofstade, dezen had niet gere clameerd, maar was 's zondags niet ko men werken, en dezen mocht blijven. Dezen die dus gewerkt hadden wierden door gezonden, en dezen die niet had gewerkt, mocht blijven Ge ziet alras, dat er hier eene andere reden is te zoeken, en mogelijk zal net verschil der dif ferentie wel dit zijn, dat de doorgezondenen lid zijn van ons syndikaat dat opslag vroeg, terwijl den boer van Hofstade niet is gesyndikeerd. En dit gebeurd in een fabriek waar M. Levêcque, het progressistisch gemeenteraadslid van Brussel, administrateur van is En zulke mannen boffen op hur.ne democratie terwijl zij in den grond reactionnair zijn Bij deze berichten wij onze leden en het publiek, dat er van heden af, smoor- en rol- tabak te verkrijgen is, in de beide winkels van Hand aan Hand, alsook in de beide socia listische lokalen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3